Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

k222

Taktowanie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że ten temat już był kilka razy lecz ciągle jakoś nie znalazłem wytłumaczenia które by to wyjaśniało. Generalnie chodzi o to że jak mamy procesor dwurdzeniowy o taktowaniu 3 GHz i jednordzeniowy o taktowaniu 6GHz to jaka jest różnica (jeżeli chodzi o moc obliczeniową, nie o wielozadaniowość). Znalazłem tai temat na forum: http://forum.pclab.pl/topic/670659-6GHz-czy-2x3GHz-czyli-jak-to-jest-z-taktowaniem-wielordzeniowych-procesor%C3%B3w/

I tam znalazłem to:

1298392636-clip-53kb.png

 

I tutaj pojawia się moje pytanie:

Częstotliwość to nie prędkość i jak mamy dwa rdzenie pracujące z częstotliwością 3GHz oba,to każdy z nich wykonuje 3*109 zadań na sekundę, a jako że oba nie robią tego samego to łącznie w czasie sekundy wykonają 6*109 zadań czyli tyle samo co procesor o częstotliwości 6GHz posiadający jeden rdzeń.

Oczywiście rozumiem że to nie jest takie proste i dochodzi kilka czynników typu podział zadań pomiędzy dwa rdzenie ale generalnie zamysł jest słuszny czyż nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale częstotliwość, to jest prędkość:D no jeszcze można uznać, że sam rdzeń to jest moc, która zależy od postępu technologicznego i architektury. Zupełnie jak z silnikiem samochodu;p

 

Rozwijając wątek samochodowy, to mając dwa silniki o pojemności 6l, możemy przeznaczyć je do pracy w różnych warunkach, tj. z jednego zrobimy super samochód, z drugiego wydajną maszynę do pracy.

 

Twoje porównanie i ma i nie ma sensu. Dlaczego? Ponieważ te dwa czy cztery rdzenie możemy zastąpić jednym dużym rdzeniem i taktować go tak samo jak wcześniejsze. Tylko co w ten sposób uzyskamy? Wół roboczy, do wykonywania określonego potoku obliczeń. Będziemy mieli trudność z wykonywaniem na naszej stacji innych zadań, bo będą one kolejkowane, zatem naszym traktorem nie będziemy się ścigać. Wybieramy zatem SUVa (z założenia samochód uniwersalny;p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...