Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gonzo3211

Zgranie kaset vhs na kompa - co potrzebne, jaka karta?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, otrzymałem ostatnio trochę kaset vhs-c, bo oddający nie miał na czym włączyć, więc pomyślałem że odwdzięczę się darczyńcy przystosowaniem tych skarbów do obecnych standardów i wypalenia na płyty, co bez problemu odtworzy. Przy okazji bym pozgrywał swoje stare vhsy i w sumie dzięki temu podarunkowi będę miał na pewno trochę zabawy.

Co będzie potrzebne? Mam "wideło", pamiętam że sprawne, kamerę, kasety, adapter do vhs-c, komputer oczywiście. Nie mam karty tv - miałem, ale sprzedałem ze starym blaszakiem i teraz potrzeba coś kupić, może coś na usb? Może być takie coś? Poczytałem i ponoć oprogramowanie liche. Wiem, że rewelacji nie będzie, ale chciałbym zgrać to jak najlepiej.

Na razie potrzebuję jakąś kartę, a później instrukcję co i jak. Czy poleci to bezproblemowo? Domyślam się że zgrywa się 1:1 czyli taśma trwa 3h i na bieżąco się to zgrywa na kompa?

Będę potrzebował również trochę powycinać i posklejać w całość. Jedna impreza jest na przykład na czterech kasetach w różnych miejscach, więc zrobienie porządku to też obowiązek.

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na jakości obrazu, korekcie i łatwym montażu to musisz kupić kamerę DV z odblokowanym analog av in, do tej kamery podłączasz po analogu czy to kamerę vhsc czy magnetowid vhs a samą kamerkę DV do komputera po firewire. Kamery DV mają własny time base corrector więc na dzień dobry masz poprawiony materiał w dobrej kompresji i jakości do edycji. Takie kamerki można kupić po 400 pln.

 

http://allegro.pl/sony-dcr-pc105e-in-out-av-dv-hi-fi-time-laps-i6861282346.html

tą bym sprawdził

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję. Lepsza jakość bardzo chętnie, ale niestety nie za taką cenę. Zostanę przy jakiejś tańszej opcji.

Jest może jakiś przykład w necie, jakiej jakości mogę oczekiwać po zgraniu? Wiadomo, nie oczekuję ultra duper hd, a na wyświetlaczu kamery 2" chyba, wygląda to ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to niestety jest najtańsza opcja, przy okazji profesjonalna

 

wszystkie te tunery i sticki na usb ...

 

1. zrzucają do kompresji stratnych z ogromnym współczynnikiem kompresji, czyli co krok to kolejna strata jakości

2. nie "naprawiają" synchra i timecodu, obraz będzie się rozjeżdżał z dźwiękiem przy każdym vhs-owym dropie i asynchronie, po pierwszych parunastu sekundach zrezygnujesz z czegokolwiek, bo ręczna synchronizacja takich materiałów nie wchodzi w grę właściwie

3. oczywiście to takich materiałów musisz mieć mocniejszy komp

4. w większości przypadków te tanie urządzenia nie działają z normalnym softem, tylko musisz użyć, czegoś do grabowania, potem skonwertować, żeby móc edytować, przykładowo w Adobe premiere (każda operacja to tracisz jakość)

 

generalnie godzina takiego zgrywania kosztuje od 10 do 60 pln, więc możesz potem znajomym czy po rodzinie zaoferować usługę i odzyskać kaskę... a te ceny z roku na rok idą w górę bo kamerek co raz mniej, mało kto się pozbywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz... Ja bym jednak radzil sprobowac z tanim stickiem na USB.

 

Swego czasu zgrywalem serie Wings (Skrzydla) nagrywane z Polsatu - mialem nagrane praktycznie wszystkie odcinki a to jest nie do dosania w polskiej wersji - i musze powiedziec ze wyszlo calkiem niezle. Oczywiscie zgrywane byly poszczegolne odcinki (20-25 minut) - dzwiek rozjezdzal sie bardzo rzadko - i bylo to latwe do poprawienia. Wszystko skompresowane do DivX (wtedy - z 10-12 lat temu jedyna sensowna opcja) w rozdzielczosci VGA (544x400 - i tak przewyzsza VHS). Jeden odcinek to okolo 170-180MB.

