Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

prz3m3k96

Budowa taniego NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie złożenie jakiegoś taniego NAS. Potrzebuję urządzenia które będzie backupowalo dane z moich komputerów oraz telefonu, oraz w każdej chwili będę miał do tych danych dostęp online, czyli funkcjonalność i podobna do Google drive.

Nie będzie dużego ruchu, póki co to 1 telefon, 1 stacjonarka i 1 laptop, oraz dodatkowo jakby np ktoś z rodziny chciał zobaczyć zdjęcia to pojawiło by się jakieś dodatkowe obciążenie.

System z jakiego skorzystam to freenas.

Teraz pozostaje kwestia sprzętu, zastanawiam się czy atom 230+2gb da rade? W wymaganiach jest niby 4gb, ale może ktoś ma inne doświadczenia?

Dysków z żadną duża pojemnością tam nie będzie, na dobrą sprawę 250gb w zupełności mi wystarczy.

 

Czekam na wasze opinie na ten temat, oraz wszelkie rady. Linki do poczytania też miłe widziane. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapek na amd, ponoć z freenas i amd są problemy.

Zamiast archaicznego już atoma 230 (1 rdzeń w tych czasach to troszke mało), pomyśl lepiej chociażby nad celeronem j1800 albo czymś od amd (np E350 - też stare, ale lepsze od tego atoma). Do tego lepiej 4GB niż 2GB, chociaż na upartego i 2GB ujdzie, ale wtedy lepiej postawić coś pokroju debiana/ubuntu i dograć potrzebne rzeczy (smb, jakiś owncloud czy co tam potrzebujesz) ;) O kombinacjach typu "stary laptop jako nas" zapomnij na starcie - więcej zachodu niż jest to warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, dlaczego FreeNAS? Miałeś już doświadczenia z nim? Ja próbowałem romansu ale jakoś nie zaiskrzyło - mocno nieintuicyjny jak dla mnie.

Skończyłem na OMV (póki co)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x wiecej, niż ten not na AMD

http://amso.pl/product-pol-32091-Tower-Fujitsu-P710-G640-4GB-500GB-DVD-Windows-10-Home.html

bez Win 10 za 400 zł.

ale.

-pobór prądu to 22-25W.(sam mierzyłem)

-W miarę ciche.

-Rozbudować to można o kolejne HDD

-postawisz soft jaki zapragniesz.

-przyzwoita wydajność

-ma VT-x

 

Ja na takim sprzęcie, postawiony mam win2008, MSSQL i 2x wirtualki do kamer (Win7,XPENOLOGY)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast archaicznego już atoma 230 (1 rdzeń w tych czasach to troszke mało), pomyśl lepiej chociażby nad celeronem j1800 albo czymś od amd (np E350 - też stare, ale lepsze od tego atoma). Do tego lepiej 4GB niż 2GB, chociaż na upartego i 2GB ujdzie, ale wtedy lepiej postawić coś pokroju debiana/ubuntu i dograć potrzebne rzeczy (smb, jakiś owncloud czy co tam potrzebujesz) ;) O kombinacjach typu "stary laptop jako nas" zapomnij na starcie - więcej zachodu niż jest to warte.

Wydawało mi się że ten atom ma 2 rdzenie, ale jednak nie... Masz rację, pewnie będzie zbyt słaby...

 

Przemek, dlaczego FreeNAS? Miałeś już doświadczenia z nim? Ja próbowałem romansu ale jakoś nie zaiskrzyło - mocno nieintuicyjny jak dla mnie.

Skończyłem na OMV (póki co)

Nie miałem doświadczenia z nim, to będzie mój pierwszy NAS i dopiero zbieram info nt. różnych rozwiązań.

O OMV poczytam, dzięki. :)

 

 

4x wiecej, niż ten not na AMD

http://amso.pl/product-pol-32091-Tower-Fujitsu-P710-G640-4GB-500GB-DVD-Windows-10-Home.html

bez Win 10 za 400 zł.

ale.

-pobór prądu to 22-25W.(sam mierzyłem)

-W miarę ciche.

-Rozbudować to można o kolejne HDD

-postawisz soft jaki zapragniesz.

-przyzwoita wydajność

-ma VT-x

 

Ja na takim sprzęcie, postawiony mam win2008, MSSQL i 2x wirtualki do kamer (Win7,XPENOLOGY)

Dzięki za propozycję, przemyślę.

Ewentualnie mam w domu płytę na 775 i jakiś pentium dual core, ale pewnie będzie większy pobór energii, a fajnie by było gdyby za dużo prądu całość nie ciągnęła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że ten atom ma 2 rdzenie, ale jednak nie... Masz rację, pewnie będzie zbyt słaby...

 

 

Nie miałem doświadczenia z nim, to będzie mój pierwszy NAS i dopiero zbieram info nt. różnych rozwiązań.

O OMV poczytam, dzięki. :)

 

 

 

Dzięki za propozycję, przemyślę.

Ewentualnie mam w domu płytę na 775 i jakiś pentium dual core, ale pewnie będzie większy pobór energii, a fajnie by było gdyby za dużo prądu całość nie ciągnęła.

Ja aktualnie mam serwer na lga775 opartego na xeonie L5215 z TDP na poziomie 20w, więc wszystko zależy co wsadzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że ten atom ma 2 rdzenie, ale jednak nie...

Dwa rdzenie ze starych Atomów mają D525, 330, D510, reszta to jak widać tylko jeden rdzeń. Atom 230 ma 1 rdzeń i dwa wątki (HT). Procesory Atom na stronie Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem ostatnio FreeNAS, OMV, bo podobnie jak autor, chciałem mieć własny NAS w domu.

Postawiłem go na:

Laptop dell D620 z prockiem 2x2.0, 2GB RAM

Dysk 1TB

Pendrive

 

Moje spostrzeżenia

FreeNAS - Na sprzecie działał całkiem sprawnie, ale kompletnie nie intuicyjny, ciężko było z nim coś zrobić.

Pobór prądu z gniazdka ok 20W

 

OMV - Całkiem spoko, działał też poprawnie, ale miałem problem z postawieniem ownCloud

 

Zdecydowałem się na Xpenology, i to jest rozwiązanie, którego szukałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z kupowaniem brandowanych gotowych komputerów. Często są pointegrowane przez producenta w taki sposób, że nie wymienisz np. łatwo zasilacza (często są inne wtyczki, inny format), płyty główne potrafią być bardzo nietypowe przez rozłożenie złącz, otworów montażowych gdybyś wymieniał obudowę, nawet nie do końca w formacie ATX. Biosy często są ubogie, mają sztuczne ograniczenia które wychodzą kiedy chcesz dołożyć dodatkowy np. kontroler sata który nie jest brandowany przez producenta itd.

 

Celeron G620 to już dość stara sprawa (ale na pewno lepsze niż jakiś stary atom), lepiej celuj w coś nowszego. Zadaj też sobie pytanie co na tym nasie będzie, czy tylko serwer plików czy też planujesz udostępniać media na np telewizor, a jeżeli tak to jak. Czy udostępnianie przez dlna czy plexa, jak plexa to zwróć uwagę na cpu bo to on będzie transkodował na nasie. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić i będziesz miał wybór, weź sprzęt który ma kartę sieciową Intel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...