Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zawisztheblack

FrostyBoy

Rekomendowane odpowiedzi

pyLJuOj.png

 

Zapraszam na naszego Facebooka oraz Instagrama.

 

Projekt:

 

2llifhm.png

 

Na samym początku chciałbym podziękować firmie AquaTuning za udzielone wsparcie w postaci wszystkich części chłodzenia cieczą, które zostaną wykorzystane w worklogu. Bez tego wsparcia realizacja projektu byłaby znacznie trudniejsza.

 

6932f0bc_Aquatuning-Logo.jpeg

 

Edit: Kilka finalnych fotek, cała reszta worklogu poniżej:

 

lfKfb21.jpg

 

atSZHSl.jpg

 

hV0kl5t.jpg

 

BkD684N.jpg

 

uOFLZCU.jpg

 

IkGhBJY.jpg

 

0qpOxEY.jpg

 

 

Kilka słów o samym projekcie:

 

Pomysł zrodził się po rozmowie ze szwagrem, który zadeklarował chęć zakupu komputera dla syna (mój chrześniak) i zwrócił się do mnie o pomoc. Wymagania były dosyć proste - jak najmniejsza obudowa. Jako zapalony fanatyk LC dosyć sprawnie przekonałem szwagra do LC w obudowie typu SFF. Wybór padł na Parvum X2.0 w wersji frosted clear, która nie jest zbyt popularna, a bardzo przypadła do gustu siostrzeńcowi. Problemem był rozmiar obudowy i to, czy LC, które zaplanowałem w ogóle wejdzie do środka. W sytuacji tej powstał model 3d w SketchUpie na podstawie wszystkich wymiarów jakie udało mi się znaleźć - większości modeli nie znalazłem w warehouse, więc musiałem wykonać je samodzielnie. LC w racji powierzchni chłodnic będzie dosyć skromne, ponieważ obejmuje jedynie CPU. Sam układ będzie oczywiście na rurkach, których wygięcie w tak małej obudowie, będzie zapewne koszmarem. Motyw przewodni projektu to mrożone plexi, z którego wykonana jest cała obudowa, a także blok CPU, rezerwuar (combo) oraz rurki (13mm).

 

YRGQU28.jpg

 

jQoQnUb.jpg

 

LsZtcsc.jpg

 

UezR0x8.jpg

 

XtJ1pw2.jpg

 

FYQMNL9.jpg

 

o7HxmHo.jpg

 

Specyfikacja komputera:

 

Obudowa: Parvum X2.0

Mobo: Asus Strix Z270i Gaming

CPU: i5 7600k

GPU: TBD z racji chorych cen spowodowanych szałem na kopanie

RAM: G.Skill Trident Z 2x8GB 3200MHz

SSD: Crucial MX300 275GB M.2

PSU: Corsair SF450

Wentylatory: 2x Noiseblocker PC-P oraz Noiseblocker PK-PS

Monitor: Dell U2715H

Peryferia: TBD

 

LC:

 

Blok CPU: Alphacool Eisblock XPX Satin Clear

Chłodnica: Alphacool NexXxoS ST30 140mm

Combo: Alphacool Eisbecher DDC 150mm + Alphacool Satin Plexi Tube

Rurki: Alphacool Eisrohr Satin 13/10mm

Złączki: Alphacool Eiszapfen

 

 

Część buylogowa:

 

 

abemiOP.jpg

 

XWOU34E.jpg

 

ezbdLPi.jpg

 

Dell U2715H czyli 1440p, IPS, 60Hz po pierwszych testach monitor prezentuje się na prawdę dobrze - obraz ostry jak żyleta, matryca IPS robi swoje. Jakość wykonania jest na prawdę dobra. Szczególnie cieszą cieniutkie ramki.

 

9XQdEpB.jpg

 

vNow1Vx.jpg

 

wB1Rtw4.jpg

 

gY8sENT.jpg

 

Mobo wygląda solidnie, mam nadzieje, że będzie dzielnie służyć i spokojnie da radę z OC.

 

MyfsHje.jpg

 

p9FjDjS.jpg

 

Górny, plastikowy element zostanie przemalowany na żółto.

 

LJiorcH.jpg

 

Odcień radiatorów RAMu idealnie pasuje pod kolor radiatorów na mobo, jestem zadowolony z takiego zestawienia.

 

iwnWtBB.jpg

 

Komputer będzie podpięty pod NAS, więc 275GB, które udostępnia Crucial MX300 wystarczy w zupełności.

 

HRU8weO.jpg

 

Maleństwo od Corsair, które zasili cały system.

