Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość RMS_84

Monitor 144Hz a niepełna ilosć fps.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość RMS_84

Mam pytanie odnośnie monitorów 144Hz.

 

Czy 100/120fps na monitorze 144Hz jest płynne i bez lagów ? bo aktualnie mam monitor 77Hz i 60fps na 77Hz wygląda jak 50fps na 60Hz. Pytam się bo niedługo wymieniam monitor i moją uwagę przykuł Samsung C32HG70.

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę o zakupie tego samego modelu tyle że w wersji 27 cali, swoją drogą ciekawe jak odbierają itp itd no i kiedy pojawi się wersja 27 szczerze to już bym się przesiadł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Myślę o zakupie tego samego modelu tyle że w wersji 27 cali, swoją drogą ciekawe jak odbierają itp itd no i kiedy pojawi się wersja 27 szczerze to już bym się przesiadł.

 

Dla mnie 27" to za mało tak samo jak 5 lat temu 24" zrobiło się za mało. Ciekawe że jak kupuje się nowy monitor/TV to przez jakiś czas wydaje się taki super duży a po kilku latach nagle się jakby zmniejszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę jeszcze na AOC AGON AG322QCX ta sama matryca nie wiem czy warto dopłacać ponad 1000 zł skoro w samsungu wiele parametrów mija się z prawdą kontrast, hdr, freesync.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Zwróć uwagę jeszcze na AOC AGON AG322QCX ta sama matryca nie wiem czy warto dopłacać ponad 1000 zł skoro w samsungu wiele parametrów mija się z prawdą kontrast, hdr, freesync.

 

 

Dzięki sprawdzę ale jakoś nie ufam AOC bo często maja gorszą czerń niż Samsung ale różnica 1000zł w cenie to sporo do tego AOC ma inne podświetlenie matrycy i 300 a samsung ma 350 podświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie monitorów 144Hz.

 

Czy 100/120fps na monitorze 144Hz jest płynne i bez lagów ? bo aktualnie mam monitor 77Hz i 60fps na 77Hz wygląda jak 50fps na 60Hz. Pytam się bo niedługo wymieniam monitor i moją uwagę przykuł Samsung C32HG70.

 

 

Pozdrawiam.

 

A jak wygląda 60FPS na 60Hz ekranie dzisiaj, jakbyś miał przesiąść się z 75Hz? Zawsze ciężko wraca się do badziewia :)

 

90FPS+ jak utrzymasz to gra się spoko. 110 czy 120 praktycznie niczym nie różni się od 144. To nie są takie różnice jak między 60-75-100Hz.

 

Co do samego ekranu, ponad 3000zl za matrycę VA bez G-Sync to zdrowe przegięcie. W tej cenie są XB271HU G-Sync 27" WQHD IPS 165Hz.

 

 

Albo inaczej, weź to samo od Acera: https://cenowarka.pl/acer-predator-z321qubmiphzx-um-jz1ee-005-a1682785.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

Acer za 100zl więcej daje g-sync. Różnica powinna wynosić dobre 500zl między Samsungiem a Acerem. Nasuwa się pytanie, czy Samsung dobrze wycenił swój ekranik? Nawet Acer ma mocno pojechaną cenę, bo tysiąc taniej jest wspomniane AOC.

 

Rozumiem, że chcesz Samsunga bo już masz Samsunga? Ale AOC możesz mieć razem z wymianą 1070 na 1080TI. Acera możesz mieć z G-Sync (ewentualnie z IPSem na 27"). Co takiego daje Samsung, że bierzesz go pod uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

90FPS+ jak utrzymasz to gra się spoko. 110 czy 120 praktycznie niczym nie różni się od 144. To nie są takie różnice jak między 60-75-100Hz.

 

A jak to ma się do włączonego VSynca? Mam powiedzmy odświeżanie monitora 120Hz i gra generuje 100 klatek. Czy VSync ograniczy zawsze klatki do 60, jeśli nie będzie w stanie wygenerować 120 kl/s? Jeśli tak to dla mnie monitor wysokohercowy bez GSynca nie ma sensu. Gra bez włączonej synchronizacji odpada, bo tearing jest dla mnie nieakceptowalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz CAP 3 FPSy niżej niż masz odświeżanie na monitorze, najlepiej w RivaTuner ( z pakietu MSI Afterburner ).

 

W sterownikach ustawiasz vsync na ON

 

W monitorze z G-Sync dodatkowo włącza się G-Sync

 

 

W grach wszystkie synchronizacje na off, ewentualnie jak masz regulowany limiter klatek, możesz włączyć go w grze, zamiast w RivaTuner. Ja jestem leniwy to mam po prostu odpalonego Capa w RivaTuner na wszystkie aplikacje 3D.

 

Na ekran trafia tyle FPS, ile wyrenderuje Ci sprzęt. Jeżeli ma ktoś słaby komputer, to g-sync pomoże w stabilizowaniu input laga. Sam G-Sync nie eliminuje w 100% terringu. Żeby wszytko chodziło jak najlepiej, trzeba używać go jednocześnie z synchronizacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam G-Sync nie eliminuje w 100% terringu. Żeby wszytko chodziło jak najlepiej, trzeba używać go jednocześnie z synchronizacją.

