Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PrimoGhost

Undervolting Procesorów Intel

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby, które mnie trochę znają - wiedzą, że kręcą mnie tematy TDP, poboru mocy, wydajności energetycznej procesorów i tym samym - temperatury, na które te czynniki wpływają.

 

Z moich obserwacji i hobbystycznych testów trzech poprzednich generacji CORE - klaruje się pewne przypuszczenie. Undervolting procesorów wkrótce przestanie ratować tyłek w wypadku wysokich temperatur układu. thumbdown.gifkwasny.gif

 

Dlaczego. Z każdą generacją CPU mediana wartości VID i stabilnego V core zbliża się do siebie. Jako, że chociażby w Skylake VID-y bywały rozstrzelane między sobą od 1.17v do 1.46v+ a procesory zazwyczaj dobrze się undervoltowały - tak spotkałem ostatnim czasy kilka sztuk 7700k, które zaczynały się krzaczyć dosłownie 0.02v poniżej stock VID.

 

Co to oznacza dla temperatur i TDP?

 

IDLE platformy wynosi 55-58 W

 

fd6fe01e30404.jpg

 

VID jaki pokazuje się w BIOS na ustawieniach stockowych to to 1.33v

82a935cef79eb.jpg

Skrajny Undervolting bez Underclockingu Cache, reszta ustawień - seria.

Niedawno miałem u siebie takie cholerstwo...

img_751078.jpg

Ciągnęło z gniazdka ponad 260 Watów na ustawieniu stockowym. Undervolt stanął na... 1.32/1/34v i pobór był bardzo podobny ( co nie zawsze się stanie), jak w przypadku pierwszego procesora - Okolice 240W

Yop... Oba procesory miały TDP na poziomie 95W lol2.gif Z czego temu pierwszemu po Undervoltingu spadł apetyt na moc o... Prawie 90 Wat !! Prawie o Wartość TDP samego siebie lol2.gif Jestem świadomy, że większe napięcie = większe straty na sekcji, ale nie oszukujmy się - Prawie 100 Watów po niej nie skacze. Tym bardziej, że temperatura na czujniku VRM po przepompowaniu dodatkowych 90 Watów wzrosła zaledwie o 5 stopni, a sam procesor w IDLE przy włączonym EPU też ciągnie ~15 watów.

W maju kolega czołgista778 wrzucał coś takiego... ( Nie porównujcie proszę temperatur między LinX 0.7.1 a 0.6.5 bo nie ma to sensu ) Wygląda na jedną z pierwszych rewizji SL. Nowsze przy tym napięciu by się chyba stopiły.

 

img_14442875.jpg

 

 

Tymczasem patrzę na coraz bogatsze statystyki Kaby Lake

 

Mój link

 

 

I stwierdzam, że wszystko jest naprawdę blisko siebie... Mediana VID i średnia V core również. Nawet średnia dla 5 Ghz - 1.36v wydaje się być dość... uniwersalna?

 

Za chwilę prezentacja serii 8 Core. Strasznie ciekawi mnie, jak bardzo będą podatne te procesory na UV. Wydaje mi się, że proces 14 nano jest już tak wyciśnięty i dopracowany, że margines pozostawiony na UV będzie zbyt mały, by móc uratować się przed zagotowaniem procesora. Mowa o słabszych sztukach versus Fortis 2 - przykładowo.

 

Co myślicie? Urojenia, czy ma to jakiś sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż z samej ciekawości zerknę jak mój egzemplarz skaluje VID przy domyślnych smile.gif nigdy nie sprawdzałem kwasny.gif

 

Max VID 1.245V - sprawdziłem w IDLE wink.gif UEFI 3201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Ty masz znakomitą sztukę KL. Podejrzewam, że jakbyś robił UV, to zjechałbyś grupo poniżej 1.2v wink.gif

 

Kilka razy koledzy w innych tematach napotykali ścianę już po zrzuceniu ~0.02v

 

Ja wiem... Płyty główne, LLC i inne gady. Temu zacząłem jednak testować przy stockowych wartościach na stockowym ustawieniu BIOS. Interesuje mnie stabilny V core rdzeni i stopień, w jakim da się dokonać UV.

 

Od zawsze było tak, że lepsza sztuka = lepszy UV. Jak najbardziej. Problem w tym, że coraz mniej to zaczyna dawać, bo fabrycznie CPU jest już wyśrubowany bardzo dokładnie scratchhead.gif

 

Pierwsze 2 screeny - Nie robię sobie jaj. Naprawdę na stocku zrzucił aż 0,176v względem serii. A bywało i więcej. Obecnie zrzucenie 0.05v to już sukces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo, ale w topowych konstrukcjach prawie nic.