 

VNtasNk.jpg

 

RjC1q5j.jpg

 

Dopiero zestawienie z czymś normalnych rozmiarów pokazuje jak małym zasilaczem jest Corsair SF450.

 

OZVb3Kz.jpg

 

Z racji bardzo małej ilości miejsca wentylatory na tyle obudowy (2x80mm) to wersja low profile (15mm).

 

sIi3sWV.jpg

 

yGiXaBc.jpg

 

lncOLqI.jpg

 

Pompa ze standardową tubą rezerwuaru.

 

kc3Kmef.jpg

 

A także z wersją satynową.

 

wgTF79O.jpg

 

Płyn wyszedł trochę zbyt zielony, ale to się zmieni :P. Grunt, że w rezerwuarze prezentuje się na prawdę fajnie.

 

T7svJEk.jpg

 

HqCTfSu.jpg

 

Nie może oczywiście zabraknąć kabelkologii robionej pod wymiar, którą wykonam sam.

 

Obudowa będzie u mnie na dniach i wtedy zaczną się prawdziwe prace. Samych modów w zasadzie nie będzie. Głównym problemem, na którym się skupiam jest wykonanie LC, co ze względu na rozmiar obudowy i upakowanie poszczególnych elementów będzie sporym wyzwaniem.

 

Więcej fotek w sobotę oraz niedzielę jak dojdzie obudowa. Pora przetestować wszystkie części czy w ogóle działają ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt prezentuje się naprawdę bardzo fajnie, czekam na Twoje dalsze działania i efekty!

 

Sam gdzieś mam w szafie Parvum S2.0 i możliwe, że Twój worklog zainspiruje mnie do podziałania z nią coś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie gdy zobaczyłem Twoje plany to od razu pojawił się uśmiech na mojej twarzy :D bardzo podobają mi się takie małe buildy :heartpump:

 

skojarzyło mi się z chocolateBOX'em ;)

 

700x1000px-LL-d3a905cf_IMG_0002_36.jpeg

700x1000px-LL-3b0c12f7_IMG_0002_15.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawbuk W niedzielę będą fotki obudowy, bo już dojechała :D. Faktyczne prace zaczną się z początkiem przyszłego tygodnia i pewnie tydzień lub dwa na zrobienie wszystkiego mi zejdzie. Generalnie dosyć szybki projekt :).

 

Parvum S2.0 to też bardzo fajna budka i można w niej coś pogrzebać. Generalnie chciałem przekonać szwagra do VEER1.0, w której dałoby się wsadzić chłodnicę 240mm na top i można by myśleć o wodowaniu CPU i GPU, ale nie dał się przekonać, bo "jest za wielka" :P.

 

@groXel nie będę ukrywał, że linkowany przez Ciebie projekt był dla mnie sporą inspiracją :). Jeszcze niedawno nie byłem zbytnim zwolennikiem SFF, ale powoli zaczynam się przekonywać. Boję się tylko gięcia rurek w tej budzie :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to kup z 4-5 m na zapas i kiedyś się uda takie gięcie :E

 

ja tam też wolę jednak trochę bardziej przestronne prodżekty, ale popatrzeć zawsze miło thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na niektóre gięcia, to pewnie dopiero za 5-6 razem wyjdą jakoś sensownie. Rurek mam 8x80cm = 640 cm, więc myślę, że spokojnie wystarczy 8:E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FrostBoy :lol2: Ten Boy to mi się z czymś kojarzy... frosty znamy znamy i lubimy, powodzenia :thumbup:

 

Nikon D5300 ze stałką 35mm f/1.8 + softbox i typowe sprawy z tym związane.

Cykaj bo nie głupio Ci to wychodzi... :thumbup:

 

22430552318_a30d9329dejyk9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo podoba mi się wrzucanie na siłę LC do takiej obudowy - karta i tak będzie ciepła, a chłodnica 140mm na procku nie da więcej niż AiO 240mm. Pomysł fajny, ale na Twoim miejscu wyprowadziłbym chłodnicę na zewnątrz i wszystko schłodził wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niklot - Wielkie dzięki :). Twój projekt w wersji frosted clear wykorzystałem do przekonania szwagra, że buda od Parvum w takiej wersji będzie dobrym pomysłem. Po prezentacji szczękę z podłogi zbierał i kazał zamawiać :).

 

@Kethael - Dzięki :).

 

@passat19tdi - Zewnętrzna chłodnica odpadała od razu. Komputer nie jest dla mnie, więc muszę się dostosować co do pewnych wymagań - komputer będzie stał w centrum salonu na 'biurku' wykonanym z arkusza mrożonego szkła. Zewnętrznej chłodnicy nie byłoby po prostu gdzie dać. Nie mówiąc o tym, że siostra pewnie by ja od razu uszkodziła odkurzając wszystko :P.

