Skocz do zawartości
bistuskot

Dostępne tylko 4GB z 8GB zainstalowanego RAM.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Zwracam się o pomoc przy zagwozdce. Do niedawna miałem zainstalowane 8GB Ramu x4 po 2GB. Nie było problemu. Nagle okazało się, że dostępne jest tylko 3.99GB z zainstalowanych 8GB.

Nie zwrócił bym pewnie na to uwagi, gdyby nie odczuwalne spowolnienie pracy komputera. Wyciągnąłem więc kości, wyczyściłem wsadziłem jeszcze raz. Pozamieniałem je slotami, nie pomogło. Wymieniałem kilka dni temu procesor, z i3 530 na i7 870. Co ciekawe, okazało się że przy zamontowanym i3 i wsadzonych kościach do dwóch pierwszych slotów komputer w ogóle się nie włącza, tylko piszczy. Na i7... nie ma tego problemu, normalnie się włącza jednak widzi tylko 3.99GB. Wcześniej nie było z tym problemu.

Kości są sprawne, sprawdzałem. Wina zdaje się leżeć po stronie slotu, ale czemu w takim razie komputer włącza się na i7 i pokazuje zainstalowane 8GB? W międzyczasie kilkanaście razy testowałem procesor w programie Intel Burn Test, czy możliwe jest że doprowadził on do uszkodzenia slotów? Sloty oczywiście czyściłem, resetowałem BIOS. Dziwi mnie to, że komputer włącza się zależnie od wsadzonego procesora i teoretycznie widzi te 8GB. W czym może leżeć problem, ewentualnie jak mogę sprawdzić czy to faktycznie wina slotów?

Edytowane przez bistuskot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobierz program CPU-z, zakładka SPD i zobacz czy w ogóle obie kości są wykrywane, jeśli tylko jedna jest wykrywana to wyłącz pc i zamień je miejscami. W zależności od tego co się stanie to będziemy myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście sprawdzam Memtest czy pamięci są oki. Jak wskazuje błędy w jednym to przemieniam sprawne z wadliwymi i znowu sprawdzam Memtest. Po takim czymś jesteś w stanie wywnioskować czy jest wadliwy ram czy slot. W razie jakiś dziwnych zachowań można sprawdzić Memtest tylko na jednej kości ram żeby mieć pewność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości sprawdzałem Memtestem, co prawda test przeleciał tylko raz, ale niczego nie znalazł. Jak pisałem, komputer uruchamia się i działa na wszystkich kościach. Jakiś problem występuje z dwoma pierwszymi slotami przy CPU, ich albo nie widzi jako dostępnych na i7, albo piszczy na i3, jeśli są wpięte. Sprawdzałem czy piny na płycie nie są wygięte, wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) msconfig ogarnąłeś (tj. wyłączona opcja ograniczania pamięci) ?

2) Próbowałeś nieco zwiększyć napięcie na IMC/UnCore (+0,05V) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Formata nie robiłeś przypadkiem? System 64 bit? , teoretycznie najprostsze pytania które na samym początku trzeba było zadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem, pomoglo odpalenie komputera z jedną kością wejscie w bios i zapisanie ustawien i dokladanie w ten sposob po 1 kosci. Mi się udało że zatrybilo wszystko i chodzilo bezproblemowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W msconfig opcja maksymalnej pamięci jest odhaczona. IMC zwiększyłem o 0,05V, komputer piszczał na i3, więc ustawiłem z powrotem na auto.

Nie robiłem formatu, a system to Win7 x64.

@unlucky Zapisanie jakich dokładnie ustawień w BIOS? Próbowałem uruchamiać komputer z jedną kością, w dwóch pierwszych slotach za każdym razem piszczał, niezależnie od kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydają się być w porządku, żaden nie był wygięty. Przeczyściłem je sprężonym powietrzem, bez zmian. Mniej więcej w czasie, kiedy zauważyłem że komputer zwolnił (przez RAM) robiłem reset BIOS przez przywrócenie ustawień domyślnych. Mogło to mieć jakieś znaczenie? Później raz jeszcze go resetowałem, przez wyciągnięcie baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Zwracam się o pomoc przy zagwozdce. Do niedawna miałem zainstalowane 8GB Ramu x4 po 2GB. Nie było problemu. Nagle okazało się, że dostępne jest tylko 3.99GB z zainstalowanych 8GB.

Nie zwrócił bym pewnie na to uwagi, gdyby nie odczuwalne spowolnienie pracy komputera. Wyciągnąłem więc kości, wyczyściłem wsadziłem jeszcze raz. Pozamieniałem je slotami, nie pomogło. Wymieniałem kilka dni temu procesor, z i3 530 na i7 870. Co ciekawe, okazało się że przy zamontowanym i3 i wsadzonych kościach do dwóch pierwszych slotów komputer w ogóle się nie włącza, tylko piszczy. Na i7... nie ma tego problemu, normalnie się włącza jednak widzi tylko 3.99GB. Wcześniej nie było z tym problemu.

