Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Windows 7 na SM961 (Lenovo M710S)./

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 'mały' problem, w robocie zamówili 44 sztuki Lenovo M710S na Kaby Lake'ach i5 7400 albo 7500 i zonk - okazało się że nie latają na Win 7 gdzie cala organizacja lata na jednym obrazie Windows 7 Enterprise (HP 7800-8200, tylko do biblioteki chcieli sie popisac i kupili partie nowych Lenovo za jakies 25 tys euro...).

Na mnie spadło zadanie stanięcia na głowie i wrzucenia na jedną sztukę Windows 7 Enterprise żeby firma która nam podaje obrazy OS (nie wiem jak to się po Polsku nazywa :E ) mogła na jego bazie zrobic kompletny obraz z softem i sterownikami.

 

Sęk w tym ze w PC siedzi Samsung SM961 NVMe, próbowałem juz slipstreamowania sterowników NVMe i albo nie dzialaja wcale (Intelowskie sterowniki) a te niby od Samsunga zaraz po "Windows is loading files" wywalają BSOD-a nvme.sys.

W BIOSie wszystko ustawione na legacy boot / CSM.

 

Ktoś ma jakiś pomysł? Spędziłem nad tym gratem dzisiaj już kilka h i dalej nic. Szkoda ze nie ma w nim nawet złącza SATA zeby wstawic tam zwykly dysk SSD. mad2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zainstaluj system na jakiś dysk usb, wgraj poprawki Microsoftu zawierające sterowniki do nvme, powiel system z dysku usb na wewnętrzny system programem easyus todo backup, powinien się zbootować, zresetować i działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien botować, zarówno z pena jak i dvd, no chyba że instalujesz z obrazu, a w uefi przestawiłeś czasem z idi na achc albo coś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z innej beczki - wiesz, ze Microsoft blokuje aktualizacje Windows 7 na Kaby Lake?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w uefi przestawiłeś czasem z idi na achc albo coś podobnego?

To o czym piszesz to tryby pracy kontrolera SATA.

Dysk NVMe działa podpięty do magistrali PCIe, i nie ma żadnego związku z SATA.

 

 

Postaw win7 na wirtualce, zaktualizuj do reszty (by wszedł m.in. update z NVMe) (pytanie tylko czy w Twojej orgarnizacji w ogóle ona się pobiera przez WSUS...), a potem zrób klasycznie sysprep+generalize, i spróbuj taki obraz wrzucić na docelowy sprzęt.

 

Win7 na kebabach nie jest formalnie wspierane - miłego bujania się na betowych sterownikach do integry (jeżeli brak dedyka), i hackowania WU (jeżeli WSUS nie blokuje aktualizacji blokującej dalsze aktualizacje na zbyt nowym sprzęcie).

 

Ktokolwiek zadecydował o takim sprzęcie i wiedział że ma to trybić pod win7 powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym ze w PC siedzi Samsung SM961 NVMe, próbowałem juz slipstreamowania sterowników NVMe i albo nie dzialaja wcale (Intelowskie sterowniki) a te niby od Samsunga zaraz po "Windows is loading files" wywalają BSOD-a nvme.sys.

W BIOSie wszystko ustawione na legacy boot / CSM.

Nie da się zbootować dysków NVMe w CSM/Legacy, ponieważ założę się, że Lenovo sformatowało je na GPT.

Do tego dochodzi kwestia braku obsługi NVMe w CSM/Legacy na SM961 (moduł Nvmexpressdxe jest niedostępny), ponieważ Samsung zakończył wsparcie dla trybu Legacy na dyskach 950 Pro.

Dołóż do powyższego sterowniki USB 3.0 (bez których nie uruchomisz pendrive'a, jak lapek nie posiada USB 2.0) i masz naprawdę ciekawą zagwostkę...

 

Jak ja to widzę : Rozbij ogarnięcie NVMe oraz instalację systemu na dwie części

1) Postaraj się wgrać Windows 7 SP1 x64 na lapku z zewnętrznym dyskiem USB/SATA (pendrive ?)

2) Kiedy ogarniesz obraz instalatora (i potrzebne mu sterowniki), przygotuj pendrive z tym obrazem ale przygotowany do uruchamiania w środowisku UEFI i dorzuć do niego sterowniki NVMe od Samsunga.

3) Jak wszystko zawiedzie : Wymontuj dysk SM961, podepnij pod zwykły komputer i na nim przeprowadź początkową część instalacji.