 

Oczywiście całe LC tak na prawdę jest zbędne, równie dobrze można załadować jakieś horyzontalne AC na procka i po sprawie. Wydajność LC w tym przypadku to kwestia drugorzędna, 140mm i tak sobie poradzi z i5 7600k, który będzie tylko lekko kręcony (nie mój procek, nie będę go katował dla dodatkowych 200MHz). Główne założenie projektu to właśnie upchnięcie LC w tak małej budzie tak, żeby wszystko do siebie pasowało i nie było zbyt przytłaczające :).

 

YpGrd8g.jpg

 

Paka z Parvum po ponad półtorej miesiąca czekania i wymianie kilkunastu maili w końcu dotarła :D.

 

y9Rk4RB.jpg

 

iSjNKI2.jpg

 

FaRmL8e.jpg

 

Komp złożony na pająka, żeby później nie było niespodzianek, że coś nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parvum X2.0 po skręceniu, które zajęło raptem 20 min bez instrukcji (której Parvum nawet nie dodaje).

 

vDnL58k.jpg

 

QiijGwF.jpg

 

sw8kjfn.jpg

 

JBQ3FzP.jpg

 

9CIECPj.jpg

 

tX4bm3g.jpg

 

ckjtEEu.jpg

 

rvhsYvw.jpg

 

N9zn3pg.jpg

 

1KXDSjT.jpg

 

AebC1p9.jpg

 

Jedna rzecz, która rzuciła mi się w oczy, to fabryczne czarne śrubki, które nie pasują do tego wariantu obudowy. Zostaną one wymienione na nierdzewkę. Poniżej front z wymienionymi śrubami, niestety mam ich za mało i muszę dopiero zamówić, żeby zmienić je w całej obudowie.

 

padre5V.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni z buylogowych postów - śrubki w X2.0 zmienione na stalowe, moim zdaniem obudowa w takiej konfiguracji wygląda o niebo lepiej.

 

NVIK8yk.jpg

 

OpYMojP.jpg

 

H1gqCFO.jpg

 

Jutro zdjęcia z konkretnych prac obejmujących cięcie, podgrzewanie i gięcie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi się bardziej czarne podobały :) fajnie kontrastowały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@habahaba - dla mnie były właśnie zbyt kontrastowe, za bardzo się wyróżniały.

 

Konkretną robotę zacząłem trochę od końca, ponieważ doszedłem do wniosku, że najwięcej zabawy będzie z rurkami i to w jaki sposób je zrobię w znacznym stopniu decyduje o całym wyglądzie buildu. Gięcie rurek poszło więc na pierwszy ogień. Zajęło mi to trochę więcej czasu niż przewidziałem, a wszystko przez połączenie blok CPU-chłodnica, które przechodziło kilka różnych iteracji, ponieważ nie byłem z nich zadowolony.

 

ZZIw9tq.jpg

 

Stanowisko składania wszystkiego do kupy, taktyczny kocyk zapobiega porysowaniu czegokolwiek :P.

 

8600jwT.jpg

 

APS07m4.jpg

 

1NaK6X6.jpg

 

Mvx9pVR.jpg

 

p2f7RPN.jpg

 

4vIMnkg.jpg

 

Jak niektórzy zdążyli zauważyć rurka idąca do bloku CPU z pompy nie jest podłączona, co wnika z faktu, że brakło mi złączek 90 stopni :P. Pompa również nie jest jeszcze przykręcona do base plate, chciałem to zrobić dopiero po wygięciu wszystkiego, co dawało mi pewną swobodę i ułatwiało ogarnięcie połączeń związanych z samą pompą. Z rurek jestem zadowolony, wszędzie gdzie się dało zachowałem kąt 90 stopni, a same rurki są do siebie idealnie równoległe.

 

Kilka zdjęć zakulisowych:

 

TZ9cllc.jpg

 

Stanowisko gięcia, wykonane ze sklejki 100x100x1cm pozwala swobodnie przykręcać wszelkie kształtki oraz docinać rurki na odpowiednie długości.

 

aCCrG47.jpg

 

Połączenie chłodnica - blok CPU było na tyle upierdliwe, że musiałem pozdejmować wszelkie wymiary, a następnie przygotować szablon z kształtek. Głównym problemem były dwa kąty 90 stopni znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Musiałem poświęcić kawałek przyrządu Alphacool do gięcia, bo kształtki Barrow nigdy by się nie zmieściły obok siebie.

