Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tonny5

Czy zdjęcia skanuje się w 600dpi?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, szukałem informacji w sieci ale nie znalazłem żadnego źródła, które w wyczerpujący sposób odpowiedziałoby mi na moje pytanie. Przymierzam się do zakupu mojego pierwszego skanera. Moje pytanie brzmi: czy fotografię i wszelkiego rodzaju grafikę skanuje się w rozdzielczości 600dpi? Wywnioskowałem to czytając to:

Rozdzielczość jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości zeskanowanego zdjęcia. Wszystkie fotografie skanowane są w rodzielczości 600 dpi. Pozwala to na wykonanie odbitki lub wydruk fotografii wielkości plakatu o wymiarach 50x70cm, a nawet większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia się skanuje w takiej rozdzielczości w jakiej komuś jest to potrzebne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia się skanuje w takiej rozdzielczości w jakiej komuś jest to potrzebne :)

 

Dzięki za objaśnienie... Czy więc (inaczej zadając pytanie) skanowanie w rozdzielczości 600 dpi daje wystarczająco dobrą jakość zdjęć? Czyli czy np. można wyświetlić je na pełnym ekranie na monitorze nie zauważając żadnej utraty na jakości względem oryginału? Jaka rozdzielczość przyjęta jest za dobry standard w skanowaniu zdjęć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materiały do druku skanuje się w rozdzielczości 300 dpi (w takiej jakości są drukowane gazety, książki itp.), no chyba że mają być powiększane, wtedy trzeba skanować w odpowiednio wyższej.

 

Jeśli nie zamierzasz drukować, możesz skanować w niższej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Materiały do druku skanuje się w rozdzielczości 300 dpi (w takiej jakości są drukowane gazety, książki itp.), no chyba że mają być powiększane, wtedy trzeba skanować w odpowiednio wyższej.

 

Jeśli nie zamierzasz drukować, możesz skanować w niższej rozdzielczości.

 

Po co więc komuś skaner taki jak EPSON Perfection V19 którego rozdzielczość to 4800 x 4800 dpi? Pytam z ciekawości.

 

EDIT

 

aha mają być powiększane sory - czyli możliwości EPSON są dla tych którzy chcą powiększać zdjęcia

 

Czyli taki skaner w BROTHER DCP-1622WE który skanuje 600dpi oraz 1200 dpi zdaje się więc być wystarczający dla wszystkich zastosowań za wyjątkiem skanowania zdjęć z ich powiększaniem. Chociaż pomiędzy 300 dpi a 600 jest drugie tyle co by oznaczało że skaner 600dpi daje możliwość zeskanowania dla powiększenia trochę również.

 

Czemu w specyfikacji podane jest 600 x 1200 dpi - która liczba odnosi się do czego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem, po co skaner 4800 × 4800. Chyba dlatego, że się dało, to taki zrobili. Powiększać można, ale bez przesady. Taka rozdzielczość może się przydać przy skanowaniu przeźroczy i klisz fotograficznych, ale z tego teraz mało kto korzysta.

 

Tak, brother będzie wystarczający do wszystkich zastosowań.

 

Co do 600 × 1200 dpi - tutaj masz wyjaśnione: http://pcu.republika.pl/skanery/skanery.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem, po co skaner 4800 × 4800. Chyba dlatego, że się dało, to taki zrobili. Powiększać można, ale bez przesady. Taka rozdzielczość może się przydać przy skanowaniu przeźroczy i klisz fotograficznych, ale z tego teraz mało kto korzysta.

 

Tak, brother będzie wystarczający do wszystkich zastosowań.

 

Co do 600 × 1200 dpi - tutaj masz wyjaśnione: http://pcu.republika.pl/skanery/skanery.htm

 

Dzięki, skoro Brother jest wystarczający to już nie będę pytał, który parametr ważniejszy :) Ilość elementów światłoczułych czy o ile przesuwana jest listwa. Szukam właśnie drukarki ze wsparciem dla Linuxa, która byłaby też ekonomiczna i z tego co się zorientowałem Brother to chyba najlepszy wybór. Orientujesz się może czy fakt, że ma ona oddzielny bęben od tonera ma jakieś negatywne konsekwencje? Czy to tylko konstrukcyjny wybór? Trudniej się montuje toner przez to? Mogą być z tego jakieś problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Negatywne konsekwencje są takie, że będziesz musiał czasem kupić bęben i go wymienić (w domowych warunkach może raz będzie taka potrzeba). W drukarkach HP jest to mniej bolesne (choć jest to kwestia raczej psychologiczna), bo bęben jest zintegrowany z kasetą z tonerem, więc wymienia się wszystko za jednym zamachem.

 

Montaż/demontaż jest banalny - wyciągasz moduł bębna, w którym siedzi kaseta z tonerem. Wyciągasz kasetę i dalej robisz to, co potrzebujesz - wymieniasz kasetę i/lub moduł bębna. Jeśli lubisz się bawić w rozkręcanie i skręcanie, możesz też dosypać toner do kasety albo wymienić sam bęben (wałek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to zależy od tego jakie masz wymagania. Równie dobrze można skanować w 1200dpi - wszystko zależy od tego jak bardzo dokładnego skanowania potrzebujesz oraz w jakiej rozdzielczości skanuje twój skaner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...