Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tasak

Ram DDR3 2400MHz vs DDR3 2933MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam taki pytanie czy jest jakaś większa znacząca różnica między tak taktowanymi pamięciami np. między takim Corsair Dominator Platinum 2400MHz CL10 a Corsair Dominator Platinum 2933MHz CL12, w teorii 2933MHz powinny być szybsze a jak to jest na prawdę, mają sens takie pamięci czy 2400MHz nie ustępują szybszym kościom wydajnościowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na luźniejsze timingi to różnica w grach będzie marginalna, w niektórych z nich wydajność nawet spadnie.

 

Chcesz uzyskać max wydajność na tej platformie to celuj w pamięci 2400CL9, po dowoltowaniu powinny zrobić 2600CL9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tylko właśnie nie ma ich u nas nigdzie same 2400 CL10 więc chyba nie ma co cudować, a te dominatory 2933MHz w sumie można by spróbować podkręcić bo czytałem o nich trochę i można się nimi pobawić dosyć ładnie tylko wtedy musiał by je mieć gdzieś na 3100 i cl12 by miało to sens.

 

to chyba niestety wiele więcej się na tej platformie nie wyciśnie a zmiana całej platformy na i7 7700k nie ma sensu dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ma i raczej nie będzie, a jak będzie, to cena wysadzi Cię z papci :E . Ostatnio 4x4 2400c9, od Corsara widziałem kilka m-chów temu za 7 pak, jak za 16GB normalnych ramów chcieli 3. Śledziłem temat do końca, bo sam nad nimi rozmyślałem...te drugie takty, natomiast jeszcze dawniej A-daty 2x4 i też cena kosmosik...do zabawy, jak najbardziej, choć wątpię byś zapłacił tyle, ile będą chcieli, a będą...Do tego Canyona takty 2400c9, pod względem wydajności lub wyników Aida64, będą lepsze niż 2600,2666 czy 2800, co zresztą osobiście potwierdził sideband. Poćwicz swoje Tridenty, mają dobre kostki, może uzyskasz cl9, choć w modułach 4GB, wykręcił byś na setkę.

 

https://www.morele.net/pamiec-corsair-dominator-platinum-ddr3-2933-cl12-8-gb-cmd8gx3m2a2933c12-626579/ pase...

Jeśli będziesz zainteresowany zabawą, ziom na forum posiada(chyba jeszcze) Avexiry w quadzie-2800MHz, jak coś zapodam linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w ofercie polskich sklepów znajdę jeszcze jakieś inne wysoko taktowane (nie mniej niż 2800 MHz) ddr3 (mieszczące się pod Grandisem). Ma ktoś doświadczenia z ramami 2800+ i Broadwellem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to zobaczę jak stabilnie będą chodzić te moje kostki na cl9 jak pójdą i jak coś to ile tak w ogole maks zwiększyć można dla nic napięcie? standardowe to 1.65V, więc chyba wiecej jak te 1.7V nie przekraczać czy i to za dużo bo szczerze nie bawiłem się w podkręcanie pamięci ram :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w ofercie polskich sklepów znajdę jeszcze jakieś inne wysoko taktowane (nie mniej niż 2800 MHz) ddr3 (mieszczące się pod Grandisem). Ma ktoś doświadczenia z ramami 2800+ i Broadwellem?

O nowe będzie ciężko raczej. Jak 4 moduły, to low p. jak 2 ósemki, to i Dominator wejść powinien-slot 2i4(bez wentyla nad ramami). Z używek prędzej cuś, ale też dużo tego nie ma(wspomniałem post wyżej). Były w witrynach, ceny były tłuste, więc wisiały miesiącami, a elita po trochu eliminowała je z rynku :o

wynika, że 40 mm+gniazdo, pod Gradisa działa.

