Skocz do zawartości
penryn88

Wymiana standardowych szyb na akustyczne

Rekomendowane odpowiedzi

PS. W związku z prośbą użytkownika kanon7 zmieniam nazwę tematu o akustyce szyb zwykłych na "lepsze".

Mój temat został szybko rozwiązany i zajmuje kilka postów vs prawie 3 strony ciekawych (dla osób interesujących się tym tematem) rzeczy związanych z akustyką szyb zwykłych vs akustyczne.

:thumbup:

 

Temat w/w rozpoczyna się od #9 posta.

 

 

Witam.

Wysłałem jedno zdjęcie do producenta okna z zapytaniem czy mogę reklamować okno które czasami przy zmianach duzej temperatury w dół wygląda jak by woda zbierała się pomiędzy dwiema szybami, jak i ciągle gromadzi się woda wewnątrz i wygląda jak by zbierała się na uszczelce wewnątrz, i spływa w dużych ilościach na parapet.

 

Ledwo co wysłałem zapytanie z tym jednym zdjęciem i od razu dostałem na drugi dzień odpowiedź że gwarancja uznana. Nawet nie zadzwonili, nikt nie był tego sprawdzić, nikt nawet nie chciał nie wiem na testy sprawdzić to itd. Na słowo i gwarancja uznana.

Producent napisał że będzie wymieniany wkład szybowy i mogę sobie wybrać jakiś lepszy z którego będzie odliczona różnica cenowa obecnie reklamowanego wkladu.

 

Coś mi tutaj nie podoba to się. Nikt nie przyjedzie, nie sprawdzi, na jednym średniej jakości zdjęciu z smartfona uwzględnił gwarancję...

 

Mam obawy czy zgodzić się, gdyż:

- na szybko, bez fizycznego sprawdzenia uznali gwarancje

- nie jestem specjalistom, opisałem jak ja to widzę - mogę się mylić, źle interpretować uszkodzenie / to co widze

- boje się że jak wymienia mi ten wkład to ten stary który wezmą mogą sprawdzić u siebie w firmie i powiedzieć że po ich testach JEDNAK wkład jest ok i gwarancja jest cofnięcia i jeszcze obciąża mnie: kosztem dostawy starego wkładu, kosztami ich testów jakieś kary finansowe itd. to wyjdzie mnie ze zapłacę 2 razy więcej niż bym miał normalnie kupić (bez gwarancji) i wymienić sobie ten wkład okienny.

 

Co robić? Bo zbyt szybko jak dla mnie uznali bez sprawdzenia te okno i się boję żeby nie było jeszcze sytuacji w/w przeze mnie ze się jeszcze okaże że se sprawdza to i uznają że jednak się gwarancja po testach nie należy i obciąża mnie wszystkimi kosztami i się nie wyplace...

Nawet jak by tak było i bym miał dopłacić tylko różnice jak bym miał normalnie kupić wkład to bym jeszcze przeżył. Ale boję się że se jeszcze potem dolicza transport dodatkowy, testy, jakieś kary umowne itd

Czy przepisy prawne regulują jakoś to? Co zrobić?

Edytowane przez penryn88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uznali szybko reklamację bo między szybami wogóle nie powinno być wody. Nie mam 100% pewności ale wydaje mi się że tak jest.

Jeśli wysłałeś zdjęcia na których było widać tam wodę to nie mają się nad czym zastanawiać.

 

Te wkłady są hermetycznie zamykane w fabryce, skoro jest woda w środku to znaczy że się rozszczelniły.

Edytowane przez tompek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszyć się! :lol2:

Nie chodzi o to żeby się cieszyć, tylko od ponad 2 tygodni mimo dużych spadków temperatury, deszczu itd nie zauważyłem tego w oknie znowu. Więc jak by chcieli np. Drugie zdjęcie z tym samym, lub by mieli nawet hipotetycznie przyjechać i sprawdzić to ciężko trafić znowu na to...

Więc nie wiem czy to było 2-3 razy jednorazowo a teraz o dziwo nie ma znowu tej wody między oknami.

Więc mam tutaj wątpliwości co do faktycznego stanu tego wkladu, bo sam nie umiem ocenić czy to wcześniej to było związane z uszkodzeniem, czy jednorazowy wybryk okna - gdyż teraz mimo wilgoci, deszczu, spadku temperatury z 34 stopni na 22 stopnie nie widać tego w oknie znowu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widziałeś to choć raz na własne oczy i uchwyciłeś na foto parę skraplającą się wewnątrz, a raczej pomiędzy dwiema szybami - to powinno to wystarczyć. Wkład nadaje się do wymiany.

