Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

m4tekt

Ryzen 7 1700 oc do 3.8 GHZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym podkręcić Cpu Ryzen 1700 do 3,8 GHZ lub 3,5GHZ tylko nie specjalnie wiem jak to zrobić, jestem zielony. Czy mógłby ktoś poprowadzić mnie krok po kroku co i jak?

CPU- Ryzen 7 1700

Ram- 2x8GB Adata XGW 3000mhz

GPU_ Radeon Rx 460 2gb

Plyta- MSI b350 Tomhawk

Zasilacz: skleroza... muszę do sprzedawcy zadzwonić ale był porządny

Chłodzenie CPU: Fortris 3

Dajcie znać czy to warto w ogóle kręcić i czy w programach typu Adobe Lightroom, PhotoShop, i obróbce video będzie widoczna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podkręcić Cpu Ryzen 1700 do 3,8 GHZ lub 3,5GHZ

Wartości pomiędzy już nie są akceptowalne? :E

 

Odpuść sobie na tej płycie. Na niej można jeszcze na upartego kręcić, ale 6 rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze jezyk daj pan spokoj z krecenem na tej plycie ugotujesz pan sekcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do sprzedawcy i zapytaj o ten porządny zasilacz bo jak Ci takiego kompa poskładał to sory ale zasilacz będzie gówno warty ;]

 

PS

 

Obudowy nie możesz rozkręcić i zobaczyć jaki zasilacz tam siedzi? Pewnie plomby ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok no to dzięki za info bo na yt naoglądałem się oc na tej płycie i myślałem, że jest wporzo ;) a wartości pomiędzy mogą być ale skoro piszecie, że płyta lipa to chyba nici z kręcenia :P myślałem, że takie oc do 3.8 zwiększyło by szybkość programów ale też się dowiedziałem, że poprawa znikoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie AMD Ryzen master. Gdzie z pod Windowsa możesz kręcić Procka. Ja osobiście na takiej samej płycie tylko ze Asusa ale z chipsetem b350. Ryzen 1500. Podkrecałem z 3.5 do 4.0 z napięciem 1.4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do sprzedawcy i zapytaj o ten porządny zasilacz bo jak Ci takiego kompa poskładał to sory ale zasilacz będzie gówno warty ;]

 

PS

 

Obudowy nie możesz rozkręcić i zobaczyć jaki zasilacz tam siedzi? Pewnie plomby ;]

Jestem na wakacjach i dlatego nie mogę sprawdzić a plomb nie ma tylko mi z głowy wypadła nazwa :) a co zły ten komputer? On do gier nie jest tylko do pracy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno powinien móc podkręcić do 3,7GHz, bo tyle wynosi zegar w trybie boost dla procesorów z 'X' dla wszystkich rdzeni. Chyba że kiepska sztuka procka mu się trafiła.

 

Powyżej już może być trudno i lepiej obserwować temperatury sekcji zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam procek bez "x" więc tryb boost dotyczy tylko jednego rdzenia do 3.7ghz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie do 3.6 może kręcić bezpiecznie. Potem już musiałby patrzeć na zachowania sekcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w ogóle jest sens tego kręcić? bo już różne opinie słyszę :) jeśli tak to w aplikacji ryzen master czy biosie?

Ps.zasilacz to Fortron 600W 80+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedz się jaki masz zasilacz. Na tej płycie i chłodzeniu możesz spokojnie podkręcić procesor do = < 4ghz, pod warunkiem że będziesz miał wszystkie temperatury pod kontrolą i przewiewną obudowę. Temperatury procesora odczytuj z Ryzen Master lub HWINFO64. Byłoby najlepiej, gdybyś też miał pod ręką termometr na podczerwień i mógł zmierzyć temperaturę sekcji zasilania na radiatorze sekcji i z tyłu płyty głównej podczas obciążenia OC. Maksymalna bezpieczne temperatura pracy tego procesora to 72*C w Ryzen Master lub 92*C jak masz inny program który to może odczytać z 20*C nadwyżką temperaturową (offset jest chyba tylko na procesorach z "X").

Podkręcasz najlepiej z BIOSU:

1.Na dzień dobry ustawiasz napięcie procesora na 1,375v i taktowanie na 3,7GHz, wyłączasz w CPU feature C&Q i ustawiasz LLC na 3(jak niżej), następnie zapisujesz profil, ustawiasz, i sprawdzasz stabilność programem np. prime 95 przez około 15min.

2. Jak jest ok to podnosić taktowanie o 100mhz,(skok jest co 25mhz, ale rób co 100mhz chyba, że chcesz tydzień podkręcać), jak jest ok to znowu podnosisz taktowanie, mając na uwadze cały czas temperatury. Jak się komputer wysypał to podnosisz napięcie procesora o 0,0125v i na tym taktowaniu co poprzednie się nie sprawdziło znowu sprawdzasz prime95, podnosisz napięcie aż do ustabilizowania się danego taktowania. Najbardziej temperaturę procesora podnosi wzrost napięcia. Zapisuj sobie jakie taktowanie było stabilne przy jakim napięciu. Maksymalne bezpieczne napięcie dla Ryzena to 1,425-1,45v. Ale raczej nie przekraczaj 1,425, prawdopodobnie wyjdzie Ci na sam koniec coś w granicach 4GHz i 1,4V.

