Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Iniewiem

GOODRAM DDR4 SDRAM DIMM 8GB/2800 CL16-18-18-36 czy Pamięć RAM Corsair Vengeance LPX DDR4 8GB 2666MHz CL16 - CMK8GX4M1A2666C16R do Ryzen 5 1600?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś z was może powiedzieć, który RAM będzie lepszy dla Ryzena 5 1600: GOODRAM DDR4 SDRAM DIMM 8GB/2800 CL16-18-18-36 czy Pamięć RAM Corsair Vengeance LPX DDR4 8GB 2666MHz CL16 - CMK8GX4M1A2666C16R?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie wyjdzie na jedno i to samo

nie widzę w necie na czym dokładnie są te goodramy - z timingów wygląda na hynixa jak w LPX

 

hynixy powinny pójść na 2666 chyba, że przegrałeś ryżową krzemową loterię to może być niżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz predzej te corsair, goodramy maja niestandardowe taktowanie dla ryzena, i pojda najwyzej na 2667, moze po wyzsztm oc na 2993. Niedlugo wyjda wszyskie biosy do plyt AMD z agesa 1006 to moze sie/ zmieni sie sporo w kwestii kompatybilnosci Ram (poczytaj o tych problemach). Jak ci sie podoba jakis ram cenowo to sprawdz czy jest na kosciach samsung b-DIE lub hynix jednostronnych, bierz tylko 2 kosci, nie 4. Ewentualnie rozwaz inne marki kingston/hyperx, gskill, geil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. LPX i tak dupy nie urywa :E

2. agesa 1006 jest od dłuższego czasu (beta biosy) i niewiele zmieniła w stosunku do kości innych niż b-die - LPX 3200 dalej chodzą na 2933 i czasem 3066, tylko nielicznym na 3200 - więc z 2666 będzie podobnie

3. jakoś wątpię aby gość szukał super pamięci do OC (bo podał najtańsze co jest i to 8GB) więc b-die raczej nie kupi bo musiałby dać jakieś 950zł

4. dual rank i 4 sloty chodzą - oczywiście loteria jest i często wymaga większego dłubania w bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. dual rank i 4 sloty chodzą - oczywiście loteria jest i często wymaga większego dłubania w bios

Tak chodzą, ale z tego co czytałem, to na max 2400mhz, na beta biosach natomiast podobno ludzie już ustawiają prędkości nawet ~3000mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja cały czas mówię o agesie 1006

sporo zależy od płyty i biosu - prym wiedzie C6H, potem nic, potem taichi, potem k7, potem długo nic i reszta

4x16GB na 3200 na C6H zdarzało się nawet na 1004a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie wyjdzie na jedno i to samo

nie widzę w necie na czym dokładnie są te goodramy - z timingów wygląda na hynixa jak w LPX

 

hynixy powinny pójść na 2666 chyba, że przegrałeś ryżową krzemową loterię to może być niżej

 

 

I mamy kolejnego typowego "Janusza Wiedzy" - nie wiem, nie znam się, ale i tak muszę się wypowiedzieć ;-)

To posłuchaj przyjacielu małego wykładu starszego kolegi który specjalizuje się w studiowaniu wiedzy o AMD jaki i samych Ryzenach :-)

 

 

Drogi kolego "Iniewiem" jeśli chodzi o pamięci RAM, to tak jak w życiu - zawsze masz dwa wyjścia :-) Niestety droższe ale i dużo lepsze oraz tańsze (też dobre) ale nie idealne.

Procesory Ryzen najlepiej i najstabilniej pracują na pamięciach produkowanych przez Samsunga zwanych "B-Die". Niestety pamięci oparte na "Bi-Dajach" pomino sporej ilości zalet jak np. spore możliwości OC, posiadają jedną i to dość znaczącą wadę - CENĘ. Pamięci te są cholernie drogie. Sam z resztą zobacz jeden przykład - https://www.ceneo.pl/50794899 Sam posiadam te pamięci i na tą chwilę podkręciłem je z 3200 na 3466MHz (i to bez zmiany timingów) a pewnie gdybym dłużej posiedział w BIOSie to i te 3600MHz być może bym też ustabilizował. Dlatego pamięci może i bardzo drogie ale są warte swej ceny.