Tam ani razu nie ma prawa pojawić się para, czy skraplać się woda - nawet jeśli to był jednorazowy zaobserwowany przypadek.

Oznacza on, że nie ma izolacji miedzy dwiema szybami, lub jest niewystarczająca być może spowodowana całkowitym rozstrzeleniem, lub za mała ilość gazu wprowadzona wewnątrz na etapie produkcji - co kwalifikuje się do wymiany.

 

Nie ma się czego obawiać i ostro upierać się przy tym, co zaobserwowałeś i sfotografowałeś :)

Jeśli będą problemy, to oni będą musieli udowodnić, że to Ty się mylisz.

Edytowane przez .:Proxy:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma zachowała się tak, jak się zachowują profesjonalne firmy i to wprowadziło cię w stan paniki?

Oto wizytówka tego kraju: człowiekowi załatwiają gładko problem i żeby przeżyć z szoku, musi sobie wymyślać dodatkowe hipotetyczne problemy, które mogą nastąpić.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tutaj nie podoba to się. Nikt nie przyjedzie, nie sprawdzi, na jednym średniej jakości zdjęciu z smartfona uwzględnił gwarancję...

ja tego nie ogarniam.

nie uznają gwarancji - źle

uznają przy pierwszej próbie - źle

 

napisz do nich pismo, że cieszysz się ze sprawności, ale nie podoba ci się czas rozstrzygnięcia i chcesz aby spławiali przez pare miesięcy i dopiero potem przyjechali wymienić :E

Edytowane przez HoZar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w sumie ciekawa wink.gif W okresie studiów pracowałem dość długo przy oknach PVC. Dość często mieliśmy podobne zgłoszenia. O co chodzi...

 

Standardowy wkład szybowy o grubości 4/16/4 ( 2 szyby 4 mm i ramka 16 mm ) często "rosi" Zwłaszcza w zimie. Taki zestaw szybowy ma zazwyczaj współczynnik izolacji cieplnej na poziomie K= 1.0 / 1.2.

 

Bardzo dobry, ale w zimie, przy dużej amplitudzie temp (wewnątrz/zewnątrz) od dołu szyby zbiera się rosa. Zazwyczaj na wysokość do 10 cm.

 

z19248246IER,Roszenie-szyb--a-zima-takze-zamarzanie-wody-na-dol.jpg

 

 

Ale NIE ZAWSZE jest to wina wadliwego wkładu szybowego. Jeździliśmy wtedy z miernikiem wilgoci i sprawdzaliśmy czy wilgotność w pomieszczeniu, gdzie istnieje problem, przy danej różnicy temperatur mieści się w wytycznych producenta.

 

Ludzie nieraz mieli wilgotność w domach powyżej 70% i dziwili się, że szyba się rosi. Punkt rosy był po prostu nisko, i nie była to wina wkładu. Jedna opcja, to wymiana na wkład 3 szybowy o K = 0.6 gdzie punkt rosy był znacznie niżej.

 

ALE

 

Jeżeli woda zbiera się również wewnątrz wkładu szybowego. Na samej ramce

 

img_1050640.jpg

 

 

To nawet nie ma o czym mówić. Szyba nadaje się tylko na śmietnik. Na etapie produkcyjnym albo warstwa butylu została źle nałożona i wkład się rozszczelnił, albo któraś warstwa szyby odkleiła się od ramki ( częste przy długich, a stosunkowo wąskich wkładach )

 

Więc jeśli to zauważył technik na zdjęciu, to nie masz o czym gdybać. Przyjazd tam byłby stratą czasu. Wnętrze szyby MUSI być suche.

 

Pokaż to zdjęcie, jak możesz to Ci powiem na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@primoghost,

A ja mam pytanie do ciebie trochę z innej beczki jak potrafisz odpowiedzieć.

Zastanawiam się nad montażem szyb z wkladem akustycznym. Zaoferowania mi dwa wklady:

- 2 szyby 45 db

- 3 szyby 47 db

I sprzedawca powiedział że oba są na takim samym poziomie że te 2 db to bez różnicy i nie zauważa jej.

Czy faktycznie 2 szyby akustyczne które mają taką samą specyfikację db jak 3 szyby mogą być tak samo dobre?

