Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

offensive

SQL - jak się za to zabrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wreszcie dojrzałem do decyzji, że trzeba się za to IT (szeroko pojęte) zabrać. :)

 

Na ten moment nie mam jakiejś długoterminowej wizji (backend/frontend etc.) - chce po prostu zacząć i zobaczyć "co mi leży".

Stwierdziłem, że dobrze będzie zacząć od czegoś, co będzie również na plus w obecnej pracy (przed docelowym przekwalifikowaniem się).

Wybór padł na SQL, bo jednak bazy to według mnie świetny fundament, do dalszej rozbudowy kompetencji programistycznych, a u nas w finansach praca opiera się na ogromnych wolumenach danych.

Następnie (trochę na bazię wątku, który pojawił się tutaj parę dni temu) chciałbym ogarnąć podstawy HTML + CSS.

Mając już te 3 rzeczy obcykane, porwałbym się pewnie na Jave lub C#.

Teraz pojawia się pytanie - jak się za to zabrać?

W necie jest pełno kursów, tutoriali i innych e-learningów. Na ten moment zacząłem z codeacademy (Learn SQL > SQL: Table Transformation > SQL: Analyzing Business Metrics).

Czy są jakieś, które możecie polecić, na których mogę oprzeć "trzon" nauki?

 

Dzięki z góry ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie źródła są dobre, książki, youtube, kursy jak codeacademy. Z życia wzięte: wiem, że można mieć szczęście i bez doświadczenia w czymkolwiek da się dostać pracę. Znajomy ogarnął podstawy javy i w zasadzie nie napisał żadnego projektu w swoim życiu i dostał się na staż. Uważam że miałby problem z napisaniem nawet kalkulatora z GUI bądź prostą aplikacją np. do pobrania danych przez doPost (w konsoli!) w javie więc możesz sobie sam określić czy ciężko czy nie. Teraz zarabia 3k na miesiąc. No ale nie każdy ma takie szczęście ;)

3k dla programisty Javy to staż, nawet jeśli jego obecne stanowisko nie ma tego w nazwie.

 

@autor

Codecademy jest fajne, ponieważ masz przeplataną teorię ćwiczeniami. I generalnie taki typ nauki jest najefektywniejszy.

Jeśli chcesz to sobie zainstaluj bazę SQL (Microsoft daje wersje Express za darmo, na Linuxie masz od groma opcji, innych darmowych na windows też jest sporo) i się baw. Znajdź sobie jakieś dane, które możesz tam przechowywać (wydatki, części do auta, filmy które masz/oglądasz - wymyśl coś dla siebie) i pobaw się. Możesz też znaleźć proste narzędzie do wprowadzania. W międzyczasie czytaj teorię. Każdy z nas na początku miał zadatki do robienia złej konstrukcji bazy, poczytasz o postaciach normalnych, to sam zobaczysz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie chce mi się tego ciągnąć. Serio. W czteroliterowym tekście trzy rażące błędy merytoryczne i paniczny atak, gdy ktoś to zauważy. Do tego zerowa umiejętność prowadzenia logicznej dyskusji. Ja pytam, czy na codereview się obrażasz o znalezione błędy, a ty śmiesznie odpisujesz o gadaniu o zarobkach przy coderview. Zero argumentów na cokolwiek. Piszesz o 3k, a potem się obrażasz gdy ktoś przedstawi prawdę o kwestii wynagrodzeń. Po prostu, piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia i nie umiesz się z tym pogodzić, przyjmując agresywną, ofensywną postawę w wypowiedzi. Idź, zgłaszaj do administracji. Przypomnę raz jeszcze: ty pierwsza przytoczyłaś kwestię wynagrodzeń, ty pierwsza zaczęłaś wycieczki osobiste o mleku matki i ty nie wiesz, do czego służy POST, który nie ma nic wspólnego ani z konsolą, ani z pobieraniem danych. Chcesz dalej dyskutować z faktami? Forum faktycznie służy do dyskusji. Ty nie potrafisz prowadzić dyskusji, gdy ktoś zauważy, że nie masz racji. Ok, ja jestem podły bo mam rację i zwróciłem uwagę na błędy, a ty jesteś fajna, bo nie umiesz poprowadzić logicznej dyskusji i wjeżdżasz na innych. Stoi. Prozwól mi, proszę, wrócić do meritum tego wątku:

 

Cześć, wreszcie dojrzałem do decyzji, że trzeba się za to IT (szeroko pojęte) zabrać. :)

Twój pomysł jest ok. Bazy danych są wszędzie i start obczaj takie elementy SQL, jak: SELECT, INSERT, DELETE, UPDTE, INNER JOIN, WHERE, GROUP BY, HAVING. Postaw sobie lokalnie (czyli na swoim kompie) jakiś server bazy danych, np mySQL i spróbuj coś do niej zapisać, wyszukać, itp.

