Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

marcin8821

Spadki fps a mocne przycinki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż 3 marca postanowiłem wymienić trochę gratów w komputerze i tak prezentuje się jego specyfikacja :

 

 

MOBO : MSI H110M PRO-VD PLUS (tak wiem na h110 i5-6600k=głupota, Z170 zamawiam na początku sierpnia)

CPU : Intel Core i5-6600K @ 3,5GHz + pasta Arctic Silver Ceramique 2

RAM :1x Corsair Corsair 8GB 2133MHz CL15

GPU : XFX Radeon R9 380 2GB GDDR5 (256 Bit)

PSU : Chieftec GPA-500S8

DYSK : ST500DM002-1BC14 500GB <--- prawdopodobnie winowajca

Chłodzenie CPU : SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 (nie jest to jakieś górnolotne chłodzenie jednak nie chciałem boxowego)

Obudowa : SilentiumPC Gladius M20 Pure Black - wymiana w sierpniu na NZXT

 

Problem polega na tym iż w grach typu CS:GO/GTA 5 są ścinki gdy fpsy spadają np. o 20-30.

Przykład sytuacji : Biegnę po mapie w grze CS:GO jest od 280-300 fps nagle przeciwnicy rzucają granaty dymne, fpsy spadają o 40-50 mimo iż nie jest to jakaś górnolotna wartość to jest tak jakby ścinka gry na 1s po czym znowu jest normalnie. Grając na lanie mimo iż były spadki fps np. o 80/90 były to spadki płynne i żadnych ścinek nie było. Odchodzę już od zmysłów ponieważ nie mogę rozgrywać normalnie turniejów z takimi ścinami.

 

2 sprawa to iż dzisiaj sprawdzałem MSI Afterburnerem + Riva Turner zużycie poszczególnych komponentów w grze, ku mojemu zaskoczeniu gpu usage potrafi być 90 i nagle spaść do 2-3% co jest według mnie niezbyt normalne.Możliwe jednak iż to przez to że CS:GO siedzi na CPU wyłącznie.

 

CPU Usage w CS:GO skacze na poziomie 60-90%.

 

Na dole wrzucę zdjęcia z HDTune(Health i benchmark) jak i wykres GPU Usage podczas grania w CS:GO + temp z Core Temp i HWMonitor.

Sterowniki do GPU jak i do MOBO aktualne pobierane z każdą nową aktualizacją. Dodam także iż komputer jest czyszczony co sobotę.

 

 

1. Zdjęcie temperatury z Core Temp (przy graniu w CS:GO)

2im6m1i.jpg

 

2.Zdjęcie temp. z HWMontior w trakcie grania w CS:GO

wtgcqd.jpg

 

3.MSI Afterburner temp. gpu po włączeniu gry

2dvncis.jpg

 

4.MSI afterburner (szczególnie proszę jaka jest temp. GPU podczas grania po ok.35min)

xknbqo.jpg

 

5.MSI afterburner USAGE GPU (po pograniu ok.20 min ok 14)

4vk8eo.jpg

 

6.MSI afterburner USAGE GPU (po pograniu ok 17.15)

2ywcow1.jpg

 

7.HDTune (zakładka Benchmark)

msj21k.jpg

 

8.HDTune (zakładka Health)

206ikxl.jpg

 

Wiem że jest tego strasznie dużo, jednak naprawdę potrzebuję pomocy odnośnie tych ścin.Dziękuję za każdą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość optuj

Coś na tym spartanie za wysokie temperatury masz albo w budzie za ciepło, dodatkowy wentylator z przodu zamontuj albo zbyt wysokie napięcia bios daje na procesor pod obciążeniem, z reguły pomaga ustawienie ręczne na 1,25V.

Zamiast budy dokup drugą pamięć Ram by pracowały w dualu, mi to pomogło mam mniejsze spadki FPS i jest ich więcej.

Co do dysku nie jest taki zły ale SSD takiemu komputerowi by nie zaszkodził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się znowu wydaje iż Spartan nie jest jakąś wybitną jednostką + dochodzi do tego okres letni gdzie prawie codziennie jest 27-30 °C więc stąd biorą się te temperatury.

Dużo czytałem na zagranicznych forach przed upgradem mojej jednostki i ludzie mówili iż między 2x4 a 1x8 nie będzie diametralnej różnicy fps'ów, więc ciągle zastanawia mnie skąd te irytujące przycinki podczas spadku kilku,kilkudziesiąt fpsów.