Bo z punktu fizyki 3 szyby zawsze będą lepsze, nawet jak 2 szyby mimo że grube :P

Sprzedawca powiedział że nie, bo jak 2 szyby i 3 szyby maja tyle samo db ~ 45/47 to tak samo będą dźwięki wygluszac.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim:

 

 

Czy te dwa wkłady są z jednej firmy? Chodzi mi w oparciu o jaką normę były testowane. Powinny mieć w specyfikacji normę akustyczną - PN-EN ISO 140. Dopiero wtedy można powiedzieć, że tłumią podobnie. jak tak jest - możliwe, iż różnią się zaledwie 2 dB. Poza szkłem masz tam też folię akustyczną. Może być np. dodatkowa warstwa w wersji 1 - stąd mała różnica pomiędzy nią a trzy-szybówką.

 

Jaki to jest ten drugi wkład? Podejrzewam, że 38mm w układzie 14/4/14/6 ale może być też inny z cieńszą szybą a szerszą ramką.

Chodzi o to, że wraz ze zwiększeniem w zestawie szybowym szerokości samego szkła - ostro dostaje po dupie współczynnik izolacyjności szyby. Przykładowo były zestawy 4.16.4 standardowe o K=1.0 a odpowiednik akustyczny 10/10/4 miał K=1.7

 

Był więc dużo, dużo zimniejszy. Sprawdź sobie to, bo te dwa zestawy mogą się różnić właśnie izolacyjnością a na pewno nie warto poświęcić 0.7k na 0.9k kosztem 2 Db

 

Pytanie dodatkowe... Pewien jesteś, że chcesz takie szyby? Sprawdził Ci ktoś w ogóle, czy ramy okienne to wytrzymają?

 

1m2 standardowej tafli szkła o szerokości 4mm waży 10.2 KG. Taki zestaw 47 dB będzie ważył zapewne koło 40 Kg+. Możesz sobie policzyć... Nie każda rama to wytrzyma. Zwłaszcza jakiś balkon, czy duże okno. Poza tym nieustanne regulacje, bo będzie opadać. Zwłaszcza w lato. Jedynie aluminium temu da radę, a i tak będzie lekko opadać.

 

Inna sprawa, że nie zawsze da się włożyć szerszy zestaw ( 38-42 mm ) do profilu okiennego przystosowanego do max 32 mm. Nawet po wymianie listew pzyszybowych na cieńsze. Trzeba to sprawdzić, bo może być lipa.

 

Zapewne trzeba będzie te szyby u Ciebie kleić do kwater na stałe. problem taki, że w wypadku awarii takiej szyby - wymiana razem z ramą okienną, bo wyciąć to nie zawsze się udaje. A jeśli uszczelka kwatery jest wtopiona na stałe - nigdy się nie udaje.

 

Ja tam bym popatrzył na zestawy akustyczne 32 dB. Też dobrze to tłumi.

 

P.S - 2 dB przy tym spektrum to tyle, co nic. Ważne czy współczynnik K jest taki sam w obu zestawach. Wtedy można wybierać tylko w oparciu o tłumienie.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@primoghost,

A ja mam pytanie do ciebie trochę z innej beczki jak potrafisz odpowiedzieć.

Zastanawiam się nad montażem szyb z wkladem akustycznym. Zaoferowania mi dwa wklady:

- 2 szyby 45 db

- 3 szyby 47 db

I sprzedawca powiedział że oba są na takim samym poziomie że te 2 db to bez różnicy i nie zauważa jej.

Czy faktycznie 2 szyby akustyczne które mają taką samą specyfikację db jak 3 szyby mogą być tak samo dobre?

Bo z punktu fizyki 3 szyby zawsze będą lepsze, nawet jak 2 szyby mimo że grube :P

Sprzedawca powiedział że nie, bo jak 2 szyby i 3 szyby maja tyle samo db ~ 45/47 to tak samo będą dźwięki wygluszac.

 

Tu się rozchodzi jaka dopłata do tej zabawy, może jest uczciwy i chce Ci zaoszczędzić pare zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena tych szyb to i tak jest już kosmos. Wątpię, żeby pytający zwracał uwagę  na parę zł.wink.gif

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@primoghost,

A ja mam pytanie do ciebie trochę z innej beczki jak potrafisz odpowiedzieć.

Zastanawiam się nad montażem szyb z wkladem akustycznym. Zaoferowania mi dwa wklady:

- 2 szyby 45 db

- 3 szyby 47 db

I sprzedawca powiedział że oba są na takim samym poziomie że te 2 db to bez różnicy i nie zauważa jej.

Czy faktycznie 2 szyby akustyczne które mają taką samą specyfikację db jak 3 szyby mogą być tak samo dobre?

Bo z punktu fizyki 3 szyby zawsze będą lepsze, nawet jak 2 szyby mimo że grube :P

Sprzedawca powiedział że nie, bo jak 2 szyby i 3 szyby maja tyle samo db ~ 45/47 to tak samo będą dźwięki wygluszac.