 

Jakies dwa lata temu kupilem sobie angielskie wydanie DVD z amerykanskiego Amazona - i musze powiedziec, ze bylem rozczarowany jakoscia, albo raczej jej brakiem. Przy porownaniu - moje pliki zgrane z VHS, a wczesniej nagrane z TV Polsat wygladaja lepiej niz oryginalnie wydany serial na DVD.

 

Tak wiec - nie poddawaj sie - eksperymentuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a to jest nie do dosania w polskiej wersji" - nawet 30 sekund nie zajęło mi znalezienie wszystkich sezonów... a parametry które podałeś: divx i w rozdzielczosci VGA (544x400 ... (pomijając merytorykę) to maksymalne dziadostwo, przecież na telewizorze większym niż 21 cali to będzie niemiłosierna kompresja i artefakty, w ogóle nie do oglądania

 

podchodząc tak do tematu to oczywiście, stick usb , 320x240 w mpegu 2 i pewno na telefonie da się oglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a to jest nie do dosania w polskiej wersji" - nawet 30 sekund nie zajęło mi znalezienie wszystkich sezonów... a parametry które podałeś: divx i w rozdzielczosci VGA (544x400 ... (pomijając merytorykę) to maksymalne dziadostwo, przecież na telewizorze większym niż 21 cali to będzie niemiłosierna kompresja i artefakty, w ogóle nie do oglądania

 

podchodząc tak do tematu to oczywiście, stick usb , 320x240 w mpegu 2 i pewno na telefonie da się oglądać...

 

"bylo nie do dostania" ;) Jak juz wspomnialem - pisze tu o latach 10-12 lat temu - w sieci byly dostepne pojedyncze odcinki. Bylo kiedys takie forum o serialu, dogadalismy sie i udalo sie nam zgrac wszystko. Widac ktos to udostepnil pozniej...

Anyway...

Ogladalem ostatnio na 55" - oczywiscie - pieknie to nie wyglada, ale sprobuj puscic cos z VHS na takim TV... Na iPadzie oglada sie super. A przy odcinku rzedu 180MB nawet na telefon mozna wrzucic kilkadziesiat naraz...

Tak czy inaczej standard VHS ma 200 linii w pionie - mozesz to zgrywac nawet kartami BlackMagic i cudow nie bedzie. 12 lat temu (a moze nawet wczesniej) testowalem 3-4 urzadzenia - od kart TV wkladanych do kompa, poprzeez wersje USB itd.

Jesli sie chce zgrac pare filmikow z VHS to nie ma co sie porywac z motyka na slonce... Co ty chcesz z VHS FullHD zrobic?

 

Oczywiscie - kamera DV zapewne da lepsza jakosc (jak ktos ma pecha i nie ma FW na plycie to oprocz kamery bedzie mussial jeszcze karte z FW zakupic) - ale nie oszukujmy sie - to nadal bedzie tylko VHS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nadal vhs i wiem że nie będzie to może zachwycać, ale "jedynie" chciałem to zarchiwizować na hdd/płycie, przy okazji posiadania karty zgrać co moje i tyle. Jak najmniejszym kosztem zrzucić to z taśmy na coś współczesnego, jak najlepszej jakości. Do tego powycinać i skleić w całość.

