Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lukas14

ASROCK AB350M-HDV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam płytę ASROCK AB350M-HDV oraz ramy 1 x Goodram 8GB 2400MHz cl15

W biosie nie widzę profilu xmp oraz przy ręczny podkręcaniu ramów np na 2666MHZ przy restarcie pc są 3 sygnały dźwiękowe i pc nie staje. Musze zresetować bios i wtedy wraca wszystko do normy. Pytanie czy robie coś źle ze czy ramy bądź płyta nie obsługuje profilu xmp. I czemu nie mogę podkręcić ręcznie ramu ?

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ramy nie mają wbudowanego profilu XMP. A co do ręcznego podkręcania to robisz coś źle. Tak się składa że mam taką samą płytę gł i ramy. Co do ramów podkrecilem je do 2800MHz przy napięciu 1.3500. I mi śmiga bez problemu. Może spróbuj podwyższyć tamingi z 15 na 16 i zobacz może wtedy ci się zbutują ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym rozwiązanie 1x8gb to tragedia, jeśli jeszcze możesz to wymień ram na 2x4gb lub 2x8gb, by mieć dualchannel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym rozwiązanie 1x8gb to tragedia, jeśli jeszcze możesz to wymień ram na 2x4gb lub 2x8gb, by mieć dualchannel.

 

Niech lepiej dokupi jedna kość 8gb bo na tej płycie są tylko dwa sloty na ram. 2x4 gb równa się z tym ze więcej gb juz nie dołoży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech lepiej dokupi jedna kość 8gb bo na tej płycie są tylko dwa sloty na ram. 2x4 gb równa się z tym ze więcej gb juz nie dołoży

Zakładam, że ten komputer służy tylko do gier, 8Gb wystarczy jeszcze na długo, a przy single channel, będzie miał sieczkę podczas grania w różnych tytułach i sporo mniejszy FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ten komputer służy tylko do gier, 8Gb wystarczy jeszcze na długo, a przy single channel, będzie miał sieczkę podczas grania w różnych tytułach i sporo mniejszy FPS.

 

nie widzę w tym logiki. koszt 2x4 gb jest ten sam co dokupienie takiej samej kosci 8gb i tez ma w dual i przy okazji 16gb wiec o ram nie musi się martwic długie lata..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widzę w tym logiki. koszt 2x4 gb jest ten sam co dokupienie takiej samej kosci 8gb i tez ma w dual i przy okazji 16gb wiec o ram nie musi się martwic długie lata..

Może prościej. Jak może jeszcze to niech wymieni RAM na 2x4gb i ma spokój. Jak już nie może wymienić, to najlepiej żeby dokupił drugą kość, by było 2x8gb.

 

 

"przy okazji 16gb wiec o ram nie musi się martwic długie lata" - to tak jak byś napisał, komuś z np. Core 2 Duo żeby kupił gtx1070 i nie będzie się musiał martwić GPU przez długie lata :E. Jeśli będzie w stanie używać 16gb RAM to ok, inaczej jest to utopienie pieniędzy( bo jak już pisałem jeśli tylko gra), to zanim do gier będzie mu potrzebne 16gb RAM to będzie wymieniał wszytko + RAM na na nowej platformie na DDR5 16Gb :lol2:

 

Jeszcze kilka słów do autora tematu odnośnie OC RAM.:

Ustawienia w BIOS na dzień dobry:

DRAM voltage 1,5v

SOC 1,2v

Musisz pobawić się timingami poluzować je. subtimingi też najlepiej, chodzi mi o:RC(rc musi być równe lub mniejsze od RP+RAS) FAW, RRDS, RRDL

COMMAND RATE na 2,

Pomocna może być jeszcze opcja geardown mode

Te opcje będę istotne zwłaszcza przy OC RAM 2667mhz+: procODT i/lub CLDO_VDDP , odnośnie wartości odsyłam tu do źródła

Jeszcze raz link

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może prościej. Jak może jeszcze to niech wymieni RAM na 2x4gb i ma spokój. Jak już nie może wymienić, to najlepiej żeby dokupił drugą kość, by było 2x8gb.