 

Jestem skłonny przychylić się do mojej teorii, jednak potrzebuję jakiegoś eksperta by się w tym wątku wypowiedział aby tą teorie rozważył.

 

Według mnie problemem jest dysk HDD (jestem przekonany w 90%, ponieważ 2 lata temu jeszcze jak miałem i5-3570k potrafił mi wyrzucać błędy przy odpalaniu komputera dot. "iż nie ma zainstalowanego Windowsa na tym systemie, proszę wciśnąć przycisk do bootowania i zainstalować system" lub coś w ten deseń).

10% jest to według mnie wada karty graficznej ponieważ bardzo mocno skacze jej użycie podczas grania, potrafi zejść w 3sek. z 70% użycia do 2-5%.

 

Liczyłem na to iż znajdzie się grono ekspertów którzy będą potrafili coś wywnioskować z wcześniej dostarczonych screenshotów i powiedzieć który komponent jest w tym procesie winny. Jednak i tak dziękuję za pomoc osobom udzielającym się w tym wątku.

 

Dzisiaj na nowo postawiłem system windows 10 + zainstalowałem wszystkie sterowniki ze strony producentów. Niestety nie zdało się to na wiele, ponieważ ścinki nadal występują co jest mocno uciążliwe podczas rozgrywki.

Jutro jadę po płytkę DVD i sprawdzę dysk programem MHDD i wrzucę tutaj wyniki. Pozdrawiam i dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie niech temat tutaj zostanie.

Pokaż resztę parametrów dysku - trzeba przewinąć okienko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem iż chodziło Ci o to abym przesunął listę do dołu tak ?

Proszę bardzo:

2meub2h.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy spartanie nie powinieneś mieć tak dużych temp. , tym bardziej, że chyba procka nie kręciłeś z tego co widzę.

 

Ja na zablokowanym i5-6500 mam temp w spoczynku 22-25oC, a w stresie 35-42oC Max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne parametry dysku, które mogą martwić to BB, BC i C3. Dwa pierwsze to prawdopodobnie pojedyncze przypadki ale i tak ich nie powinno być. Jeżeli będą rosnąć, to z dyskiem coś się dzieje.

Z C3 mam problem jak to zdiagnozować, bo nie wiem jak przeliczyć, czy oszacować ilość tych błędów. W kolumnie data jeżeli wartość jest taka sama jak w 01, to dobrze. Gorzej z oszacowaniem jak często te błędy występują, wartości w kolumnach current i worst są niskie ale nie mam punktu odniesienia.

 

Na pewno z dyskiem nic tragicznego się nie dzieje i nie tutaj bym szukał winowajcy.

 

Spróbuj podejrzeć jak zachowuje się częstotliwość procesora. Może obniża zegary z powodu wysokiej temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Jakim programem mogę całkowicie sprawdzić "zachowanie" procesora podczas stresu? Na przykład podczas grania w CS:GO które siedzi praktycznie tylko na CPU.

 

Dodam jedynie iz na innym forum, gdzie także założyłem temat gość odpisał mi iż na pewno winowajcą jest dysk(niby przerabiał ten problem u siebie) i mam zrobić defrag defragglerem, może trochę pomóc jednak i tak powinienem szykować się na wymianę dysku.

 

Ogólnie wypowiedziało się paru gości, tak naprawdę jedna tylko tak mocno przykuła moją uwagę, otóż użytkownik ten powiedział iż winny może być każdy z tych 3 elementów :

-zasilacz - nie napisał dlaczego wymienił go w gronie podejrzanych, napisał jedynie cytuję : "Do tego warto się rozejrzeć nad nowym zasilaczem"

 

-dysk twardy

 

oraz napisał tak że, jeżeli użycie GPU spada do 2-5% podczas grania nagle z 70-80% to może być też coś nie halo z kartą, cyt. "Spadki użycia GPU do 2-3% to nie jest normalne."

 

Tak że ja teraz mam niezłą zagwozdkę, idę zaraz przeczyścić cały komputer, jutro z rana zrobię diagnozę dysku MHDD oraz sprawdzę też na wszelki wypadek pamięci RAM programem memtest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Spartana - to przyzwoite chłodzenie, jeśli działa. Nie znam innego produktu o tak dużym rozrzucie jakościowym. Jeden procesor, Jedno MOBO, ustawienia Stockowe i dwa identyczne Spartany potrafiły się rozjeżdżać o 7 stopni. Ale nie w tym tkwi problem.