 

@tasak@

Przy 2 modułach 1.7-7.5, może nawet 7.7(moje Baliistixy w dualu, po OC brały tyle, na co dzień) jeszcze zależy jaka kość. No i wypada pilnować temp cepa. Przy quadzie wyższe V, zaczyna grzać komponenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem ale nie szło na cl9 ich ustawić z takim napięciem, były zwiechy widnowsa. W ogóle profil XMP do podkręcania pamięci to wyłączyć trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyłączyć XMP i ustawiać manualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra a oprócz pierwszego timingu z 10 jak zmienię na 9 to te trzy kolejne też można próbować zmniejszyć czy one nie mają już takiego wpływu na wydajność? na razie zobaczę czy w ogóle pójdzie w sumie jak zmienię na cl9 a potem zobaczymy co będzie :E

 

btw czym najlepiej sprawdzić stabilność pamięci ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział jacacz-XMP wypad i z ręki :thumbup: ...XMP automatycznie ma zapisane w profilu ile MHz, napięcie pamięci, kontrolera oraz czasy. Załączony bardziej przeszkadza, niż pomaga.

Generalnie zacznijmy inaczej. Co masz wogule za układ modułów 4x4, czy 2x8 i jakie fabryczne timingi(stawiam, że ten ostatni config)? Jeśli tak trudniej uzyskać niższy cl, ze względu na większy rozmiar modułu, ale nie ma co gadać, ino Overclockować RAMy. Trzy kolejne czasy, przeważnie są większe od pierwszego, ale odpowiadając na pytanie-tak można zmieniać. Prg do stab-Prime95, wydajności Aida64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest to zestaw 4x4Gb na początek zostawiłem 2x4Gb aby zobaczyć czy pójdzie na niższym cl ale nie udało się jak na razie, cały czas wywala błąd i komp się restartuje. Fabrycznie to jest tam tak :

 

Tcas 10

Trcd 12

Trp 11

Tras 31

Trfc 193

Command Rate 2T

 

info z HW Monitor i takie mam te timingi

 

zmieniłem cl na 9 i napięcie dawałem stopniowo coraz większe ale nawet przy 1.76V nie chciał być stabilny nie wiem czy coś źle robię czy co bo w sumie oprócz napięcia i timingów to chyba nic więcej nie ma znaczenia przy podkręcaniu ramów na mój rozum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nie ładnie bardzo, wszak GSKill ładuje dobre kości, pytanie czy wszędzie, czy też tną koszty i lecą budżety na PCB... Na module pod kodem kreskowym jest ciąg cyfr, zapodaj od 5 do 8ej, pójdziemy tropem myśli-zgadnij kotku, co mam w środku, bo nie chce mi się wierzyć, że jakieś padaki :question: się trafiły w TridentachX 2400...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź na odkręconym CPU, ustaw IOD i IOA na 1.05v i VCSAA na 1.1v.

 

Druga sprawa na wyższych taktach i ostrzejszych timingach cpu może potrzebować skorygowania napięcia zwłaszcza na uncore. Na wyższych taktach CPU VCCSA też może wymagać podniesienia pomimo stabilności na niższych taktowaniach.

 

Te pamięci powinny spokojnie zrobić 9-10-10 przy 2400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tridenty 2400 są jakieś specyficzne 2400 CL10 mają , a 2600 stabilne zrobić nie chcą - jak testowałem kolegi kostki nawet dla CL12 ( do 1,65 [V] )... One najlepiej latają na timingach z XMP. W każdym razie 2400 CL10 jest wydajnościowo całkiem OK. Wrzuć wynik odczyt /zapis z Aidy na tych Tridentach z ciekawości ?

U mnie: CPU 3,3 RAM 2000 CL 10-10-10-30-300 CR1

Odczyt:

96639553058642363367_thumb.jpg

Zapis:

97740839423788493054_thumb.jpg

RAM 2666 CL 12 -14-14-31-331 CR1

Odczyt + ~ 7 % :

78005222726245820819_thumb.jpg

Zapis + ~ 31 % :

98124153979452721139_thumb.jpg

{ Aida 5.20.3400 }

 

W grach- przy obecnej słabej vga - różnica- pomimo znacznej różnicy w syntetyku- jest na tyle znikoma , że mieści się w granicy błędu pomiarowego.