 

 

"przy okazji 16gb wiec o ram nie musi się martwic długie lata" - to tak jak byś napisał, komuś z np. Core 2 Duo żeby kupił gtx1070 i nie będzie się musiał martwić GPU przez długie lata :E. Jeśli będzie w stanie używać 16gb RAM to ok, inaczej jest to utopienie pieniędzy( bo jak już pisałem jeśli tylko gra), to zanim do gier będzie mu potrzebne 16gb RAM to będzie wymieniał wszytko + RAM na na nowej platformie na DDR5 16Gb :lol2:

 

Jeszcze kilka słów do autora tematu odnośnie OC RAM.:

Ustawienia w BIOS na dzień dobry:

DRAM voltage 1,5v

SOC 1,2v

Musisz pobawić się timingami poluzować je. subtimingi też najlepiej, chodzi mi o:RC(rc musi być równe lub mniejsze od RP+RAS) FAW, RRDS, RRDL

COMMAND RATE na 2,

Pomocna może być jeszcze opcja geardown mode

Te opcje będę istotne zwłaszcza przy OC RAM 2667mhz+: procODT i/lub CLDO_VDDP , odnośnie wartości odsyłam tu do źródła https://community.am...-lets-talk-dram

 

Jeśli chodzi o 8 GB ram. To odpal sobie np. wiedźmina 3 i przy okazji kilka programów w tle i 8 GB już niestarcza. Wiec lepiej mieć zapas. Podejrzewam tez ze niebawem gry które będą wychodzić będą graniczyć już z sumą 8gb. Do tego dochodzą jakieś programy. Rożnie to bywa.

 

A po drugie link nie działa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ramy już nie mogę oddać wiec dokupię kolejna kość. Widziałem ze ta kość kosztuje 300 zl wiec tragedii nie ma. A jeśli chodzi o napięcie to czemu jak podnoszę już na 1,35 to wyświetla mi wartość na czerwono? Co za duże napiecie? A link faktycznie nie dziala :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ramy już nie mogę oddać wiec dokupię kolejna kość. Widziałem ze ta kość kosztuje 300 zl wiec tragedii nie ma. A jeśli chodzi o napięcie to czemu jak podnoszę już na 1,35 to wyświetla mi wartość na czerwono? Co za duże napiecie? A link faktycznie nie dziala :P

Link poprawiony.

Bo tak uznał producent :E , na mojej płycie dram da się podnieść tylko do 1,5v i przy 1,5v świeci się na czerwono :lol2:

Pamięci DDR4 mogą spokojnie pracować na napięciu do 1,5 24/7, odsyłam do specyfikacji XMP-google. Nawet przy ponad 2,0v mogą pracować("nie zejdą śmiercią nagłą").

1,35v- to "złoty środek", proponuję tylko na czas OC ustawić wyżej i potem zejść z napięciem, żeby się nie pogubić przy OC- co ogranicza pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko po angielsku :E Spodziewałem się tego. Przyjdzie mi wszystko tłumaczyć ale mimo tego dzięki :thumbup:

 

A timingi z 15 to mam zwiększyć na np 16 czy iść w dół np na 14 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link poprawiony.

Bo tak uznał producent :E , na mojej płycie dram da się podnieść tylko do 1,5v i przy 1,5v świeci się na czerwono :lol2:

Pamięci DDR4 mogą spokojnie pracować na napięciu do 1,5 24/7, odsyłam do specyfikacji XMP-google. Nawet przy ponad 2,0v mogą pracować("nie zejdą śmiercią nagłą").

1,35v- to "złoty środek", proponuję tylko na czas OC ustawić wyżej i potem zejść z napięciem, żeby się nie pogubić przy OC- co ogranicza pamieci.

 

A tak po za tematem te goodramy polecą na 3000Mhz? :E

 

A po drugie to Comand Rate to chyba raczej na 1T anie na 2T? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko po angielsku :E Spodziewałem się tego. Przyjdzie mi wszystko tłumaczyć ale mimo tego dzięki :thumbup:

 

A timingi z 15 to mam zwiększyć na np 16 czy iść w dół np na 14 ?

