Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tahori

Dziwna przypadłość przy OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam następujący problem z którym nie mogę sobie poradzić.

Na wstępie mój sprzęt:

R9 270x MSI

RX 8370E

16GB ram

MSI 970A G43

SilentiumPC 500W

 

Przy stabilnym podkręceniu procesora do 4.6GHz w wielu grach, jak np. GTA V czy BF 1 na multi, występują spadki wydajności, nagłe i niespodziewane.

Podczas gdy użyję OC Genie od MSI wszystko działa jak należy na ultra a w dodatku bez żadnych ścin.

W czym leży problem? Za małe napięcie na cpu? Niewystarczający zasilacz?

 

Temp. na cpu to ok 50 w spoczynku oraz do 70-80 pod obciążeniem(OC)

Chłodzenie jakie stosuje to Spartan 3 PRO HE1.

 

Proszę o pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta nie ma chłodzenia na sekcji zasilania, prawdopodobnie się przegrzewa i masz throtling procesora. Monitoruj sobie podczas rozgrywki w czasie rzeczywistym taktowanie procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta nie ma chłodzenia na sekcji zasilania, prawdopodobnie się przegrzewa i masz throtling procesora. Monitoruj sobie podczas rozgrywki w czasie rzeczywistym taktowanie procesora.

Otóż to, kup radiatorki i poprzyklejaj je na sekcję lub ustaw jakiś wentylator aby dmuchał prosto na nią. Po drugie 70-80c dla tego procesora to stanowczo za dużo.. od 70 stopni występuje throttling... także masz i sekcję i procesor za ciepłe! Ja na FX-8350 też na 4.6 Ghz nie przekraczam 55 stopni pod obciążeniem + mam chłodzoną sekcję 8+2. Po 3 to chłodzenie nie jest w stanie utrzymać 8 jajowego FX'a na podbitym za ostro napięciu w normalnych temperaturach... jakie ustawiłeś napięcie do tych 4.6 u siebie? Twoim problemem jest na 200% temperatura procesora i sekcji.

 

Na twoim miejscu od razu przestałbym obciążać ten komputer przy takich ustawieniach bo spalisz sekcję i pożegnasz się z płytą. W sieci jest mnóstwo tematów na ten właśnie temat o zbijaniu zegara przez FX ze słabą płytą i jego temperaturą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jakie ustawiłem, było to maksymalnie 1,42V. Coż, w takim razię prosiłbym jeszcze o wytłumaczenie jak mogę ochłodzić sekcje zasilania na płycie, oraz w jakim dokładnie miejscu ona się znajduje? Mam możliwość domontowania jeszcze jednego wiatraczka do tego Spartana, tak aby były z obu stron, póki co mam tylko jeden.

W komputerze są łącznie dodatkowo 2 wiatraczki, jeden na boku obudowy, drugi na tyle, nad panelami USB. W co w takim razie zainwestowiać? Jak montować dodatkowe radiatory? Czy do obecnej płyty mogę to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zmniejsz to napięcie na 1.35 / 1.38 i uzyskaj jak największe taktowanie na takim powyżej ta sekcja i to chłodzenie po prostu nie dadzą rady. Drugi wentylator do tego spartana da tyle co nic... na 1.35 powinienes uzyskać stabilne 4.4ghz na 1.38 4.5Ghz wystarczy. Po drugie https://zapodaj.net/1f567477707a3.jpg.html zaznaczyłem ci na czerwono widzisz masz gołą niechłodzoną sekcję możesz przykleić tam radiatorki ( jeden radiator zakryje 2 mosfety czyli te 2 małe czarne kwadraciki). Po 3 jeżeli posiadasz opcję APM to masz ją wyłączyć bez tego ciężko o stabilne OC FX'a.

 

PS jak na 1.42v to i tak masz chorą tą temperaturę 80c... jaka pasta? jak nałożona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za dokładny opis i nakreślenie miejsc na radiatory :)

A wracając, wszystkie funkcje energooszczędności wyłączyłem i póki co lecę na tym OC Genie, bo praktycznie nie martwię się o brak stabilności i zero spadków FPS'ów.

Na ten moment myślę nad wymianą tylnego wiatraczka, oraz nad kupnem radiatorów pod płytę, tylko teraz jak to z nimi jest? Każdy który kupie powinien pasować pod mosfety?

