Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Peri

zmiana sprzętu+zmiana systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Po przeszło dekadzie postanowiłem się wreszcie przemóc i zmodernizować sprzęt, no i oczywiście przy okazji wyszło, że również system.

Główny powód to mój dysk HDD 160GB, a partycja systemowa 20GB :D

kiedyś starczyło... a dzisiaj to już co tydzień oczyszczanie, usuwanie punktów przywracania systemu itd... bo wywala, że mało miejsca na dysku no i pamięci mało-2GB

 

 

W tym momencie mam

AMD Athlon 64 X2 Dual 5200+

grafika Nvidia Geforce 7600GS

dysk jak już pisałem 160GB

windows XP home

płyta główna jakiś tam gigabyte

i 2GB ram

 

 

w związku z modernizacją, chcę sobie postawić system na dysku SSD - windows 7 Home, będę też miał odrębny dysk 1TB na dane.

 

pozostały sprzęt, który zamierzam wstawić:

procesor intel G4600

Płyta główna MSI B150 GAMING M3

Karta graficzna MSI GeForce GTX 750Ti 2GB

Pamięć GoodRam PLAY DDR4, 2x4GB, 2400MHz

 

 

czyli po taniości ;)

 

komputer i tak służy przede wszystkim do przeglądania www, sporadycznie jakiś autocad, a o grach już sobie mogę praktycznie pomarzyć, dwójka dzieci i takie tam... Życie.

 

 

Ale przejdę do sedna.

Czy istnieje możliwość, żeby wstawić te nowe podzespoły, nowe dyski, zainstalować windows 7 na SSD, a następnie podłączyć stary dysk HDD w taki sposób, żebym jeszcze mógł od czasu do czasu wejść na ten stary system XP ? boję się, że może nastąpić taka sytuacja, że będę musiał skorzystać z jakiś danych albo programów.

 

inna ewentualność to wypięcie tego SSD i wpięcie starego HDD, ale po co się mam gimnastykować, rozkręcać obudowę i tam te kabelki przekładać...

 

Na pewno wy specjaliści coś na to poradzicie!

 

Pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim xp nie wystartuje, jeśli zmienisz sprzęt

 

przy zmianie sprzętu pomóc może jedynie płytka xp - jeśli masz musisz ją użyć do naprawy systemu - xp naprawi, tzn zmieni tylko folder windows, i rejestr, przy okazji zmieni dane sprzętu w rejestrze, i powinien startować - ale dochodzi trudność - sterowniki dysku - jeśli na nowej płycie nie będzie przełączania w biosie ahci-ide xp nie naprawi systemu; ewentualnie sterowniki ahci można by dodać ręcznie do xp, tylko trudność z wpisem do rejestru, bo rejestr 7 chyba? nie zaimportuje rejestru xp; musiałbyś ten wpis i sterowniki ahci dodać, dopóki xp działa - ale i tak chyba? niewiele by to dało bo naprawa tego wpisu nie uwzględni - naprawa dokonywana jest z pliku setup.log, który powstał po instalacji, i wpisu sterowników ahci nie będzie miał, itd - w sumie same komplikacje

 

sprawdź, czy w tej nowej płycie jest przełączanie ahci-ide w kontrolerze dysku, jeśli tak naprawa z płytki powinna działać, jeśli nie ma sprawa raczej beznadziejna - płytka nawet nie wystartuje

 

jak podłączony był hdd z xp - chyba sata, bo przecież nowa płyta msi chyba nie ma złączy pata (szerokie taśmy); a może xp ma sata, ewentualnie stary bios był na ide?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytania, chwilę mi zajmie nim to rozeznam... Nie mniej dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytania nietrudne - jeśli xp jeszcze działa naciśnij klawisz win + r, wpisz devmgmt.msc, enter, rozwiń kontrolery ide\ata.., jeśli masz poniżej podstawowy kanał ide i pomocniczy kanał ide.. masz pata, czyli dysk na taśmy, ewentualnie może sata, ale działający w trybie ide, czyli naśladujący pata (pata - parallel ata = taśmy, bo przewody - 16 sygnałowych + dodatkowe - w nich przebiegają równolegle, sata - serial ata - cienkie kable, bo tylko 3 przewody, w tym 1 sygnałowy)

 

jeśli natomiast będzie tylko kanał 1, kanał 2, itd, masz sata, tzn dysk sata i sterowniki sata w xp - mało prawdopodobne, ale możliwe

 

jeśli podpięcie starego dysku niemożliwe (bo na taśmy pata) to możliwe tylko zainstalowanie xp na nowo np na dysku 1tb, ewentualnie może sklonowanie xp ze starego dysku, np na pena (20gb powinno się zmieścić), i z pena na dysk 1tb, po czym naprawa z płytki - ale instalacja i naprawa możliwa tylko, jeśli zintegrujesz sterowniki sata z płytką - nietrudne

 

ps - przez chwilę szukałem informacji o tej płycie msi - niewykluczone, że jednak ma ide mode, bo widziałem reklamówkę, w której po zaznaczeniu storage w uefi wyświetla się ahci mode - jeśli tak nie musisz integrować sata z płytką xp, wystarczy sklonować xp na 1tb (jeśli stary dysk tylko na taśmy pata), i naprawić go z płytki xp, i powinien startować; żeby jednak się ładował musisz przełączać tryb dysku z ahci na ide w uefi; no i pytanie, czy będą sterowniki dla xp dla tej płyty - ale w zasadzie np z dźwięku i sieci możesz zrezygnować, jeśli potrzebne ci tylko stare programy i dane z xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Kupię kamerę Blackmagic 2.5k 
    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...