Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

aviator_pl

Gotuj z Athlonem XP

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze lubiłem oglądać filmy yt z ciekawostkami hardware. Ten z tomshardware który pokazuje co się stanie jak się zdejmie radiator z CPU to chyba każdy zna. A ten o gotowaniu wody na cepie? No były jakieś słabe filmiki które pokazywały jak na uszkodzonego cepa ktoś lał wodę ze strzykawki a ta parowała. Akurat taki się składa że nabyłem za bagatela 50PLN fajny komputer. Athlon XP Palomino 1,43GHz. Potrzebowałem z niego wyjąć grafikę. Reszta została do zabawy. Oczywiście chciałem zagotować wodę na nim i to mi się udało. Czy to wielkie ryzyko? Trzeba uważać najbardziej na zalanie zasilacza gdzie jest 230V. A sama płyta z athlonem? Pal licho. Podczas prób wyszło na to że klejenie klejem z pistoletu jest słabe i wyszło 10-15ml wody na socket i okolice podczas pracy. Nic się nie stało. Po wyłączeniu i wymianie "sprzętu" do gotowania wody użyłem silikonu sanitarnego. Ten sprawował się idealnie. Co ciekawe. Można zauważyć że nagrzewa się mocniej lewa strona jądra CPU. Okazuje się że........

 

v4lBTyy.jpg

 

.......... po prawej jest cache i on nie nagrzewa się tak mocno. Widać to na filmie z resztą bardzo ładnie :) Co więcej. Szkoda mi wyrzucać tego athlona więc szuka on nowego nabywcy, z całą budą, gotowy do startu :D Gdyby nie brak SSE2 to bym go sobie nawet i zostawił.

 

https://www.youtube.com/watch?v=cpKmCPV4eBg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, Pentiumem tera! :E

Może czas na pojedynek, który szybciej zrobi herbatę, Intel czy AMD? :)

 

Płyty nie zniszcz, widać po komponentach (m.in japońskie Nippony 105*C) że to solidny model a nie budżetówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O panie. Takiego specjalistycznego termometra to ja nie mam :) Ale laserowy jest w miarę dokładny.

 

Krzychu, Pentiumem tera! :E

Może czas na pojedynek, który szybciej zrobi herbatę, Intel czy AMD? :)

 

Płyty nie zniszcz, widać po komponentach (m.in japońskie Nippony 105*C) że to solidny model a nie budżetówka.

Płyty i tak nie zniszczy się............. bo tam nic się nawet nie nagrzewa. VIA KT to chłodny chipset, sekcja chłodna. R9550 od gigabyte (nawet przekręcony dwukrotnie) też nie do zajechania. Jedynie cep ciepły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajne, ciekawe czy P3 1Ghz też dał by radę podgrzać wodę na S370.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie doczekałeś do tych 100 stopni :D Fajny filmik, widzę przede wszystkim, że coraz lepiej je składasz. Nice :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie doczekałeś do tych 100 stopni :D Fajny filmik, widzę przede wszystkim, że coraz lepiej je składasz. Nice :D

Dzięki. Fajne hobby. Lepsze niż granie w bzdurne gry. No i można się czegoś nauczyć.

 

Prescott 3,2GHz rev. C0 pod PGA 478 :)

 

Pentium 4 HT 3.4F TDP 115W.

 

Oczywiście pobiłby go na bank FX8 ten 140 watowy :lol2:

 

No i mają temperaturowe odcięcie prądu. Ale rdzenia nie zobaczysz............ No ok, trochę wysiłku, kilka sztuk uwalisz ale zobaczysz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to na TR przy OC na 4Ghz zapewne można by zupę ugotować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to na TR przy OC na 4Ghz zapewne można by zupę ugotować ;)

Na I9 7900X pewnie by można gar bigosu ugotować dla całej rodzimy. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na I9 7900X pewnie by można gar bigosu ugotować dla całej rodzimy. :E

Nie bardzo - glut by zaizolował, tam tylko rdzenie by się gotowały :)

Wiadomix, skalp, goły rdzeń. Ale TR też by trzeba było oskalpować - lutowańca chyba trochę trudniej by było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowe TRy od AMD mają TDP po 180W - w tym kierunku bym szedł :E

Dokładnie i duża czapa do tego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TR działa jak płyta grzewcza, a tyle miejsca że obiad można by ugotować :D

FX-9590 220W :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej Pentium 4 EE.

Mam takiego, 3.73GHz EE Prescott-2M ale szkoda go męczyć. Poza tym chyba wszystkie procesory na LGA775 miały automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem? Ew. trzeba by spróbować na DFI, te miały czasami opcje wyłączenia throttlingu.

 

@aviator_pl,

Chodziło mi o zalanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego, 3.73GHz EE Prescott-2M ale szkoda go męczyć. Poza tym chyba wszystkie procesory na LGA775 miały automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem? Ew. trzeba by spróbować na DFI, te miały czasami opcje wyłączenia throttlingu.

 

@aviator_pl,

Chodziło mi o zalanie ;)

P3 i P4 i w gore mialy zabezpieczenie w rdzeniu niezalezne od płyty. AMD dopiero od K8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TR działa jak płyta grzewcza, a tyle miejsca że obiad można by ugotować :D

FX-9590 220W :E

 

Epyc lepszy. Tam masz 4 palniki szczerbaty.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się jakoś wyłączyć zabezpieczenie termiczne w Pentiumie 4? Mam takiego z padniętą płytą główną a chętnie też bym zrobił taki eksperyment :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż chyba zaraz zejdę do piwnicy, znajdę płytkę z Q6600 i ugotuję na tym starym draniu kubek wody :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż chyba zaraz zejdę do piwnicy, znajdę płytkę z Q6600 i ugotuję na tym starym draniu kubek wody :D

 

Na Q6600 nie ugotujesz, wyłączy się po paru sekundach bo zabezpieczenia termiczne :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze sie da, musisz tylko miec aluminiowy kubek albo z RVS-u i dac paste termo miedzy CPU a kubek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, zabezpieczenie termiczne jest ustawione na ok 90-100 stopni więc bez przesady że nie zagotujecie. Najważniejsze to bezpośrednie umoczenie rdzenia czyli skalp. Bez tego na pewno włączy się zabezpieczenie. Ogólnie to wątpię by dało się je wyłączyć. Myślę że to sprzętowe zabezpieczenie w samym cepie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Sx9HHSuUtgM

 

Dalej. Jak będzie sam rdzeń bezpośrednio w wodzie to się uda. Jak nie - ktoś chce stawiać kubek na IHS to nie zagotuje. Dlaczego? bo ma 2x pastę termo. Największa temperatura będzie na samym rdzeniu i pośrednictwo pasta/ihs/pasta/kubek spowoduje zmniejszenie oddawania ciepła do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...