Kości są sprawne, sprawdzałem. Wina zdaje się leżeć po stronie slotu, ale czemu w takim razie komputer włącza się na i7 i pokazuje zainstalowane 8GB? W międzyczasie kilkanaście razy testowałem procesor w programie Intel Burn Test, czy możliwe jest że doprowadził on do uszkodzenia slotów? Sloty oczywiście czyściłem, resetowałem BIOS. Dziwi mnie to, że komputer włącza się zależnie od wsadzonego procesora i teoretycznie widzi te 8GB. W czym może leżeć problem, ewentualnie jak mogę sprawdzić czy to faktycznie wina slotów?

w moim przypadku wystarczylo zmienic windowsa na 64 bity oraz w biosie timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odłącz zasilanie, zostaw 1 kość w slocie A1. Włącz normalnie. Następnie wyłącz ponownie. Dołóż drugą kość do slotu A2. Sprawdź czy jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nic. Zrobiłem zrzuty z CPU-Z, może one coś zasugerują.

 

 

 

17TsIZh.png

Pierwsze dwie kości

hFsNeC8.png

Pozostałe

8pNWjFX.png

 

 

 

BIOS ma przywrócone ustawienie domyślne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łączysz moduł jednostronnym z dwustronnym.

Spróbuj w trybie Single Channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta to P55-US3L.

W trybie single widzi 4GB z czego dostepne jest 1.99GB. Po wpięciu dwóch kości.

 

Odkręciłem płytę, po zdemontowaniu zauważyłem, że jest lekko wygięta na wysokości radiatora/ramu. Może to przez to? Piny na odwrocie płyty są okej. Chłodzenie jest boxowe, po zdemontowaniu też jest lekko wygięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy bios też widzi całe 8 GB ? Pierwszy raz słyszę że kości są sprawne po 2 GB wszystko gra po 4x 2 jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS widzi 4096MB, Windows już 8GB. Z czego 4105MB to "sprzętowa zarezerwowana pamięć". Problem tkwi w dwóch pierwszych kanałach. Nie wiem, czy możliwe jest, by to kanały, a nie sama pamięć były przypisane przez oprogramowanie dla systemu itd. Jeśli nie, to kanały chyba muszą być w jakiś sposób fizycznie uszkodzone, może zagięcie płyty wini. Dziwi mnie tylko to, że Windows mimo to widzi pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam podobny problem z komputerem brata.

i5 760 stock

gigabyte ga-p55m-ud2

ram był 4x2gb

jest 2x4gb Kingstone hyperx 1333MHz

System widzi 8Gb dostępne 4 -.-

W biosie widnieje jako widoczna 2x4Gb jedna jest enabled a w drugiej kolumnie nie ma enabled i nie widnieje jako total memory 8 tylko 4gb.

Jak wyżej opcje msconfig sprawdzone i odchaczone.

Kiedyś na starych kościach 4x2Gb wszystko działało ok, pewnego razu pojawiło się te niedostępne 4Gb. Myślałem, że to kwestia padniętych slotów ale po wymianie na 2x4Gb problem jest nadal.

Ramy zamieniane miejscami przekładane etc i nic.

Jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałbym zwiększyć nieco napięcie jak wcześniej było sugerowane. A jak na prawdę brak pomysłów to ja bym się podjął aktualizacji biosu jeśli jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile zwiększyć? 0.05v? Dołożyłem na próbę jeszcze 2gb i to samo jest 10 dostępne 4 :E w poniedziałek podjadę do kumpla on ma 2x8gb zobaczymy czy będzie widziało 8gb na jednej kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jedyne sensowne wytłumaczenie problemu z ramem, to uszkodzone sloty. Nie mam pojęcia jak doszło do uszkodzenia, bo przestał działaś "sam z sie". Kupiłem dwa moduły po 4GB, zamontuje i powinno działać.

 

Co do problemu kolegi wyżej, to może przywrócenie biosu do stanu domyślnego pomoże? Skoro widzi tylko połowę niezależnie od rozmiaru wpiętych kości, to raczej problem leży w oprogramowaniu. Swoją drogą w BIOSie w miejscu, w którym nie ma enabled... nie da się tego przestawić? Włączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios resetowany bateria wyciągana etx 8 nic. Spróbuję jeszcze dać trochę volta więcej a jak nie zadziała to z ramem kumpla. Ogólnie nic się właśnie nie da zmienić na enabled, no chyba że totalnie ślepy jestem ale z 5 razy sprawdzałem wszystkie opcje po kolei xD jak coś będę wiedział dam znać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...