Więc jaka karta się nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdety wypisujesz... karty BM mają możliwość sprzętowej interpolacji materiału do przykładowo full hd i zgrywania w locie do kompresji bezstratnej lub w ogóle bez kompresji

co umożliwia dużo większy zakres korekt i takim sposobem robi się to w dużych telewizjach, przy dobrych źródłach jakość obrazu jest nie do odróżnienia od tego co telewizja nadaje w sd (robię takie programy muzyczne gdzie się stare koncerty z analogów przewijają), w hd nie ma porównania oczywiście, natomiast w temacie różnica jest zasadnicza, zrobić dziadostwo czy zrobić dobrą robotę, oczywiście jeśli mu się nie opłaca to nie ma co drążyć, jednak argumentacja poza kasą jest bezsensowna

 

@up - zdecyduj się, bo piszesz że chcesz to zrobić w jak najlepszej jakości i przegrać na coś współczesnego a z drugiej strony wybierasz opcję która daje Ci 20% najlepszej możliwej jakości... tyle że taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej za jak najtaniej :). Zgranie po prostu na karcie za 50 zł bardziej mi odpowiada, niż w zapewne trochę lepszej jakości na kamerze za 400 zł. Z całym szacunkiem, po prostu nie spodziewałem się takiej propozycji i nawet nie rozważałem czegoś takiego. Resztę kasy wolę wydać na co innego :P.

Zresztą nie przewiduję aż tak masowej produkcji.

To co, w ogóle nie warto na tej karcie z usb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wejdź sobie na jakiekolwiek forum o video i poczytaj o tych donglach, ludzie je kupują i wyrzucają

 

wszystkie karty które jako tako zgrają obraz to cena się zaczyna od 350 aż po 1200

http://allegro.pl/blackmagic-design-intensity-shuttle-i6769530400.html

to jest super urządzenie ale też pewno poza budżetem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdety wypisujesz... karty BM mają możliwość sprzętowej interpolacji materiału do przykładowo full hd i zgrywania w locie do kompresji bezstratnej lub w ogóle bez kompresji

co umożliwia dużo większy zakres korekt i takim sposobem robi się to w dużych telewizjach, przy dobrych źródłach jakość obrazu jest nie do odróżnienia od tego co telewizja nadaje w sd (robię takie programy muzyczne gdzie się stare koncerty z analogów przewijają), w hd nie ma porównania oczywiście, natomiast w temacie różnica jest zasadnicza, zrobić dziadostwo czy zrobić dobrą robotę, oczywiście jeśli mu się nie opłaca to nie ma co drążyć, jednak argumentacja poza kasą jest bezsensowna

 

Ale przeciez ja nie twierdze ze nie bedzie zadnej roznicy.

 

Kolega na poczatku podal link do grabbera na USB za 45 zl. Ty proponujesz mu rozwiazanie za 10x tyle (o ile ma FW w kompie). Plus jeszcze jakis program, ktory to sensownie zgra z kamery...

 

VHS jest generalnie bardzo slabym srodlem. Albo inaczej... VHS jest najslabszym zrodlem jakie mozna sobie wyobrazic. Taka prawda - zaden w miare popularny standard nie jest gorszy niz VHS. Zabawy z profesjonalnymi magnetowidami z TBC + kartami BlackMagic maja sens przy zapisie VHS jedynie jesli jest to jakis cenny material i nie ma zadenj innej alternatywy.

Przy domowych filmach nagrywanych kamerami VHS obraz ma z reguly jeszcze gorsza jakosc niz material nagrany VHS z TV... W 99% (jesli to ma ogladac babcia/dziadek wraz z ciocia i wujkiem) prosty grabber na USB bedzie wystarczajacy. Wydanie 10x tyle na zestaw z kamera nie poprawi jakosci 10x, ani nawet dwukrotnie... Najwieksza zaleta bedzie latwiejsza synchronizacja dzwieku oraz oczywiscie TBC. I tak - masz racje - mowimy tu przede wszytskich o kwestiach finansowych. 40 zl mozna wydac nie zastanawiajac sie nad tym glebiej. Wydac 400zl oczywiscie tez mozna (cena 2-3 nowych gier) - wszystko zalezy jakim budzetem sie dysponuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie poprawi jakości 10x, ani nawet dwukrotnie... " - to nie chodzi o to, że ma poprawić jakość dwukrotnie, to ma nie zepsuć jakości dziesięciokrotnie a to robi graber o którym mówicie i metoda zgrywania do jakiejś dziwnej rozdzielczości i divxa