 

Drugą grupę pamięci parowanych z Ryzenami stanową tańsze kości RAM produkowane na chipach do SK hynixa - żeby było śmieszniej tego samego z którym AMD opracowało pamięci stosowane w najwydajniejszych Radeonach - HBM.

Pamięci KS hynixa stosowane są przez niemal wszystkich producentów pamięci RAM więc większych różnic miedzy pamięciami od Corsaira czy Wilka Elektronika (właściciela marki GOODRAM) nie będzie. Jedyne różnice będą wyłącznie w trwałości owych pamięci RAM, gdyż każda montownia (Corsair, Patriot, G.Skill, Geil, Wilk Elektronik) mają inne standardy i jedne pamięci są wykonane staranniej a inne wręcz przeciwnie. I tak naprawdę kwestią szczęścia jest jak długo będziesz się cieszył pamięciami RAM jakie zakupisz. Nawet najdroższe pamięci też potrafią się szybko uszkodzić. Wszak to jest tylko elektronika.

 

 

Dlatego osobiście mogę Ci poradzić rozważenie zakupu kilku modeli pamięci RAM i mogę Cię zapewnić że będziesz z nich zadowolony:

- https://www.ceneo.pl/40523408

- https://www.ceneo.pl/40523408;0280-0.htm#tab=click_scroll

- https://www.ceneo.pl/46943299;0280-0.htm#tab=click_scroll

- https://www.morele.net/pamiec-team-group-dark-pro-series-grau-ddr4-2x4gb-3000mhz-cl15-tdpgd48g3000hc15adc01-840165/

 

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego popołudnia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie LPX-y na Hynixach 3000 CL15 chodzą na 2933MHz CL16 i za nic w świecie nie chcą ani na 3066, ani niższych timingów.

 

Dlatego myślę, że jeszcze trochę poczekam i może za parę miesięcy będą lepsze biosy do tych kości i wtedy się wyciśnie i pomajstruje. Na teraz i tak mam wydajności więcej niż mi potrzeba.

 

Sporo grzebałem na forum overclock.net i paru innych i wygląda na to, że i tak dobrze że na 2933 działają. Tylko kości na Samsungu B-die kręcą się naprawdę wysoko. Z drugiej strony z artykułu na PCLab i fajnego wykresiku wynika i tak, że największy zysk jest między 2133 a 2800, a potem już coraz mniejsze przyrosty.

 

Bo jeśli miałbym dorzucać dodatkowe kilka stów do C6H + B-die, by się lepiej kręciły, to bym raczej już 7700K kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie LPX-y na Hynixach 3000 CL15 chodzą na 2933MHz CL16 i za nic w świecie nie chcą ani na 3066, ani niższych timingów.

 

Dlatego myślę, że jeszcze trochę poczekam i może za parę miesięcy będą lepsze biosy do tych kości i wtedy się wyciśnie i pomajstruje. Na teraz i tak mam wydajności więcej niż mi potrzeba.

 

Sporo grzebałem na forum overclock.net i paru innych i wygląda na to, że i tak dobrze że na 2933 działają. Tylko kości na Samsungu B-die kręcą się naprawdę wysoko. Z drugiej strony z artykułu na PCLab i fajnego wykresiku wynika i tak, że największy zysk jest między 2133 a 2800, a potem już coraz mniejsze przyrosty.

 

Bo jeśli miałbym dorzucać dodatkowe kilka stów do C6H + B-die, by się lepiej kręciły, to bym raczej już 7700K kupił.

A tylko zapytam, czy eksperymentowałeś z napięciem CLDO_VDDP? I oczywiście procodt, Command Rate, VDRAM do 1,5v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ProcODT tylko. Niestety nie chciało mi się spędzać nad tym zbyt wiele czasu, bo płyta nie resetuje się do fabrycznych wartości po nieudanym OC. Po prostu bios nie wstaje i trzeba za każdym razem zworką resetować przez co zajęłoby to masakrycznie dużo czasu. Też tak miałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ProcODT tylko. Niestety nie chciało mi się spędzać nad tym zbyt wiele czasu, bo płyta nie resetuje się do fabrycznych wartości po nieudanym OC. Po prostu bios nie wstaje i trzeba za każdym razem zworką resetować przez co zajęłoby to masakrycznie dużo czasu. Też tak miałeś?

