Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

czarnydb

Połączenie podsieci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. W tematyce sieci jestem początkujący.

 

Opis:

w sieci mam router FunBOX ze światłowodem adres 192.168.6.1 (dostęp do internetu)

do tego routera podłaczone 2 inne routery, na których utworzone są sieci lokalne

 

ROUTER 1: 192.168.6.2

Sieć lokalna: 10.79.2.1 - "sieć domowa"

podłączonych kilkanaście urządzeń

 

ROUTER 2: 192.168.6.3

Sieć lokalna: 10.79.1.1 - "sieć gościnna"

podłączony serwer NAS (10.79.2.101)

 

Chciałbym aby komputery podłączone do "sieci domowej" widziały "sieć gościnną"

aby z każdego komputera "sieci domowej" dało się "wejść" na ROUTER2 celem jego konfiguracji

aby każdy komputer w "sieci domowej" widział NAS i ewentualnie inne urządzenia podłączone do "sieci gościnnej"

chciałbym też na komputerach "sieci domowej" dało się zmapować dyski serwera NAS podłączonego do "sieci gościnnej"

 

oczywiście idealnie by było aby komputery w "sieci gościnnej" nie widziały/nie mogły się łączyć z "siecią domową"

 

doczytałem w necie, że rozwiązaniem jest routing statyczny NAT ale nie potrafię go skonfigurować

nie wiem też czy routing statyczny jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem do opisanych wyżej potrzeb

 

w załączeniu schemat graficzny sieci

 

Pozdrawiam

Daniel

post-584133-15046064280204_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Routing ale bez NAT potrzebujesz. Najlepiej jakbyś miał mikrotika i na jednym routerze to wtedy ogarniesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Routing ale bez NAT potrzebujesz. Najlepiej jakbyś miał mikrotika i na jednym routerze to wtedy ogarniesz

 

A coś więcej bo nie ogarniam :-)

 

Poza tym wolałbym pozostać przy tym sprzęcie co mam

i tak jest go już dużo :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawdz czy routery potrafia wyłaczyć NAT i dzialac jak normalny router bez NAT.

Wtedy tylko na glownym routerze ktory ma NAT dodajesz trasy statyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sprawdz czy routery potrafia wyłaczyć NAT i dzialac jak normalny router bez NAT.

Wtedy tylko na glownym routerze ktory ma NAT dodajesz trasy statyczne

 

Oba routery 1 i 2 ma checkbox NAT - więc rozumiem, że na obu routerach można wyłączyć tą usługę.

Pytanie tylko czy nie jest ona potrzebna do prawidłowego działania innych usług?

mam skonfigurowane na routerach przekierowania portów dla usług FTP, VPN L2TP iPSec, WWW otwarte porty dla klienta bittorent czy do nich usuługa NAT jest konieczna? do tej pory na obu routerach były te checkboxy zaznaczone.

 

No i pytanie jak mam skonfigurować router FunBOXa aby efekt był taki jak oczekuję?

Jakie trasy ustawić na FunbBoxie??? poza tym czy FunBOX obsługuje routing statyczny?

 

 

Pozdrawiam

Daniel

post-584133-15048017006433_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...