Forum PCLab.pl: FrostyBoy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

FrostyBoy Parvum X2.0 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 27 Lipiec 2017 - 19:15

Dodaj obrazek

Zapraszam na naszego Facebooka oraz Instagrama.

Projekt:

Dodaj obrazek

Na samym początku chciałbym podziękować firmie AquaTuning za udzielone wsparcie w postaci wszystkich części chłodzenia cieczą, które zostaną wykorzystane w worklogu. Bez tego wsparcia realizacja projektu byłaby znacznie trudniejsza.

Dodaj obrazek

Edit: Kilka finalnych fotek, cała reszta worklogu poniżej:

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Kilka słów o samym projekcie:

Pomysł zrodził się po rozmowie ze szwagrem, który zadeklarował chęć zakupu komputera dla syna (mój chrześniak) i zwrócił się do mnie o pomoc. Wymagania były dosyć proste - jak najmniejsza obudowa. Jako zapalony fanatyk LC dosyć sprawnie przekonałem szwagra do LC w obudowie typu SFF. Wybór padł na Parvum X2.0 w wersji frosted clear, która nie jest zbyt popularna, a bardzo przypadła do gustu siostrzeńcowi. Problemem był rozmiar obudowy i to, czy LC, które zaplanowałem w ogóle wejdzie do środka. W sytuacji tej powstał model 3d w SketchUpie na podstawie wszystkich wymiarów jakie udało mi się znaleźć - większości modeli nie znalazłem w warehouse, więc musiałem wykonać je samodzielnie. LC w racji powierzchni chłodnic będzie dosyć skromne, ponieważ obejmuje jedynie CPU. Sam układ będzie oczywiście na rurkach, których wygięcie w tak małej obudowie, będzie zapewne koszmarem. Motyw przewodni projektu to mrożone plexi, z którego wykonana jest cała obudowa, a także blok CPU, rezerwuar (combo) oraz rurki (13mm).

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Specyfikacja komputera:

Obudowa: Parvum X2.0
Mobo: Asus Strix Z270i Gaming
CPU: i5 7600k
GPU: TBD z racji chorych cen spowodowanych szałem na kopanie
RAM: G.Skill Trident Z 2x8GB 3200MHz
SSD: Crucial MX300 275GB M.2
PSU: Corsair SF450
Wentylatory: 2x Noiseblocker PC-P oraz Noiseblocker PK-PS
Monitor: Dell U2715H
Peryferia: TBD

LC:

Blok CPU: Alphacool Eisblock XPX Satin Clear
Chłodnica: Alphacool NexXxoS ST30 140mm
Combo: Alphacool Eisbecher DDC 150mm + Alphacool Satin Plexi Tube
Rurki: Alphacool Eisrohr Satin 13/10mm
Złączki: Alphacool Eiszapfen

Część buylogowa:

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dell U2715H czyli 1440p, IPS, 60Hz po pierwszych testach monitor prezentuje się na prawdę dobrze - obraz ostry jak żyleta, matryca IPS robi swoje. Jakość wykonania jest na prawdę dobra. Szczególnie cieszą cieniutkie ramki.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Mobo wygląda solidnie, mam nadzieje, że będzie dzielnie służyć i spokojnie da radę z OC.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Górny, plastikowy element zostanie przemalowany na żółto.

Dodaj obrazek

Odcień radiatorów RAMu idealnie pasuje pod kolor radiatorów na mobo, jestem zadowolony z takiego zestawienia.

Dodaj obrazek

Komputer będzie podpięty pod NAS, więc 275GB, które udostępnia Crucial MX300 wystarczy w zupełności.

Dodaj obrazek

Maleństwo od Corsair, które zasili cały system.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dopiero zestawienie z czymś normalnych rozmiarów pokazuje jak małym zasilaczem jest Corsair SF450.

Dodaj obrazek

Z racji bardzo małej ilości miejsca wentylatory na tyle obudowy (2x80mm) to wersja low profile (15mm).

