Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KaMoRaDo

Optymalne OC RAMU Corsair Vengeance LPX DDR4 3200 CL16

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo często się to zdarza w przypadku Corsairów LPX. W około 40% przypadków w parach potrafią być różne kości, a w czwórkach to już praktycznie w prawie 100% przypadków. Ogólnie wiadomo, że to dobieranie w pary czy czwórki to kompletna ściema, patrzą tylko żeby organizacja bankow była odpowiednia i zgodne wgrane XMP i tyle.

 

Bedaje Microna to jest całkiem niezła seria, moje Cruciale na nich są. Emdaje Hynixa u mnie raczej dość słabo wypadały (poważne problemy z uzyskaniem 3100-15-15-15 stabilnego w Prime95, który wg mnie jest jedynym naprawdę wymagającym testerem stabilności RAM), no ale wiadomo, że to także trochę zależy od biosu i kontrolera.

 

 

Kochani już wiem, przeskanowałem je tym programem i wyszło, że Microny B-DIE czyli całkiem spoko nie? Pewnie gorzej od samsung'a ale ujdzie. Jak myślicie do ilu podkręcę?

Adashi podzielisz się swoim wynikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie coś trafi:D Dalej nie wiem na 100% co w moich ramach siedzi:D

 

Potrafi ktoś to jednoznacznie rozszyfrować??

 

Memory Module

Manufacturer

Corsair

Part Number

CMK16GX4M2A2400C14

Serial Number

00000000h

JEDEC DIMM Label

8GB 2Rx8 PC4-2133P-UB0-10

Architecture

DDR4 SDRAM UDIMM

Speed Grade

DDR4-2133P downbin

Capacity

8 GB (16 components)

Organization

1024M x64 (2 ranks)

Register Manufacturer

N/A

Register Model

N/A

Manufacturing Date

Undefined

Manufacturing Location

Taiwan

Revision / Raw Card

0000h / B0 (8 layers)

DRAM Components

Manufacturer

Undefined

Part Number

Not determined

Package

Standard Monolithic 78-ball FBGA

Die Density / Count

4 Gb / 1 die

Composition

512M x8 (32M x8 x 16 banks)

Clock Frequency

1067 MHz (0,938 ns)

Minimum Timing Delays

15-15-15-36-50

Read Latencies Supported

16T, 15T, 14T, 13T, 12T, 11T, 10T

Supply Voltage

1,20 V

XMP Certified

1200 MHz / 14-16-16-31-47 / 1,20 V

XMP Extreme

Not programmed

SPD Revision

1.0 / January 2014

XMP Revision

2.0 / December 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie coś trafi:D Dalej nie wiem na 100% co w moich ramach siedzi:D

 

Potrafi ktoś to jednoznacznie rozszyfrować??

 

 

http://imgur.com/a/RJcfK

 

Zdjęcia nie mogę wstawić :E

 

 

 

U Ciebie nie ma tego podane, jest tylko to :

"Die Density / Count

4 Gb / 1 die " :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RJcfK.jpg

 

404 Not Found

 

nginx

 

:mad2:

 

co tam wkleiłeś??:D

 

http://imgur.com/a/RJcfK

 

Zdjęcia nie mogę wstawić :E

 

 

 

U Ciebie nie ma tego podane, jest tylko to :

"Die Density / Count

4 Gb / 1 die " :E

 

 

mogę otworzyć radiator i przeczytać i złożyć? Czy to jednorazowa sklejka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wynik jest w stopce. Jakbym ignorował Prime95 mógłbym 3200 lub 3300 ustawic na około 1.45V i dalej bym raczej nie miał bluescreenów w normalnym użytkowaniu. Ale Prime95 już by się wywracał w minutę.

 

Jak u Ciebie będzie, to się okaże, ze 2-3 dni z nimi powalczysz. Ustaw 1.4V na nie na początek i 1.2V dla VCCIO oraz 1,25V dla VCCSA. Zobacz ile da sie osiągnąć, potem w dół z napięciami i jak złapiesz jakies ustawienia to pomyślisz co dalej.

 

Powinieneś móc osiągnąc co najmniej 3000 14-15-15, a jak będzie to się zobaczy. Moje w nominale miały 2666CL16 nie wiem czy ma to znaczenie czy nie w doborze kostek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wynik jest w stopce. Jakbym ignorował Prime95 mógłbym 3200 lub 3300 ustawic na około 1.45V i dalej bym raczej nie miał bluescreenów w normalnym użytkowaniu. Ale Prime95 już by się wywracał w minutę.

