Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

damo69

Mrugnięcia ekranu, OC pamięci, sygnały BIOSU, problem z WiFi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od momentu przejścia na nową platformę AM4 mam pewne problemy w grach. Mianowicie podczas gry, mruga mi ekran na czarno. Nie jest to częste, występuje raz czy dwa podczas gry. Ekran robi się czarny (monitor się nie wyłącza) na jedną sekundę i wszystko wraca do normy. Problem testowany w grach Overwatch, HotS czy Diablo (innych aktualnie nie posiadam ale pewnie też by to występowało). Występuje po HDMI jak i DP.

 

Nie jest to wina monitora, ponieważ przed przejściem na Ryzen wszystko było ok. Poprzednia konfiguracja opierała się na procesorze FX-6100, płycie 970 Extreme3 i pamięciach HyperX 1600MHz 2x4GB i tutaj też nie było tego problemu.

 

Moja obecna konfiguracja to:

Procesor Ryzen 5 1600

Płyta główna MSI X370 GAMING PRO

Karta graficzna MSI RX480 GAMING X 8GB (karta była też we wcześniejszej konfiguracji dlatego wykluczam jej błąd)

Zasilacz CORSAIR 850W (zasilacz był też we wcześniejszej konfiguracji)

Pamięci Corsair 16GB 3000MHz Vengeance LPX Black CL15

Monitor iiyama G-Master G2530HSU (monitor również był we wcześniejsze konfiguracji i było wszystko ok)

Karta WiFi TP-Link Archer T6E

System to Windows 10 Creators Update

 

Wyszczególniam tutaj kartę WiFi ponieważ z siecią bezprzewodową również miałem problem (który jak na razie ucichł) więc może tutaj też jest jakiś konflikt sprzętowy. Po złożeniu komputera sieć działała bezproblemowo, lecz przy jednym z uruchomień komputera sieć była widoczna, ale nie można było się z nią połączyć. Pomogło jedynie przepięcie karty pod inny slot PCI-E. Co dziwne, mam wrażenie jakby problem nasilał się gdy do karty graficznej podpięty jest drugi monitor po HDMI. Raz gdy włączyłem komputer z rozszerzonym obrazem to nie można było się połączyć z zapisana siecią, gdy przełączyłem tylko na monitor internet wrócił.

 

Mam jeszcze tydzień na ewentualny zwrot podzespołów więc chciałbym rozwiązać te problemy jak najprędzej.

 

Nie wiedziałem do jakiego działu zaklasyfikować ten problem, więc proszę bez bicia ewentualnie go przenieść w odpowiednie miejsce.

 

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz najnowsze sterowniki do grafiki i wszystkiego(poszukaj po producentach, nie witrynie windows update)? Kartę masz w 1 najwyższym slocie pcie 16x? Sprawdź komputer tylko z 1 monitorem i tylko z kartą graficzną, bez karty wi-fi/innych niepotrzebnych urządzeń pci. BIOS płyty masz wgrany najnowszy?- generalnie BIOSy na AM4 płytach łatają sporo bugów, ale to bym zrobił na końcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki i BIOS najnowsze. System zaktualizowany. Grafika podpięta do najwyższego slotu. WiFi pierwotnie było niżej podpięte, ale po powstałym problemie przepiąłem na najwyższy slot (wcześniej nie chciałem bo mogłoby się grzać przy grafice).

 

Może być problem aby znaleźć błąd bez podpiętej karty WiFi, ponieważ wszystkie gry wymagają dostępu do internetu. Nie mam możliwości podłączyć neta przez kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram niestabilny. Świrują wtedy porty usb i głupieje grafa. Generalnie objawia się jak wifka zaczyna zasysać dane z sieci i siedzisz sobie w przeglądarce. W grach może się nic nie sypać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tutaj mam dwa problemy. Albo padający internet, albo problemy w grach. Czyli zalecasz przetestowanie pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tutaj mam dwa problemy. Albo padający internet, albo problemy w grach. Czyli zalecasz przetestowanie pamięci?

Przetestuj je memtestem, a przynajmniej prime95/AIDA64. Czytałeś o RAM na Ryzenie? Masz ustawione RAMy ręcznie, czy z profilu XMP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę przetestować memtestem, nie ma problemu. Pytanie jak długo powinienem to robić i czy mogę zostawić komputer na kilka godzin i będę znał wyniki? Nigdy nie korzystałem z tego narzędzia, stąd te pytania.

 

Trochę czytałem o RAM. Ale czytałem też, że z każdą aktualizacją BIOSU optymalizacja jest poprawiana. Obecnie mam ustawiony profil XMP, dzięki temu pamięci mogą pracować na 2933MHz (bez tego osiągają z tego co pamiętam 2400MHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem test memtestem. Błędów nie wykazał żadnych. Pobawiłem się jeszcze trochę profilami XMP. Najprawdopodobniej mrugnięcia były spowodowane złą optymalizacją pamięci, w momencie uzyskania pełnej prędkości problem nie występuje. Z WiFi aktualnie też nie ma problemów, ale nawet gdyby się pojawiły to chyba będzie problem samej karty sieciowej.