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Pompa ze standardową tubą rezerwuaru.

Dodaj obrazek

A także z wersją satynową.

Dodaj obrazek

Płyn wyszedł trochę zbyt zielony, ale to się zmieni :P. Grunt, że w rezerwuarze prezentuje się na prawdę fajnie.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Nie może oczywiście zabraknąć kabelkologii robionej pod wymiar, którą wykonam sam.

Obudowa będzie u mnie na dniach i wtedy zaczną się prawdziwe prace. Samych modów w zasadzie nie będzie. Głównym problemem, na którym się skupiam jest wykonanie LC, co ze względu na rozmiar obudowy i upakowanie poszczególnych elementów będzie sporym wyzwaniem.

Więcej fotek w sobotę oraz niedzielę jak dojdzie obudowa. Pora przetestować wszystkie części czy w ogóle działają ;).

Ten post był edytowany przez zawisztheblack dnia: 06 Styczeń 2018 - 22:34

#2 Użytkownik jest niedostępny   pawbuk 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 27 Lipiec 2017 - 20:26

Projekt prezentuje się naprawdę bardzo fajnie, czekam na Twoje dalsze działania i efekty!

Sam gdzieś mam w szafie Parvum S2.0 i możliwe, że Twój worklog zainspiruje mnie do podziałania z nią coś :D

#3 Użytkownik jest niedostępny   groXel 

• ҉
  • PipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 10:47

W momencie gdy zobaczyłem Twoje plany to od razu pojawił się uśmiech na mojej twarzy :D bardzo podobają mi się takie małe buildy :heartpump:

skojarzyło mi się z chocolateBOX'em ;)

Dodaj obrazek
Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez groXel dnia: 28 Lipiec 2017 - 10:49

#4 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 13:20

@pawbuk W niedzielę będą fotki obudowy, bo już dojechała :D. Faktyczne prace zaczną się z początkiem przyszłego tygodnia i pewnie tydzień lub dwa na zrobienie wszystkiego mi zejdzie. Generalnie dosyć szybki projekt :).

Parvum S2.0 to też bardzo fajna budka i można w niej coś pogrzebać. Generalnie chciałem przekonać szwagra do VEER1.0, w której dałoby się wsadzić chłodnicę 240mm na top i można by myśleć o wodowaniu CPU i GPU, ale nie dał się przekonać, bo "jest za wielka" :P.

@groXel nie będę ukrywał, że linkowany przez Ciebie projekt był dla mnie sporą inspiracją :). Jeszcze niedawno nie byłem zbytnim zwolennikiem SFF, ale powoli zaczynam się przekonywać. Boję się tylko gięcia rurek w tej budzie :E.

Ten post był edytowany przez zawisztheblack dnia: 28 Lipiec 2017 - 13:26

#5 Użytkownik jest niedostępny   kater 

• navigare necesse est, vivere non necesse est
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 13:32

to kup z 4-5 m na zapas i kiedyś się uda takie gięcie :E

ja tam też wolę jednak trochę bardziej przestronne prodżekty, ale popatrzeć zawsze miło Dodaj obrazek

#6 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 13:35

Jak patrzę na niektóre gięcia, to pewnie dopiero za 5-6 razem wyjdą jakoś sensownie. Rurek mam 8x80cm = 640 cm, więc myślę, że spokojnie wystarczy 8:E.

#7 Użytkownik jest niedostępny   ThePunisher 

• *** NO MERCY ***
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 17:25

Czym cykasz zdjęcia? ;)

#8 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 21:46

Nikon D5300 ze stałką 35mm f/1.8 + softbox i typowe sprawy z tym związane.

#9 Użytkownik jest niedostępny   niklot1981 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 28 Lipiec 2017 - 22:24

@FrostBoy :lol2: Ten Boy to mi się z czymś kojarzy... frosty znamy znamy i lubimy, powodzenia :thumbup:

Zobacz postzawisztheblack, o 28 Lipiec 2017 - 21:46, napisał(a):

Nikon D5300 ze stałką 35mm f/1.8 + softbox i typowe sprawy z tym związane.

