Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

selol

Kilka pytań odnośnie kupionego ramu ddr3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem kolejną kość ram ddr3 w celu rozszerzenia pamięci do komputera. Zacznę może od tego, co pokazuje komputer przy włożonej samej kości nowo przeze mnie zakupionej. Jest to GeIL DDR3 4 GB 1600MHZ VALUE PLUS CL9 (GVP34GB1600C9SC) . Tu prawidłowa specka : https://pcpartpicker.com/product/TMtCmG/geil-memory-gvp34gb1600c9sc

 

Zamieszczam zrzuty z cpu-z, biosu, oraz programu do testowania ramu RightMark oraz MemTest86 ( z czego na "bardziej niebiesko" jest to wersja na płyty bez UEFI, natomiast na czarnym tle i ładniejsze czcionki wersja pod UEFI).

 

http://imgur.com/a/zL9CO

 

1) Pierwsze pytanie, czy prędkość nie powinna wynosić 800Mhz, jeśli jest reklamowana jako 1600Mhz ? Pytam ponieważ, moja druga kość GoodRam Play DDR3 4GB 1600MHz CL9 (GY1600D364L9S/4G) w pewnych miejscach w biosie wskazuje 800Mhz oraz prędkość 1600 w menadzerze windowsa oraz cpu ( co prawda pokazuje profil XMP, mimo, że jest w biosie Disabled)

 

2) Drugie pytanie, pamięć przechodzi test stabilności przez narzędzie do testowania wbudowane w windows, również bez błędów pokazuje RightMark, oraz MemTest86 w wersji na UEFI ( 100 % dobrze) natomiast MemTest86 w wersji dla starszych płyt ( choć narzędzie aktualne ) już od 2 sekundy sypie błędami. Pamięć sprawna czy nie ? Jeśli tak, to czemu się tak dzieje.

 

3) Włożone obie kości ( nowa i starsza ) na raz do płyty głównej, oba MemTesty sypią błędami i wręcz buggują się. Narzędzie windowsa nie pokazuje błędów. System chodzi stabilnie do czasu po czym BSOD. Chciałbym dodać, że mój starszy GoodRam jest w 100% sprawny na pewno. Więc, jeśli to nie uszkodzony nowy ram, co jest przyczyną, że się gryzą ? Starałem się dobrać maksymalnie zbliżone parametry. Niestety dopiero później zauważyłem, że nowy Geil jest na 1.6V.

 

Podsumowanie: Nie wiem czy nowa kość jest trefna, czy tylko gryzie się z moją starą pamięcią. Komputer działa stabilnie na osobno włożonych kościach. Mój starszy goodram pomimo tych samych parametrów jest szybszy i pojawia się opcja XMP w biosie ( przy geilu nawet nie występuje ona w biosie).

 

Co mam o tym sądzić ? Prosiłbym o odpowiedź w punktach, żeby było czytelniej.

 

płyta główna : MSI B85M-E33

 

Dziękuje i pozdrawiam tych, którzy przebrnęli przez ścianę tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp 1. Tak powinno być 800MHz

 

Z tego co zrozumiałem Goodram posiada lepsze parametry przy niższym napięciu. A więc moim zdaniem sprawa wygląda tak, podnieś napięcie dla pamięci, tj. 1.6V (bo to chyba ta najwyższa wartość), teraz ustaw na sztywno timingi pamięci na te od Geila (te gorsze z tego co zrozumiałem). To powinno poprawić współpracę tych pamięci. Teraz co do samego memtest86, może on wywalać błędy przez to że ustawiasz opóźnienia z XMP Goodrama, który jest szybszą kością. Po zastosowaniu w/w ustawień w UEFI problem powinien zniknąć.

 

ps. Jak masz możliwość zwrócenia tego Geila to zrób to i kup kość o podobnych parametrach co ten Goodram, a pozbędziesz się tego problemu.

 

Daj znać czy to co napisałem pomogło, jak nie to pokombinujemy jeszcze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odp 1. Tak powinno być 800MHz

 

Z tego co zrozumiałem Goodram posiada lepsze parametry przy niższym napięciu. A więc moim zdaniem sprawa wygląda tak, podnieś napięcie dla pamięci, tj. 1.6V (bo to chyba ta najwyższa wartość), teraz ustaw na sztywno timingi pamięci na te od Geila (te gorsze z tego co zrozumiałem). To powinno poprawić współpracę tych pamięci. Teraz co do samego memtest86, może on wywalać błędy przez to że ustawiasz opóźnienia z XMP Goodrama, który jest szybszą kością. Po zastosowaniu w/w ustawień w UEFI problem powinien zniknąć.

 

ps. Jak masz możliwość zwrócenia tego Geila to zrób to i kup kość o podobnych parametrach co ten Goodram, a pozbędziesz się tego problemu.