 

img_6421750.jpg

 

 

Zobaczcie - tutaj pobór wyszedł praktycznie taki sam, jak na mojej platformie ale po UV. granice 150W. Nie wiem, jakie było IDLE, ale raczej też niższe.

 

Co w takim razie, jeśli testowany 7700k zamelduje się na płycie z V core powyżej 1.3v? Były już takie na forum...szczerbaty.gif

 

Wyleci w kosmos z poborem 240W+ przekraczając własne TDP o więcej, niż połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko oni nie używają topowych komponentów niestety, lub nie zapewniają optymalnych warunków pracy. Więc przypuszczalnie dało by się zrobić większy UV, a tutaj przy zmniejszaniu procesu technologicznego idziemy już na jakość.

 

Musiałbyś przerabiać płytę jak ten gość z YT co oblepia kartę/płytę swoimi kabelkami zawsze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że masz rację. Ale UV przekładający się aż o 88 Watów? To już konkretne zanurkowanie z napięciami scratchhead.gif

 

Zobacz tutaj

Mój link

 

 

Sample Size 58

Average OC 5.03 Median OC 5.00

Average Vcore 1.36 Median Vcore 1.37

 

Lipa, bo akurat tutaj mowa o napięciu po OC. Ale z tego co widziałem tutaj na forum, to większość jednak zatrzymuje się na tym 1.36v. Jest blisko siebie wszystko... blisko, coraz bliżej szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z UV mogę zejść do 1.184V (VID 1.210V) HWiNFO64 - poniżej tej wartości wykazuje niestabilność mad2.gif np wywali po godzinie gry w Sniper Ghost Warrior 3 kwasny.gif a BF4 on-line śmiga godzinami, aż miło smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sniper :D

 

nie powinno być one shoot = one kill :)?

 

+ nie testujesz niczym oprócz gier stabilności procka? jakieś occt + avx ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem kiedyś szczerbaty.gif

 

Ale doszedłem do wniosku, że Sniper korzysta z czasu Present Perfect. Czyli zdaniem tym obejmuje zarówno przeszłość jak i teraźniejszość, której skutki trwają i są zauważalne lol2.gif Czyli "killed" następuje w tym samym momencie co "shot". Sniper pominął tylko czas. posiłkowy "have" co nie jest błędem i co Angole często robią. Po tych przemyśleniach uznałem, że podpis Snipera brzmi kozacko i jest niepowtarzalny cool.gifthumbup.gif

 

Co do tematu - Właśnie o to mi chodzi Sniper. Blisko siebie jest wszystko, prawda? Kiedyś UV na poziomie 0.2 v to była norma. Od początku patrzyłem na stock VID Kaby Lake. Nie widziałem żadnego, który przebijałby 1.4v, ale jednocześnie dawał się często (nie zawsze) UV poniżej 1.2v i wszyscy byli zadowoleni... Obecnie - lata większość w okolicy 1.25v a UV staje nieco poniżej 1.2v Co za tym idzie - nie zawsze jest to remedium na wysokie temperatury układu. Coraz częściej nie jest... scratchhead.gif

 

A Ryzeny? Miałem z nimi małą styczność, ale też mają Stock VID jak od linijki. Okolice 1.25v

 

To też pośrednio wyjaśnia, dlaczego znakomita większość sztuk osiąga 3.9 / 4.0 Ghz przy 1.4v i jest STOP. Koniec możliwości. Pułap z którego startują jest po prostu niemal identyczny. Nawet na SL nie mają sztuk 4.2/4.3 itp... 4.0 i koniec.

 

SilliconLottery

 

 To samo z generacji na generację widzę u Intela...scratchhead.gif CL sporo nakreśli.

 

Mam podejrzenia, że możliwości UV tych proców będzie jeszcze mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to ująłeś Kolego bigsmile.gif właśnie o to biega thumbup.gif - moim hobby jest strzelectwo sportowe z broni palnej w szczególności broń długa z optyką wink.gif posiadam karabinek 0.22LR rosyjski CM-2 na nim szkło Bushnell Legend UHD i tak sobie pykam rekreacyjnie na 50-100m wink.gif a zawady przeważnie broń krótka centralnego zapłonu.