 

 

Niech ci poda wyniki testów w warunkach laboratoryjnych tych wkładów, bo 45-47 dB niewiele mówi. Oraz co to są za szyby zespolone.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie i szybko rozpatrzyli mu gwarancje, a ten focha strzela :) Ludziom jednak nie dogodzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP - wystarczy certyfikacja na podstawie tej samej normy. Czyli albo starszej PN-EN ISO 140-4:2000 albo nowszej PN-EN ISO 16283-1:2014-05.

Tej nowszej nie znam. Nie pracowałem tam już. Ogólnie te współczynniki bardzo dużo mówią. izolacja akustyczna 47 dB to już bardzo dużo. Pod warunkiem, że certyfikowana. A jeśli to poważna firma, to powinno tak być

Na punkcie tych szyb Austriacy mają bzika. Często to szło do kamienic i certyfikat na samo szkło był warunkiem odbioru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim:

 

 

Czy te dwa wkłady są z jednej firmy? Chodzi mi w oparciu o jaką normę były testowane. Powinny mieć w specyfikacji normę akustyczną - PN-EN ISO 140.

 

Normy mają wszystkie wkłady w oparciu o:

EN ISO 140-1:1997+A1:2004

EN 20140-3:1995+A1:2004

EN ISO 717-1:1996-12

 

Jaki to jest ten drugi wkład? Podejrzewam, że 38mm w układzie 14/4/14/6

 

Układ wkładów szybowych:

 

0198c8vf3bp3.jpg

 

 

Pytanie dodatkowe... Pewien jesteś, że chcesz takie szyby? Sprawdził Ci ktoś w ogóle, czy ramy okienne to wytrzymają?

1m2 standardowej tafli szkła o szerokości 4mm waży 10.2 KG. Taki zestaw 47 dB będzie ważył zapewne koło 40 Kg+.

Nie sprawdził... Salamander SL1 - widzę że masę osób to ma, zwykłe okno.

 

PS.

zestaw 2 komorowy 47db, ~50/m2..... masakra...

 

Możesz sobie policzyć... Nie każda rama to wytrzyma. Zwłaszcza jakiś balkon, czy duże okno. Poza tym nieustanne regulacje, bo będzie opadać. Zwłaszcza w lato. Jedynie aluminium temu da radę, a i tak będzie lekko opadać.

 

To co mogę dać z 1 i 2 komorówki teoretycznie bez ryzyka wygięcia ramy? jakie db max.?

 

 

Ja tam bym popatrzył na zestawy akustyczne 32 dB. Też dobrze to tłumi.

 

 

To co wybrać z listy powyżej? co najlepiej podsumowując wszystko? 1 czy 2 komorowe? bo już wiem że 45db i 47db mam sobie dać spokój... za ciężkie, a na pewno 2 komorowe 47 db za ciężkie i skrzydło nie utrzyma ciężaru jak pisałeś.

 

PS. Na innych forach znalazłem dwie osoby co też poszukują z tego producenta wkłady okienne i po krótkiej rozmowie też oni oceniają że uzyskanie doradztwa fachowego w sprawie szyb akustycznych to fikcja. Wciskają co najdroższe, bez sprawdzenia czy skrzydło wytrzyma i brak wyjaśnienia dlaczego szyba "x" db a nie "y" db...

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, co czytam  lol2.gif On Ci naprawdę chciał sprezentować te 47 dB wkłady do Salamandra SL1? Ma fantazję facet... Ale od początku.

 

1. Normy w oparciu o które te szyby zostały certyfikowane są stare. Metodycznie nie różnią się o tej przytaczanej przeze mnie wyżej. Do dwóch pozostałych nie mam już dostępu, ale widzę, że zmiany były bardzo drobne. Niemniej odjąłbym od każdego wkładu 2 dB. Możesz to wykorzystać do małej negocjacji ceny. Dobry argument. Niemniej - te normy, pomimo że, trochę stare - są wartościowe i nie dyskwalifikują tych szyb.

 

2. Tutaj opadły mi ręce... Salamander Sl1 to znakomity profil, ale całkowicie nieprzystosowany do takich szyb, jakie on proponował lol2.gif My z tymi szybami działaliśmy na profilach Rehau Geneo ( włókno szklane, zbrojenie 2mm na całej ramie i kwaterze a sam profil ma 86 mm grubości i łykał wkłady szybowe do około 46 mm )

 

Twój profil wygląda tak

 

img_5806593.jpg

 

Czerwona Strzałka -  zwykły wkład szybowy 24 milimetry w układzie 4/16/4

Zielona Strzałka - do tego miejsca mniej więcej da się poszerzyć wkład szybowy, aby listwa przyszybowa dała radę wejść w rant i docisnąć szybę.