 

Na razie problemów brak. Dzięki za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zaktualizowałem temat, ponieważ problem jest poważniejszy niż się spodziewałem.

 

Aktualnie zmagam się z dwoma problemami:

1) Mrugnięcia ekranu pojawiają się niestety cały czas, tylko w grach. Możliwe, że profile XMP są rozwiązaniem, ale nie mogę z niego skorzystać.

2) Przy próbie ustawienia profili XMP, po zapisaniu ustawień oraz zresetowaniu komputera niestety odzywa się BIOS. Brzmi jak 3 długie sygnały dźwiękowe, lecz zapewne są to 3 krótkie (w biosach AMI nie ma 3 długich). Oznacza to problem z pamięcią RAM. Po około 4 cyklach pikania i resetowania komputer w końcu startuje z zapisanymi ustawieniami w biosie, ale i tak działa na domyślnych. Co sprowadza się do problemów w grach.

 

Płyta X370 Gaming PRO posiada diody LED sygnalizujące problemy. W momencie ciągłych resetów oraz sygnałów dźwiękowych świecą się dwie z nich - CPU oraz DRAM.

 

Raz BIOS odezwał się 1 długim i 2 krótkimi sygnałami (problem z grafiką), ale więcej to nie miało miejsca więc na razie był ze sobą nie wiązał tych dwóch rzeczy.

 

Teoretycznie moich pamięci CMK16GX4M2B3000C15 nie ma na liście kompatybilnych płyty głównej. O dziwo nie ma żadnych 3000MHz od Corsaira. Memtest przeprowadzałem dwukrotnie i nie wykazał żadnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz ręcznie podkręcić pamięci, XMP jest stworzone dla Intela, zacznij od ustawienia 2667mhz na

dram voltage 1,5v

SOC 1,2V

Timingi + subtimingi z profilu XMP odczytaj je programem "tajfun burner" lub F5 w BIOS

command rate 2

Następnie przetestuj stabilność AIDA64 lub prime95 przez 20min.

Jak będzie ok to próbuj 2800, następnie 2933mhz.

Napisz co z tego wyszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę odczytać kilku parametrów ani w BIOS, ani w Thaiphoon Burner. Brakuje mi: tRCPAGE, tWR, tWTR_S, tWTR_L, tRTP, tCWL, tCKE. Zostawić je domyślne, takie jak są ustawione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne są:

Command rate, CAS,RCD,RP,RAS,RC,FAW,RRDS,RRDL. Resztę płyta sobie ustawi sama na AUTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy przeprowadzone. O to co z nich wyszło.

 

2667MHz

DRAM Voltage 1,5V (wartość na czerwono) - komputer uruchomił się, po restarcie od razu zaczęły się sygnały dźwiękowe i już nie wstał (do restartu ustawień)

DRAM Voltage 1,36V - komputer uruchomił się, przeszedł test stabilności systemu AIDA, po restarcie raz zaczął pikać, uruchomił się, później były jedynie sygnały dźwiękowe (do restartu ustawień)

 

2800MHz i 2933MHz

DRAM Voltage 1,36V i 1,5V - sygnały dźwiękowe (do restartu ustawień)

 

Resztę parametrów ustawiłem tak jak pisałeś.

 

Wg forum Corsaira http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=166631 , moje pamięci są kompatybilne tylko z "wybranymi" płytami. Wg specyfikacji MSI żadne pamięci 3000MHz (w tym oczywiście moje) nie są na liście kompatybilności. Może tu jest problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety podkręcenie pamięci do 2933MHz nie wykluczyło problemów z mrugającym ekranem w grach.

 

Dodatkowo po długiej nieobecności problem z WiFi znów się pojawił. Najpierw jakość połączenia znacząco spadła, po chwili nie było już dostępne, a na końcu w menadżerze urządzeń karta nie była rozpoznawana. Problem ustąpił po kilku restartach komputera. Dodatkowo przy wyłączonym komputerze dioda od karty WiFi cały czas się świeci gdy do karty graficznej mam podpięty przewód DP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo Corsair Vengeance LPX to niezbyt szczęśliwe pamiątki, albo biosy nowych chipsetów intel/amd są niezbyt dobrze dopracowane - https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/corsair-vengeance-low-profile-ddr4-16gb-2x8gb-3200-cl16.bhtml#opinie

 

