Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

fraszczu

Energooszczedny NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Ostatnio sporo szukalem gotowych rozwiazan ze "stajni" qnap lub synology, ale niestety wiaze sie to z dosc duzymi wydatkami.

Pomyslalem ze dobra opcja byloby OpenMediaVault+cichy i energooszczedny komputer.

Moje prorytety:

 

1. Energooszczedny ( max 20-25W podczas standartowej pracy - kopiowanie plikow, ogladanie filmow itp, itd)

2. Cichy

3. Mozliwosc odtworzenia 1080p bez przyciec :) ( Mysle ze procek jakis 4-rdzeniowy )

4. Mozliwosc zamontowania do 4dyskow

 

Cena jaka moge przeznaczyc 700-1000zl

Moze poradzilibyscie co by moznabylo zlozyc, myslalem ze cos na plycie ASRock J3160M ale moze jakies inne propozycje.

Z gory dzieki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raspberry Pi + dobry HUB usb

Bez żartów, do roli NASa Raspberry? To nie ma żadnej wydajności, jaką oczekuje się od tego typu urządzeń - kopiowanie plików przez kilku użytkowników w sieci domowej zatka to coś całkowicie. Przecież tam masz oszczędnego ARMa! HUB USB jako transport? Bez żartów. LAN!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje czegos ale nie na procesorze ARM. to po pierwsze po drugie przeciez to ma USB 2.0 to jaki z tego NAS kilka giga i czekam pol dnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa na Pentiumach bga plyty.... Mozna wziasc i takiego Pentiuma g4560 i go skrecic bo ci duzo mocy nie potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a co byscie powiedzieli o ASRock J3160M i do tego nie wiem tylko jaki zasilacz, moze by to bylo ciche i energooszczedne ??

 

( tak dla ciekawostki powiem ze mam starego "OPTIPLEX 760" i z tym sie bawilem ale nie wiedzialem ze to az 40W moze brac bez wiekszych obciazen, troche duzo jak na 24h pracy i na tak malo wydajnego )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten celeron j3160 ma 6w wiec sila rzeczy bedzie malo zrec, zasilacz jakis taki 50/100W

 

chyba sa nawet uklady do podlaczania zasilaczy od laptopa do takich plyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - ile osób będzie z tego korzystać. Ten Celeron przy dużym obciążeniu po LANie może nie wyrabiać. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy - NTFS w systemach innych niż Windows, ma duże obciążenie w trakcie kopiowania, więc może być ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - ile osób będzie z tego korzystać. Ten Celeron przy dużym obciążeniu po LANie może nie wyrabiać. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy - NTFS w systemach innych niż Windows, ma duże obciążenie w trakcie kopiowania, więc może być ciężko.

 

OK zalozmy ze wystarczy to do moich potrzeb, to mozna z tego cos zlozyc zeby bylo cicho i energooszczednie ?? Co ewentualnie dokupic do tego....

 

( nie sadze ze daloby sie cos wymyslec oszczedniejszego a zarazem w miare wydajnego no chyba ze sie myle )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz do 1000 to nie lepiej Ci kupić faktycznie NASa konkretnego producenta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz do 1000 to nie lepiej Ci kupić faktycznie NASa konkretnego producenta?

 

Niby moglbym ale ten 100 to juz tak nadwyrezony budzet.

najbardziej odpowiedni bylby qnap TS-251 ktory kosztuje okolo 900zl a jego parametry i tak nie powalaja

- Intel® Celeron® 2.41GHz dual-core processor

- 1 GB Ram

 

Myslalem wlasnie dlatego ze cos zloze sowjego z troche lepszym prockiem i pozniejsza mozliwosia rozbudowy o ram i dyski. Jezeli nie ma szans na zlozenie kompa odpowiedniego to moze sie skusze na tego Qnapa'a ale myslalem ze zloze to moze troszke mniejszym kosztem i z troszke lepszymi parametrami

Troche sie pobawilem i udalo mi sie zlozyc taniej i z lepszymi parametrami cos takiego:

 

https://www.morele.net/inventory/info/TJFnx3/

 

Tylko pytanie na ile to by bylo ciche i oszczedne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że w tych 25W się zmieścisz. Może nawet okolice 20W.