 

Jestem jednak przekonany, że korzystając z programu aktualizującego obraz obraz dysku pokroju : LINK, instalacja powinna jakość przejść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam na nim oryginalnej instalacji Win10 bo pajacyki ktorzy przygotowuja nasze OSy się nim bawili, zainstalowali jakąś wersję Win 7 i uznali ze "nie da sie zainstalowac Windowsa 7, dziekujemy" cos namącili i ich instalacja dochodzi tylko do "Starting Windows", lapie zwis (bez BSODa) i sie resetuje, tak bez przerwy. Tryb awaryjny tez nie hula.

Problem w tym że kurde cała organizacja lata na legacy boocie ale żaden nie ma dysku NVMe, tylko HDD i SATA SSD.

Kupili partię nowych komputerów i panika bo nic nie działa a jak zawsze wszystko było na wczoraj ;)

 

Moj wlasny instalator z pendraka normalnie startuje ale nie znajduje zadnego dysku (poniewaz nie ma zaladowanych sterowników, wiadomo), po dograniu sterów NVMe Samsunga łapie BSODa przy samym ładowaniu plików, jeszcze przed instalatorem.

Jedyna opcja to jeszcze raz zmodyfikować obraz .ISO i wrzucić przez Rufus-a ustawionego na tryb GPT+UEFI tylko czy nie będzie problemu potem ze zainstalowaniem systemu przez PXE boot z sieci. scratchhead.gif

Ze sterownikami USB3.0 raczej nie ma problemu skoro pendrak USB3.0 odpala, mycha USB nie działa ale to zawsze mogę doinstalować później, razem z wszystkimi sterowniki.

 

Co do update'ów, można go przeforsowac raz, zaktualizowac do dnia dzisiejszego i reszta mnie nie interesuje. ;) (Chyba że M$ już załatał metodę Zeffy'ego?)

Też tak myślałem żeby przełożyć dysk do innej maszyny, sztuka tylko żeby nie uwalić kolejnej.

Ogólnie to gafa jak cholera, zamówili je zaraz przed wakacjami czyli nici z jakiegokolwiek zwrotu. W najgorszym wypadku pójdą jako "Set up school PC" w Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sterowniki USB...

Nie da się "uwalić" maszyny wgrywając Windows, odłącz tylko wszystkie niepotrzebne dyski twarde ;)

 

Możesz wgrywać Rufusa na UEFI + MBR.

Pamiętaj tylko o podmianie pliku bootx64.efi (jeżeli masz starą wersję), jeżeli zamierzasz użyć GPT/UEFI lub MBR/UEFI.

 

O PXE będziesz się martwił JEŻELI uda się uruchomić instalator :D

 

Jak mają iść "na żyletki", podeślij jednego do mnie - chętnie podłubie przy instalatorze Win 7 na takim lapku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi myk to to że do tych lenovo wchodzą tylko NVMe. Nie mają normalnego złącza SATA (zasilacz nie ma odpowiednich wyjść!).

Sterowniki mógłbym dograć po instalacji, maszyna ma porty PS/2 także nie ma problemu z myszką i klawiaturą.

 

p.s

To nie lapki:

03_thinkcentre_m710_sff_with_p27h_monitor_hero_shot_front_facing_right_gaming_screen-fill_2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MrMateczko

A może instalator od Win10 do instalacji Win7? (ESD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi myk to to że do tych lenovo wchodzą tylko NVMe. Nie mają normalnego złącza SATA (zasilacz nie ma odpowiednich wyjść!).

Dlatego wymyślono kieszenie SATA-USB ;)

Możesz zainstalować Windows'a na Penie ?

 

A może instalator od Win10 do instalacji Win7? (ESD)

Warto spróbować.

Próbowałeś podmieniać plik bootx64.efi ?

(w moim packu dla NVMe masz działającą wersję : LINK).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio na pendraku, czyli? Zainstalować go z mojejgo PC i bootować z niego OS na tym Lenovo?

Ten instalator nowej generacji do Win7 widziałem tylko na piratach z torrenta ;)

 

Jutro się z tym pobawię i zobaczymy co z tego wyjdzie.thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio na pendraku, czyli? Zainstalować go z mojejgo PC i bootować z niego OS na tym Lenovo?

Ten instalator nowej generacji do Win7 widziałem tylko na piratach z torrenta ;)

 

Jutro się z tym pobawię i zobaczymy co z tego wyjdzie.thumbup.gif

Nowszy instalator możesz dograć do oryginalnego obrazu Windowsa przy pomocy programu od Atak_Snajpera (link do tematu masz wcześniej).