"Pamięci nie pracują na reklamowanych ustawieniach. Przy ustawieniu taktowania na 3200 MHz, opóźnień na 16-18-18-36 i napięcia na 1.35V system nie wstaje, niezależnie od tego czy ustawienia zostały załadowane z profilu XMP czy wprowadzone ręcznie w UEFI (Biosie). Maksymalne taktowanie jakie udało mi się osiągnąć to 3066 (przy reszcie jak powyżej), podniesienie napięcia do 1,355V sprawia, że system wstaje na taktowaniu 3100 ale nie więcej (nie testowałem na memteście więc może się okazać, że pojawią się błędy). Przy ręcznym ustawieniu na 3000 Mhz pamięci pracują stabilnie (testowane przez noc MemTestem), jednak nie jest to zadawalające z uwagi na to, że zapłaciłem za lepszy produkt. Producent płyty głównej na jakiej były testowane oficjalnie podaje na swojej stronie, że dokładnie ten zestaw jest w pełni wspierany (chipset Z270). Pamięci albo będę reklamował u producenta albo zwracał do sklepu."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ale ja osiągnąłem max na mojej płycie głównej, czyli 2933MHz. Więc chyba nie w pamięciach jest problem jak pojawia się niezależnie od taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz te same pamięci co ja ... już się boje co zastanę po powrocie z pracy i próbie odpalenia kompa - wczoraj go tylko skręciłem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wczoraj znalazłem czas na włączenie i porównanie obu monitorów (DW vs C3). Testowałem w Horizon Forbidden West i Alan Wake 2 w HDR, takich samych ustawieniach graficznych i natywnej rozdzielczości każdego panelu. Stwierdzam, że C3 jest jednak zauważalnie jaśniejszy i 4k robi różnicę jeśli chodzi o ostrość obrazu, tuszowanie mankamentów (w 3440x1440 przy obracaniu kamerą dookoła Aloy jest delikatne jakby smużenie/blur, którego w 4k nie widać-przy wyłączonym FG, blurze, aberacji i tym podobnych i przy włączonym DLSS Q). Wielkość ekranu, 4k i 250 więcej nitów w oknie 10% wg mnie przyczyniają się do jaśniejszego obrazu i sprawiającego lepsze wrażenie HDR. Potwierdzam to co pisał wcześniej na ten temat @MSky7  Ponadto po 3 dniach i około 18h pracy panelu banding zdecydowanie zmalał i na tyle, że na razie nie ma sensu robić pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW). Nie widać go w grach i filmach - jest tylko czasami widoczny na szarych/near black tłach, ale liczę, że po tych 100-200h (tyle oledy potrzebują na ostateczne 'dostrojenie się') będzie dalsza poprawa. W środkowej części ekranu mam pink tint, ale niewidoczny w grach i filmach na ciemnych/szarych tłach i tylko nieco widoczny na białych tłach stron internetowych. Będę monitorował - avs forum mówi, że tint po pierwszym pixel refreshu zmaleje. Banding i tint występują w każdym woledzie (chyba, że ktoś trafi na idealny panel, ale to jak wygrać los na loterii), ale na szczęście z czasem maleją lub znikają - najważniejsze, żeby nie było ich widać w grach i filmach. W swoim 5 letnim C8 też przy okazji zrobiłem pixel refresh i zniwelowałem w dużym stopniu banding, który w tym TV miałem dość widoczny w grach i filmach te 3-4 lata temu. Przy okazji ponadto porobiłem testy (slajdy) DW i panel jest praktycznie całkowicie czysty jeśli chodzi o banding i tint (pierwsza generacja paneli qd oled szczególnie miała bardzo dobre panele pod tym względem, a sam qd oled mówi się jest lepszy pod względem bandingu czy tintu). Biorąc pod uwagę powyższe, na 95% C3 zostaje ze mną, a DW (wciąż na gwarancji Dell Polska do sierpnia 2025) idzie na sprzedaż. Po weekendzie podejmę ostateczną decyzję, ale na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z C3. Zastanawiam się tylko za ile wystawić takiej jakości DW. Biorąc pod uwagę
    • Też się trochę przeraziłem wymaganiami. Ale to EA w sumie.
    • Tez mi sie tak wydaje jesli chodzi o ten RTX HDR, szczegolnie, ze potrafi ubic pare% z wydajnosci. Patrze na ten reshade i troche nie wierze w to ile sie zmienilo od czasow W3 kiedy ostatni raz go uzywalem  
    • Bardo - Łaszczowa - Srebrna (tutaj w stronę Łaszczowej była trochę popsuta ścinkami w zeszłym roku, nie wiem czy naprawili) - Chwalisław Złota fajna tylko w stronę Barda, w drugą za dużo szutrówek. Orłowiec z Lądka do Jaworowej może być. W drugą nie wiem. Międzygórze ok, Stronie śląskie jedynie liznąłem od strony Marcinkowa, zapowiadała się dobrze. Pod Śnieżnikiem ok. Jagodna ok. Za rzeką, Everest ok, reszty nie miałem okazji. Wilcza tylko odcinki singlowe ok, ale trochę ich mało żeby polecić. Hrabiowska i Różańcowa bez szału.
    • Stream testowy z developerami: Na testy można się zapisać na stronie Steama: https://www.supergiantgames.com/blog/hades2-tech-test-sign-up/ https://store.steampowered.com/app/1145350/Hades_II/ Niezbyt podoba mi się UI w niektórych miejscach, ale reszta wygląda niesamowicie. Liczę, że premiera będzie w tym roku.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...