 

Mogę się założyć, że to dysk. Podobne sytuacje miewałem stosunkowo często z dyskami WD z serii Green. Cudowne algorytmy oszczędzania energii doprowadzały po jakimś czasie do problemów z prawidłowym parkowaniem głowic. Skutek - ściny. Dysk czysty, elegancki w Crystal Disc Info. Spróbuj pograc na innym dysku / kupić jakieś tanie SSD na to parę gier i system.

 

Możesz jeszcze spróbować ustawić w opcjach zasilania tryb WYSOKA WYDAJNOŚĆ. Być może ograniczy chęć dysku do zwalniania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dosłownie o to Ci chodziło Bono, jednak wrzucam 8 zdjęć od razu po zakończeniu rozgrywki.

 

1 zdjęcie :

2elz1mt.jpg

 

2 zdjęcie :

2elz1mt.jpg

 

3 zdjęcie :

2elz1mt.jpg

 

 

4 zdjęcie :

210llvn.jpg

 

5 zdjęcie: :

nvayc8.jpg

 

6 zdjęcie :

2qmnqtj.jpg

 

7 zdjęcie :

24ypb1u.jpg

 

8 Zdjęcie :

10oli7p.jpg

 

Zastanawiają mnie strasznie temp. GPU pod użyciem 82 stopnie Celsjusza to jest chyba dość dużo, albo trafiłem po prostu na taki egzemplarz.

 

Jeszcze chciałbym zapytać, czy to chłodzenie jest dobrze zamontowane? Było montowane podczas składania komputera przez kuzyna i się tak zastanawiam, mówi on że inaczej się nie da bo nie ma więcej miejsca w obudowie.

 

91bfr6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na zapinkach amd, ale jak dla mnie to to chlodzenie nie jest dobrze zalozone :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na zapinkach amd, ale jak dla mnie to to chlodzenie nie jest dobrze zalozone :E

 

 

No dla mnie tez wygląda że powinno być o 90 stopni w prawo - wentylatorem od pamięci i może przez to nie ma dobrego styku powierzchni chłodzenia z prockiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapuść sobie crystaldiskinfo, ale wygląda, że dysk zaczyna zdychać. Ostatnio miałem to samo na moim seagate 2 tb na jakiś czas pomagała optymalizacja ultradefragiem, aż wyskoczyło 280 sektorów niemożliwych do relokowania. HD tune pokazuje status ok, a seatools i cdi już ostrzegają, że padaczka. Spróbuj naprawy w seatools, ale wcześniej odpal chkdsk i daj parametr f, IMO jeszcze do ogarnięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dosłownie o to Ci chodziło Bono, jednak wrzucam 8 zdjęć od razu po zakończeniu rozgrywki.

Nie o to.

Jak masz te zrzuty ekranu z gry i wyświetlone tam parametry, to trzeba tak skonfigurować, żeby był tez widoczny zegar CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie zdecydowanie nie jest dobrze zamontowane wink.gif Jak się nie da obrócić, to chociaż przestaw CPU Fan na dół radiatora w trybie Out-Take. Będzie zasysał temperaturę od karty i pchał ją przez radiator, ale trudno.

 

Zerknij tutaj, punkt 1.

 

http://forum.pclab.p...208912;oradnik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak polecałeś Art zrobiłem chkdsk z parametrem f, po czym komputer zrestartowałem i w jakieś 2-4 min. sprawdził dysk.

Tutaj zrzutki o które prosiłeś Bono, przedstawiają one poszczególne parametry podczas poszczególnych częściach gry, mam nadzieję że jest to to, o co prosiłeś.

 

1.Zdjęcie (po wejściu na server i rozgrzewce 2-3 min)

xd9ru1.png

 

2.Zdjęcie po 20 min gry oraz jak możecie zauważyć jest tutaj GPU użycie 99% w danym momencie, gdzie nagle spada do 10%.

2exuc5i.png

 

3.Tak jak mówiłem, mijają dosłownie 2sek. a gpu użycie potrafi już spaść do 10%.

ivvbcl.png

 

4.Tutaj możecie zauważyć iż jest użycie gpu 4% po czym nagle jest 70%.

29w8rht.png

 

5.Efekt gdzie nagle jest 70% użycia po sek.

ot3jer.png

 

6.Tutaj zdjęcie HWInfo przedstawiające poszczególne CPU Core Clock od razu po zakończeniu rozgrywki.

eijj2f.jpg

 

W gwoli ścisłości, przycinek tych nie odczuwam gdy nagle użycie GPU spadnie, jest to po prostu randomowe i nie da się tego przewidzieć.