Ustawiasz wyższe wartości-opóźnienia cl 16,np.

2.16.16.16.16.38

 

A tak po za tematem te goodramy polecą na 3000Mhz? :E

Nie słyszałem o wielkich sukcesach w OC na goodramie. Generalnie, żeby odpowiedzieć na to pytanie potrzeba kryształowej kuli :lol2:. Być może na 2933mhz po dłuższym dłubaniu ruszą, pamięci nominalnie chodza na 2400mhz, nie wiem jak była sprawdzana stabilność na tych 2800mhz, być może w rzeczywistości działają stabilnie tylko na 2667mhz. Nie wiadomo na jakich kościach ma pamięci autor- mógłbyś sprawdzić jakie masz kości(np. samsung X-die,micron,hynix) programem taipoon burner?

http://www.softnology.biz/files.html

 

CR 2 daje większą stabilność przy wyższym taktowaniu RAM, CR1 jest bardziej wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik jak podkręcać ram :thumbup: i to po Pl :E

 

 

I według tego filmiku to timingi obniżasz w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik jak podkręcać ram :thumbup: i to po Pl :E

 

Średnio ma się ten poradnik do Ryzena, no ale zawsze to są jakieś podstawy ;)

 

według tego filmiku to timingi obniżasz w dół-

Oglądaj ze zrozumieniem, to zależy co chcesz zrobić, jak chcesz wyższe taktowanie to musisz podnieść timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio ma się ten poradnik do Ryzena, no ale zawsze to są jakieś podstawy ;)

 

według tego filmiku to timingi obniżasz w dół-

Oglądaj ze zrozumieniem, to zależy co chcesz zrobić, jak chcesz wyższe taktowanie to musisz podnieść timingi.

 

Podejrzewam ze tych ramów dużo niepodkreci się więc można pobawić właśnie tymi timingami i zejść w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio ma się ten poradnik do Ryzena, no ale zawsze to są jakieś podstawy ;)

 

według tego filmiku to timingi obniżasz w dół-

Oglądaj ze zrozumieniem, to zależy co chcesz zrobić, jak chcesz wyższe taktowanie to musisz podnieść timingi.

 

Według tego filmiku to w obydwóch wersjach timingi obniżył w dół. Tam gdzie podniósł mniej taktowanie z timingi zszedł niżej a gdzię podniósł maksymalnie taktowanie to timingi tez spuścił w dół ale nie tak nisko jak w przypadku niższego taktowania ale tak czy siak timingi dawał w dół. Wiec Roman85 ma rację. Znalazłem tez inny filmik na YT gdzie gość timingi zostawia na swoim poziomie lub je zmniejsza przy podnoszeniu taktowania. Nie dużo ale o jedną pozycję góra dwie udaje mu się zejść niżej z timingami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zejść niżej. Jak ci się pamięci zbutują to przetestuj ich stabilność Memtest86 jeśli nie to zostaw na dedykowanych timingach lub je podnieś o jedną pozycję czyli 16 . 16 . 16 . 16 . 16 . 38

 

A comand rate na 1T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego filmiku to w obydwóch wersjach timingi obniżył w dół. Tam gdzie podniósł mniej taktowanie z timingi zszedł niżej a gdzię podniósł maksymalnie taktowanie to timingi tez spuścił w dół ale nie tak nisko jak w przypadku niższego taktowania ale tak czy siak timingi dawał w dół. Wiec Roman85 ma rację. Znalazłem tez inny filmik na YT gdzie gość timingi zostawia na swoim poziomie lub je zmniejsza przy podnoszeniu taktowania. Nie dużo ale o jedną pozycję góra dwie udaje mu się zejść niżej z timingami

I weź coś teraz wytłumacz :lol2:

Spróbuję Ci to wyłożyć łopatologicznie przykładami:

0 Masz np. RAM CL15 2400MHZ

1 Nie ruszasz timingów, osiągasz taktowanie np.2667 cl15 i wyżej nie działa, bo są zbyt niskie timingi

2 Podnosisz timingi do cl16, RAM idzie na 2800mhz.

3 podnosisz dalej do cl17 RAM idzie na 2933mhz i dalej już nie daje się podnieść taktowania mimo, że timingi dalej luzujesz np. cl18,19,20

4 Wtedy możesz próbować zacieśnić trochę timingi z np. 17.17.17.17.37 na 17.16.16.16.36 + subtimingi

Jak chcesz osiągnąć wysokie taktowanie to powinieneś ustawić CR na 2, jak uderzysz o ścianę jak w przypadku(3), wtedy możesz spróbować ustawić CR1 i zobaczyć, czy będzie stabilnie.

