Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

michu_roztocz

Konfiguracja 2x PCI-E 3.0 x8 na Z77A-GD55

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Posiadam zestaw taki jak sygnaturze. Od parunastu miesięcy (zasadniczo od premiery pierwszych OEMowych Samsungów na NVMe, jeszcze przed 950 Pro) chodzi za mną dysk SSD na PCI-E. Pierwotnie komputer miałem poskładany na płycie Asus P8Z68-V Pro/Gen3 i tam sytuacja była jasna - płyta nie obsługiwała SLI, a wszystkie sloty PCI-E poza głównym były podpięte do chipsetu, co przy dwóch kartach graficznych dawało konfigurację 16+4. Ta płyta wyzionęła jednak ducha prawie rok temu i kupiłem jedyne co było dostępne na daną chwilę z chipsetem Z77 - MSI Z77A-GD55.

 

Teraz tak: płyta obsługuje SLI co w sumie niedawno zaświeciło moją lampkę: przecież w takim układzie, dwa sloty PCI-E muszą pochodzić z procesora a nie z chipsetu. Upchałem więc dwie karty graficzne do slotów i udało mi się zweryfikować, że faktycznie obie działają w trybie x8 podpięte do procesora:

post-40337-15021106548581_thumb.gif

post-40337-15021106588322_thumb.gif

(pożyczyłem koledze GTX 970 żeby przeszedł sobie wiedźmina 3 i używam HD5450 jako wyświetlacz pulpitu)

 

Jak widzicie, nie mam niestety na tą chwilę urządzeń by zweryfikować czy oba będą działać w trybie PCI-E 3.0. Na razie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że kupując adapter PCI-E <> M.2 powinienem dostać interfejs, który będzie działać z pełną prędkością, a karta graficzna zwolni do PCI-E x8. Jedyne pytanie: czy oba urządzenia będą miały aktywny tryb PCI-E trzeciej generacji?

 

Docelowo, gdybym kupował dysk i adapter, dodam do UEFI moduł NVMe by móc bootować z takiego dysku.

 

Powinienem pewnie zaznaczyć, że docelowo GTX 970 chciałbym wymienić na GTX 1080. Gram w rozdzielczości 2560x1440 @ 60Hz. Z tego co udało mi się wyczytać, PCI-E x8 trzeciej generacji jest wystarczające dla GTX 1080.

 

Gdybym kupował na chwilę obecną, widziałbym w swoim komputerze Patriot Hellfire, albo gdy trafi się korzystna używka - Samsunga 950 Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się nic nie konfiguruje - płyta sama ustawia się tak by wszystkie podpięte urządzenia działały. Kiedyś były specjalne karty do konfiguracji SLI, ale teraz to ciekawostka.

 

Urządzenia w slotach PCIe działają na najnowszej możliwej wersji PCIe, no chyba że wymusisz w biosie starszą wersję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam ponieważ na chwilę obecną nie mam dwóch urządzeń PCI-E gen3 a konfiguracja którą sobie wymyśliłem jest dość... nietypowa. Lecz być może ktoś już próbował, albo spotkał się w internecie z przypadkiem, gdzie komuś coś takiego działało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aż tak nietypowa, sam swojego czasu miałem r9 380 + sm951 nvme podłączone do z87m extreme4, i wszystko działało jak miało działać ;)

Pamiętaj tylko że do rozruchu z dysku NVMe potrzebujesz albo dysku z boot romem, albo zmodyfikowane UEFI z modułem startowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej odpowiedzi szukałem - dzięki!

 

Planuję dodać do mojego UEFI odpowiedni moduł NVMe - pamiętam o tym.

 

Gdy już napiszę tą cholerną pracę magisterską i się z niej wybronię, zrobie sobie prezent ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...