Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

antinotice

Biostar B350GT3 kontra inne płyty B350

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od kilku dni wertuję internet, próbując znaleźć przyzwoitą płytę na B350, która spełni moje oczekiwania. Przy okazji dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o OC Ryzenów na tanich B350, którymi chciałbym się podzielić (i jednocześnie zweryfikować).

Ostatecznie padło na Biostar B350GT3. Niżej wyjaśnię dlaczego.

 

 

Cel

OC Ryzena R3 1200 przynajmniej do poziomu 1300X, do pracy (praktycznie) 24/7, przy ciasnym budżecie.

 

Miałem brać Pentium G4560/G4600, ale z Coffee Lake i 4 jajcowymi prockami w mainstreamie na horyzoncie, pakowanie się w 2c/4t byłoby nierozsądne, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Nie ma żadnej możliwości upgrade bez zmiany płyty a w dodatku, nie trzeba być jasnowidzem, żeby wiedzieć jak szybko zestarzeją się 2 jajka, kiedy Intel rzuci Kowalskiemu więcej rdzeni. Teraz to świetny proc za ~300 zł, ale za rok czeka go powtórka z historii z G3258.

Padło więc na R3 1200. Jednak bez OC ten procesor sporo odstaje od i3-7100 w większości zastosowań (gry, multimedia), więc chciałbym go nieco podkręcić. Tu zaczynają się schody, z powodu ograniczeń budżetowych B350.

 

Problem polega na tym, że prawie żadne z nich nie mają możliwości regulacji napięcia w trybie offsetu oraz obsługi OC za pomocą pstate (stany zasilania). Owszem, można standardowo podbić napięcie "na sztywno" i ustawić mnożnik, ale to mnie nie satysfakcjonuje, zwłaszcza, że komputer będzie chodził przez długie godziny, praktycznie bez obciążenia (steam/torrent + biedna neostrada = kilkudniowe pobieranie gier/filmów/seriali). Nie ma sensu "katować" procka, powiedzmy ~1.30-1.35 V, gdy mógłby sobie spokojnie chodzić na 0.8 V. W praktyce, pstate OC powinno zamienić R3 1200 w 1300X (częstotliwość z OC jest dostępna tylko w najwyższym stanie zasilania, czyli P0, który jest używany przy dużym obciążeniu a przy np. przeglądaniu neta, procesor wskakuje na P1 i działa z 2.2 GHz i 1.1 V).

Niestety takie "bajery" jak offset voltage i pstate OC wydają się być zarezerwowane dla droższych B350 lub X370 (zwłaszcza u MSI). Więc:

 

Asusy B350 Prime - brak p-state OC, brak chłodzenia na sekcji.

AsRock AB350M Pro4 - słaba sekcja, jest pstate OC, ale bez regulacji napięcia z offsetem, więc OC p-state działa tylko na stockowym napięciu (słaba silikonowa loteria - nie dobiję do poziomu 1300X).

Gigabyte - ludzie na lewo i prawo mają problemy z BIOSami.

MSI - wszystkie B350M nie wspierają ani offsetu, ani pstate OC.

Info pochodzi z for producentów płyt. Im więcej czytałem, tym bardziej odechciewało mi się kupowania. W końcu trafiłem na to:

 

https://hardforum.com/threads/biostar-am4-b350gt3-motherboard-review-forum-member-review.1935267/

https://www.modders-inc.com/biostar-racing-b350gt3-am4-motherboard-review/

Jest zarówno offset napięcia, jak i pstate (jako domyślny tryb OC). Płyta jest względnie dobrze wyposażona (jak na B350 - na moje potrzeby wystarczy), sekcja zasilania nie odbiega od tego co oferują inni. Wygląd i LEDy mnie nie interesują. W bonusie: podobno płyta łatwo łyka ram na 3200 MHz, z czym inne płyty wciąż miewają problemy (w recenzji uruchomił Corsair Vengeance LPX na 3200 MHz, gdy na innych płytach te pamięci dochodzą do max 3000 MHz).

Do minusów można zaliczyć:

- to nie MSI (będzie trudniej sprzedać),

- tajwański producent (gwarancja),

- rzadkie aktualizacje BIOSU (niekoniecznie minus, bo na obecnym wszystko powinno już działać).

 

Co sądzicie? Ktoś ma tą płytę i/lub bawił się w OC za pomocą pstate (na tej lub innych płytach)? Warto się bawić, czy nie przejmować się i walnąć napięcie na sztywno? :D

 

Opcja 2

Wziąć obojętnie co i zrobić OC Ryzen Master zamiast w BIOSie. Efekt ten sam, z tą różnicą, że apka musi załadować profil przy starcie systemu.

 

 

Więcej o pstate OC w Ryzenach: https://hardforum.com/threads/ryzen-pstate-overclocking-method-calculation-and-calculator.1928648/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowym biosie już pstate nie ma :E

 

Poza tym w idle nawet na sztywno więcej niż 50-55W jak dasz nawet 1,3V cała platforma nie weźmie, a przy ubiciu do 1V zejdziesz do 45W. wiec gra nie warta świeczki. najwięcej w idle nie biorą rdzenie, a reszta soc.

 

U mnie na ryzenie7 1,3V 3,6ghz w idle 46W, a na 0,85v 43W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowym biosie już pstate nie ma :E

Podobno jest:

BioStar AM4 B350GT3 Motherboard Review (Forum member review)

Zniknęło całe menu, ale za edycję pstate 0 odpowiada teraz opcja "CPU Ratio". Ustawiony tu mnożnik będzie maksymalnym w stanie zasilania "pstate0", a bez obciążenia procesor nadal będzie zmieniał stan na niższy, obniżając taktowanie oraz napięcie.

