Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tomasz8989

Ryzen 1600. Jak kto jest z pamięcią RAM?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kupując:

- AMD Ryzen 1600

- Płytę główną obsługującą RAM 3000 MHz

- RAM 2x4GB 3000 MHz

 

 

Wystarczy wpiąć kości RAM na płycie i tyle? Będą pracować w 3000MHz? Czy trzeba grzebać w oprogramowaniu, zmieniać, męczyć się itd?

 

Pytam ponieważ czytałem że ludzie mają problemy z ustawianiem MHz w kościach RAM. Zawsze wydawało mi się że wystarczy wpiąć i tyle ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupując:

- AMD Ryzen 1600

- Płytę główną obsługującą RAM 3000 MHz

- RAM 2x4GB 3000 MHz

 

 

Wystarczy wpiąć kości RAM na płycie i tyle? Będą pracować w 3000MHz? Czy trzeba grzebać w oprogramowaniu, zmieniać, męczyć się itd?

 

Pytam ponieważ czytałem że ludzie mają problemy z ustawianiem MHz w kościach RAM. Zawsze wydawało mi się że wystarczy wpiąć i tyle ?

Trzeba będzie ustawić. ;) szansa jest 50%, że wskoczy od ręki na 3000. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nowszych biosach jest szansa, że gdy wrzucisz profil XMP to wskoczy 2933 nawet na Hynixach/Micronach. Czasem da się jakieś timingi wtedy ręcznie podreperować odrobinę, ale to trochę zabawy.

 

Domyślnie zawsze na starcie jest 2133.

 

Szansa na Hynixach (czyli tych budżetowych) jest nawet na 3200MHz, a może nawet 3333, ale to już totalna loteria.

 

Na forach widać też jak niektórzy żyć muszą na 2666.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupując:

- AMD Ryzen 1600

- Płytę główną obsługującą RAM 3000 MHz

- RAM 2x4GB 3000 MHz

 

 

Wystarczy wpiąć kości RAM na płycie i tyle? Będą pracować w 3000MHz? Czy trzeba grzebać w oprogramowaniu, zmieniać, męczyć się itd?

 

Pytam ponieważ czytałem że ludzie mają problemy z ustawianiem MHz w kościach RAM. Zawsze wydawało mi się że wystarczy wpiąć i tyle ?

Zawsze trzeba wejść do BIOS i ustawić pamięci z jaką prędkością mają chodzić, nie tylko na Ryzenie ;)

Generalnie to, czy pójdą z daną prędkością zależy jakie pamięci wybierzesz i jaką płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Tomahawk z Ryzenem 1600 kości G.Skill Aegis DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL16 - poszły na 2966 Mhz - profil 2 w BIOS. To wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Ryzenów są już dostępne dedykowane pamięci. Nie wiem jak to się ma na innych płytach głównych (bo to głównie od nich zależy ile będzie kombinowania). Ja nie miałem najmniejszych problemów (patrz stopka). Wsadziłem, wybrałem 3200MHz + OC i timingi mi same wskoczyły dokładnie takie jak być powinny (włącznie z napięciami). Sprawdzałem czy poza podstawowymi (tCL, tRCD,...) inne również (tRRD_S, tFAW,...) ale spoko, jest tak jak być powinno.

 

Kolega ma płytę ASROCK'a (ASRock X370 PROFESSIONAL GAMING), Ryzena X1700 i pamięci Corsair (dokładnie to CMU16GX4M2C3200C16R, takie ładne, z ledami 8-) ). Powinny pójść spokojnie na 3200 a za cholerę nie chcą :-(. Bios zaktualizowany, wszystkie stery, ustawialiśmy wszystko jak fabryka przewidziała (Corsair) i dupa. Nie przechodzi POST'u i wraca do (bodajże 2133). Zmiana timingów, napięcia, przekładanie w inne sloty,... zero efektu. W końcu wsadziłem moje (G.Skill FlareX) - CHODZI od kopyta (chociaż trzeba było ręcznie wszystko ustawiać bo poza pierwszymi czterema parametrami reszta była skopana).

