Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ShadowMan

Zamiana Phenom II 965BE na AMD FX FX-8350

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w tytule tematu, obecnie mam Phenoma II 965BE, który stabilnie działa podkręcony do 4,2 GHz. Z tego co patrzyłem na Allegro, to można ten procesor pogonić jeszcze za około 250 zł i z tego co widziałem, to nawet są chętni, a FX-a 8350 znajomy chce mi oddać za 400 zł, wersję z tym ponoć dość wydajnym i cichym chłodzeniem BOX-owym WRAITH, dokładniej chodzi o to:

 

2_addmedium.jpg3_addmedium.jpg

 

Duża będzie różnica w wydajności w porównaniu do tego Phenoma, opłaca się dopłacić różnicę? FX zapewne też będę jeszcze podkręcał. Reszta kompa, to płyta główna Gigabyte GA-970A-DS3P rev. 2.x, 16 GB DDR3 1600 MHz i karta graficzna GF GTX 1050Ti 4 GB GDDR5. I od razu zastrzegam, że jak ktoś ma pisać zmień lepiej na Intela, to niech nie pisze wcale. Komp mi styknie, chciałem mu tylko niewielkim kosztem nieco zwiększyć wydajność, a jak udałoby mi się pogonić tego Phenoma za 250 zł, to ten FX kosztowałby mnie jedynie 150 zł, więc za wiele to nie jest. Komputera używam do internetu, trochę jakichś multimediów, trochę obróbka zdjęć i trochę gry itp. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktos jeszcze da 250 za phenoma x4 am3 ? :D

 

OMG

:o :o :o

 

fx lepszy ale ...

zobacz testy i wroc :D

 

do gier fx kupowac w cenie za jaka jest obecnie sie nie oplaca

ale wg mnie tylko

 

moze dostaniesz tanio go to inna sprawa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie kto go kupi wiedząc że i5 2300 który można wyrwać za 200zł jest 25% mocniejszy :E

 

może przesadziłem z tymi % ale jest sporo mocniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tego FX złapie tanio i podkręci to też pogra w miarę komfortowo i obejdzie się bez zmiany całej platformy. Według mnie wszystko zależy od ceny FX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupi zapewne ten kto ma płytę główną pod AMD, chce tanim kosztem zwiększyć nieco wydajność, a nie chce od razu wymieniać pół kompa, tak jak ja obecnie. Testy oglądałem, ale to głownie stare testy. W nowszych grach i pod Windows 10 FX-y podobno radzą sobie trochę lepiej. Na razie szukam takowych właśnie testów, ale jakoś niewiele ich. Na Phenoma II być może już będę miał kupca za te 250 zł, więc tak jak wspomniałem wcześniej, dopłata jedynie 150 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość BloodyStorm

Kupi zapewne ten kto ma płytę główną pod AMD, chce tanim kosztem zwiększyć nieco wydajność, a nie chce od razu wymieniać pół kompa, tak jak ja obecnie. Testy oglądałem, ale to głownie stare testy. W nowszych grach i pod Windows 10 FX-y podobno radzą sobie trochę lepiej. Na razie szukam takowych właśnie testów, ale jakoś niewiele ich. Na Phenoma II być może już będę miał kupca za te 250 zł, więc tak jak wspomniałem wcześniej, dopłata jedynie 150 zł.

 

Jak dopłacisz tylko 150zł to się nie zastanawiaj i bierz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a za 400zl i7 2600 sa :D

za 300 i5 2500k

 

hehe ale to juz never-mind

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze doszłaby wymiana płyty głównej, a w to, jak wspominałem nie chcę się bawić i dodatkowo dokładać. Pogadałem ze znajomym i ustaliliśmy, że może wziąć tego Phenoma za 200 zł. Jutro jeszcze pogadam z tym od FX-a, bo obecnie jest w robocie, może też coś zejdzie. A jak nie, no to bym dołożył do tego 200 zł. Phenom działa stabilnie na tej płycie podbity do 1,55 V i 4,2 GHz i wszystko działa stabilnie już od dwóch lat, nic się nie przegrzewa, buda jest dobrze wentylowana:

 

Schowek01_aqqwrnn.jpg

 

Więc tego FX-a na pewno też będę kręcił. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja 4+1 i kręcenie do oporu 8rdzeniowca?