Zrzucę ram jeszcze do 1600 CL12 i zobaczę co wtedy otrzymam...

 

2666 MHz vs 1600 MHz CL12 -14-14-31 CR1

 

Time Spy = spadek tylko 0,5 %

3DMark11 = spadek o 3,3 % ( 8614 vs 8338 )

Dirt Rally = min fps spadek ok. 3% ; maksymalny fps spadek ok. 7% ; średni fps spadek ok. 2,7 %

WRC 6 = praktycznie bez różnic ( różnica ok . 0,5 % )

Heaven = praktycznie bez różnic

Cinebench R15 @ 3,3 GHz = spadek ok. 2% ( 679 vs 666 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyfry od piątek do ósmej to "5003".

probowalem podniesc te napięcie co sideband napisał i nie dało mi to rezultatów żadnych na odkreconym cepie oczywiście.

 

chyba sobie to odpuszczę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realnie : wydajność Tridentów 2400 Cl 10-x-x- będzie podobna do innych pamięci 2800 CL 12-x-x-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych zestawach 2x4 mogłeś trafić 3 rodzaje kości, Hynixa i 2 rodzaje Samsungów.

Jeśli nie masz tam HCH9 to raczej CL9 nie osiągniesz, a tych właśnie było najmniej.

Miałem w rękach koło 10 kitów tych modeli i w sumie tylko 1 był właśnie na takich Samsungach, reszta to te inne Samsungi (nie pamiętam oznaczęń) albo Hynixy CFR i w 99% przypadków nie osiągniesz CL9.

Może z jakiś wcześniejszych batchy takie osiągi będa możliwe ale potem do wersji 2400 CL10 pakowli już najgorszy możliwy "syf" pod względem OC.

Więc możesz sprobówać dać CL9 dla 2133 i obniżać resztę ustawień, bo i w takiej konfiguracji i tak będa lepsze niż 2400 CL10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyfry od piątek do ósmej to "5003".

probowalem podniesc te napięcie co sideband napisał i nie dało mi to rezultatów żadnych na odkreconym cepie oczywiście.

 

chyba sobie to odpuszczę

Spróbuj 9-11-11 1.8v jak nie zabangla to tylko możesz iść w mhz, wtedy spróbuj 2600 10-12-12 jak nadal kapa to daj sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm...czyli pewna część, a nie większość, jak myślałem :notworthy: i jak napisałem wyżej. Czyli raczej trafiłeś na padaki...możesz skorzystać z porady blabla'y i poćwiczyć memy na te 2133...zawsze to coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poćwiczyć memy na te 2133...zawsze to coś.

Nie licząc watchdogs, to w większości gier wydajność ta sama lub niższa i to przy 9-10-10. To dopiero strata czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem, próbowałem i nic z tego niestety. Osobiście zamówiłem sobie tak dla testu zestaw G.Skill RipjawsZ 2400MHz CL10 4X4GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fajosko. Quadzik-pragnienie milionów + 5pkt do szacunu na dzielni, jak na nich cuś ukręcisz, czekamy :cool: Ciekawe czy ruszą poprawnie bez V+ :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko będę musiał na nie trochę poczekać bo zamówiłem jeszcze zestaw trzech wentyli do Predator-a 360 a w sumie w statusie na morele jest jedno i drugie "W realizacji" i data dostawy na razie to 20-07 wiec trochę muszę poczekać chyba że coś się zmieni i będę je miał szybciej. Jestem ciekawy co z tych ramów wyjdzie, kupno czysto z ciekawości a wiele nie musiałem dołożyć do nich, jak przyjdą to dam znać i zobaczymy co to będzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...