 

2 sprawa dziś zakupiłem już obudowę NZXT H440, w czw. mam jechać po dysk SSD, jednak muszę być pewny iż w tym leży problem.

 

Dziękuję za pomoc pozdrawiam.

 

Mój błąd nie zauważyłem iż ostatni post jest mój i napisałem niechcący od razu pod tym, późna godzina, nie zauważyłem. Powinienem edytować wcześniejszy post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6.Tutaj zdjęcie HWInfo przedstawiające poszczególne CPU Core Clock od razu po zakończeniu rozgrywki.

eijj2f.jpg

Rozumiem, że w czasie gry spadki i zacięcia były?

Jeżeli tak, no to raczej nie ma problemu z obniżaniem zegarów od przegrzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz, podczas gry standardowo w losowych momentach gry pojawiały się przycinki. Jakieś pomysły co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłeś w końcu dysk w MHDD?

 

Przyjrzałbym się jeszcze sterownikom od karty graficznej ale ciężko mi tu coś podpowiedzieć oprócz wgrania nowszych, starszych, od producenta karty i bezpośrednio od AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wykonać dzisiaj testy, pobrałem ultimate boot cd jak i mhdd w iso.

Na 1 płytce wypaliłem samo MHDD , na 2 płytce wypaliłem UBCD.

Oczywiście zmieniłem od razu BOOT Priority na napęd DVD. Ku mojemu zdziwieniu płyta 1 z wypalonym samym MHDD, po wybraniu opcji 2 czyli START COMPUTER WITHOUT SCSI, po czym pojawiały się jakieś komunikaty, 1 zdołałem wyłapać było to "Warning the high memory area (hma) is not avalaible. I pozniej coś o memory.A pózniej coś w stylu RETRY,RESTART.

A zdołałem jeszcze wyłapać 1 komunikat "GENERAL FAILURE WRITING DRIVE A"

Myślałem iż to pewnie przez to iż płytkę wypaliłem z puplitu Win 10.

 

Biorę 2-gą płytkę DVD wypalam UBCD poprzez program, znowu zmieniam kolejność bootowania w UEFI, ku mojemu zaskoczeniu po wybraniu MHDD 4.6 także pojawiały się te komunikaty o "MEMORY" jednak przeszło do panelu wybierania dysków jednak, żadnego dysku MHDD nie widzi.

 

Próbowałem zmieniać w UEFI, w zakładce tryb SATA Mode który jest ustawiony standardowo na AHCI, jednak po naciśnięciu pokazuje się lista gdzie jest tylko AHCI.

Tryb jaki mam ustawiony w UEFI to UEFI + Legacy + jest sam tryb UEFI.

Potrzebuję pomocy, najlepiej krok po kroku jak doprowadzić do zdiagnozowania mojego dysku przez program MHDD. Dziękuję za jakże wielką pomoc i życzę miłej nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie da się przestawić na IDE/Legacy, to nie skorzystasz z MHDD :(

Spróbuj z Hirens Boot odpalić miniXP i tam przeskanować dysk Victorią (z tego co wiem nie ma w pakiecie, więc musisz sobie wcześniej przygotować na penie). Zwróć uwagę, żeby w opcjach skanu był odczyt i ignore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, chciałbym tylko zaznaczyć, że ten dysk ma stosunkowo niski bufor (16 mb) i z tego, co pobieżnie przeglądałem po necie - raczej mocno przeciętną opinię.

 

Również to, że on naprawdę może wyjść cały na zielono w MHDD i innych testerach pomimo, że responsywność dysku została skutecznie zmniejszona przez nadmierne parkowanie głowicy ( zwłaszcza Windows 7 i Vista. )

 

Spróbowałbym jeszcze zdefragmentować ten dysk, ale nie sądzę że to pomoże. Dla mnie istnieje problem z podsystemem mechanicznym dysku. Niekoniecznie HDTune i inny "doktor" ten problem wyłapie.

 

Jeśli byłby to WD z serii green, to mógłbym się o to wręcz założyć o własne życie wink.gif

 

Nie masz od kogo pożyczyć dysku? Wpiąć na chwilę, odpalić grę? Szkoda, że nie masz więcej pamięci RAM. Można by pobawić się z plikiem stronicowania i ograniczyć jego tworzenie na dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...