3. Na sam koniec, gdy już temperatury nie pozwalają podkręcać wyżej, lub procesor nie chce iść wyżej, to robisz około godzinny test w prime95 i ustawiasz napięcie procesora i taktowanie w BIOS swojej płyty i zapisujesz, możesz też zapisać profil ze swoim OC na płycie. Całą procedurę możesz tak samo przeprowadzić z Ryzen Master, ale tylko z BIOSu jesteś w stanie zapisać ustawienia na stałe, i testować potem wszystko w Windows.

To czy zmiany które wprowadzasz są prawidłowo zastosowane, sprawdzasz programem CPU-Z i/lub HWINFO. Twoja płyta jest praktycznie taka sama jak moja, możesz też na dzień dobry zmienić w opcjach OC analog voltage control Opcję Load line calibration na 3, spowoduje lekkie podbicie napięcia- ponieważ na tej płycie występują lekkie spadki napięcia vdroop. W opcjach analog możesz też ustawić overcurrent i overvoltage protection z auto na ON.

Jakby się stało tak, że komputer nie chce się uruchomić, to otwierasz obudowę i resetujesz BIOS zwierając 2 piny na płycie obok baterii. wczytujesz aktualny profil OC i podnosisz znowu napięcie>save>exit.

Na sam koniec możesz zobaczyć, czy np. nie uda Ci się obniżając taktowanie o powiedzmy 25mhz zmniejszyć także znacznie napięcia. U mnie była taka sytuacja, że stabilne było: 4GHz@1,4125v i 3,95GHz@1,375v

 

BTW RAM masz już ustawiony na 3000mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wielkie dzięki! Niestety termometru na podczerwień nie mam:/ obudowa to SilentiumPC Gladius M35 z 2 wentylatorami a dokładny model zasilacza to jutro sprawdzę. Ram mam na 2996 bo samego 3000 nie było z napięciem 1.35v ale jeszcze czeka mnie aktualizacja do 1.0.0.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wielkie dzięki! Niestety termometru na podczerwień nie mam:/ obudowa to SilentiumPC Gladius M35 z 2 wentylatorami a dokładny model zasilacza to jutro sprawdzę. Ram mam na 2996 bo samego 3000 nie było z napięciem 1.35v ale jeszcze czeka mnie aktualizacja do 1.0.0.6

To radzę dać na przód obudowy dwa inne wentylatory o lepszym przepływie powietrza, a te od silentium dać na tył i górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4Ghz :lol2: Na tej płycie sekcja się już gotuje przy 3.7-3.8Ghz :E Bez dodatkowego chłodzenia to robi się piekarnik. Jako, że jesteś początkujący to nie proponowałbym więcej niż 3.7Ghz przy napięciu do 1.3V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powodu, że jestem w tym zielony a ta płyta główna to szajs, więcej niż 3.7 GHz to nawet nie marzę:) myślicie, że przy 3.7 GHz nic złego się nie stanie? Rozumiem, że ustawiam vcore 1.3v i sprawdzam stabilność i jak jest dobrze to w dół a jak źle to w górę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z powodu, że jestem w tym zielony a ta płyta główna to szajs, więcej niż 3.7 GHz to nawet nie marzę:) myślicie, że przy 3.7 GHz nic złego się nie stanie? Rozumiem, że ustawiam vcore 1.3v i sprawdzam stabilność i jak jest dobrze to w dół a jak źle to w górę?

Mniej więcej tak. Ta płyta to nie szajs ;) mogłaby mieć trochę lepszą sekcję zasilania do podkręcania 8 rdzeniowego Ryzena, ale jak będziesz miał temperatury pod kontrolą, to "hulaj dusza". Podkręcisz na tyle ile pozwoli Ci sprzęt i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jutro zacznę od 3.7 i napięcia 1.3 i zobaczymy jakie będą temperatury itp. Jak będą za wysokie to zejdę do 3.6ghz. Będę robił wszystko w biosie. Jakiś program do kontrolowania temperatury plyty? Jeśli będę chciał sprawdzić czy ta sekcja sie nie gotuje to paluchem i ma by. Tylko ciepla tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Organoleptycznie ciężko jest cokolwiek zmierzyć. Natomiast jedyne co możesz zmierzyć programem to temperaturę procesora, poprzez Ryzen Master. Ta płyta raczej nie ma czujników na sekcji zasilania, ale możesz spróbować zobaczyć poprzez HWINFO64. Możesz też kupić coś takiego:

http://allegro.pl/termometr-elektroniczny-z-sonda-lcd-50-110-c-i5948858546.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info :) jutro pod wieczór będę się za to brał i pewnie na bieżąco będę was informował:) ten boost do 3.7 ghz w biosie wylaczyc nie? To C&Q to nie jest czasem zmniejszenie napięcia gdy procesor nie jest obciążony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info :) jutro pod wieczór będę się za to brał i pewnie na bieżąco będę was informował:) ten boost do 3.7 ghz w biosie wylaczyc nie? To C&Q to nie jest czasem zmniejszenie napięcia gdy procesor nie jest obciążony?