Niebieska Strzałka - Obszar, który w przypadku tego wkładu wypełnia listwa przyszybowa, którą w momencie wymiany wkładu szybowego na szerszy - należy zwęzić o taką samą szerokość, o jaką zwiększył się wkład szybowy. Innymi słowy - wyrypać z okna, przyciąć nowe, węższe listewki na wymiar i zamontować.

 

Aby zastosować stare listwy - wkład szybowy musi mieć taką samą szerokość, jak ten który masz obecnie. Czy facet w razie zmiany szerokości wkładu jest w stanie zapewnić Ci te listwy? Nie są drogie, ale w przypadku okien robionych na wymiar - może być problem. Tym bardziej, że różnica na długości 1 milimetra już skutkuje powstaniem brzydkiej szpary. Masz teraz jakie wkłady szybowe? 24 milimetry czy 32 mm?

 

Ogarnij, że już te szyby 37 dB są w układzie   8/16/4/16/4 czyli cały wkład ma 48 milimetrów ( a w rzeczywistości 50-51 mm, bo nie liczy się warstwy kleju, która spaja poszczególne tafle szkła )

 

Tak więc... Już ten wkład nie ma prawa wejść do profilu 76 mm. Chyba, że wsadzisz tam szybę, i zamocujesz na taśmie klejącej, bo listwa przyszybowa już nie wejdzie, a wkład będzie wystawał z ramy szczerbaty.gif

 

Jak dobrze pamiętam - Rehau Geneo łykał szyby w układzie 4/16/4/16/4 czyli 44/45 milimetrowe wkłady przy użyciu już dość cieniutkiej listwy przyszybowej o szerokości 14.5mm. Dało się zamontować wkład o szerokości 50 milimetrów ale listwa przyszybowa miała już wtedy 10.5 mm. trzeba to było kleić, bo już powoli wylatywała z rantu...bigsmile.gif

 

Tylko, że Rehau Geneo był 10 milimetrów szerszy, niż Twój Salamander SL1 ( 86 mm vs 76 mm ) i duuuużo sztywniejszy - a kompatybilne wkłady szybowe zapewne nie różnią się aż o 10 mm od Salamandra.

 

 W zależności od kompatybilnych listew do tego profilu - wydaje mi się, że maximum to będzie wkład w okolicach 42 mm.

 

Musiałbym wiedzieć, jaki wkład masz obecnie i o ile można go poszerzyć wymieniając jednocześnie listwy przyszybowe.

 

Tylko, że...

 

8/12/4 ( 24 milimetry ) Będzie zimny... Pewnie coś w okolicach 1.5 W/mk. Dla mnie bez sensu. Będzie się to w zimie pociło, nawet jak będzie ciepła ramka, zamiast aluminiowej. Na ulotce pewnie ejst 1.0 KW, ale nie spotkałem tak ciepłego wkładu o tak wąskiej komorze. W praktyce - będzie rosić. Jka typ mówi co innego - wciska.

10/14/4 ( 28 milimetrów ) - w tym momencie już powoli zaczynają się problemy z obciążeniem ramy.

10/16/6 ( 32 milimetry ) - to już jest bardzo ciężki wkład.

 

Pamiętaj, że izolacyjność akustyczna szyby zawsze, absolutnie zawsze okupiona jest w pewnym stopniu spadkiem izolacyjności termicznej. Tutaj pewnie też będą to stare normy, a nowsze są już znacznie ostrzejsze.

Zależy do czego go też chcesz dać. Do małego okna - spoko. Ale do balkonu, czy dużego okna wymagane już są specjalne zawiasy typu Mamut firmy MACO. Jak dobrze pamiętam - on ogarnia 180 kilo skrzydła.

 

Problem jest tego typu, że jego montaż wymaga już zmian na etapie produkcyjnym samego okna. Dwa, że jest brzydki jak Jola Rutowicz...

 

Dowiedz się jeszcze:

 

jakie jest w/mk tych wkładów, jak szeroki wkład masz obecnie, jak z tymi listwami, bo trzeba o tym zawczasu pomyśleć. Zapytaj o tzw. "Ciepłą ramkę" bo w przypadku szyb akustycznych radzę do tego dołożyć. Zazwyczaj nie jest to drogie. Zależy od firmy. Znacznie mniej się taki akustyk wtedy poci.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybę mam taką, cokolwiek to Ci mówi:

- szyba zespolona k=1,0 24 mm STS7040 SG [930x1210].

