Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kubikolos

Pomoc przy doborze komponentów pod chłodzenie cieczą.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zacząłem się interesować w budową własnego Custom'owego chłodzenia wodnego. Zamierzam zwodować procesor i kartę graficzną. Budżet w tym przypadku nie gra zupełnie roli. Zastanawiam się czy warto kupować gotowe zestawy do samodzielnego montażu jakie posiada przykładowo firma EKWB czy lepiej zbierać części na własną rękę? Jeśli tak to jakie najbardziej by mi się przydały? Dodam, że aktualnie posiadam FX 8320 + RX 480 i zamierzam zmienić całkowicie platformę na Ryzen 7 1800X i całość zwodować. Gdybym zamawiał części podzespołów zamówiłbym również części chłodzenia wodnego. Obudowa również do wymiany gdyż Zalman Z12+ się do tego nie nada. Mógłbym liczyć na Waszą pomoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak Cię bud-Ż nie ogranicza, to powiedziałbym, że lepiej samemu podobierać klocki; montaż i tak w zasadzie cały musisz samemu ogarnąć (no są też zestawy już napełnione, ale to też kicha z montażem np. prowadzenie rurek, ich długość itd.)

 

bloczek CPU od razu najlepiej kupić z podstawką na AM4, blok na GPU to i tak dedykowana sprawa - musisz jedynie bardzo dokładnie sprawdzić jaki model VGA masz i np. na stronie EKWB sprawdzić czy dany blok pasuje na Twoją konkretną grafikę (podają dokładne oznaczenie i nr referencyjne / katalogowe)

 

buda - najlepiej taka żeby na sufit wsadzić bez problemu i cięcia 360, no albo chociaż na przód (lepiej górę jednak); chłodnica może być nawet slim, ale jak będzie miejsce na normalną (>40 mm grubości)

 

pompa - najłatwiej chyba jakieś kombo z rezem od razu (tanio - Magicool DCP450, [Khal] Drogo - EK X-RES D5), no albo dobierać pompkę + top, i do tego fantazyjny rezik robiony za zamówienie itd.

 

wonsz - np. 10/16 Mayhems, z 2 m od razu

 

płyn - np. DP Ultra (już ma dodatki antyglonowe itd.) (do tego baniaczek destylki do wstępnego płukania układu) + sprytna butelka z rurką do łatwiejszego nalewania

 

odpowiednie złączki (po 2 proste na 1 element), plus ew. adaptery 45 st i 90 st jak trzeba, plus jakieś korki

 

warto od razu do zlewania zrobić układ: zawór kulowy + adapter obrotowy + trójnik (kostka albo Y)

 

nie trzeba wszystkiego z jednej firmy, chociaż akurat EKWB ma i dobre i niedrogie rzeczy (np. jak porównasz ceny złączek czy adapterów EK a Bitspower to ...); bloki w zasadzie mają dziś b zbliżoną wydajność, więc wybierasz co Ci pasuje wyglądem itd.; chłodnica ma większy wpływ na wydajność - grubsze są wydajniejsze, ale wymagają więcej powietrza, a więc może być całość głośniejsza (przy oczywiście nieco lepszej wydajności)

 

sklep - angela w zasadzie, ew. jakieś używane graty z Allegro (bloczki albo złączki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaryzykować i zamówić części od majfriendów. Zawsze to trochę taniej. U mnie koszt wyniósł ~1200 PLN bez chłodnicy. Wszystko z Ali z wyjątkiem pompki i 12" wiatraków, z tym postanowiłem nie ryzykować :) Różnica między AIO moim zdaniem najważniejsza to samo składanie i satysfakcja po tym jak to działa :) W moim przypadku priorytetem była cisza, względy estetyczne na samym końcu :P Wyszło takie coś:

 

IMG_20170722_183637.jpg

up load pictures

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za pomoc! Tak wiem, że napełnione są wygodne, ale powiedzmy, że płyn się wytrąci lub po prostu wyparuje i nic nie można z tym zrobić. Odnośnie GPU to wiem, że jest to dedykowana sprawa i nie kupię sobie bloku od 1080 do RX 480 :) Dlatego właśnie składam aktualnie koszyk na morele i podeślę tutaj. Zastanawiam się tylko jakie pozostałe komponenty wybrać. Wiem, że 10/16, ale jakie złączki najlepiej. @kater mógłbyś mi pomóc z tym? Postanowiłem, że jednak zamówię wszystko czyli platformę i chłodzenie jednocześnie.

 

Koszyk z podzespołami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

złączki - no jakie Ci się podobają, byle rozmiar pasował; EKWB ma chyba najtańsze z nowych dostępnych w PL; ludzie obeznani w LC twierdzą, że najtaniej wychodzą Barrow z Aliexpress itd. - nie wiem, nie sprawdzałem, zresztą sam średnio w LC siedzę ;)

 

jeśli chodzi o złączki kątowe i różne adaptery to najpierw byś musiał określić położenie gratów, głównie chłodnicy i pompy

 

żeby zrobić zlew w tej pompce to byś musiał mieć: zawór kulowy, jakiś trójnik (w kształcie kostki albo Y) i korek

 

chłodnica - generalnie się mówi, że 1x120/140 na jeden chłodzony komponent, ale przy Ryzenie i 480 to może jednak warto z 360 kupić? i oczywiście odpowiednią do tego budę

 

2 m węża powinny być OK, ale 3 w sumie nie zawadzi, koszt groszowy

 

przydaje się też buteleczka do napełniania, nawet najmniejsza; ew. domowym sposobem duża strzykawa + odpowiednia rurka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To narazie nie jest kompletny zestaw. Póki co to taki poglądowy i tak jak wcześniej pisałeś to właśnie będę szukał tego płynu co podałeś i zastanawiam się jak to wszystko ułożyć. Nie mogłem znaleźć 360mm albo jestem ślepy :D Wziąłem 3 metry na zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...