Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MichalGamblerPL

Wspólnota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

sytucja wygląda następująco.

Na 1 działce znajdują się 2 budynki mieszkalne i kilka gospodarczych.

Jeden budynek mieszkalny został podzielony na mieszkania i mieszka w nim kilka rodzin. Część ma wyodrębnione lokale, inni nie. W drugim budynku mieszkam tylko ja. Moje udziały w nieurchomości całej to 1/3. Ponieważ były spory sąsiedzkie co do gruntów, to biegły geodeta wyznaczył obszary do użytkowania dla każdej rodziny i po rozprawie sądowej tak zostało przyjęte. Moe pytanie jest następujące, czy ja jako użytkownik osobnego budynku mogę dokonać podziału fizycznego zarówno budynku mieszkalnego wraz z garażem oraz gruntem, i zoststać wpiany do osobnej księgi wieczystej by już nie być na wspólnoscie i zostawić jedynie współną drogę dojazdową?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz, ale nie możesz tego zrobić samemu. Wszyscy współwłaściciele nieruchomości muszą się na to zgodzić, ewentualnie zostaje postępowanie sądowe.

Ale samo wydzielenie nieruchomości i osobna księga jest jak najbardziej do zrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej tylko sądownie?

Jakie koszty, jakie dokumenty są wymagane?

Czy dokumenty, które stworzył biegły też mogę złożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się orientowałem odnośnie wydzielenia mieszkania to było to bodajże około 1000 zł (ale sprawa dotyczyła wydzielenia mieszkania na podstawie własności z nieruchomości wspólnej) najpierw trzeba było przygotować dokumenty odnośnie samodzielności lokalu, złożyć wniosek do zatwierdzenia w urzędzie miasta (tu pewnie urząd gminy) potem z tymi papierami dokonać zniesienia współwłasnosći - nam zależało na czasie więc robiliśmy to notarialnie - koszta istotnie większe, ale dowiadywałem się, że w sądzie rejonowym można to załatwić za 300 zł gdy jest zgoda wszystkich współwlaścicieli i bodajże okolice tysiaka za normalne postępowanie gdy takiej zgody brak.

 

Wydaje mi się, że powinno to wyglądać w Twoim przypadku podobnie, choć mówię - u mnie było wydzielenie lokalu z budynku na podstawie współwłasności i założenie osobnej KW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...