Cykaj bo nie głupio Ci to wychodzi... :thumbup:

Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez niklot1981 dnia: 28 Lipiec 2017 - 22:26

#10 Użytkownik jest niedostępny   Kethael 

• Big Damn Hero
  • PipPipPipPipPip

Napisany 29 Lipiec 2017 - 10:33

Dobre foty :thumbup:

#11 Użytkownik jest niedostępny   passat19tdi 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 29 Lipiec 2017 - 13:38

Nie za bardzo podoba mi się wrzucanie na siłę LC do takiej obudowy - karta i tak będzie ciepła, a chłodnica 140mm na procku nie da więcej niż AiO 240mm. Pomysł fajny, ale na Twoim miejscu wyprowadziłbym chłodnicę na zewnątrz i wszystko schłodził wodą.

#12 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 29 Lipiec 2017 - 19:06

@niklot - Wielkie dzięki :). Twój projekt w wersji frosted clear wykorzystałem do przekonania szwagra, że buda od Parvum w takiej wersji będzie dobrym pomysłem. Po prezentacji szczękę z podłogi zbierał i kazał zamawiać :).

@Kethael - Dzięki :).

@passat19tdi - Zewnętrzna chłodnica odpadała od razu. Komputer nie jest dla mnie, więc muszę się dostosować co do pewnych wymagań - komputer będzie stał w centrum salonu na 'biurku' wykonanym z arkusza mrożonego szkła. Zewnętrznej chłodnicy nie byłoby po prostu gdzie dać. Nie mówiąc o tym, że siostra pewnie by ja od razu uszkodziła odkurzając wszystko :P.

Oczywiście całe LC tak na prawdę jest zbędne, równie dobrze można załadować jakieś horyzontalne AC na procka i po sprawie. Wydajność LC w tym przypadku to kwestia drugorzędna, 140mm i tak sobie poradzi z i5 7600k, który będzie tylko lekko kręcony (nie mój procek, nie będę go katował dla dodatkowych 200MHz). Główne założenie projektu to właśnie upchnięcie LC w tak małej budzie tak, żeby wszystko do siebie pasowało i nie było zbyt przytłaczające :).

Dodaj obrazek

Paka z Parvum po ponad półtorej miesiąca czekania i wymianie kilkunastu maili w końcu dotarła :D.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Komp złożony na pająka, żeby później nie było niespodzianek, że coś nie działa.

Ten post był edytowany przez zawisztheblack dnia: 29 Lipiec 2017 - 20:28

#13 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 30 Lipiec 2017 - 16:27

Parvum X2.0 po skręceniu, które zajęło raptem 20 min bez instrukcji (której Parvum nawet nie dodaje).

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Jedna rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to fabryczne czarne śrubki, które nie pasują do tego wariantu obudowy. Zostaną one wymienione na nierdzewkę. Poniżej front z wymienionymi śrubami, niestety mam ich za mało i muszę dopiero zamówić, żeby zmienić je w całej obudowie.

Dodaj obrazek

#14 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Sierpień 2017 - 20:50

Ostatni z buylogowych postów - śrubki w X2.0 zmienione na stalowe, moim zdaniem obudowa w takiej konfiguracji wygląda o niebo lepiej.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Jutro zdjęcia z konkretnych prac obejmujących cięcie, podgrzewanie i gięcie :).

#15 Użytkownik jest niedostępny   habahaba 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Sierpień 2017 - 14:47

a mi się bardziej czarne podobały :) fajnie kontrastowały

#16 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Sierpień 2017 - 20:51

@habahaba - dla mnie były właśnie zbyt kontrastowe, za bardzo się wyróżniały.