Nie musisz wyłączać, ponieważ samo przestanie działać, gdy tylko przekroczysz taktowanie 3,7ghz, ale jak chcesz to możesz. C&Q może choć nie musi powodować niestabilność OC, jak już podkręcisz, to potem możesz spróbować włączyć i zobaczysz, czy jest ok. C&Q powoduje spadek napięcia i taktowania CPU pod małym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się dziś sprawdzić modelu zasilacza bo jest tak zabunkrowany, że łatwiej jest mi chyba dostać się do sąsiadki niż tego zasilacza... Pobawiłem się dziś troszkę w ryzen master ale chyba coś zepsułem... Na początku włączyłem ryzen master na standardowym profilu oraz w cpu-z uruchomiłem "stress test" by sprawdzić zachowanie i temperatury cpu. test trwał około 10 min a max temp. to 48 c. Następnie ustawiłem zegary na 3.7 GHZ a vcore na 1.28v tak na początek, zrobiłem test 10 minutowy a max temp. to 60 c i raz przejechałem cinebench r15. Myślę sobie jak się bawić to się bawić i zjechałem niżej z vcore i ten sam typ działania. Na sam koniec ustawiłem vcore na 1.2v (cpu-z wskazywał 1.208) stress test 15 min oraz 3x cinebench r15 pod rząd a max temp. to 58 c. To niemożliwe by na takim vcore to działało stabilnie to popracowałem jeszcze z 30 min w tych swoich programach by zobaczyć co się stanie i nic się nie stało. Czy to możliwe by tak to działało? czy jak ustawie 1.20vcore w biosie a vsoc 1.1 to będzie działać na 3.7? wiem, że testy były zbyt krótkie i pewnie to jest powodem działania. PS. podczas obserwacji działania na standardowych zegarach czasem vcore skacze do 1.30, czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie udało mi się dziś sprawdzić modelu zasilacza bo jest tak zabunkrowany, że łatwiej jest mi chyba dostać się do sąsiadki niż tego zasilacza... Pobawiłem się dziś troszkę w ryzen master ale chyba coś zepsułem... Na początku włączyłem ryzen master na standardowym profilu oraz w cpu-z uruchomiłem "stress test" by sprawdzić zachowanie i temperatury cpu. test trwał około 10 min a max temp. to 48 c. Następnie ustawiłem zegary na 3.7 GHZ a vcore na 1.28v tak na początek, zrobiłem test 10 minutowy a max temp. to 60 c i raz przejechałem cinebench r15. Myślę sobie jak się bawić to się bawić i zjechałem niżej z vcore i ten sam typ działania. Na sam koniec ustawiłem vcore na 1.2v (cpu-z wskazywał 1.208) stress test 15 min oraz 3x cinebench r15 pod rząd a max temp. to 58 c. To niemożliwe by na takim vcore to działało stabilnie to popracowałem jeszcze z 30 min w tych swoich programach by zobaczyć co się stanie i nic się nie stało. Czy to możliwe by tak to działało? czy jak ustawie 1.20vcore w biosie a vsoc 1.1 to będzie działać na 3.7? wiem, że testy były zbyt krótkie i pewnie to jest powodem działania. PS. podczas obserwacji działania na standardowych zegarach czasem vcore skacze do 1.30, czy to normalne?

Jak dla mnie to o ile cinebench jest jeszcze w miarę do szybkiego sprawdzania stabilności, to generalnie źle to robisz, musisz odpalić prime95 na 10min. Vcore może trochę skakać do góry. SOC nie ruszaj, chyba że będziesz podkręcać RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie nie było ale powoli sobie testowałem OC na 3.7GHz z poziomu Ryzen Master.

Dziś udało mi się zrobić kilka "torture test small FFT's" w Prime95 i z reguły wywalało mnie po minucie, pięciu lub ośmiu. Wyjątek bo nic nie wywaliło, a test szedł już 22 min był przy vcore 1.15625 (samo podbijało do 1.168 max). Obserwując płytę główną najgorętszym elementem (w sumie jedynym do którego udało mi się wcisnąć palucha) było logo MSI (gorący, ale również bardzo się nagrzewał podczas pracy PC bez oc) a maksymalna temperatura była 61 stopni a w spoczynku 38. Jutro zrobię kolejny test z listy W P95 i zobaczymy co z tego będzie. Osobiście dziwi mnie fakt, że na takim VC tyle trzymało ten test, bo podczas normalnego użytkowania bez oc vcore skacze nawet do 1.3v a podczas testów spada i trzyma poziom 1.072. Jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia chętnie przeczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...