Czyli to jest OC przez pstate, tylko bardzo uproszczone i pozbawione wielu opcji (jak, np. edycja stanów P1 i P2).

 

Generalnie, pobór prądu i wydzielane ciepło mnie nie obchodzi. To w końcu tylko R3 1200, więc i tak go wiele nie będzie a mam Freezera 33 do niego. Bardziej się martwię o wbijanie mu dużego napięcia przy pracy 24/7, gdyby trafiła mi się słaba sztuka. Nawet, jeśli zbytnio to procesorowi by nie szkodziło, to po co ma chodzić na 1.3 V, gdyby mógłby pracować na 0.6 V w idle. Można powiedzieć, że przeszkadzałoby mi to "ideologicznie".

 

Biorąc pod uwagę, że wszystkie płyty na B350 są siebie warte, chyba nie ma powodów, żeby nie brać tego Biostara. Brakuje USB Typu C (w tej cenie i tak ma je tylko AsRock Pro4), ale za to są 2x Gen2 (10 Gb/s). Jest M.2 po PCie, audio to samo co u innych. Co więcej mi do szczęścia potrzeba w tym budżecie?

Z minusów przychodzi mi do głowy tylko fakt, że płyta jest mało popularna, więc ma słabe wsparcie społeczności. Nowe BIOSy też wychodzą rzadko, ale jeśli wszystko będzie działać, to aktualizacje są mi niepotrzebne. MSI co chwila wrzuca nowy BIOS a na forum ciągle huczy od problemów. Może w tym przypadku rzdziej=lepiej - o ile będzie działać. Jeśli nie, to zwrot w 14 dni i biorę coś innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żadnym innym trybie niż auto nie zbija zegara i napięć. Wystarczy ze wbiję mnożnik x33 i działa na sztywno.

 

Wiec albo jedziesz na stałych ustawieniach z biosu, albo robisz sobie 2 profile w ryzenmasterze - tyle że apka co jakiś czas obciąża CPU na kilka %. zawsze możesz zrobić 1 profil oszczędny np 3ghz 1,00v, a jak będziesz potrzebował mocy wklepać sprawdzone ustawienia - ale to dużo roboty.

 

 

nie mniej 1,3V nijak procesorowi nie zaszkodzi nawet 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w nowym BIOSie nie ma nawet opcji zmiany "mnożnika", tylko FID (FID = frequency ID). Przykładowo FID=35 to 3.5 GHz. To nie jest zwykły mnożnik, który ustawia się na sztywno. Innymi słowy, to jest OC dla pstate0.

 

What is different now is CPU Ratio acts like PState 0 FID before; as in the CPU ratio is PState 0 and will act like a PState overclock in Windows. Meaning if you have a ratio of 37 for 3.7ghz, in Windows it will be at 3.7ghz max and will down clock to the other PStates. Looks like BioStar just took out the remaining confusion. If you want a straight overclock you will need to use software for that.

Wygląda na to, że ta płyta teraz w BIOSie po prostu nie obsługuje zwykłego OC "na sztywno" i mamy tylko opcję zmiany pstate0... Czyli odwrotni niż reszta płyt B350. Rezultat pod obciążeniem jest ten sam. Różnica jest podczas niskiego obciążenia lub idle, bo inne pstate są wciąż dostępne, co nie zawsze* dzieje się na innych płytach przy OC "na sztywno".

 

*nie zawsze, bo niektóre płyty mają działające różne pstate oraz AMD Cool'n'Quiet nawet przy OC na sztywno, ale zbijają w idle tylko taktowanie a napięcie zawsze zostaje to samo.

 

Chyba zostaje tylko kupić tą płytę i przetestować jak to jest naprawdę. Zawsze jest 14 dni na zwrot, chociaż nie wiem czy jest sens oddawać, nawet jak nie będzie to działać tak jak chcę, bo wszystkie inne B350 są takie same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby bios na innych b350 różnił się od tego w b350gtn. A tak się składa, że tą płytę mam i mowię jak jest na najnowszym biosie z czerwca. To o czym piszesz to bios z kwietnia. W czerwcowym masz już normalne zakładki mnożnik i napięcie, co więcej vid już nie zmienisz, wiec z biosu nie da się nawet napięcia obniżyć, bo ma tylko def + x, więc trzeba się ratować ryzen masterem. Na biosie z kwietnia można było wbić vid mniejszy od bazowego w pstate, ale wtedy też potrafiły dziać się cuda - inny vid + zegar na 3500mhz i startował jako 2500mhz ;) 

 

I tak jak Ci napisałem - różnica to w porywach 5W między 1,3v i 1V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niefajnie :( Czyli po OC nie wbija w idle np. ~0.6V (pstate2), tylko cały czas siedzi na ustawionym napięciu (w ramach offsetu)?

Cytowany post dotyczy biosu z czerwca i gość twierdzi, że defaultowe OC w Biostar to OC przez pstate0.

5 W różnicy nie robi. Chodzi o zasadę, bo jest funkcja i mogło to by działać lepiej a producenci z płyt wycinają funkcjonalność z BIOSu na chama.

Ile wyciągnę z R3 1200 na standardowym napięciu? Jeżeli nie tknę napięcia to pstate OC działa w AsRock Pro4...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...