 

Reasumując... proponuje zakupić kości extra dla Ryzenów albo dowiedzieć się KTÓRE modele (i na jakich płytach) będą z nim chciały bezproblemowo działać (tak by uzyskać co najmniej(!) tyle ile przewiduje producent).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

przecież te corsarze są na hynixach więc mówienie "Powinny pójść spokojnie na 3200" to spore nadużycie w przypadku ryża :E

2933 pewnie dobiją, żeby było 3200 to trzeba się trochę na...robić

 

@autor

 

najpewniejsze są kości na chipach b-die samsunga, producent nieistotny - za jakość trzeba niestety zapłacić

 

dodatkowo 2x4GB to strasznie mało jak na dzisiejsze czasy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

przecież te corsarze są na hynixach więc mówienie "Powinny pójść spokojnie na 3200" to spore nadużycie w przypadku ryża :E

2933 pewnie dobiją, żeby było 3200 to trzeba się trochę na...robić

 

Chciał chłop ledy to ma ledy :-). Ja zakupiłem FlareX. A że owe Corsarki powinny pójść na 3200 to wyczytałem na różnych anglojęzycznych forkach tyle że... Masz rację, tyle z tym kombinowania że spasowałem. Gdyby to był mój sprzęt to pewnie bym walczył a tak, nie chcę czegoś puścić z dymem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są trident Z LED dla miłośników światełek :whee:

Pięękne !!! Kce do mojego Aoruska !!! :E

 

A pamięci wcale nie idą jak powinny, Cugoś mi tyle razy klarował że "nie umim", a okazało się że moje Corsairy po prostu szybciej jak 2666 nie chodzą i tyle, taki klimat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kupując:

- AMD Ryzen 1600

- Płytę główną obsługującą RAM 3000 MHz

- RAM 2x4GB 3000 MHz

 

 

Wystarczy wpiąć kości RAM na płycie i tyle? Będą pracować w 3000MHz? Czy trzeba grzebać w oprogramowaniu, zmieniać, męczyć się itd?

 

Pytam ponieważ czytałem że ludzie mają problemy z ustawianiem MHz w kościach RAM. Zawsze wydawało mi się że wystarczy wpiąć i tyle ?

 

Zawsze trzeba w BIOSie ustawić chociaż profil XMP czy to na AMD czy na Intelu. DDR3 tak samo tego wymagało. Nigdy pamięci same się nie odpalały na ustawieniach XMP.

 

 

 

Ryzen dodatkowo ma problemy z Ramami. Ale nie do końca to jest jego wina, tylko ogólnie specyficznej sytuacji. Dotychczas sprzedawane pamięci z profilami XMP były testowane zawsze na Intelach. Producenci sprzedawali je jako sprawdzone i ustawione pod Intele. Na Ryzenach się okazało, że byle badziewie nie zasługuje na naklejki 3000+. Oczywiście odpowiedź producentów jest dość specyficzna, wrzucają na rynek DDRy dedykowane dla Ryzena ale za dodatkową opłatą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie RAMu jest czasochłonne. Najpierw trzeba ustawić CPU na auto/stock. Potem modyfikujesz pojedynczo po trochu timingi, jeśli się bootuje Windows to Prime95 lub inny test przez jakąś godzinę i tak w kółko.

 

XMP czasem ludziom działa, Memory try it! też jest z gotowymi ustawieniami, których można spróbować. Czasem działają, lecz zwykle mają dość mało optymalne timingi, ale to jest pewne ułatwienie, pewien punkt startowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu może sprawdzał jak sprawują się Kingstony Hyperx 2666 CL16? Kupiłem je w b dobrej cenie, ale nie wiem czy jeszcze nie będę se pluł w brodę :P Reszta to R5 1400 i Asus B350 ROG. Sprzęt ledwo złożony, nic jeszcze nie grzebałem. Jedynie BIOS zaktualizowałem bo był okrutnie stary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu może sprawdzał jak sprawują się Kingstony Hyperx 2666 CL16? Kupiłem je w b dobrej cenie, ale nie wiem czy jeszcze nie będę se pluł w brodę :P Reszta to R5 1400 i Asus B350 ROG. Sprzęt ledwo złożony, nic jeszcze nie grzebałem. Jedynie BIOS zaktualizowałem bo był okrutnie stary.

Już dawno temu czytałem, że przynajmniej 2x4gb chodzą bez problemu z XMP na 2667mhz ;) nawet wydaje mi się, że ktoś je tutaj zamienił na nie i był zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam je aktualnie na 2666, difoltowo, ale bardziej mi chodzi o coś w okolicach 3000 ;) Źle się na początku wyraziłem, w poprzednim poście. Chodzi mi o OC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam je aktualnie na 2666, difoltowo, ale bardziej mi chodzi o coś w okolicach 3000 ;) Źle się na początku wyraziłem, w poprzednim poście. Chodzi mi o OC. 

