Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kropert

Czy dysk mi zamula komputer?

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem co się dzieje, wszystkie pliki się wolno wczytują, system się wolniej wlacza, w grach mam jakies zacięcia, czy mój dysk umiera? odkad go mam to nie sprawial problemów :(

tutaj smart dysku : https://prnt.sc/g0bpk2

tak wiem ze dysk ma dużo godzinek na karku ale nie rzucałem nim z 5 pietra wiec sam by się uszkodzil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie dysk, sprawdź czy jakiś proces nie obciąża procesora lub czy coś się nie przegrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przegrzewa sie nic wlasnie.. czyli mowisz ze dysk jest w 100% sprawny? to nie jego wina?

jak gram w jakas gre to jak wjezdzam do miasta np. w watch dogs 2 to mam takie zaciecia.. i np gry typu cs sie wolniej wczytuja

a moze to przez to ze dysk jest na ATA, nie SATA? chociaz watpie :D

 

edit. sprawdzilem uzycie danych podzespolow gdy sa te sciny no i gdy wystepuje taki lag to uzycie karty spada nagle do 20% albo troche wiecej i jej taktowanie rowniez spada..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie ma objawów uszkodzenia, co nie oznacza, że nie jest już trochę zużyty.

Możesz zrobić skan za pomocą MHDD, zobacz sobie jakie są średnie czasy dostępów do sektorów. Tylko przeczytaj wpierw instrukcję posługiwania się MHDD inaczej możesz sobie uszkodzić dysk/stracić dane.

 

Podaj resztę gratów, procesor (użycie w momencie ścin), ile RAMu (najlepiej jakbyś sprawdził ile jest zajęte), karta. Zasilacz też możesz podać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, problem z kartą rozwiązany.. jestem niemalze pewien ze to dysk, jak gram w nowsze gry to dioda dysku caly czas jest na czerwono co okresla ze jest zuzyty na 100%.. co z tym zrobic? potrafi mi gre zfreezowac na 5sekund np. BF1, WD2

czy on juz jest do wyrzucenia? gwarancji nie mam na niego.

uzycie procesora nie przekracza 90% i to tez nie wina zapchanego RAMU

 

edit. po jakims czasie dioda dysku jest wiekszosc czasu na niebiesko i wtedy nie mam zacięć.. i tak w kolko. pomozcie mi bo nie wytrzymam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłżcz drugi i zobacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy przez jakis czas jak gralem w bfa1 na multi to dioda dysku byla z pol godziny na czerwono, po tym czasie jest na niebiesko i nic juz nie scina.. moze to wina windowsa 10? uzycia dysku w tle?

 

mam inny dysk ale on jest ze starego kompa + jest uszkodzony, blue screeny wyskakuja co jakis czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilem test predkosci dysku : https://prnt.sc/g17m08

czy to normalne predkosci jak na ten dysk? jak raz robilem test tym programem to dysk mial zapis na poziomie 5mb/s a odczyt na 160/170..

 

/edit. podczas instalacji gry dysk ma niestabilny transfer zapisu (10-70MB/S) a normalnie to powinno byc 150mb/s.. gra ktora ma 4gb na takim dysku powinna sie zainstalowac w pare minut, a instalowalo sie z godzine/2 ... czyli rozumiem ze dysk do wymiany jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Sprawdź czy użycie domyślnego sterownika do ahci (msahci), coś zmieni.

2) Nie sprawdzaj dysku w trakcie instalacji/gry (spadek wydajnosci w takim przypadku jest normalny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale do cholery, cos nie tak z tym dyskiem jest.. tak niski zapis dysku to nienormalnosc :( niestety dysk ma duzo godzin na karku, to fakt ale nigdy mu nic nie zrobilem.

SMART : https://prnt.sc/g0bpk2

gdy instalowala mi sie gra to nagle było zacięcie, tak ze tylko kursor myszki dzialal (nic nie mozna bylo uruchomic) i w menadzerze zadan pokazało mi sredni czas odpowiedzi dysku: 1258212.. LOL?

jak uzyc domyslnego sterownika do ahci? w sensie gdzie to zrobic

 

tutaj w kontrolerach ide ata/api mam tylko amd sata.. tak powinno byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Menedzer urządzeń, odinstaluj sterownik AMD (permanentnie), wyszukaj zmiany w urządzeniach (do włączenia też z poziomu menedzera).

Wyszukanie powinno automatycznie znaleźć kontroler dyskow i zainstalować domyślny sterownik (od Microsoftu).

 

Jaką masz płytę główną (do sprawdzenia w CPU-z) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odinstalowalem sterownik AMD, wymusilo restart i teraz mi sie nie chce windows zaladowac.. jest blue screen ''inaccessible boot device'' nie wiem czy to byl dobry pomysl xd

ale wybralem opcje automatycznej naprawy, mam nadzieje ze mi wstanie system..

 

edit. uff, na szczescie system sie nie skaszanił :cool:

@agent_x007 moja plyta to MSI A68HM-E33 V2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@agent_x007

odinstalowalem i teraz zamiast AMD Sata mam Standardowy kontroler SATA AHCI

co bys polecal jeszcze zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz pamięci?

 

Zobacz w monitorze zasobów jakie programy korzystają z dysku, które pliki odczytują/zapisują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwie opcje:

1) Windows nawala. Czasami w monitorze zasobów musisz podejrzeć czy coś mocno używa dysk w stanie bezczynności, i to jak się da, zamknąć to. Ew. format.

2) Dysk nawala, pomimo iż, skanowania nie musisz robić, błędnych sektorów nie ma, patrząc po S.M.A.R.T.