Podmiana pliku bootx64.efi powinna jednak wystarczyć aby uruchomić instalator z oryginalnego Win 7 x64 SP1 (w każdym bądź razie, mi wystarczyła :)).

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jazda, kolejna próba.

 

a) Zmodyfikowane ISO Windows 7 SP1 Enterprise x64 przez RT Seven Lite, dodane sterowniki NVMe i odpowiednie hotfixy jak rowniez driver Intel USB 3.0. Obraz wrzucony na pendraka przez Rufusa w trybie GPT+UEFI.

 

Rezultat (screen z netu ale 100% ten sam blad):

15394d1359058600t-w7-64b-usb-boot-windows-8-efi-error-0xc000000d-boot.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź datę pliku bootx64.efi, który znajduje się w katalogu /EFI/Boot na nowo utworzonym penie pracującym w UEFI.

Jeżeli jest z 2010/2014, podmień na plik z mojej paczki (data 2017).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz sprawdze, Rufus ustawiony jest tak:

4oeTB5B.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego nie możecie zrobić tak jak napisałem, instalacja na dysk usb a potem powielenie działającego systemu na Samsunga ? dokładnie z tym samym dyskiem laptop Della w ten sposób rozbroiłem, przy czym normalne partycje ustawiałem a nie gpt bo potem są rzeźby z ewentualnymi operacjami, czy to zwiększanie/zmniejszanie czy odzysk, backup, darmowe softy przeważnie nie obsługują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up, poniewaz na mobo mam 4 porty SATA i 0 wtyczek z zasilacza, jest tylko jedna 'mini' (jakis wlasny wymysl lenovo) do CD-ROMu.

Musialbym gdzies wygrzebac zasilacz ATX i zrobic pajaka ale oczywiscie twoja opcja jest na liscie, nie mam pod reka pendraka 16-32GB, tylko ósemki.

 

@agent_x007

Masz racje, jest tam stara wersja pliku:

 

fkbhxHr.png

+

Podmienilem bootx64.efi na Twoja wersje, teraz mieli "Loading Files", dochodzi do Starting Windows i po 2s zwisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja mówię o instalacji normalnie na dysk usb na laptopie, nie wiem czy nie ma jakiejś rzeźby ze sterownikami na lenovo, bo nie siedzę przed kompem, na dellu dysk z kieszeni normalnie mi bootował, windows normalnie na nim się zainstalował, dograłem te poprawki ms i skopiowałem "sector by sector" todo backupem na Samsunga i zadziałało z jednym tylko resetem

 

nie pamiętam dokładnie w tym momencie ale po drodze chyba jeszcze jakims partition wizzardem wyczyściłem Samsunga, przez gpt chyba jakieś kwasy się działy ale za dużo tego było (kompów od tamtej pory) więc tak tylko naprowadzam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bulwa, w domu wrzucil bym tego SM961 na Ryzena, sformatowal i gotowe...dziwne ze odpale instalator Win7 normalnie w trybie legacy, ale za cholere nie znajduje mi dysku. Albo RT7Lite sciemnia albo system nie laduje tych driverów do NVMe.

 

+

Podlaczylem do tego Lenovo normalny dysk SATA "na frankensteina" czyli z zasilaniem z innego PC, BIOS go widzi ale instalator Windy nie...najlepsze sa jaja ze chcac zaladowac sterowniki AHCI z innej lokacji ten dysk tam normlanie widnieje i mozna odczytac pliki szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a próbowałeś jakieś modyfikowane iso z driverami i updatami wszelkiej maści ? jak już podłączyłeś dyska i laptop go widzi to pół sukcesu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może najpierw powinieneś zrobić tak jak polecił agent_x007 i zrobić pełną aktualizację moim narzędziem?

Podmnieniony instalator z windows 10 musi pójść! Nie wiem jak dalej ale sterowniki do samsunga będziesz mieć już dograne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze jeszcze Twoje narzedzia, mam ograniczony termin na calosc ;)

Gdybym wiedzial ze tam siedza dyski NVMe to od razu bym to zamówienie w cholere zablokowal albo kazal najpierw wyslac jeden PC do dostawcy obrazow do ewaluacji.

Tak wyglada podejscie w organizacjach rzadowych, szkolach itp. tutaj - kazdy ma wszystko w dupie.

 

@Atak_Snajpera, tez siedzisz w Holandii? Widze ze plik na MF byl wlasnie stamtad wrzucony ;)

Wlasnie go pobieram, ostatnia próba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...