 

Edit: pomięć kup DDR3L bo taka normalna bierze prądu jak zła!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że w tych 25W się zmieścisz. Może nawet okolice 20W.

 

Edit: pomięć kup DDR3L bo taka normalna bierze prądu jak zła!!!

 

OK podmienie pamieci no i zobaczymy co z tego bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze tylko jak z halasem generowanym przez ten wiatraczek z zasilacza. Moze ktos ma jakies doswiadczenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś utwierdzony w rozwiązaniu OMV to rozważałbym bardziej coś w stylu ASRock J3455-ITX (4xsata). Do tego ram, jakaś obudowa i zasilacz, który w zasadzie masz - optiplex

 

Druga opcja to xpenology, moim zdaniem dużo przyjemniejsze rozwiązanie w zasadzie niczym się to nie różni od synology ( sam posiadam takowego składaka i jestem mega zadowolony )

 

Polecam do tego J4205-ITX/ASRock J3710-ITX

 

Nie wiem jak w OMV ale w przypadku xpenology potrzebujesz jeszcze pendrive'a na obraz systemu min. 4gb, koszt mały ale lepiej aby było to coś pokroju sandisk/kingsotn ( ja mam cruzer ultra fit 16gb i działa dobrze )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Wlasnie jestem po testach xpenology, super sprawa i niezle działa. OMV jest przy tym slabym rozwiązaniem.

Mój zakup padl na plyte ASROCK'a j3160 https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-j3160dc-itx-j3160-dualddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-0-mitx-878533/ z pasywnym chlodzeniem i zewnętrznym zasilaczem jak do laptopa i tez 4xSata także mysle ze będzie cicho i oszczędnie. Mysle ze ta specyfikacja mi starczy biorac pod uwagę ze testując na optiplexie z dwurdzeniowym prockiem i 2gb ramu wszystko czego potrzebwalem smigalo mi bez problemu. Tu zamowilem procek 4 rdzeniowy w nowszej technologii i 8 GB Ramu także powinno być az nad to. Jak tylko dojda do mnie wszystkie części postaram się podzielic tu moimi spostrzeżeniami dla szukających podobnych rozwiazan.

Najlepsze jest to ze ta specyfikacja w NASie od synology kosztowałaby około 2tysie, a tu się zmiescilem w 950zl oczywiście bez dyskow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można kupić dodatkowy kontroler SATA na PCI-e x1 jak zabraknie złącz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Wlasnie jestem po testach xpenology, super sprawa i niezle działa. OMV jest przy tym slabym rozwiązaniem.

Mój zakup padl na plyte ASROCK'a j3160 https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-j3160dc-itx-j3160-dualddr3-1600-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-0-mitx-878533/ z pasywnym chlodzeniem i zewnętrznym zasilaczem jak do laptopa i tez 4xSata także mysle ze będzie cicho i oszczędnie. Mysle ze ta specyfikacja mi starczy biorac pod uwagę ze testując na optiplexie z dwurdzeniowym prockiem i 2gb ramu wszystko czego potrzebwalem smigalo mi bez problemu. Tu zamowilem procek 4 rdzeniowy w nowszej technologii i 8 GB Ramu także powinno być az nad to. Jak tylko dojda do mnie wszystkie części postaram się podzielic tu moimi spostrzeżeniami dla szukających podobnych rozwiazan.

Najlepsze jest to ze ta specyfikacja w NASie od synology kosztowałaby około 2tysie, a tu się zmiescilem w 950zl oczywiście bez dyskow.

 

Masz miernik mocy? Super by było poznać zużycie mocy przez ten serwerek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy tak na szybko sprawdzalem po zlozeniu wszystkiego +dysk 1TB i zuzycie oscylowalalo w granicach 15-18W. Nie sprawdzalem podczas pracy typu ogladanie filmow itp itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy tak na szybko sprawdzalem po zlozeniu wszystkiego +dysk 1TB i zuzycie oscylowalalo w granicach 15-18W. Nie sprawdzalem podczas pracy typu ogladanie filmow itp itd

 

No to elegancko. Naprawdę spoko wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...