 

Jak u Ciebie będzie, to się okaże, ze 2-3 dni z nimi powalczysz. Ustaw 1.4V na nie na początek i 1.2V dla VCCIO oraz 1,25V dla VCCSA. Zobacz ile da sie osiągnąć, potem w dół z napięciami i jak złapiesz jakies ustawienia to pomyślisz co dalej.

 

Powinieneś móc osiągnąc co najmniej 3000 14-15-15, a jak będzie to się zobaczy. Moje w nominale miały 2666CL16 nie wiem czy ma to znaczenie czy nie w doborze kostek.

 

Zapomniałem o stopce, moje mają 3000Cl15 także całkiem wysoko. Obecnie miałem GoodRam'y i wynik z 2133Cl15 na 2800Cl15 1,4v uważam za bardzo dobry. (poprzednie GD na ddr3 też miały bardzo fajny wynik, jakiś fart do tej firmy :E )

Jakby nie było to są topowe pamiątki od Corsair'a także trochę od nich oczekuję :E. Dzięki za radę z tym VCCIO oraz VCCSA, byłbyś tak miły i powiedział co to jeszcze oznacza - za co odpowiada to napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak masz wyższy nominał powinieneś osiągnąć co najmniej tyle co ja albo i lepiej.

 

VCCSA oraz VCCIO w necie pełno wyjasnień, na przykład:

 

CPU VCCIO / System Agent Voltage - napięcia istotne podczas podkręcania pamięci. Zwiększania System Agent pomaga ustabilizować RAM przy wysokich częstotliwościach (powyżej 3 GHz), zaś podnoszenie VCCIO umożliwia bezpieczne korzystanie z wysokich napięć kości (należy dbać o to, aby różnica między tymi dwoma parametrami nie przekraczała ~0,6 V). Maksymalne bezpieczne wartości to w obu przypadkach 1,25 V.

 

https://ithardware.pl/poradniki/jak_podkrecic_procesor_intel_skylake-1317-4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodałem chwilowo 1.5v i cl15 1t i wstał bez problemu, p95 też nie wywala errorow. Chyba nie takie najgorsze te szajsungi e-die. Ile zyskuje w stosunku do cl16 2T? Ponoć command rate 2t właśnie znacząco obniża wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się zejść póki co na CL14 16 16 36 1T przy dram 1.5v i SA 1.28. Przy SA 1.2v już wywalał gry. To chyba nie takie złe teraz timmingi. A o tą ostatnią wartość, która ma domyślnie 415 też warto walczyć?

edit. jednak zwisł system, póki co testuje 14 17 17 36 1T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się zejść póki co na CL14 16 16 36 1T przy dram 1.5v i SA 1.28. Przy SA 1.2v już wywalał gry. To chyba nie takie złe teraz timmingi. A o tą ostatnią wartość, która ma domyślnie 415 też warto walczyć?

edit. jednak zwisł system, póki co testuje 14 17 17 36 1T

 

Dobrze Ci idzie, ale czy 1,5v DRAM to nie za dużo? (standardowo jest 1,2v).

 

 

Mi się trafił problem, bo cisnę na integrze i czego bym nie podkręcił w RAMie (mhz/inny timming) powyżej trybu XPM (z włączonym i wyłączonym) to brak obrazu w integrze.

Podłączyłem karte HD3650 i wycisnąłem z pamięci 3333mhz Cl15 przy 1,4v - ale, znowu mam problem, ponieważ ekran widoczny jest do BIOSu, przy dźwięku włączania systemu ekran gaśnie...

BIOS mam w versi 1.0 czyli nie aktualizowany, ściągnę najnowszy z lipca może to coś zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie jest 1,35V przy XMP 3200MHz i SA 1,28 IO 1,28. Kolega wyżej psiał, że do 1.5v nic nie szkodzi, zresztą nawet DRAM Power wcale nie wzrósł i pozostaje na poziomie 1-1,5W.

Z tego co czytałem na necie to e-die ładnie się skaluje z napięciem. No i rzeczywiście tak jest, na domyślnym 1,35v nie można ruszyć żadnego timmingu (16 18 18 36 2T) bo nawet nie wyświetla ekranu POST i zostaje jedynie reset CMOS. A na 1,5V jest stabilnie 3200 cl14 17 17 36 1T. Różnica wydaje mi się dosyć spora.

 

A na integrze też nie działało mi nawet na domyślnym XMP, jedynie na 2133MHz było ok. IGP jest bardzo czułe i nie nadaje się do kręcenia pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A na integrze też nie działało mi nawet na domyślnym XMP, jedynie na 2133MHz było ok. IGP jest bardzo czułe i nie nadaje się do kręcenia pamięci.