Może się da jak się postarasz, tylko musisz spróbować, 2933 powinno dać się zrobić, jak nie to jeszcze jest 2800mhz. Mogę Ci potem na forum, albo na priv napisać co, jak ustawiać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach przesiadkę na r5 1600. Posiadam niestety pamięci corsair LPX 2*8 gb 2133 Mhz cl13, trochę niskie taktowanie. Jestem ciekaw na ile by poszły po oc. Zmiana nie ma sensu. 1,5 roku płaciłem za nie 275 zł. Jak myślicie da radę wykręcić na 3000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach przesiadkę na r5 1600. Posiadam niestety pamięci corsair LPX 2*8 gb 2133 Mhz cl13, trochę niskie taktowanie. Jestem ciekaw na ile by poszły po oc. Zmiana nie ma sensu. 1,5 roku płaciłem za nie 275 zł. Jak myślicie da radę wykręcić na 3000?

Nikt tutaj nie ma kryształowej kuli, najpierw spróbuj je podkręcić ;) 2667 powinno dać się zrobić bez problemu, wyżej jak się postarasz, zastosuj się do moich porad z tego linku:

http://forum.pclab.pl/topic/1215114-Mrugni%C4%99cia-ekranu-OC-pami%C4%99ci-sygna%C5%82y-BIOSU-problem-z-WiFi/

jaką masz płytę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu może sprawdzał jak sprawują się Kingstony Hyperx 2666 CL16? Kupiłem je w b dobrej cenie, ale nie wiem czy jeszcze nie będę se pluł w brodę :P Reszta to R5 1400 i Asus B350 ROG. Sprzęt ledwo złożony, nic jeszcze nie grzebałem. Jedynie BIOS zaktualizowałem bo był okrutnie stary.

Miałem te kości, na płycie Gigabyte AB350-Gaming 3 śmigały 2933 CL14 Tr1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach przesiadkę na r5 1600. Posiadam niestety pamięci corsair LPX 2*8 gb 2133 Mhz cl13, trochę niskie taktowanie. Jestem ciekaw na ile by poszły po oc. Zmiana nie ma sensu. 1,5 roku płaciłem za nie 275 zł. Jak myślicie da radę wykręcić na 3000?

Sprawdzenie nic nie kosztuje :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qwertypp10, Pitt_34 - dzięki panowie, jak będę miał chwilę to się pobawię i ew. poproszę o wskazówki; na razie muszę sobie jeszcze ze sterownikami poradzić bo niestety mam dość częste BSODy - być może to kwestia starszej VGA (aktualnie 550 Ti - długa historia...), być może sieciówki bezprzewodowej na USB, być może Win 10 musi się jeszcze poaktualizować bo świeżo postawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win10 to na "dzień dobry" wejdź sobie w panel starowania i aktualizuj (bo ściągnie Ci pewnie z 4GB danych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem sobie pc na ryżu 1600 i mam problem z stabilnym działaniem jednostki, Agesa wgrana sterowniki też i wywala mi Bluescreena clock_watchdog_timeout. Procek nie kręcony i obawiam się, że mogą to być pamięci ;( G.skill trident z 3600 cl16 płyta główna to taichi. Proszę o jakieś podpowiedź co to może być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci masz dobre, płyta też spoko

wywala się tylko pod obciążeniem czy od tak losowo nawet w przeglądarce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem sobie pc na ryżu 1600 i mam problem z stabilnym działaniem jednostki, Agesa wgrana sterowniki też i wywala mi Bluescreena clock_watchdog_timeout. Procek nie kręcony i obawiam się, że mogą to być pamięci ;( G.skill trident z 3600 cl16 płyta główna to taichi. Proszę o jakieś podpowiedź co to może być

3600mhz nawet na taichi może być ciężko ustawić, ale jeśli masz b-die to powinno być to możliwe - XMP to za mało, musisz najpierw ustabilizować niższe prędkości np. 2667-3200mhz- masz raczej dobre pamięci i płytę, spróbuj najpierw ustawić 3200mhz.

Np. 3200mhz

timingi CR1/2 16.16.16.16.36.52

dram voltage 1,5v

soc 1,2v

Żeby od czegoś zacząć, musisz najpierw podać nam dokładną nazwę swoich pamięci- takich jak twoje jest 6 rodzajów ;), a najlepiej od razu podaj zrzut ekranu z taiphoon burenra to będzie wiadomo wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...