Co znaczy że jego prędkości mogły ulec znaczącemu pogorszeniu od nowości, i jako dysk systemowy może sobie nie dawać rady.

Jak system używa dysku w tle, to benchmark też nie pokaże raczej wiarygodnych rezultatów.

 

Na czystym systemie możesz zrobić dla pewności, np. przez LiveCD "WinPE10_8_Sergei_Strelec" (taki Hirens, tylko na 10) zrobić test dysku w HD Tune, i porównać z podonym lub takim samym modelem HDD. Jeśli wyniki będą diametralnie niższe, niż te, które znajdziesz w sieci, to dysk można zastąpić jakimś innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram mam 2x4gb 1600mhz cl9

troche dziwne zeby nie bylo nic widac w programach diagnostycznych a dysk nawalał, prawda?

gdy kopiuje jakies pliki to dysk przez chwile ma predkosc 100mb/s a pozniej spada do 10-50 i tak sie utrzymuje ciagle.. nawet wtedy gdy nic w tle nie zzera dysku.

a mam pytanie jeszcze.. jesli bym chcial podmienic dysk to kabel sata od starego dysku nic nie da, trzeba bedzie wszystko od nowa wgrywac?

@Bono[uG]

@deton24

zrobilem test predkosci w hdtune : http://prntscr.com/g1u6x2

pozatym juz raz instalowalem windowsa 10 na czysto i nic sie nie zmienilo..

 

/edit. porownalem swoj test z innymi i mam praktycznie takie same predkosci w hdtune jak oni.

 

moze cos w biosie trzeba skonfigurowac? ale watpie..

 

/edit 2. jak robie skan na badsectory to mam duża i stabilna predkosc (160-170mb/s) : http://prntscr.com/g1u8fs

a gdy instaluje jakies gry albo usuwam pliki np. z pendrive to to trwa z 10-20minut..

chyba juz nigdy nie kupie zadnego dysku od WD.. nie dosc ze dysk wibruje to jeszcze zamula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem swiezego windowsa 7 i odrazu wszystko szybko chodzi, moze win 10 nie jest pod mojego kompa..

jeszcze zobacze jak w grach bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem swiezego windowsa 7 i odrazu wszystko szybko chodzi, moze win 10 nie jest pod mojego kompa..

jeszcze zobacze jak w grach bedzie

Totalna bzdura... win 10 jest taki sam a nawet w niektórych przypadkach szybszy od 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to dziwne.. instalowalem swiezego windowsa 10 wolno sie pliki wczytywaly, w grach byl stuttering, zainstalowalem win 7 i wszystko szybko chodzi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to dziwne.. instalowalem swiezego windowsa 10 wolno sie pliki wczytywaly, w grach byl stuttering, zainstalowalem win 7 i wszystko szybko chodzi :E

A miałeś zaktualizowany ten 10 do wersji 2017? być może pobierało coś ci się w tle.. ja po przesiadce z 7 na 10 nie zauważyłem różnicy w grach a system działa szybciej od 7. (8 i 8.1 nigdy nie tykałem...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między 7mką a 10tką jest dosyć złudna. Interfejs 10tki wydaje się reagować szybciej, pewne rzeczy ładują się szybciej, ale za to inne zaskakująco wolniej. Np. Urządzenia i drukarki jak masz tam drukarki sieciowe - na kilku komputerach miałem już, że ten aplet wczytywał mi się ~3-5 minut.

Do tego korzystanie z interfejsu 10tki staje się szybsze, jak już powyciągasz na wierzch wszystkie skarby, które M$ tak pieczołowicie pochował. Ktoś powinien dostać porządne biczowanie za robicie opcji na 2 różne podmenu.

W domu mam 2 komputery z SSD - 1 z 7mką, drugi z 10tką. Największą różnicę zauważysz w bootowaniu od startu do wpisania hasła na korzyść 10tki. Reszta zależy później od ilości softu wrzuconego przez użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale i tak cos jest nie tak z dyskiem.. jak kopiuje gre z dysku np. C na D to mam predkosc kopiowania na poziomie 50mb/s CALY CZAS... tutaj ppowinno byc 3 razy wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50MB/s czy 50Mb/s? Jeśli kopiujesz pomiędzy partycjami tego samego dysku to transfer 50MB/s nie jest dziwny, bo w tym samym czasie dysk odczytuje i zapisuje.. A ze zrzutu wynika, że operacja jest na tym samym dysku..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zmienila mi sie wartosc atrybutu 3 (czas do rozkrecenia talerzy dyskow)

bo teraz mam tak : http://prntscr.com/g38bpw

a wczesniej tyle : https://prnt.sc/g0bpk2

mam sie bac?

@staffer 50MB/s.. to jest normalna predkosc kopiowania jak na moj dysk? mi tu cos ewidentnie nie gra.

no i problem nie zniknal do konca, ok teraz chodzi wszystko szybciej ale w grach typu GTA V jak latam samolotem czy gdzies gdzie jest duzo tekstur itp to mam takie zacięcie ekranu nagle, byc moze wlasnie przez dysk ktory nie nadaza z wczytywaniem mapy przez wolne predkosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku transferu liniowego z jednego dysku na drugi miałbyś większą wartość, ale ponieważ jednocześnie zapisujesz i odczytujesz z tego dysku to będzie ona niższa.

Pisałem ci na samym początku, zrób sobie skan MHDD i będziesz wiedzieć o czasie dostępu do sektorów. Dysk może być już faktycznie zmęczony, ale ze SMART to nie wynika bezpośrednio.

Masz wartość próg określającą ustaloną przez producenta wartość, po której dysk się nie nadaje. To nie jest parametr krytyczny i prędzej wyskoczy co innego niż to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...