Będziesz miał krew na rękach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu ten FX ma niewiele większy (prawie taki sam) od tego Phenoma, więc jak płyta dała radę z Phenomem, to i z FX-em da radę. Poza tym, będę kręcił do wartości takich, żeby było stabilnie i bezpiecznie, a nie do oporu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W odróżnieniu od phenomów, FX'y wręcz masakrują sekcję zasilania. Serio - tutaj nie ma co porównywać. Tutaj "8" fazówki nie mają lekko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam parcia na jakieś ekstremalne OC. Ile da radę wycisnąć, tyle będzie. Chodziło mi raczej o ogólny sens zamiany dopłacając te 200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie brak sensu takiej wymiany ale jak kto woli ... ]

 

 

tragedi nie bedzie ale okazju w tym nie ma chyba zadnej :E

 

jedynie taka ze 200zl za phenoma dostaniesz :D

 

 

@@ phenom x4 am3 na 1,56v :E :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę jeszcze przejrzałem tych testów i w zastosowaniach "pozagrowych", że się tak wyrażę, różnica jest jednak spora na korzyść FX-a. A gry? Czym nowsza, tym też jest większa różnica i też na korzyść FX-a. Ale mi bardziej zależy właśnie na tych zastosowaniach "pozagrowych". ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica już spora była jak przesiadałem się na Vishere palę lat temu xD teraz to FX gwałci phenoma, a o komforcie użytkowania systemu z tym układem nie wspomnę. Zrobisz undervolting, wyłączysz lejce (o ile GB nie usunęło tej opcji) i będzie żarł mniej prundu niż na stock :) Ciekawe, czy DS3P ma opcje wyłączenia jednostek stałoprzecinkowych i zostawienia tylko full rdzeni jak UD3, to wtedy możesz powalczyć i o 4,5 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dogadałem się co do tego proca i za 380 zł go biorę. Phenoma pogonię za 200, więc zamiana będzie mnie kosztowała 180 zł. Myślę, że warto, bo tak jak piszesz, w porównaniu z Phenomem, to i tak jest spory przeskok. Jutro, albo pojutrze podjedzie do mnie z tym procem. :)

 

Zaglądałem na stronę Gigabyte i moja płyta główna ma oficjalne wsparcie dla FX 8350 Vishera, więc raczej problemów nie powinno być. Co do prądożerności tych FX-ów, to owszem jest duża jak na dzisiejsze czasy, ale nie wiem o co ten cały przesadzony szum? Ten Phenom II 965 wcale nie ma mniejszego apetytu na prąd. Max TDP oba procesory mają taki sam, a domyślnie Phenom działa nawet na wyższym napięciu niż ten FX. U mnie żeby te 4,2 GHz działy stabilnie, to napięcie musiałem podbić do 1.55 V, ile ten procesor pobiera prądu przy tym OC nawet nie wiem, a mimo to komputer działa już tak od dwóch lat na tej płycie głównej i nic się nie przegrzewa i nie pali. Nie mam też włączonego C&Q, taktowanie jest cały czas na sztywno 4,2 GHz, do tego Phenom nie ma czegoś takiego jak te FX-y, że może wyłączać automatycznie pojedyncze rdzenie, więc cały czas działają wszystkie 4. Jak zapuszczałem kilka razy do testowania OCCT, to po dłuższym teście temperatura procesora przekraczała nawet 70 stopni (chłodzenie Fera Pro pierwszej generacji). Mimo to komp stabilny, nic się działo i wszystko działa jak należy do tej pory, więc myślę, że płyta spokojnie pociągnie i tego FX-a, szczególnie że jest na liście oficjalnie wspieranych procesorów. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na liście wsparcia paździerzowych asrocków z sekcjami 2+1 FXy też widnieją, a jak one na nich "działały" dobrze wiadomo :lol2:

 

Nie no, pilnuj tylko temperatur sekcji i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że pilnować będę, a jeśli nawet zacznę bawić się w OC, to małymi skokami. Buda jest dość dobrze chłodzona, na froncie są 2 wentylatory 120mm do wciągania zimnego powietrza spoza obudowy, dodatkowo jeszcze jeden 120mm wciąga zimne powietrze od spodu, a ciepłe powietrze wyciągają z budy 2 wentylatory też 120mm, jeden na tyle obudowy i jeden na górze, tuż nad radiatorem chłodzącym procesor. Wszystkie są z regulacją obrotów, więc jakby było zbyt ciepło, to można je jeszcze przyspieszyć. Także myślę, że źle nie będzie. ;)

