Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kontik

Od długiego czasu bardzo nieregularne BSOD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem jest dość dziwny, więc to co się da spróbuję opisać od myślników:

- Od ponad roku bardzo nieregularnie doświadczam BSOD'ów

- Bywa, że BSODY pojawiają się niemal regularnie codziennie, co pare dni, ale też były okresy paromiesięcznego spokoju

- Na początku były to różne problemy jak Page_Fault_IN_Nonepaged_Area, Bad_Pool_Caller, Memory_Managment czy Driver_Power_State_Failure

- Ten ostatni jest akurat chyba związany ze specyficznym problemem jakiego doświadczam jak podłącze telefon przez USB jako modem- wtedy mimo, że wszystko działa poprawnie przy wyłączaniu komputer zawiesza się na screenie "Trwa wyłączanie(czy tam zamykanie)" na kilkadziesiąt minut po czym wyrzuca tego BSODA i się resetuje

- Na podłączonym modemie faktycznym(przynajmniej w wersji Hi-link) ten problem nigdy nie wystąpił

- Odnoszę też wrażenie, że jak włącze wi-fi czy to na odbieranie czy jako hot-spot komputer ma częstsze skłonności do błędów

- Ale to jedynie pewnego rodzaju tło wydarzenień- tamte BSODY już nie występują, a z telefonu jako modemu czy wi-fi staram się z tego powodu nie korzystać

- Problem właściwy- od klilku miesięcy niemal przemiennie występują BSODY: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL i BAD_POOL_HEADER, a raz DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

- BSV podaje, że przyczyną był zawsze ntoskrnl.exe, a w tym przypadku z DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL w parze z afd.sys

- Występują raczej losowo, choć nigdy nie zauważyłem, żeby przczyną miało być nadmierne obciążenie- przeważnie podczas przeglądania internetu, czasem pisania jakiegoś tekstu(mam nadzieję, że nie tego;)

- Od czasu jak to się zaczęło parokrotnie aktualizowałem masę różnych sterowników w tym od obu kart graficznym(laptop), ba miałem kiedyś nawet wrażenie, że to pomogło, bo BS mocno się wtedy nakumulowały, a po aktualizacji było parę ładnych tygodni spokoju, ale problem powrócił, potem, też sam z siebie odszedł i znowu powrócił, więc już naprawdę nie wiem czy to miało jakieś znaczenie(nie wykluczam, że mogłem z tego wszystkiego zainstalować coś co być nie powinno, ale to już było jak problem wsytępował)

- Teraz inny problem, który poniekąd jest z poprzednim związany: posiadam Lenovo Y50-70 i fabryczyny HDD. Ogólnie nie ma on świetnych opinii, ale chodzi o to, że on mój ma tendecję do przywieszania sytemu nawet na rozpakowywaniu archiwów, a i na jeszcze lżejszych dla niego zadaniach zużycie potrafi skoczyć na 100%

- Nie piszę jednak o tym jako o oddzielnym problemie- prawdziwy 'pokaz' mój dysk zaczyna po BSOD. Kiedy się wtedy zrestaruje, komputer włącza się bardzo długo, a nawet po zalogowaniu przez kilkanaśie minut nie idzie nic zrobić, dysk nad czymś intensywnie pracuje(jakimiś systemowi procesami, które zużywają go w 100% mimo, że wartości prędkości jakie pobierają są stosunkowo niewielkie)

- Sprawdzony na Bad Sectory- nie posiada, na benchmarku notuje okresowo ostre spadki prędkości, ale chyba taka charakterystka HDD, przy SMART Info wszędzie jest napisane ok, ale na tym się nie znam

- Testowałem też pamięci zarówno windowsowskim narzędziem jak i MemTestem. Puściłem go wprawdzie na obu kościach(ponieważ mój laptop jest ciężko rozkręcalny i nie będę się za to zabierał) na niemal 10 przejść nic nie wykrył.

- Zdecydowanie wolałbym uniknąć formatowania dysku

- Windows 10

W załączniku logi z BSV

33.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MrMateczko

Po pierwsze, nie kupuje się laptopów Lenovo. No, chyba że dostałeś za darmo/po taniości, to lepiej taki sprzedać.

Po drugie, posiadanie laptopa bez SSD jest obecnie mało przyjemne.

Po trzecie, czy zasilacz obecnie używany jest oryginalny i sprawny?

Po czwarte, spróbuj usunąć wszystkie sterowniki i zostawić te domyślne Windowsowe (można przeglądać internet i oglądać YT na wbudowanym sterowniku Basic Display :) ), zobaczyć czy BSODy nadal występują. Jeśli tak, to problem jest sprzętowy. Jeśli nie, instaluj sterowniki jeden po drugim, jeżeli po jakimś pojawiają się BSODy, spróbuj starszej wersji tego sterownika, jeżeli każda wersja robi BSODy, ta część jest prawdopodobnie zepsuta fizycznie.