Ponieważ jak już pisałem Command rate 2 daje większą stabilność przy wyższych taktowaniach RAM

No ale zrobisz jak będziesz uważał za stosowne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I weź coś teraz wytłumacz :lol2:

Spróbuję Ci to wyłożyć łopatologicznie przykładami:

0 Masz np. RAM CL15 2400MHZ

1 Nie ruszasz timingów, osiągasz taktowanie np.2667 cl15 i wyżej nie działa, bo są zbyt niskie timingi

2 Podnosisz timingi do cl16, RAM idzie na 2800mhz.

3 podnosisz dalej do cl17 RAM idzie na 2933mhz i dalej już nie daje się podnieść taktowania mimo, że timingi dalej luzujesz np. cl18,19,20

4 Wtedy możesz próbować zacieśnić trochę timingi z np. 17.17.17.17.37 na 17.16.16.16.36 + subtimingi

Jak chcesz osiągnąć wysokie taktowanie to powinieneś ustawić CR na 2, jak uderzysz o ścianę jak w przypadku(3), wtedy możesz spróbować ustawić CR1 i zobaczyć, czy będzie stabilnie.

Ponieważ jak już pisałem Command rate 2 daje większą stabilność przy wyższych taktowaniach RAM

No ale zrobisz jak będziesz uważał za stosowne :D

 

No dobra a które ustawienia są lepsze pod gry. Wyższe częstotliwości i wyższe timingi czy niższe częstotliwości i niższe timingi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I weź coś teraz wytłumacz :lol2:

Spróbuję Ci to wyłożyć łopatologicznie przykładami:

0 Masz np. RAM CL15 2400MHZ

1 Nie ruszasz timingów, osiągasz taktowanie np.2667 cl15 i wyżej nie działa, bo są zbyt niskie timingi

2 Podnosisz timingi do cl16, RAM idzie na 2800mhz.

3 podnosisz dalej do cl17 RAM idzie na 2933mhz i dalej już nie daje się podnieść taktowania mimo, że timingi dalej luzujesz np. cl18,19,20

4 Wtedy możesz próbować zacieśnić trochę timingi z np. 17.17.17.17.37 na 17.16.16.16.36 + subtimingi

Jak chcesz osiągnąć wysokie taktowanie to powinieneś ustawić CR na 2, jak uderzysz o ścianę jak w przypadku(3), wtedy możesz spróbować ustawić CR1 i zobaczyć, czy będzie stabilnie.

Ponieważ jak już pisałem Command rate 2 daje większą stabilność przy wyższych taktowaniach RAM

No ale zrobisz jak będziesz uważał za stosowne :D

 

Zwracam honor :E Miałeś racje. podniosłem cl na 17 i CR na 2. Podkrecilem do 2933 MHz. Memtest robiłem przez 6 godzin przeszło chyba 9 cykli i wykazało zero błędów :E wychodzi na to ze człowiek uczy się cały życie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te goodramy nie są takie złe, też mam jedną kość i działa stabilnie na 2933 mhz cl18 1,3v po kilkudniowym testowaniu. Mam nadzieję, że jak dołożę drugą kość, to będzie tak samo :v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te goodramy nie są takie złe, też mam jedną kość i działa stabilnie na 2933 mhz cl18 1,3v po kilkudniowym testowaniu. Mam nadzieję, że jak dołożę drugą kość, to będzie tak samo :v

 

Mi się udało je ustawić też na 2933MHz przy napięciu 1.35v a timinigi na CL 16 i CR - 1 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...