 

Daj znać czy to co napisałem pomogło, jak nie to pokombinujemy jeszcze :)

 

 

Raczej oba posiadają niby identyczne parametry, tylko, że goodram przy 1.5V, Geil przy 1.6V. Niestety moja płyta to bieda wersja i nie mogę regulować napięcia, a przynajmniej, ani na jednej ani na drugiej kości mi nie pozwala. Co ciekawe, przy Geilu nawet nie mogę podejrzeć jakie napięcie podaje płyta na Geila ( cpu-z pokazuje 1.5V). Przy goodramie już mogę go podejrzeć po włączeniu XMP, ale nadal nie mogę regulować. Nie wiem więc, czy ma sens zmieniać timingi. XMP mam na Disabled w biosie, mimo, że pokazuje taki profil w programach. Nie mogę go już bardziej wyłączyć. Poza tym, MemTest86 ( w wersji na starsze płyty) sypie błędami na samym Geilu również. Nie mam opcji zwrócenia. Jedyne co mi pozostaje, to jeśli on jest sprawny tylko po prostu gryzie się z GoodRamem to go sprzedać i kupić coś innego. Pytanie tylko czy jest sprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

selol na przyszłość oraz do innych użytkowników, najlepiej kupować pamięci tego samego producenta oraz te same modele. Nieraz występują niestety komplikacje, pamięci się gryzą. Nieraz tez są sprawne pamięci a mogą się gryź z płytą główną. Zainstaluj pojedynczo pamięci w komputerze. Jeśli obie będą działać poprawnie(ale same, bez siebie na wzajem) wtedy obie są raczej sprawne tylko się ,,gryzą".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej oba posiadają niby identyczne parametry, tylko, że goodram przy 1.5V, Geil przy 1.6V. Niestety moja płyta to bieda wersja i nie mogę regulować napięcia, a przynajmniej, ani na jednej ani na drugiej kości mi nie pozwala. Co ciekawe, przy Geilu nawet nie mogę podejrzeć jakie napięcie podaje płyta na Geila ( cpu-z pokazuje 1.5V). Przy goodramie już mogę go podejrzeć po włączeniu XMP, ale nadal nie mogę regulować. Nie wiem więc, czy ma sens zmieniać timingi. XMP mam na Disabled w biosie, mimo, że pokazuje taki profil w programach. Nie mogę go już bardziej wyłączyć. Poza tym, MemTest86 ( w wersji na starsze płyty) sypie błędami na samym Geilu również. Nie mam opcji zwrócenia. Jedyne co mi pozostaje, to jeśli on jest sprawny tylko po prostu gryzie się z GoodRamem to go sprzedać i kupić coś innego. Pytanie tylko czy jest sprawny.

 

Co do ustawień w UEFI, masz tam sekcję OC a w niej Dram Voltage, spróbuj ustawić na sztywno napięcie 1.6v (wartości zmieniasz klawiszami + i -).

 

Jeżeli ten Geil dalej sypie błędami w memtest, nawet gdy jest osadzony jako jedyna kość, to coś z nim jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

selol na przyszłość oraz do innych użytkowników, najlepiej kupować pamięci tego samego producenta oraz te same modele. Nieraz występują niestety komplikacje, pamięci się gryzą. Nieraz tez są sprawne pamięci a mogą się gryź z płytą główną. Zainstaluj pojedynczo pamięci w komputerze. Jeśli obie będą działać poprawnie(ale same, bez siebie na wzajem) wtedy obie są raczej sprawne tylko się ,,gryzą".

 

 

Wiem, ale okazja się trafiła, te same parametry myślałem, że wszystko ok będzie. Już opisywałem, że osobno działają poprawnie jeśli chodzi o stabilność systemu wszystko jest ok.

 

Co do ustawień w UEFI, masz tam sekcję OC a w niej Dram Voltage, spróbuj ustawić na sztywno napięcie 1.6v (wartości zmieniasz klawiszami + i -).

 

Jeżeli ten Geil dalej sypie błędami w memtest, nawet gdy jest osadzony jako jedyna kość, to coś z nim jest nie tak.

 

 

Już opisywałem, że nie mogę ustawić napięcia. Nawet jeśli wejdę w tryb OC. Jest tylko Auto i nie mogę tej opcji zmienić. I tak jak pisałem , w przypadku Geila nawet w biosie nie moge podejrzeć jakie napięcie podaje na ram. Tak jak pisałem wyżej również, tylko jedna wersja MemTestu wywala błędy. Ten "nowszy" memtest, narzedzie microsoftu do diagnostyki pokazują, że wszystko z nią ok. Chyba po prostu coś się gryzie i nic nie poradzę na to. Chyba, że jeszcze jakieś propozycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Już opisywałem, że nie mogę ustawić napięcia. Nawet jeśli wejdę w tryb OC. Jest tylko Auto i nie mogę tej opcji zmienić...

 

Dziwne bo w modelu MSI B81M-E33 bez problemu mogłem zmienić napięcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...