Po piąte, jednak radziłbym rozkręcić laptopa, sprawdzić czystość płyty głównej, wszystkie wtyczki, oraz kondensatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechodzenie memtestów to nie jest żaden gwarant tego, że to nie wina pamięci. Jeżeli możesz, to spróbuj używać lapka tylko z jednym modułem na raz przez jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MrMateczko

- No tu już subiektywna opinia, ale że Lenovo oprócz ThinkPadów nie słyną z bezawaryjności to fakt, wiedziałem o tym i przed zakupem

- Fakt, SSD i tak mam kiedyś w planach kupić, ale póki co są za duże ceny jak na satysfakcjonującą pojemność

- Oryginalny, czy sprawny to na pewno nie wiem, ale nie wykazuje raczej żadnych oznak, że nie

- Teoretycznie to jest dobra rada, ale tak jak pisałem bywa, że BSODów nie ma i pare tygodni, więc upewnianie się tym spsobem zajęłoby wieki

 

@MitycznyJeż

Też dobra rada, ale ciężko o wykonanie przez to nieregularność problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na reinstalację systemu. Niestety i po niej po jakimś czasie wystąpił błąd:IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

 

Nie wiem już co to może być tego przyczyną. Czy może fakt, że testowałem go MemTestem na obu kościach zakłamał wyniki? Czy są jakieś testy dysku poza sprawdzaniem bad sectorów, które mogłyby wskazać, że problem leży po jego stronie? A być może to problem z zasilaczem? Szczerze mówiąc jestem w kropce i nie wiem co robić, za tydzień kończy mi się gwarancja, ale to Lenovo więc mam spore obiekcje, żeby go na nią odesłać zwłaszcza, że nie zdiagnozowałem przyczyny problemu. Bardzo proszę o jakąś pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nie wiem, do czego porównać tę grę. Czerpie mechaniki z innych gier-perspektywa i loot trochę jak w Diablo, walka soulsowa, ale bez respawnu przeciwników, odradza się z pełnym paskiem zdrowia z tzw "szeptów" (takie punkty kontrole jak ogniska), ale levelować można w każdym momencie.  Do tego zbiera się różne surowce, które mają swoje przepisy, można ścinać drzewa, kilofem wydobywać rudę czy łowić ryby. Jakieś elementy surwiwalowe jak Stardew Valley. Co mi się nie podoba to, że wyposażenie może być zniszczone i trzeba łazić do kowala (którego trzeba najpierw uratować), aby je naprawił. Widziałem także w tutorialu, że można mieć specjalny przedmiot do naprawiania, ale na razie nie znalazłem i w pewnym momencie miałem wszystko poniszczone i musiałem uderzać gołymi pięściami. Na razie ta mechanika jest upierdliwa. Walka. Jest cholernie ciężka dla mnie, grałem dużo w różne soulsy, ale tutaj mnie biją ostro. Wydaje mi się, że nie jest zbalansowana, przeciwnicy mają więcej staminy niż ja.   Może to kwestia przyzwyczajenia/ogrania, albo doboru odpowiedniej broni. Eksploracja świetna, dużo sekretów na wielu poziomach.    
    • Moment, chwila. A niby czemu nie? Może akurat trafi się na przemiłą w skali Jaskra.  e: Jakby ktoś nie wiedział ocb:  
    • https://www.eurogamer.pl/kingdom-come-deliverance-2-oficjalnie-zapowiedziane-zobaczcie-zwiastun-i-poznajcie-wszystkie-szczegoly Trzeba odpalić jedynkę, odpalę czeski dubbing, to się pośmieję, na pewno zrozumiem z 90%, nawet w Biedronce, Kauflandzie czy na basenie bywa pełno Czechów, najważniejsze to nie mówić do Czeszki "szukam" bo dostanie się po pysku
    • Każda sensowna aplikacja istnieje na Androida i iOS, a nawet jeśli nie, to będą inne, podobne. Może się natomiast zdarzyć tak, że te na iOS zmuszą Cię do zapłacenia za nie. Jak wyżej. Na iOS masz AdGuard, który świetnie działa zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Elegancko się integruje z Safari. Z innymi przeglądarkami może być gorzej, ale i tak Safari na iOS zostawia w tyle Chrome i inne. Tak to już jest z Apple. Robisz po ichniemu, korzystasz z ich ekosystemu, który jest bardzo spójny w swojej ideologii, albo masz pod górkę. Obsługa gestami jest super, integracja z MacBookiem prima sort. Siri również miażdży asystenta Google. Jedyne, co w Apple mnie nie przekona, to ich bieda-chmura. Wciąż korzystam z Gmail i GDrive na iPhone i powiem szczerze, że googlowe aplikacje na iOS ssą. Podobnie jak jabłkowa aplikacja do kontaktów, dzwonienia oraz budzika. Nie ma ideałów. Najlepiej spróbować samemu i wyrobić sobie własne zdanie. Zawsze można sprzedać i wrócić do Androida.
    • Nie chodzi o niski fps, tylko zapchanie Vramu. Po takim chrupnięciu nie da się grać. Ale znowu zainstalowałem grę i bym zapomniał, że wyszły nowe sterowniki do Nvidii. Albo mam zwidy, albo sterownik poprawił działanie gry, za to CPU dostaje okropnie mocno po wątkach, czego wcześniej nie było. Vram pod korek, zdarzają się chrupnięcia, ale w moment całość wraca do normy i można grać dalej. Coś się zmieniło na lepsze dla grafiki kosztem ogromnego obciążenia CPU.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...