Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

BFA of Suspect

Czas bootowania płyt AM4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że nie znalazłem nigdzie w internetach takiego zestawienia, chciałbym je tutaj stworzyć, by pomóc co niektórym w dokonaniu wyboru płyty (dla wielu moich znajomych czas uruchamiania systemu ma duże znaczenie).

 

Zacznę od swojej płyty MSI B350 Tomahawk Arctic (najnowszy bios H5 z Agesą 1.0.0.6) - czas POS-a od wciśnięcia przycisku zasilania do czasu pojawienia się ekranu logowania Windows: 22 sekundy.

 

Wpisujcie swoje wyniki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według systemu, start w 16,3 s, parametry w sygnaturze.

qL7gFDp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, nie znałem tej opcji^ , według tego mam o 10s krótszy czas :lol2:HvHCFG7.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy BIOS A60 do PCmate rzeczywiście skraca czas bootowania, według menadżera 14.6s i 22s stoperem do pojawienia się ekranu logowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po małej modyfikacji sprzętu udało mi się poprawić wynik startu:

aEQRpuC.png

Wymieniłem pamięć RAM na 2x8GB ustawione na 2667MHz CL16 do pracy w dual channel, zmiana dysku na M.2 NVMe 128GB (szczegóły w sygnaturze) i aktualizacja BIOSu z wersji 1.60 do 1.70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie aktualizacja ostatnia trochę pomogła, natomiast przy restarcie w ogóle mi nie wstaje komputer. Muszę albo nacisnąć reset albo wyłączyć włączyć powerem komputer.

 

crOPsKs.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim ASUS Prime B350 Plus właściwie nie zauważyłem róznicy w bootowaniu względem Kaby Lake.

 

3w1kQg4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie aktualizacja ostatnia trochę pomogła, natomiast przy restarcie w ogóle mi nie wstaje komputer. Muszę albo nacisnąć reset albo wyłączyć włączyć powerem komputer.

I takie problemy ze startem masz przy ustawieniach pamięci na 2666MHz?

 

@AlINeK No no niezły wynik, jaki procek i dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 1600@4GHz, Ram 2x8GB 3200MHz 14-14-14-32, GoodRam Iridium Pro 240Gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlINeK Wygląda na to, że ładnie sprzęt ci się zgrał, szybki start, nieźle wykręcony procek i jak powiesz, że RAMy masz ustawione na 3200MHz CL14, to tylko pogratulować :thumbup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I takie problemy ze startem masz przy ustawieniach pamięci na 2666MHz?

 

@AlINeK No no niezły wynik, jaki procek i dysk?

 

 

Zresetowałem bios, zainstalowałem najnowszą betę i problem nie występuje na 2667 MHz CL14 :) Aczkolwiek na początku zabaw śmigało mi na 2933 na profilu XMP, ale po którymś uruchomieniu komputera przywróciło mi domyśle ustawienia i już tak nie żyłowałem tych ramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@StabiL Tak się domyślałem, że u ciebie to może być związane z RAM'ami. U siebie też nie mogłem ustawić pamięci na 2933, na 2800 dawał radę, ale wentylator od procka w spoczynku dobijał do 2000 RPM, gdzie domyślnie jest około 800RPM, więc ustawiłem 2667 CL16 i "działa" jak złotko, ale jak nawinie się okazja i metoda to będę chciał ustawić na te 2933MHz bo trochę szkoda nie wykorzystać potencjału tych pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlINeK Wygląda na to, że ładnie sprzęt ci się zgrał, szybki start, nieźle wykręcony procek i jak powiesz, że RAMy masz ustawione na 3200MHz CL14, to tylko pogratulować :thumbup: .

 

 

 

Pamięci mam całkiem dobre Geil 2x8GB 4000MHz CL19 (Jednostronne, Samsung B-Die), mają jeszcze masę potencjału do wykorzystania, ale potrzeba lepszych biosów, bo aktualnie albo robię 3200MHz CL14 albo 3466 CL16. Może wyłączając kilka niepotrzebnych usług i poprawiając autostart uda się jeszcze skraść kilka dziesiątych sekundy :E

 

 

 

EDIT:

Po lekkim "tuningu" systemu mam coś takiego...

buQqm1O.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlINeK no pamiątki killer i nie wiem jak to zrobiłeś ale chyba pobiłeś rekord startu systemu na Ryzenie :-D.

 

@Pitt_34 Trochę dużo programów ci się ładuje ze startem systemu, możliwe że jak byś "wywalił" z autostartu chociaż CCleanera i Origina (które wg mnie nie muszą się uruchamiać z systemem, w razie potrzeby można je odpalić ręcznie) to troszkę byś zyskał na starcie. Ten sTabLauncher też może mieć na to wpływ, ale pewno go używasz cały czas więc nic z tym nie zrobisz.

 

Po ustawieniu pamięci na 2933MHz (z pomocą @Qwertypp10, dzięki ;-) ) poprawił mi się trochę wynik startu do 12,9s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rav-X, ogólnie zauważyłem, że jak odpalam kompa na zimno to czas startu oscyluje w okolicach 10-11s, natomiast jak robię "uruchom ponownie" to i do równych 8s zejdzie.

 

Co do pamiątek to brałem je z założenia żeby wycisnąć ostatnie soki z i7 Kaby Lake, ale procek nie potrafił ich ogarnąć, a że po jakimś czasie okazało się, że są Ryzenolubne to nic tylko się cieszyć, zobaczymy co przyniosą kolejne biosy, bo obecnie max co z nich idzie wyciągnąć w miarę stabilnie to właśnie 3433MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlINeK tak, u mnie też restarty są krótsze, zakładam, że płyta gł. nie musi inicjować wszystkich podzespołów na nowo i system już tak długo nie musi się ładować, bo część tego co uruchamia siedzi już w RAMie który przy restarcie i ciągłym zasilaniu nie zdąży się wyczyścić (to taka moja teoria).

 

No to tylko czekać na nowe BIOSy i szaleć z RAM'ami :-D. W ogóle jestem ciekaw co jeszcze tymi BIOSami wycisną z tej generacji Razenów i płyt do nich. MSI niestety przy betach nie podaje changelog'ów a by się przydało podejrzeć co tam grzebią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, słabe te czasy. U mnie na staruszku Z77, bez tweakowania żadnego i na starym dysku SSD SATA tyle :E

 

qdnT683.jpg

 

Mam nadzieję że w następnej generacji Ryzenów 2 to poprawią, bo mam na nią ochotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 6s na laptopie i 7s na stacjonarce ale to wątek o Ryzenach więc nie ma co spamować.

load.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cichy45 kolego trochę się zagubiłeś bo tu chodzi o płyty na AM4. Wiadomo, że Intel startują szybciej (jak na razie :cool: ). Jak niedawno siedziałem na i5 4570 to startował mi w 8s bez "kaszlu", ale nie ma co porównywać "odgrzewanego kotleta" gdzieś od dwóch generacji a całkiem nową konstrukcję jaką jest Ryzen, gdzie jeszcze jest dosyć długa droga do doskonałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...