Miałem tak na starszych biosach MSI, że często nie działała opcja memory retry count i trzeba było resetować ręcznie zworką BIOS. Teraz działa prawie idealnie- prawie, bo przy zmianach "sub sub sub" timingów zdarzyło się, że musiałem resetować ręcznie na najnowszym BIOSie.

Pytałem o te opcje: CLDO_VDDP, procodt, Command Rate, VDRAM, SOC, bo zauważyłem, że przynajmniej u mnie, po ustawieniu odpowiedniej kombinacji opcji jestem w stanie ruszyć nie 1 na 20 razy, a 9/10 razy z taktowaniem nominalnym moich pamięci (3600mhz), przy czym CLDO_VDDP daje wielu osobą jak czytałem i mnie też największe efekty i ponoć odpowiednie jego ustawienie pozwala jeszcze obniżyć timingi, przy stabilnym RAMie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wymagania srogie do 4k i 60 FPS. Ja ogrywałem na PS5 już w wersji Directors Cut. Były piękne momenty, ale moim zdaniem, graficznie do Horizon Forbidden West nie ma żadnego podejścia, a tam chyba wymagania podobne na PC. 
    • Tak bo sterownikami NV zmienia nawet ustawienia z biosu i może dla każdej modele z generacji wbić ustawienia i nawet tak robili głupole 🤣 Ty to trzymaj się krzywej bo jeszcze popsujesz karte jak 460
    • @_rdk_A zebrało się, bo generalnie jestem może nie przeciwnikiem kupna nówek, ale orędownikiem wykorzystania sprzętu aż faktycznie padnie a nie zmian w imię wypełnienia ego entuzjasty. Wolę korzystać ze sprzętu używanego, jeżeli jest sprawny, niż wydawać cenę MSRP + podatek od nowości na nówki, które zwyczajnie nie są tego warte. Teraz wpadł mi w ręce 3070 w nietuzinkowej wersji ichill x4 w dobrej kasie. To nie znaczy że złomuję poprzedniego 2060s, mam z jakieś 2-3 kompy na starszych gen gdzie ta karta będzie jak znalazł. A jak nie, to ją sprzedam za jakieś rozsądne pieniądze żeby komuś posłużyła kolejne 2-3 lata. Ergo chcialbym powrotu do tego co było kiedyś, nowe GPU co dwa-trzy lata, ale z odpowiednim przyrostem wydajności i za rozsądniejszą kwotę. To co się dzisiaj dzieje w kategoriach sprzętu jest dla mnie nie do zaakceptowania. Dojdzie do tego, że jak ze smartfonami będą dwie premiery flagowców w tym samym roku  
    • Święta racja Sned Sam u siebie swego czasu montowałem z palca komplet wentylatorów w obudowie i potem zaskoczony, że komputer słyszalny. W końcu zabrałem się za testowanie i obecnie (w zależności od obudowy i systemu chłodzenia  karty i procesora) mam tylko jeden wentylator wywiewowy 140mm BQ z tyłu, a na przodzie nie ma nic Jak montuje na przodzie dwa 140mm BQ to temperatura na GPU i procesorze spadają około 2 stC więc gra nie warta świeczki. Ten tylny wentylator wymusza napływ powietrza z zewnątrz poprzez siatkę na froncie i w ten sposób jest wymuszony obieg w środku budy. No i ta cisza, bo tylny wentylator stoi na chłodnicy od GPU. To jeszcze nic... tylny wentylator w delikatny sposób wyciąga ciepło z radiatora na procesorze, bo jest od niego zaledwie 2cm Teraz jak piszę i w tle leci film, wentylatory stoją, bo kręcą od 40stC tył i od 50stC procesor. Jak się w środku nieco podniesie temperatura (mowa o idle) to pierwszy startuje tylny na chłodnicy 140mm BQ a jak to za mało, to zaczyna kręcić na procesorze. Pod obciążeniem wiadomo oba lecą na swoich krzywych z FC. Tak, że zanim zaczniemy montować najmocniejsze wentylatory do obudowy, warto porobić testy na własną rękę zanim napchamy za dużo i całkowicie niepotrzebnie  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...