Konkretną robotę zacząłem trochę od końca, ponieważ doszedłem do wniosku, że najwięcej zabawy będzie z rurkami i to w jaki sposób je zrobię w znacznym stopniu decyduje o całym wyglądzie buildu. Gięcie rurek poszło więc na pierwszy ogień. Zajęło mi to trochę więcej czasu niż przewidziałem, a wszystko przez połączenie blok CPU-chłodnica, które przechodziło kilka różnych iteracji, ponieważ nie byłem z nich zadowolony.

Dodaj obrazek

Stanowisko składania wszystkiego do kupy, taktyczny kocyk zapobiega porysowaniu czegokolwiek :P.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Jak niektórzy zdążyli zauważyć rurka idąca do bloku CPU z pompy nie jest podłączona, co wnika z faktu, że brakło mi złączek 90 stopni :P. Pompa również nie jest jeszcze przykręcona do base plate, chciałem to zrobić dopiero po wygięciu wszystkiego, co dawało mi pewną swobodę i ułatwiało ogarnięcie połączeń związanych z samą pompą. Z rurek jestem zadowolony, wszędzie gdzie się dało zachowałem kąt 90 stopni, a same rurki są do siebie idealnie równoległe.

Kilka zdjęć zakulisowych:

Dodaj obrazek

Stanowisko gięcia, wykonane ze sklejki 100x100x1cm pozwala swobodnie przykręcać wszelkie kształtki oraz docinać rurki na odpowiednie długości.

Dodaj obrazek

Połączenie chłodnica - blok CPU było na tyle upierdliwe, że musiałem pozdejmować wszelkie wymiary, a następnie przygotować szablon z kształtek. Głównym problemem były dwa kąty 90 stopni znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Musiałem poświęcić kawałek przyrządu Alphacool do gięcia, bo kształtki Barrow nigdy by się nie zmieściły obok siebie.

Dodaj obrazek

Górka wstydu, czyli nieudane gięcia - wszystkie poza jednym to nieudane połączenia chłodnica - CPU w różnych konfiguracjach.

Jutro ruszam dalej z pracami, pora przykręcić pompę, zająć się kolorowymi przewodami wentylatorów, pomalować moduły RAM i zrobić całą kabelkologię.

#17 Użytkownik jest niedostępny   Waka Waka 

• Visca el Barca!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Sierpień 2017 - 16:28

Rurki wyszły genialnie :thumbup:

No i Parvum... mimo tych kilku siwych włosów z nerwów, zdecydowanie warto było czekać :E

#18 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Sierpień 2017 - 20:42

@Karol - dzięki za miłe słowa :). Przy X2.0 przybyło faktycznie kilka siwych włosów przez problemy z Parvum, za to przy L1.0 osiwiałem kompletnie 8:E. Ha szczęście w końcu wszystko mam :).

Dzisiaj przyszła pora na zmianę reza na satynowany oraz przykręcenie pompy do baseplate - niby nic, ale całą budę trzeba było rozebrać, a potem ponownie złożyć. Na szczęście obyło się bez uszkodzenia panelu podczas wiercenia.

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Jutro lub pojutrze - malowanie RAMu :).

#19 Użytkownik jest niedostępny   huckinCharlie 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Sierpień 2017 - 20:53

No właśnie, kiedy coś z L1.0 się ruszy ? ;)

#20 Użytkownik jest dostępny   zawisztheblack 

• Keep It Simple, Stupid
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Sierpień 2017 - 08:27

L1.0 to dramat w kilku aktach. Od marca czekałem na custom panele zamówione w Parvum. Kilkadziesiąt maili, milion wymówek, zapominalscy pracownicy, UPS gubiący przesyłki, ale w końcu wszystko mam. W zeszłym tygodniu zjechała finalna paczka z zestawem do zamontowania Aquaero w midplate. Tak czy siak trochę to poleży, bo nie mam tyle kasy, żeby zrobić cały projekt na raz, a nie chcę go ciągnąć przez kilka miesięcy dokupując po jednej, dwie rzeczy.

Ten post był edytowany przez zawisztheblack dnia: 14 Sierpień 2017 - 08:34

• (3 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3