 

mając materiał avi dv, możesz darmowym virtual dubem wywalić 90% zakłóceń vhsowych, jest specjalny filtr do tego, z avi dv możesz wygenerować w rozdzielczości palowej divxa w kilku przebiegach gdzie jakość przy stosunkowo małym bitrate będzie nieporównywalnie większa od tego co ci oferuje graber zrzucający w locie przy jednym presecie

 

nikt nie pisał o zabawie z blackamagicami i profesjonalnymi magnetowidami, podałeś bezsensowny argument to się odniosłem

 

kamerę też podałem przykładowo bo ta robi co trzeba na 100%, odpowiednik Samsunga można dostać za 150 pln a kontroler firewire za 10(dziesięć)pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie poprawi jakości 10x, ani nawet dwukrotnie... " - to nie chodzi o to, że ma poprawić jakość dwukrotnie, to ma nie zepsuć jakości dziesięciokrotnie a to robi graber o którym mówicie i metoda zgrywania do jakiejś dziwnej rozdzielczości i divxa

 

mając materiał avi dv, możesz darmowym virtual dubem wywalić 90% zakłóceń vhsowych, jest specjalny filtr do tego, z avi dv możesz wygenerować w rozdzielczości palowej divxa w kilku przebiegach gdzie jakość przy stosunkowo małym bitrate będzie nieporównywalnie większa od tego co ci oferuje graber zrzucający w locie przy jednym presecie

 

nikt nie pisał o zabawie z blackamagicami i profesjonalnymi magnetowidami, podałeś bezsensowny argument to się odniosłem

 

kamerę też podałem przykładowo bo ta robi co trzeba na 100%, odpowiednik Samsunga można dostać za 150 pln a kontroler firewire za 10(dziesięć)pln

 

 

No to juz jest 160 zl a nie 400.

 

Poza tym - moj post to tez byl PRZYKLAD. 12 lat temu nawet nie pamietam jakiego mialem kompa. DivX to byl jedyny sensowny format rozpoznawany przez wiekszosc urzadzen. Nie pamietam dokladnie ale jeden odcinek po zgraniu, usunieciu reklam i oczyszczeniu kompresowal sie do podanego formatu jakies 40 minut.

Ostatnio jak zgralem DrWho (FullHd, nagrany na linuksowym dekoderze, zgrany bezposrednio z dysku), to po wywaleniu reklam, 45 minutowy odcinek skompresowal sie do 1,8GB pliku (h.264) w ciagu 6 minut (w rozdzielczosci FullHD).

 

Ale do rzeczy, poniewaz ja nie uzywalem nigdy kamery DV - konretne pytania:

-kazda kamera DV sie nada?

-kazda kamera DV ma TBC?

 

Moze jakis link z opisem jak to zrobic w VirtualDub (jaki filtr do odsmiecenia VHS).

 

Przyda sie i dla kolegi i moze nawet ja sie zastanowie nad paroma rzeczmi co mam jeszcze na VHS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jeden sposób...

 

kiedyś były serie radeonów, które miały wejście video, x800, x1800, rozszerzenia gto czy gts, tam wychodził bardzo porządnej jakości obrazek, niestety zostawał problem synchronizacji z dźwiękiem, jeśli źródła nie są poszatkowane to można użyć takiej karty, jakości do tych graberów nie ma co porównywać nawet, kwestia znalezienia takiej karty

 

 

kamera musi działać w trybie magnetowidu i mieć odblokowane av in (nie DV in)

ściągnij manual od tej co podałem w linku i zobacz schemat o co chodzi

najlepsze są takie co przepuszczają sygnał po prostu i nie ma potrzeby zgrywania na taśmy

nie spotkałem kamery która by tebeca nie miała ale od tamtego czasu pewnie powychodziło pełno wynalazków chińskich dla domorosłych szpiegów itp. i nie ręczę, jvc, canon, panasonic i sony ze wskazaniem na sony ... potem Samsung takie malutkie kamerki wypuścił ale sam używam sony pc4e

