Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomek1623

Dysk na dane strasznie zwolnił

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku dni dysk na dane/gry strasznie mi zwolnił. System mam postawiony na SSD-ku i wszystko dobrze chodzi, ale jak przyjedzie włączyć jakąś grę, czy skopiować coś na HDD to trwa to naprawdę długo.

Mój dysk, Western Digital WD10EZEX. Prosiłbym o pomoc w diagnozie co mu dolega. Może wykonać jakiś test, jestem zielony w tej dziedzinie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to te wyniki SMART, ale takie dane mi się wyświetlają.

dv9blhh7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za wyniki? Zerowe wręcz... Tak na szybko, to reinstalacja sterowników/ zmiana kabla (ew. portu dysku Sata) Potem myślimy dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za wyniki? Zerowe wręcz... Tak na szybko, to reinstalacja sterowników/ zmiana kabla (ew. portu dysku Sata) Potem myślimy dalej.

Jakie sterowniki masz na myśli? Kabel przepinam i robię test jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepiąłem sata do innego portu, i zrobiłem test.

Wynik

utm4j2b2.jpg

 

MultiPhantom, po tym co mi doradziłeś, zauważyłem ze problem zniknął, śmiga normalnie :) Ale jestem jeszcze ciekawy co powiesz na temat tego drugiego wyniku benchmarku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że znowu zaczyna się problem. Wynik benchmarku w HD Tune. Hmm, macie jakieś rady? Port sata ten, do którego przepiąłem ostatnio, jakiś czas było dobrze i znów strasznie zwolnił.

5brvxusd.jpg

 

Dziwna sprawa, tutaj wynik świeżo po zresetowaniu kompa

 

3xh42p29.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje temat, bo problem z tym dyskiem już mnie dobija.. Dalej to samo. Włączę kompa, odpalam grę, masakrycznie długo się wszystko wczytuję, odpalam film, zacina się. Robię test HD Tune, wyniki prędkości na poziomie 0.3, czasem więcej. Wystarczy że zresetuje kompa i problem mija. No ale to nie o to chodzi żebym tak robił. Nie mogę zdiagnozować problemu. Doradzicie coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kilku dni obserwuję u siebie podobne zjawisko i faktycznie restart pomaga, może jest to związane z jakąś aktualizacją Windows 10 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kilku dni obserwuję u siebie podobne zjawisko i faktycznie restart pomaga, może jest to związane z jakąś aktualizacją Windows 10 ?

Na jakim konkretnie dysku masz ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy różne dyski, kompletnie nie mam pojęcia za co się złapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dysk ma takie spadki transferu, to wejdź w zakładkę "Info" w HD Tune i sprawdź w jakim trybie pracuje. Co w ogóle pokazuje menedżer urządzeń w zakładce "Kontrolery IDE ATA/ATAPI". Zainstalowałbym na twoim miejscu najnowsze jakie są dostępne sterowniki do chipsetu płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dysk ma takie spadki transferu, to wejdź w zakładkę "Info" w HD Tune i sprawdź w jakim trybie pracuje. Co w ogóle pokazuje menedżer urządzeń w zakładce "Kontrolery IDE ATA/ATAPI". Zainstalowałbym na twoim miejscu najnowsze jakie są dostępne sterowniki do chipsetu płyty głównej.

Menedżer urządzeń

efyvj865.jpg

Zakładka Info

qozhl3sw.jpg

 

Co jesteś w stanie powiedzieć na podstawie tych screenów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepinałeś kabel do innego portu, ale samego kabla nie próbowałeś zmieniać?

 

Sprawdź koniecznie inny kabel, bo często najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepinałeś kabel do innego portu, ale samego kabla nie próbowałeś zmieniać?

 

Sprawdź koniecznie inny kabel, bo często najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Myślałem nad tym, ale doszedłem do wniosku,że gdyby z kablem było coś nie tak, to reset kompa by nie pomagał. Tak czy inaczej, spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z płytą dostałeś kilka kabli Sata. Wymień na drugi kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw jaką masz wersję sterownika kontrolera SATA czyli tego co pokazuje menedżer urządzeń "Intel® 100 Series/C230 Chipset Family SATA AHCI Controller Drivers", najnowszy sterownik możesz ściągnąć Sata Sterowniki ten drugi odnośnik i sterownik trzeba rozpakować i zainstalować ręcznie w menedżerze urządzeń, możesz profilaktycznie zainstalować nowszą wersję, ale przypuszczam że jeżeli dysk jest sprawny to raczej masz coś namieszane w swoim systemie, jakiś antywirus-firewall albo program działający w tle i nie będzie to problem ze sterownikiem kontrolera raczej. Najlepiej byłoby ten HDD sprawdzić w takim wypadku na innym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw jaką masz wersję sterownika kontrolera SATA czyli tego co pokazuje menedżer urządzeń "Intel® 100 Series/C230 Chipset Family SATA AHCI Controller Drivers", najnowszy sterownik możesz ściągnąć Sata Sterowniki ten drugi odnośnik i sterownik trzeba rozpakować i zainstalować ręcznie w menedżerze urządzeń, możesz profilaktycznie zainstalować nowszą wersję, ale przypuszczam że jeżeli dysk jest sprawny to raczej masz coś namieszane w swoim systemie, jakiś antywirus-firewall albo program działający w tle i nie będzie to problem ze sterownikiem kontrolera raczej. Najlepiej byłoby ten HDD sprawdzić w takim wypadku na innym sprzęcie.

Z tego co widzę, to wersja sterownika jest najnowsza. Hmm, antywirusa żadnego zainstalowanego nie mam, a co do programów w tle, nie wiem który mógłby to powodować. Dziwi mnie to, że z systemowym SSD-kiem nie mam żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal tryb awaryjny Windowsa i tam zrób ten test transferu. Hd Tune będzie działał w trybie awaryjnym. Nowy kabelek SATA też możesz wymienić tak jak Ci radzono wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w końcu udało mi się dojść w czym jest problem, wyłącz w ustawieniach zasilania Windows 10 "fast startup" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...