 

Jak GSync może nie eliminować tearingu? Skoro dzięki temu klatki wyświetlane są na ekranie wtedy, gdy zostaną wyrenderowane, a nie w równych odstępach czasu, nie ma prawa dojść do tearingu. Chyba że chodzi Ci o sytuacje, że FPS w grze jest spoza zakresu, w którym działa GSync. Ja gram tylko w tytuły singlowe i jestem ciekaw czy przejście z monitora 60Hz na 144Hz+GSync poprawi komfort gry. Jak w grze mam na przykład 50 fpsów to włączony VSync obcina mi chyba do 30 fpsów. Na monitorze z GSync powinienem zobaczyć dokładnie tyle ile karta wygeneruje czyli te 50fps, bez laga, tearingu itp. Pytanie czy jest to warte dopłaty do takiego monitora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w trakcie renderingu klatki pojawi się za szybko kolejna, to rozerwie klatkę jeszcze nie wyrenderowaną na ekranie. Monitor odświeża obraz z Góry na Dół przez ileś tam milisekund. Nawet jak jest Gsync :)

 

Tak czy siak terringu jest mniej z gsync, ale jest. Po odpaleniu Gsync + Vsync terring znika całkowicie. Po wstawieniu limitera 3FPS poniżej odśiweżania monitora stabilizujesz niemal całkowicie czasy wyświetlania klatek, czyli masz idealnie równy i niski input lag. Szczególnie będzie to pomocne jak FPS będzie niestabilny.

 

 

Tak jakoś to działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
. Ja gram tylko w tytuły singlowe i jestem ciekaw czy przejście z monitora 60Hz na 144Hz+GSync poprawi komfort gry. Jak w grze mam na przykład 50 fpsów to włączony VSync obcina mi chyba do 30 fpsów. Na monitorze z GSync powinienem zobaczyć dokładnie tyle ile karta wygeneruje czyli te 50fps, bez laga, tearingu itp. Pytanie czy jest to warte dopłaty do takiego monitora...

 

masz włączoną jakąś głupią opcję przy synchronizacji. Nie pamiętam jak to się nazywało ale na 100% to nie jest zwykły vSync tylko jakiś udziwniony.

 

Co do komfortu gry, terringu i input laga 60Hz vs 144Hz. Jeśli chodzi o terring to ten co masz na ekranie 60Hz jest nie do przełknięcia, w porównaniu do tego jaki byłby na matrycy 144Hz. Przy matrycy 240Hz terring byłby prawie na poziomie nie zauważalnym.

 

Po odpaleniu V-Sync na 60Hz vs 144Hz input lag to niebo a ziemia. Ja na ekranie 60Hz z VSync czułem się, jakbym był piany albo grał na telewizorze. Nie mogłem tego nigdy używać bo psuło całą przyjemność z gry, ( pewnie nie używasz limitera FPS - tym gorzej dla Ciebie i Twojego Input Laga, różnica to powiedzmy 20 vs 100ms ).

 

Podsumowując: TAK monitor 144Hz jest wart zakupu. G-Sync jest wart zakupu jedynie wtedy, kiedy dostaniesz używany ekran w bardzo atrakcyjnej cenie albo kupując nowy nie masz innego wyjścia. Np przy IPS 27 WQHD 144Hz+ wszystkie ekrany warte uwagi w polskich sklepach mają G-Sync, czyli XB271HU )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podsumowując: TAK monitor 144Hz jest wart zakupu. G-Sync jest wart zakupu jedynie wtedy, kiedy dostaniesz używany ekran w bardzo atrakcyjnej cenie albo kupując nowy nie masz innego wyjścia. Np przy IPS 27 WQHD 144Hz+ wszystkie ekrany warte uwagi w polskich sklepach mają G-Sync, czyli XB271HU )

 

 

Sam stoję teraz przed podobnym wyborem czy dopłacać do G-Sync, ale Twój argument o wyższości 144Hz mnie nie przekonuje. Nie każdą grę dasz radę udźwignąć w 144 klatkach, a G-sync działa zawsze i niezależnie od liczby FPS.

 

Poza tym pocieszam się tym, że jak za kilka lat już mój wtedy leciwy 1070 nie będzie wyrabiał 60+ FPS to i przy mniejszej ilości klatek G-sync będzie sprawiał, że gra będzie płynna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dzisiaj inwestował w lepsze GPU a nie w G-Sync. G-Sync w moim wypadku praktycznie nic nie daje. 1080TI rozwala wszystkie gry na łopatki. A to co ma 60-70FPS i tak bym nie grał bez przycięcia detali. Nawet G-Sync nie pomaga jak się człowiek przyzwyczai do 100Hz+.

 

Dobre GPU, Stały FPS, Limiter klatek ustawiony na Hz ekranu minus 3FPSy, VSync ON i jedyne co zmienia G-Sync, to stabilizacja Input laga, ale na poziomie dosłownie kilku milisekund w skali poniżej 20ms jak dobrze pamiętam.

 

ps. ja kupiłem 1080TI żeby pograć trochę w Wiedźmina. Na gtx1070 wyłączyłem go po 10 minutach. Tragedia dla mnie była nie gra. okolice 60FPS + Gsync to poziom absolutnie nie akceptowalny do grania dla kogoś, kto przyzwyczaił się do 100Hz+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...