 

Jeśli celujesz w web, CSS i HTML to dobry start. Są one proste, zwróć uwagę na elementy span, div, klasy i selektory CSS. Dobry zwyczaj to CSS w osobnym pliku. Spróbuj klasą CSSową pokolorować co drugi wiersz tabeli, wyśrodkować div w divie, pogrubić pierwszy span w każdym divie, itp. Kolejny ważny temat to padding vs margin.

 

Co do Javy albo C#, musisz poznać solidnie programowanie obiektowe i to, co z nim związane - klasy, dziedziczenie, polimorfizm, przeciążanie, konstruktory, itd. Do tego standard języka - kolekcje, działania na stringach, referencje. Poczytaj też o dobrym dzieleniu kodu na metody i klasy.

 

Mając wszystko, co wyżej możesz myśleć nad pierwszym solidnym projektem. Zacznij od czegoś z interfejsem tekstowym. Na przykład program uczelnia. W uczelni są studenci i wykładowcy (przykład na dziedziczenie po klasie abstrakcyjnej). Wszyscy maja imię i nazwisko, student ma oceny, a wykładowca pensję. Dane trzymaj w jakiejś kolekcji, np ArrayList. Napisz program dodający/usuwający studenta/wykładowcę w uczelni, szukający studenta z najwyższą średnią ocen i wyliczający średnie wynagrodzenie wykładowców. Przyłóż się do dobrego kodu i nazewnictwa metod. Powinieneś mieć klasy Osoba, Wykładowca, Student i Uczelnia. Uczelnia będzie posiadać listę osób. Student będzie posiadał oceny w kolejnej liście.

Jak to ogarniesz, pokuś się o przerzucenie danych z kolekcji do baz danych. Poznasz, jak spiąć bazę danych poprzez kod. Poczytaj coś o wzorcach projektowych. Strategia, fasada i template method to dobry początek.

Na koniec najtrudniejsze, czyli przeniesienie tego na web. Poszukaj na start jakiegoś frameworka webowego. Dla Javy jest to na przykład Spring MVC. Poczytaj o architekturze trójwarstwowej oraz dependency injection. To bardzo ważne pojęcia. Z rzeczy stricte webowych na start wystarczy HTTP POST i GET. Tutoriali do tego wszystkiego szukaj w Googlu pod hasłami typu "Java Spring mySQL CRUD tutorial". Kluczowe jest tutaj pojęcie CRUD, bo jest to typ aplikacji, który chcesz stworzyć. Programik, który potrafi coś zapisać i wczytać z bazy danych. DObre materiałyu beda używac własnie architektury trójwarstwowej (DAO/DAL, serwisy, kontroler), dependency injection i modelu przekazującego dane do frontentu w HTML.

 

Jest tego sporo, ale po kolei spokojnie da się ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki śliczne za rady i potwierdzenie, że dobrze robię.

Książka ('sql w mgnieniu oka'). Pora brać się do roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie chce mi się tego ciągnąć. Serio. W czteroliterowym tekście trzy rażące błędy merytoryczne i paniczny atak, gdy ktoś to zauważy. Do tego zerowa umiejętność prowadzenia logicznej dyskusji. Ja pytam, czy na codereview się obrażasz o znalezione błędy, a ty śmiesznie odpisujesz o gadaniu o zarobkach przy coderview. Zero argumentów na cokolwiek. Piszesz o 3k, a potem się obrażasz gdy ktoś przedstawi prawdę o kwestii wynagrodzeń. Po prostu, piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia i nie umiesz się z tym pogodzić, przyjmując agresywną, ofensywną postawę w wypowiedzi. Idź, zgłaszaj do administracji. Przypomnę raz jeszcze: ty pierwsza przytoczyłaś kwestię wynagrodzeń, ty pierwsza zaczęłaś wycieczki osobiste o mleku matki i ty nie wiesz, do czego służy POST, który nie ma nic wspólnego ani z konsolą, ani z pobieraniem danych. Chcesz dalej dyskutować z faktami? Forum faktycznie służy do dyskusji. Ty nie potrafisz prowadzić dyskusji, gdy ktoś zauważy, że nie masz racji. Ok, ja jestem podły bo mam rację i zwróciłem uwagę na błędy, a ty jesteś fajna, bo nie umiesz poprowadzić logicznej dyskusji i wjeżdżasz na innych. Stoi. Prozwól mi, proszę, wrócić do meritum tego wątku:

 

 

Twój pomysł jest ok. Bazy danych są wszędzie i start obczaj takie elementy SQL, jak: SELECT, INSERT, DELETE, UPDTE, INNER JOIN, WHERE, GROUP BY, HAVING. Postaw sobie lokalnie (czyli na swoim kompie) jakiś server bazy danych, np mySQL i spróbuj coś do niej zapisać, wyszukać, itp.