Okno dzielone 2/3 dwie szyby, jedna malutka i jedna średnia. Ten wymiar to chyba tylko tej większej.

Z listawmi nie będzie problemu bo fabryka na podstawie obecnego zamówienia okna dorobić listwy przyszybowe.

O co chodzi z tymi ciepłymi ramkami?

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo mi to mówi. Standardowo szeroki wkład 24 mm, ale też z konstrukcję akustyczną. Czyli wymiana na 32 dB jest bez sensu, skoro to dla Ciebie zbyt mało. Zwykłe wkłady 24mm zamykają się w okolicach 25 dB. Twój powinien mieć trochę więcej.

 

No, ale zobacz właśnie. Twój ma 24 mm i "U" na poziomie 1.0. Nie ma możliwości, aby ten akustyk 8/12/4 miał lepsze U, niż Twój obecny standardowy wkład. Jest więcej szkła a komora jest węższa. To szkło na pewno będzie zimniejsze. Dość znacznie. Skoro masz jednak dostęp do listewek, to kichać ten wkład i szukajmy czegoś szerszego by wyrównać trochę stosunek akustyki do przenikalności cieplnej wkładu.

Nie mam niestety specyfikacji Salamandra SL1 w kontekście Szyba -> Listwa. 

Po prostu szerokość listewki będą Ci musieli dobrać do wkładu na miejscu. Ale skoro to nie problem, to luz.

O co mi dokłądnie chodzi... Przykładowo dla Rehau Brillant ( 70 mm głębokości )

Szyba 24 mm = Listwa 22.5mm

Szyba 32 mm = Listwa 14.5 mm

Szyba 38 mm P4 = Listwa 10.5 << Dało się, ale było to już przekroczenie specyfikacji samego profilu. Raz na specjalne życzenie klienta chłopaki zakładały coś takiego. p4 oznaczało dodatkowe 2 warstwy szkła o szer 2mm połączone folią anty-włamaniową. Okno od razu siadło i zaczęło się giąć. A tzw. szyba bezpieczna jest znacznie lżejsza od akustyka. Zwłaszcza takiego 40 dB+ Ale spokojnie - to okno było większe, niż Twoje.

 

Okno ogólnie udało się doprowadzić do normalności dopiero po klejeniu szyby do ramy. Jest to normalna praktyka, którą zaleca m.in Rehau do ciężkich wkładów szybowych typu Akustyk.

 

Stąd śmiem Ci radzić rzecz następującą...

 

8/12/4 - Olać całkowicie,

10/14/4 - Olać jeszcze bardziej całkowicie,

8/16/4/16/4 - Olać, za szeroki i słaby akustycznie.

 

Wkłady wykorzystujące szkło bezpieczne - te z oznaczeniami 44.1 oraz 44.2 - tłumią rzeczywiście dobrze, ale są cholernie ciężkie. Ktoś stwierdzi inaczej - zapytaj jakie jest zbrojenie w Twoim oknie. Jak ma 2 milimetry i dodatkowy rant...

 

img_17871453.jpg

 

 

To ma szansę się pod tym nie złamać. Brzmi może głupio, ale zbrojenie bez tego rantu jest znacznie droższe, ale wytrzymałość na gięcie ma już w okolicach 3.8 kN, a zwykły metal, jaki stosuje 90 % producentów - około 1.6 kN.. Dodatkowo obligatoryjnie trzeba było by kleić te szyby do kwatery. Poza tym te najwyższe wkłady 2 komorowe (45 i 47 dB) są realnie w okolicach 48 mm... Nawet jakby dobrali bardzo cienkie listwy przyszybowe i jakimś cudem to tam upchali - nie polecę takiego wyjścia. jakbym to ja kupował, to wziąłbym ten zestaw:

 

44.1SIL/24/8 = ~ 40mm

 

Dlaczego.

 

Szybę zespoloną masz od zewnątrz, więc oprócz tłumienia - dodatkowo zabezpiecza przed włamaniem. Masz bardzo szeroką komorę 24 milimetry i bardzo grubą taflę szkła od środka. W tym zestawie jest fajny balas pomiędzy przenikalnością cieplną a tłumieniem akustycznym. Duża komora = lepiej dla ciepełka w domu. Zespolone tafle szkła różnych szerokości od wewnątrz (8mm) i od zewnątrz = (2x4mm) jest właśnie tajnikiem izolacji akustycznej szkła. Zawsze tafle różnych grubości są lepsze akustycznie, niż identyczne. Przy okazji bezwzględna ilość szkła w zestawie nie straszy - 16 milimetrów. Te dwa ostatnie to 20 mm, co już jest wariactwem, jak się to policzy na kilogramy.