 

wpisz w googlu virtual dub vhs, masz całe fora jak robić korektę vhsów - tylko używając grabera i virtual duba masz rozjechane audio

 

 

 

http://allegro.pl/sony-dcr-pc101-przetwornik-analogowo-cyfrowy-av-dv-i6869708638.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu interesowałem się tym tematem ze względu na to, że sam posiadam jeszcze kolekcję materiałów VHS i wygląda to tak, że jeśli chcesz to zgrać w jakiejś sensownej jakości to przede wszystkim potrzebujesz bardzo dobrego odtwarzacza VHS. Kolejną rzeczą jest to, że czas bardzo niekorzystnie wpływa na kasety VHS, starzeją się one z każdym dniem. Po trzecie, każdy uszczerbek na jakości będzie potęgował i tak już kiepską jakość tych nagrań. VHS na obecnych telewizorach czy to 4K, FHD czy nawet HD Ready naprawdę kiepsko wygląda. Podsumowując, tak jak napisał T_G, VHS to najgorsze możliwe źródło, tu nie ma litości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem, że taśma z każdym dniem obrywa, te chociaż były gdzieś schowane w pudełku, w ciemnym miejscu i odnalezione przy porządkach.

400 bym nie dał, ale te 160 zł czy 170 w sumie zaczyna kusić. Jeśli jakość ma być jak najlepsza, albo chociaż lepsza od tego usb sticka i do tego bez dodatkowej roboty pod postacią synchronizacji.

Jutro będę w domu, to zobaczę, ale na pewno działał magnetowid, jakiś dobry był, Panasa.

I jak wtedy wyglądało by zgrywanie? Magnetowid pod kamerę, tam jakaś opcja zgrywania/nagrywania? I kamerę pod kompa? Czy jeszcze kontroler firewire pod kompa? *

Wychodzi drożej niż przypuszczałem. Z drugiej strony pozgrywać wszystkie kasety i gra może będzie warta świeczki.

Ta kamera Sony podana wyżej jest już dobra? Czy warto rozglądać się za wspomnianym Samsungiem itp?

 

Źródło najgorsze, ale no co zrobisz jak tylko na nim są stare komunie, wesela itd. :E A rzeczywiście szkoda żeby to przepadło. Psu w dupę wtedy to nagrywanie było.

 

*ah, teraz zobaczyłem że już otrzymałem instrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz na myśli biedę umysłową to od razu podawaj swój numer konta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepski zart, wejdz na fora o video i doslownie na kazdym jest placz i proby uzdatnienia tych graberow zeby cokolwiek odzyskac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć chciałbym odgrzać trochę temat.

 

Mam sporo materiału do zgrania właśnie z VHS'u i zależy mi na jakości.

Materiał ma około 20 lat, ale jak go odtwarzam w magnetowidzie to całkiem ujdzie.

 

Moje pytanie brzmi: Czy szukać kamery: PC101, PC110, PC4E czy jakiegoś Samsunga bądź też od razu zainwestować w BLACKMAGIC DESIGN INTENSITY SHUTTLE?

 

Czy obsługa tych urządzeń jest jakoś skomplikowana? Chodzi mi o parametry wyjściowe dla obrabianego materiału (przeploty, fps itp...)

 

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/karta-video-intensity-shuttle-usb-3-0-i7498236980.html

 

dobra cena tylko niestety magnetowid podłączasz po analogu, po dv czyli przez kamerę będzie lepszy bo ostrzejszy obraz

 

obsługa prosta jak drut, black magic w sterownikach ma swój graber, bardzo dobry a w panelu sterowania BM możesz ustawić jako wejście pal z interlinią a zapisywać materiał 25p, karta sprzętowo usunie fieldy

 

do kamery dv masz hdvsplit darmowy a nie wiem czy i media player i virtual dub na żywca nie wciągają z firewire materiału

https://allegro.pl/sony-dcr-trv60e-av-dv-in-out-lanc-super-stan-i7488706036.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...