 

Pewnie się zastanawiasz dlaczego jadę na UEFI 3201 a nie 3401 ?? VID jaki mi się objawił to 1.344V dla default shocked.gif czyli skopany mad2.gif

 

Testowałeś najnowszy 3504 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o UV na stock czyli 4.2 GHz, w BIOS mam ustawione 1.12, bo na 1.07V potrafił chrupnąć freezem, a VID to 1.16V. Tylko jeśli chodzi o OC to mam mierną sztukę 4.8 - 1.33V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne Hobby ;] Ja do czasu wypadku i krótko po nim tylko motocykle. Może kiedyś do tego wrócę...scratchhead.gif

 

Nie zastanawiałem się. Uznałem, że przez OC pamięci. Mam wgrany ten nowy, ale poza tym że mi się laguje na nim UEFI, to nic poza tym. Ani na + ani na minus.

Dziwne. Mi na każdym UEFI pokazuje 1.34 -1.35 na stocku i na tyle wkręca się procesor. Od samego początku. jedna mi weszła z automatu na 1.4v, ale jestem pewien, że to było padło. Stabilność siadła już przy 1.34v

Ciekawe po prostu czy coś w tym rzeczywiście jest... Może za chwilę będą już proce z jednakowym VID? Jakby się uparli, to KL można by już takimi zrobić... Dać każdej 1.25v na start i koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie co wczytałem 3504 po czy kliknąłem XMP, ażeby zerknąć jak ustawi V dla SA, IMC no i bez zmian 1.288V, 1.224V - zaraz zerknę jaki VID przy domyślnych ustawieniach cepa [AUTO] smile.gif zapodam LINX

 

Ooo shocked.gif bardzo ciekawe VID w IDLE 1.225V max i 1.216V Vcore HWiFO64

 

Teraz leci LINX 0.7.0 i VID bez zmian taki sam dla current jak i max, Vcore skacze 1.136-1.152V przy mocy 102W i 1.152-1.184V przy 45W 

Pierwszy raz coś takiego widzę shocked.gif

 

Co do lagów UEFI - wgraj jeszcze raz, bo coś nie tak scratchhead.gif u mnie lata jak na razie perfekto smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne Hobby ;] Ja do czasu wypadku i krótko po nim tylko motocykle. Może kiedyś do tego wrócę...scratchhead.gif

 

Nie zastanawiałem się. Uznałem, że przez OC pamięci. Mam wgrany ten nowy, ale poza tym że mi się laguje na nim UEFI, to nic poza tym. Ani na + ani na minus.

Dziwne. Mi na każdym UEFI pokazuje 1.34 -1.35 na stocku i na tyle wkręca się procesor. Od samego początku. jedna mi weszła z automatu na 1.4v, ale jestem pewien, że to było padło. Stabilność siadła już przy 1.34v

Ciekawe po prostu czy coś w tym rzeczywiście jest... Może za chwilę będą już proce z jednakowym VID? Jakby się uparli, to KL można by już takimi zrobić... Dać każdej 1.25v na start i koniec.

 

Źle Ci się wrzucił UEFI dlatego są lagi też to miałem, wrzuć drugi raz a jak nie pyknie to przez flashbacka daj :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem OFFset mode [-] i ten sam błąd co w poprzedniej wersji lol2.gif po prostu nie działa poprawnie VID odczytuje 1.344V co jest totalnym nieporozumieniem - dałem - 150mV co dało 1.152V przy 50W i 1.216V wbija przy 113W mad2.gif za dużo rozjechane.

Wracam do 3201jak dla mnie najbardziej dopracowany BIOS smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez względu jak bardzo się rozjeżdża VID w offsetem najlepiej wypada bios 3504, udało się zjechać trochę z napięciem, w końcu klawiatura działa i bios losowo nie łapie zwisów, co ciekawe wygląda na to że Asus zrobi wszystkie biosy z jednej bazy bo Z170 Pro Gaming na starym biosie miał dokładnie te same błędy co moja płyta wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[...] co ciekawe wygląda na to że Asus zrobi wszystkie biosy z jednej bazy bo Z170 Pro Gaming na starym biosie miał dokładnie te same błędy co moja płyta wcześniej.