 

Jeśli celujesz w web, CSS i HTML to dobry start. Są one proste, zwróć uwagę na elementy span, div, klasy i selektory CSS. Dobry zwyczaj to CSS w osobnym pliku. Spróbuj klasą CSSową pokolorować co drugi wiersz tabeli, wyśrodkować div w divie, pogrubić pierwszy span w każdym divie, itp. Kolejny ważny temat to padding vs margin.

 

Co do Javy albo C#, musisz poznać solidnie programowanie obiektowe i to, co z nim związane - klasy, dziedziczenie, polimorfizm, przeciążanie, konstruktory, itd. Do tego standard języka - kolekcje, działania na stringach, referencje. Poczytaj też o dobrym dzieleniu kodu na metody i klasy.

 

Mając wszystko, co wyżej możesz myśleć nad pierwszym solidnym projektem. Zacznij od czegoś z interfejsem tekstowym. Na przykład program uczelnia. W uczelni są studenci i wykładowcy (przykład na dziedziczenie po klasie abstrakcyjnej). Wszyscy maja imię i nazwisko, student ma oceny, a wykładowca pensję. Dane trzymaj w jakiejś kolekcji, np ArrayList. Napisz program dodający/usuwający studenta/wykładowcę w uczelni, szukający studenta z najwyższą średnią ocen i wyliczający średnie wynagrodzenie wykładowców. Przyłóż się do dobrego kodu i nazewnictwa metod. Powinieneś mieć klasy Osoba, Wykładowca, Student i Uczelnia. Uczelnia będzie posiadać listę osób. Student będzie posiadał oceny w kolejnej liście.

Jak to ogarniesz, pokuś się o przerzucenie danych z kolekcji do baz danych. Poznasz, jak spiąć bazę danych poprzez kod. Poczytaj coś o wzorcach projektowych. Strategia, fasada i template method to dobry początek.

Na koniec najtrudniejsze, czyli przeniesienie tego na web. Poszukaj na start jakiegoś frameworka webowego. Dla Javy jest to na przykład Spring MVC. Poczytaj o architekturze trójwarstwowej oraz dependency injection. To bardzo ważne pojęcia. Z rzeczy stricte webowych na start wystarczy HTTP POST i GET. Tutoriali do tego wszystkiego szukaj w Googlu pod hasłami typu "Java Spring mySQL CRUD tutorial". Kluczowe jest tutaj pojęcie CRUD, bo jest to typ aplikacji, który chcesz stworzyć. Programik, który potrafi coś zapisać i wczytać z bazy danych. DObre materiałyu beda używac własnie architektury trójwarstwowej (DAO/DAL, serwisy, kontroler), dependency injection i modelu przekazującego dane do frontentu w HTML.

 

Jest tego sporo, ale po kolei spokojnie da się ogarnąć.

 

Czy Ty jesteś samoukiem, który z innej branży postanowił ogarnąć tematy Javy- Springa, SQL itip? Jeśli tak to od czego zacząłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Studiowałem informatykę na Politechnice Wrocławskiej. Miałem więc pewne podstawy, ale 90% wiedzy to czytanie blogów, tutoriali i robienie czegoś samemu. Javy i Springa uczyłem się sam. Wygląda to zazwyczaj podobnie. Wymyślasz, co chcesz umieć i idziesz do Google. Ostatnio zaczęły mnie interesować nowe tematy i start wyglądał tak samo: Miałem nazwy 5 technologii, które chciałem spiąć w jeden projekt, przeczytałem troch dokumentacji, przeczytałem jeden, drugi, trzeci samouczek, obejrzałem kilkanaście filmików na youtube i po kilkudziesięciu godzinach nauki jestem w stanie coś sensownego w tym zrobić. Oczywiście nauka kolejnych rzeczy przychodzi łatwiej, bo nie ma się problemów początkującego z terminalem, systemem, serwerami, środowiskami czy konfiguracją narzędzi. Na początku trzeba się po prostu przegryźć i trochę to trwa. Powiedziałbym, że pierwsze pół roku nauki byłem jak dziecko we mgle i zadawałem pytania typu czym się różni koło od samochodu i czy ma to coś wspólnego z drogą. Najlepiej wymyślić sobie jakiś problem i rozwiązywać problemy, które będą się pojawiać. Uczysz się wtedy kilku rzeczy w takim zakresie, jak potrzebujesz, a do tego jak to wszystko spiąć w całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na start polemam kurs na javastart.pl, swietne materialy, swietnie wytlumaczona java se ( + java fx ), bardzo dobre kursy springa, czy javyee. Innych jeszcze nie mialem przyjemnosci czytac :)

 

Wszystko fajnie jest polaczone, teoria z przykladami + w kursach dot. javyse oraz javy ee budowana jest aplikacja krok po kroku, takze po przesledzeniu tego mozna juz cos calkiem sensownego napisac :). Nowym bardzo polecam, duzo latwiej jest sie uczyc na poczatku z materialu po polsku, pozniej, po zalapaniu zajawki, powoli mozna przechodzic na zagraniczne strony i poszczegolna dokumentacje, duzo latwiej sie to czyta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...