 

Jest to jednak wciąż niemało, ale to okno nie jest takie duże. Jak w środku jest zbrojenie z normalnego metalu a nie jakiś szmelc to będzie spoko. Jak opadnie, to będzie je jednak trzeba kleić. Przynajmniej tą dużą kwaterę. Ale nie martwiłbym się. Tej szyby nie da się przypadkowo zbić.

 

Wspomniałem o ciepłej ramce, bo myślałem że nie masz dojścia do listewek i będzie trzeba patrzeć na zestaw 10/14/4 albo 8/12/4. Zaopatrzenie tych wkładów w aluminiową ramkę, to proszenie się o kłopoty. Chodzi o dość niski punkt rosy, jaki takie zestawy przedstawiają. W takich szybach powinno się stosować ramki z tworzyw sztucznych. tzw - ciepłe ramki. By szyba nie rosiła w zimie, a nawet jesienią.

>> Wściekła ramka <<

 

Ale do tego 44.1SIL/24/8 zestawu bym się tym nie przejmował. Nie jest Ci to potrzebne.

 

Coś jeszcze Cię trapi?

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz że najlepiej wziąć tj. Szybę (wkład) 1 komorowy 45 db, czyli najlepszy jednokomorowy.

 

Może nie tyle trapi, co się zastanawiałem nad tym co mi w mówili. Tj.

Cytat:

- "pchać się z 1 komórkowego na 1 komorowy to glupota. Bo nadal 2 szyby mimo że 45db.

Najlepiej dla Pana brać 2 komorowy 47db."

 

I się tak zastanawiałem czy rzeczywiście ma on rację, bo jednak co 3 szyby to 3 szyby. Ale racja że ten wkład 2 komorowy 47db będzie i za ciężki (50kg na 1m2) a jak sam wspomniałeś byłby problem z montażem - do skrzydła wchodzą wkłady 48mm max. A on właśnie ma 48mm.

 

Jak mówisz żeby nie patrzeć że są to tylko 2 szyby nadal, ale mimo to dobrze spełnia swoją rolę (lepiej niż obecne) + nie będzie problemu takiego z montażem jak te 2 komorowe 47 db ( szerokość wkładu 48mm) to jednak zaufam Twojej wiedzy i wezmę ten wkład najmocniejszy 1 komorowy 45 db.

 

Też gadali że ten sl1 to najlepiej wymienić bo słaby jest akustycznie itd bla bla..

PS. Warto się spytać jeszcze o uzyskanie Karty technicznej do tego wkładu 45db (jednokomorowego ) aby sprawdzić w specyfikacji jaka jest waga 1m2 tej szyby? Czy mówisz na spokojnie waga nie będzie problemem aby skrzydło nie zaczęło się wyginać?

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie tyle trapi, co się zastanawiałem nad tym co mi w mówili. Tj.

Cytat:

- "pchać się z 1 komórkowego na 1 komorowy to glupota. Bo nadal 2 szyby mimo że 45db.

Najlepiej dla Pana brać 2 komorowy 47db."

 

 

Niedorzeczne stwierdzenie... Coś jak = zmieniasz 1 silnikowego malucha na jednosilnikowego mercedesa. Bo różnica między Twoim obecnym wkładem, a tym jest bardzo duża.

 

Nie patrz ślepo na ilość komór. Parę lat temu ten przemysł popłynął w tym kierunku i nagle okazało się, że 3 komorowe profile, klepane przez lata były beee. O ile jeszcze te 5 komorówki miały jaki taki sens, to 7 komorowe Veki z 3 komorowymi szybami tylko fajnie wyglądają na wystawkach i w rachunkach firm, które nimi handlują. Bo realna izolacyjność ( termo oraz akustyczna) jest taka sama, a nawet gorsza jak słabszego na papierze Euro86 czy Geneo, które mają mniej komór, a głębszą zabudowę. Rak marketingu.

 

To samo tyczy szyb. Pytałem wcześniej, czy norma jest taka sama dla wszystkich wkładów - mówisz, że tak więc powtórzę:

 

Wkład akustyczny nie działa na zasadzie więcej komór = lepiej. Klasyczny wkład acustic robi się łącząc tafle szkła o różnej sprężystości specjalną folią a na drugiej stronie wkładu daje się grubą taflę szkła o dużej możliwości absorpcji fal dźwiękowych.

