Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lock

i7 6700K bardzo wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem i7 6700K z okazji upgradu gpu z GTX 1070 na 1080 i teraz mam totalny palnik w budzie. i5 6600K po OC 4,5GHz 1,224V i z ramem na XMP 3200MHz CL16 1,36V osiągało max 70c pod p95 przy poborze 90W.

Teraz pogoniłem i7 na 4,5GHz i bez odpalonego profilu XMP da się utrzymać temperatury w ryzach, cep chodzi stabilnie na vcore 1,26V przy poborze ok 100W, temp max 82c. Po odpaleniu XMP wymaga już 1,312 do stabilnej pracy (inaczej wali BSODami) i pod p95 package power wzrasta do 117W, a temp wzrastają do 95c na najcieplejszym rdzeniu.

To normalne, że XMP tak podgrzewa cepa i wymaga dovoltowania do stabilnej pracy? Teraz nawet w grach tempy skaczą od 55 do 80c, a i5 miała stabilne 50c. Budę owszem mam małą, ale cooler procka jest świetnie wentylowany, 120mm wentyl wciągający z przodu, wentyl wyciągający z tyłu, jedynie GPU ma ciężko ale to inny temat.

Co z tym robić? Nawet w grach suszara jest dosyć mocna. A po odpaleniu p95 nawet wentyle nie zdążą się rozkręcić a już 95c. Skalp albo używać na stocku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paaaanie. To jest 6700k. Cudowny procesor jeśli chodzi o temperatury i nawet to szacowane 150W ( adaptive/fixed ) go nie powinno ruszać poniżej 1.5v.

 

 

Chyba, że trafiłeś na nową sztukę, która wariuje z temperaturami jak Kaby Lake

 

 

08ac629557e2f.jpg

 

 

Zaglądnij do wątku o skalpowaniu :) Jak 6700k nie radzi sobie z tempami - to wiedz, że coś się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norma, glut zamiast lutu i masz ;)

xmp teoretycznie nie ma wpływu na temp procka ( proszę mnie poprawić jak źle mówię )

 

jest sens go gonić na 4.5 ghz? masz tylko 2 wentyle to dość mało + pamiętaj że masz 1080 więc to dodatkowe waty oddawane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norma, glut zamiast lutu i masz ;)

xmp teoretycznie nie ma wpływu na temp procka ( proszę mnie poprawić jak źle mówię )

Co do zasady tak, z tym zastrzeżeniem, że XMP zazwyczaj solidnie podbija napięcie SA oraz VCCIO by ustabilizować Ram. W skrajnym przypadku ( SA/VCCIO na 1.25+ ) to jakieś 7-10 watów dodatkowej energii cieplnej, jaką musi oddać procesor. Niemniej bez ruszania V core nie ma tragedii. Nie ma co się męczyć. Skalpuj.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może źle założone chłodzenie? Bo różnica między rdzeniami to ok 7c.

Zrobiłem też lapping podstawy grandisa a paste dałem thermal grizzly 12.5w/mk. Chyba najlepsza pasta nie przewodząca. I7 kupione używane z allegro więc raczej nie nowa rewizja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy chłodzenie masz ciepłe, jeżeli tak to jest dobrze założone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe jest, ale nie jakoś wybitnie. Wentylator tez czuć że oddaje ciepło. Chyba typowy objaw wyschnietego gluta pod czapką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paaaanie. To jest 6700k. Cudowny procesor jeśli chodzi o temperatury i nawet to szacowane 150W ( adaptive/fixed ) go nie powinno ruszać poniżej 1.5v.

WOW, takie tempy to chyba na LC po skalpie. 5GHz, 1,452V i 144W WOW

Teraz u mnie tak to wygląda po godzinnej sesyjce w CS'a, gdzie GPU podgrzało atmosferę w budzie. Nawet throttling do 4300 sie pojawił :)

40de685fa151a.png

On chyba umrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 6700 OC non K + Grandis 2 = 1.38V 4500MHz i temperatury do ok 70*C

 

Podstawa grandisa lekko przetarta papierkiem w minutke, żadne lustro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mi się będzie komp wyłączał bo bodajże przy 105c jest shutdown. No ciekawie :D

Ja mam w zasadzie grandisa 1 przerobionego na grandisa 2 bo zapodałem te nowe ciche wentyle sigma PRO od SPC. Seryjne to była jaka porażka pod względem kultury pracy.

