Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Flik

Stary Goodram działa, nowy nie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. Mam nadzieję, że ktoś podsunie mi jakieś rozwiązanie.

 

Od początku: Mam komputer jeszcze na sockecie 775. Płyta to Asus p 5 p41t LE, procesor PDC 2160 (niekręcony w tym momencie) Działam na Linuxie MINT.

 

Miałem sobie 2X2 GB Ram GOODRAM 10600 DIMM GR 1333 D364L9/GDC

 

Dziś przyszły mi nówki sztuki GOODRAM 2X4GB-tyle max obsłuży ta płyta. Stare i nowe Ramy są single rank (elektronika po jednej stronie) Dokładne oznaczenia nowych to 10600 DIMM GR 1333 D364L9S/4G. Te nowe mają 240 PIN, ale stare także.

Miałem zamiar wymienić tamte 4GB na nowe 8GB. Tylko, że z tymi nowymi mam problemy...

Przy próbie uruchomienia komputera na nowych kostkach pisze na ekranie: trwa sprawdzanie sygnału. Po chwili, że nie znaleziono i monitor zostanie uśpiony w celu oszczędzania energii. Mam czarny ekran i mrugającą diodkę na monitorze. Dzieje się tak na jednej jak i na obu nowych kościach. Zonglerka slotami również nie załatwia problemu. Wygląda tak jakby komputer wogóle nie widział tych nowych RAM-ów.

Gdy wkładam jeden stary i jeden nowy GoodRam, to wykrywa tylko 2 GB RAM-u w biosie i w linuxowym monitorze systemu. W tej konfiguracji powinno być wykrywanych 6GB. Wykrywa tylko ten stary RAM.

Co robiłem: Znalazłem gdzieś poradę by pokombinować z opcją Memory Remap Feature (dać na enable) nic nie zmieniło to. Tak samo wyjęcie baterii na ok 20 min. nie rozwiązało problemu.

Pamięci zakładam, że sprawne bo są nowe. Widziałem jeszcze porady typu poluźnij timingi. Wiem gdzie na płycie zmienia się u mnie te wartości. Problem polega na tym, że nie wiem jakie konkretnie wartości mam wpisać. Może t u ktoś coś doradzi, jeśli to mogłoby pomóc.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł co jeszcze mogę zrobić? Bardzo proszę o jakieś propozycje. Czy to możliwe, że jedne pamięci GOODRAM są kompatybilne, a drugie o zbliżonych parametrach już nie? Mogę jeszcze coś podziałać, czy pieniądze wyrzucone w błoto...?

Może mam przestawić jakieś opcje w biosie o których nie wiem? Proszę o porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź pamięci u kogoś dla pewności czy nie są uwalone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cie załamywać, ale te asusy są wybredne co do ramu. Na p5g41m-lx rusza pamięć dwustronna kingston, a jednostronna ani ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na p5p41t-LE do tej pory działały jednostronne goodramki 2X2GB. Chciałem uruchomić 2X4GB tej samej firmy i też jednostronne, ale raczej nic z tego.

Podbicie napięcia do 1.5V nie działa. Na ekranie mam napis "trwa sprawdzanie sygnału" i martwa cisza potem.Miałem jakieś dziwne napięcie jak na Ramy do tej pory- 1.2V, ale stare kości pracowały ok na tym.

 

Próbowałem zmieniać timingi według tego: http://www.goodram.com/content/uploads/2014/05/GR1333D364L9S-4G_512x8.pdf, ale jest tak jak wyżej. To rozpiska dotycząca mojego nowego modelu pamięci. Wyjęcie baterii jak już pisałem, też nie rozwiązało problemu. Dla mnie wygląda to tak jakby sloty nie widziały tych pamięci. Dziwi mnie tylko, że wyłącza się monitor (bo nie dostaje sygnału, ale jednostka centralna dalej działa (nie wyłącza się i wentylatory chodzą). Zaddnych sygnałów dźwiękowych nie mam.

Jak już pisałem w konfiguracji nowa kość+ stara kość, wykrywana jest tylko 2GB stara kostka.