 

Ciekaw też jestem jak sprawdzi się to ulepszone chłodzenie WRAITH dostarczane w BOX-ie z tymi procesorami przez AMD. Na początku założę właśnie je dla testów. Podobno jest dość wydajne, a wentylator praktycznie niesłyszalny, no ale jak to będzie działać w praktyce, to się okaże. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom 965 jest warty ~180zł

i5 2400 stock przegania w grach FX 8xxx podkręcone do +4Ghz

Różnica pomiędzy Phenomem a FX jakaś tam będzie, tylko po prostu żebyś się nie rozczarował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już kupca na Phenoma za 200. i5 w grach przegania tego FX-a, ale jeszcze zależy przy jakiej karcie graficznej. Poza tym, mi też nawet bardziej zależy na ogólnej poprawie funkcjonowania komputera niewielkim kosztem, a nie tylko na grach. Zresztą, te 180 zł, to jakaś tam fortuna nie jest, więc myślę, że warto spróbować. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica już spora była jak przesiadałem się na Vishere palę lat temu xD teraz to FX gwałci phenoma, a o komforcie użytkowania systemu z tym układem nie wspomnę. Zrobisz undervolting, wyłączysz lejce (o ile GB nie usunęło tej opcji) i będzie żarł mniej prundu niż na stock :) Ciekawe, czy DS3P ma opcje wyłączenia jednostek stałoprzecinkowych i zostawienia tylko full rdzeni jak UD3, to wtedy możesz powalczyć i o 4,5 GHz.

Mam już ten procesor w kompie i na szczęście moja płyta główna daje możliwość wyłączenia tych "lejców". Powyłączałem te wszystkie automatyczne ograniczniki taktowania i automatycznego włączania/wyłączania rdzeni, wstępnie napięcie dałem na 1,38 V, mnożnik na 21 i jest stałe taktowanie 4,2 GHz. Trochę potestowałem już go na takich ustawieniach programem OCCT i wydaje się wszystko ok, ale zaraz pomęczę go jeszcze trochę dłużej. Jak będzie dobrze, to podciągnę go jeszcze trochę. ;)

 

Schowek02_qpprews.jpg

 

Gier jeszcze nie testowałem, ale w innych zastosowaniach są wyraźne korzyści na plus w porównaniu z Phenomem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokatuj go dłużej np OCCt i zobacz czy ci nie zrzuca częstotliwości , jeśli nie to kręć wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na napięciu 1.38 V po około 15 minutach w OCCT zrzucało napięcie i taktowanie do 1.4 GHz. Zmniejszałem napięcie stopniowo, testowałem i ostatecznie wydaje się być stabilnie na 1.32V. Już drugi raz zapuściłem OCCT na 30 min na tym napięciu i jest wszystko ok. Taktowanie 4,2 GHz, w stresie temperatura procesora nie przekraczała 57 stopni. Tak więc napięcia wyższego już raczej nie dam. Później spróbuje jeszcze podbić mnożnik tak żeby było 4.3 GHz i przetestuje, czy się nie będzie wywalało przy takim napięciu i takim taktowaniu procesora. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu jechać wyżej pamiętaj o sekcji. Za to spróbuj wycisnąć ile się da z podsystemu pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 4,3 GHz przy napięciu 1.3 V w OCCT wywala już błąd po kilku minutach. Jak dam wyższe napięcie, to błędu nie wywala, tylko zrzuca taktowanie po jakimś czasie. Znalazłem w necie porady, żeby dać na sekcje zasilania taki mały wiatraczek o średnicy 4 cm, albo i dwa jak wejdą, wtedy temperatura sekcji tak nie rośnie przy wyższych napięciach, procesor działa stabilnie i nie zrzuca taktowania. Zamówiłem 2 takie:

 

https://www.komputronik.pl/product/287072/xilence-xf001-40.html

 

Kosztują grosze, a Komputronik nam rzut beretem, więc odbiorę je sobie osobiście. Jak je odbiorę, to będę testował. Na sekcji zasilania jest już niby jakiś radiator, więc dam jeszcze na niego wentylatorki i zobaczymy jak będzie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...