Tak jest. Dla danej rodziny płyt wszystko krzesane jest z jednego "master" buildu stąd też niektóre bugi się powielają na kilka płyt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś procesor po UV przy takim spadku poboru? Bo może jakieś instrukcje będą się wysypywać, trzeba by z cały dzień przemielić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez względu jak bardzo się rozjeżdża VID w offsetem najlepiej wypada bios 3504, udało się zjechać trochę z napięciem, w końcu klawiatura działa i bios losowo nie łapie zwisów, co ciekawe wygląda na to że Asus zrobi wszystkie biosy z jednej bazy bo Z170 Pro Gaming na starym biosie miał dokładnie te same błędy co moja płyta wcześniej.

 

Za to w 3504 bardzo ładnie poprawili Adaptive Mode i sam odczyt VID (mam na myśli zarządzanie napięciem w AUTO) coś ok 25mV w dół smile.gif ładnie trzyma bez większych skoków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś może czy u siebie na 3504 nie masz takiego błędu że Uncore zawsze pracuje niżej o 300 MHz względem Core, u mnie tak jest miałem zawsze 4.8 GHz i 4.6 GHz Uncore, przy nowym biosie miałem ustawione tak samo a w systemie uncore latał 4.5, jak dałem procesor na 4.6 to uncore zleciał na 4.3, co ciekawe przez Asus Turbo V Core mogę wymusić wyższe taktowanie i nawet 1:1 będzie działać :hmm: Na razie rozwiązałem problem ciągnąć CPU na 4.9 GHz bo napięcie to samo było potrzebne co dla 4.8 a uncore lata te 4.6 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to samo. Nie ma też o co kruszyć kopii, uncore na takim takcie i tak nic nie daje :P

 

Swoją drogą u mnie OC też się chyba poprawiło. do 4.6GHz potrzebuje mniej niż wcześniej. Wyższych taktów jeszcze nie testowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten "test" był robiony na gołym BIOS-ie i jedyne, czego tykałem to V core.

Po zjechaniu dodatkowo z VCCIO/PLL/SA i VTT i ogólnym wyszlifowaniu UEFI - stoi od ponad roku ale na 4.6 Ghz /1.21v z czego szczytowe w LinX osiąga ~1.23v

 

W związku z tym myślę, że stabilne V core po ruszeniu innych napięć na 4200 mhz da się ustalić na jeszcze niże, niż powyższe 1.17v. A nawet jeśli nie - zapewne nie będzie to 1.34v bigsmile.gif

 

Drugiego procesora nie testowałem dokładnie. Po UV wysypał się na 1.34v po paru sekundach w LinX. Stabilne 24/7... Nie wiem. 1.38v?

 

Chodziło mi po prostu o taką sytuację, że kupujesz procesorek o skromnym TDP 95W, wkładasz go na płytę, odpalasz i masz ćwierć kilowata poboru mocy w AVX nawet o tym nie wiedząc. Mnóstwo sztuk Skylake tak ma. Znacznie mniej Kaby Lake. Pośrednio jest to wina rozjechanych VID-ów jakie prezentują np. 6700k. Od 1.18 do 1.46v. W zależność jednak jak się ustawi płyta - różnica w poborze mocy MOŻE wynosić nawet 90W i 20 stopni na samym CPU. Po skalpie w dodatku. Tak, jak pokazywałem wyżej. Wymiana coolera tego nie da.. Chyba, że na jakieś zmutowane LC.

 

Ale tak czy siak nie każdy procesor tej serii wpisuje się w 91 TDP. Może większość, ale na pewno nie każdy. W powyższym teście nie przestawiałem nawet power limitu 255.50. Wszystko było na auto... Podkreślam jednak cały czas - bez oscyloskopu i miernika true RMS ciężko jest określić, ile mocy traci się na sekcji. W 1 poście wyraziłem jednak wątpliwość na ten temat. Pobór całej budy po UV samego procesora jednak nie pozostawia wątpliwości, że coś jest na rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to samo. Nie ma też o co kruszyć kopii, uncore na takim takcie i tak nic nie daje :P

 

Swoją drogą u mnie OC też się chyba poprawiło. do 4.6GHz potrzebuje mniej niż wcześniej. Wyższych taktów jeszcze nie testowałem.

 

To przynajmniej nie jestem sam w takim razie pies lizał to uncore i tak wbiłem 4.9 GHz bo działa na tych samych napięciach co 4.8 :D

 

Nawet 5.0 próbowałem dla beki, jest lepiej ale nadal stabilności złapać nie mogę ten mój kebab to jakiś Beton limited edition, za sto lat będzie warty krocie 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...