Bios mam w wersji 0604. Według strony Asusa: https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5P41T_LE/HelpDesk_Download/, mam najnowszy jaki jest ostępny (2011 r,) i nie ma potrzeby aktualizacji. Jest na tej stronie ubogi spis kompatybilnych pamięci i Goodrama tam nie widziałem, ale ten co mam obecnie pracuje ok. Tym się sugerowałem.

Czyli nie uruchomie tych nowych GoodRam-ów na tym Asusie, czy może jest jeszcze coś czego mogę spróbować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na LGA 775 oraz 1156 jednostronne moduły 4GB po prostu nie działają. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem i nie będę polemizował z tym, ale moje stare Goodramy chyba jeszcze sprzed 2010 są jednostronne i działają. Pamięci kupione razem z tą płytą jeszcze przed 2010r. Socket 775 był już wówczas chyba na wymarciu i mogli mi zaproponować tylko tego Asusa. Ja z kolei spotkałem się z opinią, że na tej konkretnej płycie dwustronny RAM się nie uruchomi, dlatego celowałem w jednostronnego GOODRAMA którą to firmę mam obecnie. Chciałem po prostu upgrade do 8 GB i się sparzyłem.

W dalszej kolejności myślałem zmienić procesor na może xeona jakiegoś i jakiś dysk SSD nabyć. Lista kompatybilnych dysków SSD do tego Asusa też jest raczej mizerna.

Mój błąd polegał być może na tym, że nie spojrzałem na listę kompatybilnych pamięci: tzn: widziałem ją wcześniej, ale nie sugerowałem się tym. Sugerowałem się, że skoro jeden model Goodrama działa, to inny też powinien.

W takim układzie chyba nie będe się bawił w żaden upgrade i jeśli finanse pozwolą to może przejdę za jakiś czas na bardziej współczesną platformę. To co mam do internetu póki co wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie chodzi o samą stronność, tylko o możliwości kontrolera pamięci. Kontrolery pamięci w ww. platformach obsługują kości max 256MB. Jednostronne pamięci 4GB mają kości 512MB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cie załamywać, ale te asusy są wybredne co do ramu. Na p5g41m-lx rusza pamięć dwustronna kingston, a jednostronna ani ruszy.

 

To pewnie chodzi o tę organizację pracy. Ruszą pewnie te o organizacji 256X8 po dwóch stronach laminatu. Mowa o pamięci 4GB.

 

Tak jeszcze zapytam: kupując via Internet skąd mam wiedzieć, czy pamięć jest single rank, czy dual rank (jedno-dwustronna)? W opisach pamięci tego najczęściej nie ma. Przykładowo chce teraz takie RAMY: https://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr3-4gb-1333mhz-cl9-gr1333d364l9-4g-294462/ Oznaczenie bez literki S.

 

Nawet konsultant nie potrafił powiedzieć, czy to są GoodRamy jedno, czy dwustronne. Powiedział, że są 256X8. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że są dwustronne (256X8X2), ale to przy mojej pomocy i kontakcie z firmą GoodRam. ;)

Nawet telefon do sklepu i bezpośrednie zapytanie nie zawsze działa tak jak powinno.

 

Druga kwestia: skąd miałem wiedzieć, że przy konfiguracji 2X4GB potrzebne są dwustronne RAM-y? W instrukcji nic o tym nie ma. Jest tylko informacja, że max na dwa sloty to 8GB, a jeden slot to 4GB. Nie było nic o tym, że ma być 8X256, a 8X512 nie zadziała.

 

Bo nie chodzi o samą stronność, tylko o możliwości kontrolera pamięci. Kontrolery pamięci w ww. platformach obsługują kości max 256MB. Jednostronne pamięci 4GB mają kości 512MB.

Jest dokładnie jak mówisz tylko skąd osoba, która nie jest z informatyką za pan brat ma o tym wiedzieć. ;) Asus nic o tym nie napisał w instrukcji dostępnej w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat sklep to nie jest dobre źródło informacji. Opisy produktów często mają błędy albo nieścisłości, a obsługa też nie musi być bardzo w temacie ani znać tajniki sprzedawanego towaru.

 

No cóż - wiedza tajemna ;) Asus umywa ręce poprzez robienie list QVL, jak zresztą każdy inny producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...