Za OC wezmę się z powrotem jak opanuje throtling i temperatury.

Dodam taką ciekawostkę, że boxowe chłodzenie tego 8370E było koszmarne, temperatury dochodziły nawet do 92C... Polecam wszystkim zmienić je na chociażby takiego spartana.

A co do pasty, nałożyłem tę od SilentiumPC, według mnie sprawuje się w miarę ok, a rozprowadziłem ją zaczynając od ''kropki'' na samym środku, nie bawiłem się w żadne X czy inne symbole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj nie do końca coś robisz dobrze boxowe chłodzenie może i wyje ale na stockowym napięciu poniżej 1.4v nie powinno przekraczać 65stopni no może 70 w ciężkich przypadkach, ja na FX-8350 na napięciu 1.41 nie przekraczam nawet w Prime 95 55stopni z chłodzeniem prolimatech megahalems black z 2 wentylatorami push pul na 1100rpm z pastą grizzly kryonaut. Spartan nie powinien odstawać aż o 25 stopni... napisałeś że masz wentylator z boku i z tyłu, nie masz z przodu? załóż albo najpierw sprawdź jak wyglądają temperatury bez bocznej ściany obudowy. http://allegro.pl/aab-cooling-rh2-radiatory-na-pamieci-ram-graf-i4901319941.html to są radiatorki takie jakie możesz kupić jeden taki powinien zakryć dwa mosfety jeżeli nakleisz go w poziomie z tym że ty potrzebujesz 10 sztuk takich a jedno opakowanie ma 8 więc będziesz musiał kupić 2 opakowania i 6 ci zostanie... Każdy z nich ma na spodzie taśmę termoprzewodzącą akurat w tych radiatorkach jest ona bardzo mocna i będzie trzymać, miałem je kiedyś. Na początku musisz przemyć te mosfety alkoholem aby po prostu oczyścić je z tłuszczu/kurzu, następnie naklejasz po jednym na dwa mosfety i porządnie dociskasz palcem aby nie odpadł. Musisz zrobić to na płycie na stole nie w obudowie najlepiej podłuż coś miękkiego pod nią np dużą podkładkę pod mysz materiałową lub ręcznik albo ścierkę aby przy dociskaniu radiatora od spodu nic się ewentualnie nie stało.

 

PS mimo że schłodzisz już odpowiednio procesor i sekcję to nie ustawiaj na nim nic powyżej 1.4 twoja sekcja zasilania ma zbyt mało faz

na 1.38v na 99% uzyskasz 4.5Ghz i nic więcej ci nie potrzeba między 4.5 a 4.6 nie zauważysz żarnej różnicy podczas grania a temperatura i pobór mocy skoczą znacząco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest tak skonstruowana że ma jedynie z lewego boku, od części pokrywy, i z tyłu. Hmm te 90C zdarzyło się raz, po przejściu na spartana nie powtórzyło się to nigdy.

Spróbuję w takim razie nanieść świeżą pastę, bo od tych temperatur mogła po prostu ulec ''zniszczeniu''. A oprócz tego zainwestuję w te radiatorki które mi podesłałeś.

Jak wykonam wszystkie powyższe kroki, odświeżę temat i napiszę jak się sprawuję oraz czy te zabiegi pomogły.

Dziękuję wszystkim za pomoc i nakierowanie mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest tak skonstruowana że ma jedynie z lewego boku, od części pokrywy, i z tyłu. Hmm te 90C zdarzyło się raz, po przejściu na spartana nie powtórzyło się to nigdy.

Spróbuję w takim razie nanieść świeżą pastę, bo od tych temperatur mogła po prostu ulec ''zniszczeniu''. A oprócz tego zainwestuję w te radiatorki które mi podesłałeś.

Jak wykonam wszystkie powyższe kroki, odświeżę temat i napiszę jak się sprawuję oraz czy te zabiegi pomogły.

Dziękuję wszystkim za pomoc i nakierowanie mnie :)

Pasta napewno nie uległa zniszczeniu od temperatury mi nie chodzi o 90 na boxie tylko że na spartanie uzyskałeś 80 przy napięciu 1.42. Kup sobię grizzly kryonaut 1g za 25zł malutka strzykaweczka droga bo normalny rozmiar kosztuje 70zł ale jest to obecnie najlepsza pasta, tobie 1g powinna starczyć na dwa razy. nałóż ją metodą X zobacz jak to robią na youtube wtedy będzisz miał pewność że nałożyłeś odpowiednią ilość pasty następnie załóż ponownie chłodzenie i wykonaj te czynności które napisałem ci wyżej. Ja w OC płyt AMD i procków AMD siedzę już 11 lat i wszystko to przerabiałem od A do Z.