 

Moja właśnie działa tylko do XMP, powyżej nic... Co do karty graficznej to nie wiem, ten radek niby żyje a jak się go odpala nawet bez OC to jest napisane "OUT OF RANGE" czytałem coś o tym i komuś pomógł format systemu... tak i tak dużo mi to nie daje, ponieważ hd3650 jest gorsze od integry... więc pozostaje mi czekać na wypłate i polować na 1060 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapodałem chwilowo 1.5v i cl15 1t i wstał bez problemu, p95 też nie wywala errorow. Chyba nie takie najgorsze te szajsungi e-die. Ile zyskuje w stosunku do cl16 2T? Ponoć command rate 2t właśnie znacząco obniża wydajność.

Jak na e-die to słabo. 2T marginalnie tylko obniża przepustowość i nie ma wpływu na czas dostępu dlatego dlatego zysk z 1T jest właściwie żaden, ale też na ogół nie ograniczona oc w żadnym stopniu więc można mieć wbite 1T na stałe.

 

Domyślnie jest 1,35V przy XMP 3200MHz i SA 1,28 IO 1,28. Kolega wyżej psiał, że do 1.5v nic nie szkodzi, zresztą nawet DRAM Power wcale nie wzrósł i pozostaje na poziomie 1-1,5W.

Z tego co czytałem na necie to e-die ładnie się skaluje z napięciem. No i rzeczywiście tak jest, na domyślnym 1,35v nie można ruszyć żadnego timmingu (16 18 18 36 2T) bo nawet nie wyświetla ekranu POST i zostaje jedynie reset CMOS. A na 1,5V jest stabilnie 3200 cl14 17 17 36 1T. Różnica wydaje mi się dosyć spora.

 

A na integrze też nie działało mi nawet na domyślnym XMP, jedynie na 2133MHz było ok. IGP jest bardzo czułe i nie nadaje się do kręcenia pamięci.

Głupotki do kwadratu jeżeli pamięć nie jest stabilna na integrze tzn, że nie jest stabilna tyle w temacie. Na integrze podsystem pamięci, kontroler pamięci i same kości pamięci są mocniej obciążone dlatego na integrze szybciej dochodzi do niestabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani już wiem, przeskanowałem je tym programem i wyszło, że Microny B-DIE czyli całkiem spoko nie? Pewnie gorzej od samsung'a ale ujdzie. Jak myślicie do ilu podkręcę? Adashi podzielisz się swoim wynikiem?

No to widzisz, ktoś Cie nakręcił że to Samsung B-die będą, tym czasem to microny, co prawda wyższe klasy, bo są B-die i A-die, ale ogólnie Microny są najsłabsze.

 

Zaraz mnie coś trafi:D Dalej nie wiem na 100% co w moich ramach siedzi:D

Najpewniej Micron A-Die bądź B-die, bądź cudem Hynix MFR

 

404 Not Foundnginx :mad2:co tam wkleiłeś??:Dmogę otworzyć radiator i przeczytać i złożyć? Czy to jednorazowa sklejka?

Trzeba umieć otworzyć, bardzo łatwo rozwalić pamięci, a nawet jak rozłożysz to trzeba umieć to na nowo zrobić, potrzebny Ci thermalpad z mocnym klejem, nie mówiąc że na kostkach wcale nie musi być wybity model, może być tak logo Corsair :lol2:

 

Zapomniałem o stopce, moje mają 3000Cl15 także całkiem wysoko. Obecnie miałem GoodRam'y i wynik z 2133Cl15 na 2800Cl15 1,4v uważam za bardzo dobry. (poprzednie GD na ddr3 też miały bardzo fajny wynik, jakiś fart do tej firmy :E )Jakby nie było to są topowe pamiątki od Corsair'a także trochę od nich oczekuję :E. Dzięki za radę z tym VCCIO oraz VCCSA, byłbyś tak miły i powiedział co to jeszcze oznacza - za co odpowiada to napięcie?

3000C15 to jakoś bardzo wysoko nie jest ale od tego zaczyna się sensowne taktowanie, no niestety, Twoje topowee pamięci mają budżetowe kostki RAM, Dominatory od dawna to tylko wygląd, a jakie możliwości są podyktowane loterią i konkretną rewizją, 3200 MHz CL15-18-18-32-1T spróbuj na początek, oczywiście 1.5v od razu wbij. VCCIO 1.1v a VCCSA daj 1.12v na początek, jak nie będzie szło to wbić uniwersalne wartości VCCIO 1.15v i VCCSA 1.20v

 

 

Udało się zejść póki co na CL14 16 16 36 1T przy dram 1.5v i SA 1.28. Przy SA 1.2v już wywalał gry. To chyba nie takie złe teraz timmingi. A o tą ostatnią wartość, która ma domyślnie 415 też warto walczyć?edit. jednak zwisł system, póki co testuje 14 17 17 36 1T

Spróbuj 3200 MHz CL14-17-17-30-1T TRFC 480, moje LPX na MFR na tyle poszły, napięcie 1.5v.