 

W tym wkładzie masz 2 lepione tafle o innej sprężystości, niż 8 milimetrowa tafla, którą masz od wewnątrz. Całość dzieli duża, pojedyncza komora o szerokości całego Twojego, starego wkładu.

 

Natomiast ta 2 komorowa 47 dB różni się tym, że masz tą dużą komorę podzieloną na 2 części dodatkowym wkładem 4mm a od wewnątrz zamiast całego 8 mm, masz zlepione dwie szyby cztero-milimetrowe.

 

Zapewne jest trochę lepsza pod kątem izolacyjności cieplnej, minimalnie lepsza od strony akustycznej, bo jakby nie patrzeć - bezwzględna ilość szkła we wkładzie jest większa. 16 mm vs 20.

 

Jest jednak zapewne znacznie droższa. Nieproporcjonalnie do właściwości, które są marginalnie lepsze. Dlaczego - bo podzielenie tej 24mm komory dodatkową szybą ma służyć współczynnikowi "U" a nie akustyce. Idealny akustyk miałby po prostu jedną, cholernie dużą warstwę szkła, bo nie potrzebowałby dodatkowych komór, tak jak dodatkowych mm szkła. Tylko, że wtedy izolowałby hałas a przenosił do domu całe zimo, bo działałby jak mostek termiczny.

 

I przede wszystkim - nie nadaje się do tego profilu. Nie i koniec. Za ciężkie, za szerokie. Ja Ci tego nie polecę. Zrobisz, jak chcesz.

 

Co innego, jakbyś za parę lat zmieniał profil np. na Geneo czy Euro86 i dał radę przenieść do nich te wkłady. Zmienia się jednak wymiar ośnieżnicy i szyby będą miały inne wymiary.

 

Tak więc - ja bym brał tą 1 komorówkę. Jest naprawdę bardzo dobra i niewiele gorsza od tej trójki z którą NA PEWNO będzie problem. Weź tam sobie jedź i podnieś te wkłady ;]

 

Specyfikacji nie potrzebujesz. Ramka szyby waży bardzo mało, folia też. Całość może kilogram na takiej szybie scratchhead.gif Natomiast szkło budowlane ma niewiele różniącą się gęstość - około 2500 kg/m3 Tak więc możesz spokojnie przyjąć, że tafla 4 milimetry o pow 1 m2 waży ~10 kg. ( Jak wspominałem wyżej - na szybach 4 mm wychodziło mi w specyfikacji 10.2 kg - szkło pewnie tam jest takie samo, więc ewentualna różnica to będą gramy ) Więc policz sobie wagę swojego wkładu tak, że 1 mm szkła to 2.55 kg razy 16 ( bo tyle ma Twój wkład szkła ) Wyjdzie 1m2 coś koło 40 kilo. Dla mnie to już trochę za dużo, ale jeszcze przejdzie. :)

 

Głupot o izolacyjności profilu nie słuchaj. Okno wycisza szyba. Nie profil, a różnice poczujesz tylko między bardzo złym a znakomitym profilem. A Twój jest bardzo dobry. 

 

Przedstawiciele handlowi pewnych firm w Polsce, to by człowiekowi najchętniej kazali chatę zburzyć, bo mury nie dobre dla ich cudownych okien, Dach inny, bo stolarka będzie tłumiła nadaremnie. Ehhh... Rak marketingu - mówię Ci.

Edytowane przez PrimoGhost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc - ja bym brał tą 1 komorówkę. Jest naprawdę bardzo dobra i niewiele gorsza od tej trójki z którą NA PEWNO będzie problem. Weź tam sobie jedź i podnieś te wkłady ;]

OK :) jutro rano idę zamówić ten wkład szybowy:

- 44.1SIL/24/8 - 1 komorowy 45db + ciepła ramka + listwę przy szybową w fabryce zrobią pod zmówienie techniczne (stare zamówienie kupna całości okna) tego okna.

 

Wielkie dzięki za pomoc, wytłumaczenie i poświęcenie czasu :thumbup: :thumbup: :thumbup:

 

Wielkie "piwo" leci dla Ciebie ;)

:beerchug:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kanon7

Podobny temat był już omawiany tutaj

 

http://forum.pclab.pl/topic/1206390-Rolety-wewn%C4%99trzne-lub-co%C5%9B-podobnego/

 

Twój profil to budżetówka o przeciętnych parametrach, więc cudów nie oczekuj, za izolacje akustyczna odpowiada całe okno i jego montaż.

 

Dowiedz się jakie dźwięki chcesz wytłumić i jaka mają częstotliwość. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...