 

PS nie masz kompletnie żadnej kratki z przodu na wentylator?

Ten wentylatorek z boku obudowy dmucha do środka czy wyciąga ciepło tak jak ten z tyłu? jeżeli wyciąga to daj tak aby dmuchał do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/48dbd17a0a2df.jpg.html

 

Z przodu mam takie blaszki, które mogę wymontować, tylko teraz pytanie - czy mogę w ich miejsce jakoś zamontować dodatkowy wentylator?

A wentylator z boku dmucha do środka, także z tym nie ma żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/48dbd17a0a2df.jpg.html

 

Z przodu mam takie blaszki, które mogę wymontować, tylko teraz pytanie - czy mogę w ich miejsce jakoś zamontować dodatkowy wentylator?

A wentylator z boku dmucha do środka, także z tym nie ma żadnych problemów.

Czyli prawidłowo z boku ci dmucha na sprzęt a z tyłu wywala ciepło, te blaszki z przodu to są zaślepki do montażu napędów optycznych, zawsze można jakoś zamontować wentylator na opaskach zaciskowych ale skąd on będzie brał powietrze skoro nie masz żadnych otworów na przednim panelu.

Napisz mi jaka to dokładnie obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moja obudowa - NTT SYSTEM GAME W 925G, a dokładnie z komputerów tej serii.

Przedni panel właśnie jest zabezpieczony plastikami które można dowolnie montować i zdejmować.

 

https://image.ceneo.pl/data/products/9650826/i-ntt-system-game-w-925g-w7530i-zkg-w925g-g01.jpg

Widzę że posiada ona siatkowy przód prawda? posiada na bocznej ścianie wentylator i rurę na wysokości procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmie masz jak przykładowo zamontować proste radiatorki, im większa powierzchnia rozpraszania tym lepiej + wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym filmie masz jak przykładowo zamontować proste radiatorki, im większa powierzchnia rozpraszania tym lepiej + wentylator.

Już mu dokładnie opisałem jak ma to zrobić od A do Z... a na tym filmie radiatorek nie zakrywa całkowicie mosfeta....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że posiada ona siatkowy przód prawda? posiada na bocznej ścianie wentylator i rurę na wysokości procesora?

 

 

Wygląda to inaczej, ta ''siatka'', to tak na prawdę drzwiczki, a za nimi panel z restartem i ledami. Tak więc przez przód nie ma praktycznie dostępności powietrza.

Co do tej rury, musiałem ją wymontować na rzecz Spartana, bo była na wysokości tego coolera. Co do wentylatora, to zgadza się, jest on tam zamontowany.

Ponadto prawy bok jak i góra posiadają filtr. Ja robiąc modernizację, zmieniłem filtr z lewego boku i go wymieniłem po prostu na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to inaczej, ta ''siatka'', to tak na prawdę drzwiczki, a za nimi panel z restartem i ledami. Tak więc przez przód nie ma praktycznie dostępności powietrza.

Co do tej rury, musiałem ją wymontować na rzecz Spartana, bo była na wysokości tego coolera. Co do wentylatora, to zgadza się, jest on tam zamontowany.

Ponadto prawa bok jak i góra posiadają filtr. Ja robiąc modernizację, zmieniłem filtr z lewego boku i go wymieniłem po prostu na nowy.