 

lBPDT4A.jpg

 

Górka wstydu, czyli nieudane gięcia - wszystkie poza jednym to nieudane połączenia chłodnica - CPU w różnych konfiguracjach.

 

Jutro ruszam dalej z pracami, pora przykręcić pompę, zająć się kolorowymi przewodami wentylatorów, pomalować moduły RAM i zrobić całą kabelkologię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurki wyszły genialnie :thumbup:

 

No i Parvum... mimo tych kilku siwych włosów z nerwów, zdecydowanie warto było czekać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol - dzięki za miłe słowa :). Przy X2.0 przybyło faktycznie kilka siwych włosów przez problemy z Parvum, za to przy L1.0 osiwiałem kompletnie 8:E. Ha szczęście w końcu wszystko mam :).

 

Dzisiaj przyszła pora na zmianę reza na satynowany oraz przykręcenie pompy do baseplate - niby nic, ale całą budę trzeba było rozebrać, a potem ponownie złożyć. Na szczęście obyło się bez uszkodzenia panelu podczas wiercenia.

 

Ie8T0HY.jpg

 

E8WE85C.jpg

 

Jutro lub pojutrze - malowanie RAMu :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L1.0 to dramat w kilku aktach. Od marca czekałem na custom panele zamówione w Parvum. Kilkadziesiąt maili, milion wymówek, zapominalscy pracownicy, UPS gubiący przesyłki, ale w końcu wszystko mam. W zeszłym tygodniu zjechała finalna paczka z zestawem do zamontowania Aquaero w midplate. Tak czy siak trochę to poleży, bo nie mam tyle kasy, żeby zrobić cały projekt na raz, a nie chcę go ciągnąć przez kilka miesięcy dokupując po jednej, dwie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dokładne oraz precyzyjne wykonanie rurek do LC. Powiedziałbym że najdokładniejsze jakie widziałem :D Tak z ciekawości, ile gięcie rurek pożarło Twojej cierpliwości? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Charlie - obsługa ze strony Parvum to jakaś porażka. Nie chcę mieć z nimi nic więcej wspólnego. Obudowy są fajne, ale to co trzeba przejść, żeby je dostać to droga przez mękę, której nikomu nie życzę.

 

@mazi - dzięki za miłe słowa. Na rurki faktycznie poszło sporo czasu. Połączenie między pompą a chłodnica oraz blokiem CPU, a pompą zrobiłem w jakieś 4h, na połączenie chłodnica - blok CPU zeszło prawie 16h, bo kilka razy zmieniałem koncepcje, ponieważ efekty mi się nie podobały.

 

Co do samego projektu, to wczoraj dotarła karta, dzisiaj nowy blok, skończyłem również robić całe okablowanie, które też zajęło na prawdę sporo roboczogodzin, więc jutro wrzucę jakieś fotki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała kabelkologia gotowa. Wszystko zrobione od zupełnych podstaw, pod wymiar. Pierwszy raz robiłem tyle kabli i zajęło mi to więcej czasu niż się spodziewałem, ale z efektu jestem zadowolony. Główne kable robi się przyjemnie (poza tymi, które rozchodzą się na dwa i trzeba je lutować). Problem jest oczywiście z wszelkimi kablami peryferyjnymi.

 

NhhFnrv.jpg

 

ZQxhIuS.jpg

 

YwsNBs2.jpg

 

Oprócz kabli głównych (24-pin, 8-pin EPS, 8-pin PCI-E oraz MOLEX) zrobiłem również przedłużkę do wentylatora na froncie, spliter do wentylatorów na tyle (ma raptem kilka cm długości i jego zrobienie było katorgą), oplotłem kable pompy (co wiązało się z jej rozbieraniem), front panelu, bateryjki mobo (bateryjka przyklejona jest na taśmie dwustronnej do I/O i podłączona była wstrętnym czerwono-czarnym kablem, który trzeba było zamaskować) oraz przygotowałem całe oświetlenie widoczne poniżej.

 

HknRhCj.jpg

 

Oświetlenie to 3 paski RGB sterowane z poziomu mobo. Pierwszy będzie mieszczony za mobotray, drugi nad chłodnicą, a trzeci koło tylnych wentylatorów. Paski schowane w aluminiowym anodowanym profilu, który mocowany będzie pod kątem 45 stopni na taśmie dwustronnej. Do tego mleczny klosz, żeby ładnie rozproszyć światło i trochę zamaskować jego źródło.

 

Wentylatory również otrzymały małą kurację mającą na celu zamaskowanie naklejek i kolorowych kabli.

 

foSrdvJ.jpg

 

Przed

 

CtfDZYE.jpg

 

I0IPV9B.jpg

 

Po :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...