 

 

Dobrze Ci idzie, ale czy 1,5v DRAM to nie za dużo?

Nie za dużo, po 1.7v się wbija jak trzeba, 1.5v jest bezpieczne i nie powoduje nadmiernego grzania się pamięci nawet na integrze.

 

 

A odemnie małe info, dorzuciłem na chwilę drugi komplet identycznych pamięci i bez problemu śmiga 4x8GB 32GB 3200 MHz CL14-17-17-30-1T-480 TRFC na napięciu 1.5v, także kontroler daje radę, wszystkie 4 moduły budowane na MFR od Hynix ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupotki do kwadratu jeżeli pamięć nie jest stabilna na integrze tzn, że nie jest stabilna tyle w temacie. Na integrze podsystem pamięci, kontroler pamięci i same kości pamięci są mocniej obciążone dlatego na integrze szybciej dochodzi do niestabilności.

Ojojoj jakbym nie wiedział. Po prostu nie ma to wpływu na pracę systemu na karcie dedykowanej. Jakbym tak rygorystycznie patrzył na stabilność to ustawiłbym 2133MHz i tyle w temacie. Jak profil XMP od producenta jest niestabilny (i to jedynie na dwóch kościach) to chyba już coś nie halo.

 

BTW. do pełni stabilności musiałbym jeszcze wyłączyć HT bo głośna była sprawa, że na 6-7 gen powodowało błędy w określonych zastosowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj jakbym nie wiedział. Po prostu nie ma to wpływu na pracę systemu na karcie dedykowanej. Jakbym tak rygorystycznie patrzył na stabilność to ustawiłbym 2133MHz i tyle w temacie. Jak profil XMP od producenta jest niestabilny (i to jedynie na dwóch kościach) to chyba już coś nie halo.

 

Ma wpływ, integra mocniej ciśnie pamięć RAM bo sama nie posiada własnej, moje ustawienia bez problemu są stabilne w każdym wypadku, praca z kartą dedykowaną, praca z integrą a także przy 32GB, warto się pobawić, bo to że Ci się wydaje że jest stabilne wcale nie oznacza że później się nie wywali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzisz, ktoś Cie nakręcił że to Samsung B-die będą, tym czasem to microny, co prawda wyższe klasy, bo są B-die i A-die, ale ogólnie Microny są najsłabsze.

 

3000C15 to jakoś bardzo wysoko nie jest ale od tego zaczyna się sensowne taktowanie, no niestety, Twoje topowee pamięci mają budżetowe kostki RAM, Dominatory od dawna to tylko wygląd, a jakie możliwości są podyktowane loterią i konkretną rewizją, 3200 MHz CL15-18-18-32-1T spróbuj na początek, oczywiście 1.5v od razu wbij. VCCIO 1.1v a VCCSA daj 1.12v na początek, jak nie będzie szło to wbić uniwersalne wartości VCCIO 1.15v i VCCSA 1.20v

 

Nie za dużo, po 1.7v się wbija jak trzeba, 1.5v jest bezpieczne i nie powoduje nadmiernego grzania się pamięci nawet na integrze.

 

Trochę smuteczek, że nie Samsungi, ale bynajmniej zgadł że B-DIE :E

Co do VCCIO oraz VCCSA to ustawiłem tak jak pisałeś, ale w profilu XMP były wyżej, niż podałeś. Nie podnieść lekko tych wartości? Póki co jest 3200 Cl15-18-18-32-1T teraz pytanko na ile ustawić tRFC, zostawiłem na AUTO i jest 416.

Co do napięcia to dobrze, myślałem, że 1,5v to max bezpiecznie, więc nie próbowałem powyżej 1,45v. Może to pomoże je bardziej wycisnąć, a jak nie... to poszukam innych :o Są ładne, ale jednak wydajność stoi oczko wyżej, a ledy to już w ogóle... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w systemie za pomocą np. Asrock Timming checker bądź HW Monitor czy faktycznie TRFC stoi na 416, jeżeli tak to trochę zyskałeś i możesz próbować dalej ściągać timmingi, może 3200 CL15-17-17-30-1T 400 TRFC by poszło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...