Zgadza się rurę (tunel powietrzny) musiałeś wymontować w przypadku montażu chłodzenia typu wierza. Z tego co się orientuję to wentylator na bocznej ścianie był niżej czyli pod tą rurą na wysokości mniej więcej karty graficznej, jeżeli masz możliwość możesz go dać trochę wyżej na wysokość tego spartana zawsze to owieje trochę sekcje zasilania. Poza tym jeżeli to jest prawdziwa metalowa siatka to jakis tam dostęp powietrza zawsze od przodu będzie mimo tych bebechów z przodu więc można jakoś kombinować z założeniem tam wentylatora jak najbliżej tej siatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc podsumowując:

 

1. Kupie radiatorki i przykleję je na mosfety.

2. Zastąpie wbudowany tylni wiatraczek na bardziej wydajny.

3. Spróbuję ''przesunąć'' wiatraczek od pokrywy na wysokość coolera.

4. Pomyślę jak zamontować wiatraczek od przodu obudowy.

 

Póki co wszystko jasne, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc podsumowując:

 

1. Kupie radiatorki i przykleję je na mosfety.

2. Zastąpie wbudowany tylni wiatraczek na bardziej wydajny.

3. Spróbuję ''przesunąć'' wiatraczek od pokrywy na wysokość coolera.

4. Pomyślę jak zamontować wiatraczek od przodu obudowy.

 

Póki co wszystko jasne, dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi ;)

I o czym zapomniałeś? :) nie wychodzić poza 1.4v na spartanie i jeżeli uda ci się przesunąć wentylator na wysokość coolera to nie tak aby dmuchał w ten radiator od procka tylko bardziej na te radiatorki od sekcji zasilania.

Do przetarcia mosfetów najlepszy alkohol izopropylowy ale jeśli nie masz to spirytus też się nada. Nie radzę używać perfumów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o czym zapomniałeś? :) nie wychodzić poza 1.4v na spartanie i jeżeli uda ci się przesunąć wentylator na wysokość coolera to nie tak aby dmuchał w ten radiator od procka tylko bardziej na te radiatorki od sekcji zasilania.

Do przetarcia mosfetów najlepszy alkohol izopropylowy ale jeśli nie masz to spirytus też się nada. Nie radzę używać perfumów.

 

Dokładnie tak mój drogi :) Jednak za podkręcanie wezmę się dopiero gdy spełnię chociaż 2 punkty z listy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje!

Witam wszystkich ponownie.

Po zastosowaniu się do rad, spadki temperatur są duże, przede wszystkim sekcja zasilania pod obciążeniem nie przekracza ok.62C, procesor 60C.

Jednak mimo niższych temperatur, nadal po OC wydajność spada, i na prowadzenie wychodzi OC Genie. Cóż, nie mam pojęcia co może być przyczyną tego.

Nie ma żadnego throttling, spadków taktowania, a mimo wszystko moje OC na ok 3.6GHz przy ok 1.2V ogranicza komputer.

Nie mam już pomyslu :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powoli, skoro zbiłeś temperatury szczególnie te na sekcji i twierdzisz że na 100% nie ma throttlingu to najlepiej pobierz msi afterburner i ustaw monitoring podczas gry, w lewym rogu będziesz miał wszystkie informacje (pozaznaczaj wszystkie na OSD) wtedy zobacz co jaką ma temperaturę i jakie taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powoli, skoro zbiłeś temperatury szczególnie te na sekcji i twierdzisz że na 100% nie ma throttlingu to najlepiej pobierz msi afterburner i ustaw monitoring podczas gry, w lewym rogu będziesz miał wszystkie informacje (pozaznaczaj wszystkie na OSD) wtedy zobacz co jaką ma temperaturę i jakie taktowanie.

 

 

Sprawdzałem po przez MSI Afterburner jak i przez OCCT. Najgorzej jest z grą No Mans Sky. Przez pierwszą minutę jest ok, zero lagów, jednak po jakimś ruchu lub eksploracji nagle BUUUM, spadek do 5fpsów.

Na prawdę nie mam pojęcia co jest nie tak.

 

EDIT: Zauważyłem że kiedy dochodzi do ok 8GB użytej pamięci występuje taka ''zwiecha''. Może to jest trop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem po przez MSI Afterburner jak i przez OCCT. Najgorzej jest z grą No Mans Sky. Przez pierwszą minutę jest ok, zero lagów, jednak po jakimś ruchu lub eksploracji nagle BUUUM, spadek do 5fpsów.

Na prawdę nie mam pojęcia co jest nie tak.

 

EDIT: Zauważyłem że kiedy dochodzi do ok 8GB użytej pamięci występuje taka ''zwiecha''. Może to jest trop?

No dobrze a ten spadek fps do tych 5 to z jakiego pułapu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a ten spadek fps do tych 5 to z jakiego pułapu?

 

Na starcie jest ok 40fpsów obniżenie jakości grafiki również nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...