W lapku z sygny 104c stopnie na procu to norma. W cs 96c po UV throttle stop, a w bf1 104, kiedy shutdown 105. Także już jestem przyzwyczajony do takich temperatur :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Cię martwić, ale moje 6700K na grandisie z jednym środkowym wentylatorem lepiej działało :)

 

ps. tak, 6700 i 6700K miałem/mam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także tego, nie wiem co z tym robić. Może najpierw spróbować przesmarować, a potem ewentualnie skalp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup innego a tego na allegro :)

 

Mojego 6700K mogę odpalić na 4800MHz na grandisie :) I wcale nie robi 100*C :) Bez skalpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby jest gwarka roczna u sprzedawcy to może wymienią. W sumie za tysiaka kupiony to pewnie zapodali jakiegoś szrota. Ale skalp powinien załatwić sprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW, takie tempy to chyba na LC po skalpie. 5GHz, 1,452V i 144W WOW

Noctua Nh-d14 z dodatkowym wentylatorem. Proc oczywiście skalpowany. Niemniej Zimek123456 puszczał swojego na 1.6v w LinX i go nie zagotował szczerbaty.gif

 

Twój CPU nie umrze, ale tak jeszcze pół roku i poczujesz co to jest degradacja CPU szczerbaty.gif

 

Chyba, że....

 

Klik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój CPU nie umrze, ale tak jeszcze pół roku i poczujesz co to jest degradacja CPU szczerbaty.gif

Czemu poczuje co to degradacja?

Na lapku mam i7 6700HQ 3,1GHz i po UV -170 IA -180 Cache robi sobie spokojnie 104c w bf1. A package power nie przekracza 22W bo wyżej wchodzi trolling. No i wszyscy na nhl mówią, że to normalne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a czym najlepiej skalpować? Polecicie jakieś narzędzie w rozsądnej kwocie (100zł) bo w imadle trochę się boję? I co nakładać na rdzeń bo w poradniku raz jest napisane, że ciekły metal to zło, a potem spoko? CLU czy może nieprzewodzącego misia?

Zresztą 3 lata nikt tego nie będzie używać :D o ile nowy i7 coffe 6/12 wejdzie na z270 to za pół roku będzie podmianka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup drugi proc ten odsprzedaje. Nie kosztuje to nic:D

 

Skalpowanie, silikon, LCU, koks pasta. I nagle 200-300 pęka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a czym najlepiej skalpować? Polecicie jakieś narzędzie w rozsądnej kwocie (100zł) bo w imadle trochę się boję? I co nakładać na rdzeń bo w poradniku raz jest napisane, że ciekły metal to zło, a potem spoko? CLU czy może nieprzewodzącego misia?

Mówisz o moim poradniku? Jeśli tak, to czytaj ze zrozumieniem proszę. Metal na rdzeń - picuś glancuś. Metal na IHS - murowany problem. Aż do przesady o tym wspominałem. Władowanie na rdzeń pasty ni-metalicznej to półśrodek.

 

Delid tool ( wypełnienie 50 % ) - 35 zł

CLU - 38 zł

Silikon K2 Bond - 4 zł

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten delide tool nadaje się do sklejenia i wycentrowanie czapy po delide?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to pytanie retoryczne wink.gif Mimo wszystko - Centrować nie trzeba za wszelką cenę. Nic to nie daje. Do samego sklejenia używa się w takim wypadku chipsetu. Wystarczy nałożyć silikon, przytrzymać palcem podczas zaciskania i tyle. Grom osób tak robiło. Wiadome, że lepiej jest mieć maszynkę, ale jak ktoś nie bawi się z tym tak jak ja, kombinując jak urwać jeszcze 2-3 stopnie to nie jest ona niezbędna. Zawsze można też wysłać CPU do Patryka z forum. 68 zeta i załatwione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej myślałem pod kątem zachowania gwarancji:D jeszcze imadło by się przydało jak się nie mylę? Bo te tanie nie mają śruby.

 

68zeta za delide na normalnej maszynce brzmi rozsądniej niż zabawa samemu na siłę :)

 

Normalna maszynka do skalpowania to jednak 100-150zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nigdy nie byłem zwolennikiem tych maszynek 3d jak ktoś chce zrobić po taniości, to da radę. Z tą gwarancją, to powiem Ci, że dziwnie z tym centrowaniem bywa. Widziałem sztuki z krzywo nałożonym IHS-em, idealnie centrycznie ( jak moja ) z przesunięciem 1mm/2mm/3mm. Do poradnika chciałem dać już gotowe wymiary, ale lipa z tego wyszła. Za duża rozbieżność. Rdzeń jest przesunięty o 2.8 mm względem górnej a dolnej krawędzi PCB. Niestety z IHS-em już nie jest to takie oczywiste, przez co ciężko mi jednoznacznie powiedzieć, jak jest lepiej w kwestii GW. Niby powinno się wziąć jakąś średnią i przesunąć go w dół o to 2 mm, ale... J/w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skalpowałem po taniości żyletką nie dawałem żadnego silikonu IHS ściśnięty w podstawce i hula bezproblemowo.

Przy tej metodzie trzeba jednak bardzo uważać bo można zarysować laminat a w najgorszym przypadku przeciąć ścieżki!

Co do gwarancji to oczywistym jest, że się ją traci. Ciężko jest przywrócić wszystko do stanu z przed i wszystko zależy od osoby, która ma tą gwarancje uwzględnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...