Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Piotr LBN

Wymiana RAM-u dla Ryzen 5 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W chwili obecnej posiadam poniższy zestaw:

- Corsair 8GB (2x4GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX  

- MSI B350 Tomahawk Arctic /AMD B350, DDR4, AM4

- AMD Ryzen 5 1600 /3.6GHz, AM4, BOX/ (stock cooler)

 

Mam problem z OC ramu. Bios oczywiście najnowszy. Profile XMP nie działają poprawnie, ręczne ustawienia w różnych konfiguracjach też powodują problemy (3 piknięcia przy restarcie). Nie wiem w końcu czy to płyta z pamięciami się nie lubią czy coś żle ustawiam. Może ma ktoś taki zestaw i sobie poradził?

Powoli się poddaję i mam do Was pytanie - na jaki konkretnie ram ewentualnie wymienić. Dodam, że przy okazji chciałem kupić go więcej czyli 2x8 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te pamięci w konfiguracji 2x8GB. OC na Ryzenie to masakra. Ale mnie o dziwo się udało osiągnąć 2933MHz. Zobacz sobie temat:

http://forum.pclab.pl/topic/1217596-OC-Corsair-16GB-3000MHz-LPX-CL15-Ryzen-5-X370/

Jeżeli będziesz miał jakieś pytania, to w miarę nabytej wiedzy przy męczeniu się u siebie, chętnie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już wymieniać to na B-die Samsunga i tylko takie zatem jeśli te kości je mają, to bym brał. Kurde gdybym przy składaniu zestawu wiedział, że można za tyle kupić, to bym pewnie dopłacił te 200zł, bo wyrżnięcie 3333MHz CL14 na moich to jak latający prosiak, a Samsungi powinny to zrobić.

 

LPX-y to loteria. Większość ma Hynix A lub M-die i te są mocno średnie. Ja mam Microny B-die i sam nie wiem co mam, bo nikt inny takich nie ma, ale XMP 2933 z palca zadziałał stabilnie i da się odrobinę timingi podreperować. Poszły też na 3066, ale stabilność niepewna i timingi słabe. Jeszcze muszę znaleźć czas. Ponoć część LPX-ów ma też jakieś Samsungi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Po weekendzie jak wrócę z delegacji do domu trochę się jeszcze pobawię ze swoimi pamięciami. Nie po to dopłacałem do szybszego ramu żeby teraz chodził na 2133MHz :( bo mnie aż oczy bolą.

@damo69 będę liczył na Twoją pomoc i doświadczenie w walce. Na pewno będą się z Tobą kontaktował.

 

Z drugiej jednak strony jak patrzę na poniższe zestawienie i problemy jakie mam to trochę zaczynam powątpiewać w sens puszczania ramu "wysoko":

 

i00v046vapva_t.jpg

 

Tyle zabawy i nerwów dla przyrostu wydajności rzędu 4% ? Intel 7700K & Ryzen 1700X

Zobaczyłem to i sam już nie wiem.

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu pomajstruj. Wszystko powyżej 2133 to OC i trudno powiedzieć gdzie "wylądujesz", ale na pewno coś wydusisz. Choćby te nędzne 2666, bo to jest najgorsze, co widziałem u ludzi z budżetowymi hyniksowymi paździerzami. Dzięki temu bez wymiany wywalczysz jakieś 5% wydajności. Lepszy rydz niż nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wydusi 3200 przy dobrych timingach.

 

Wzrost jest, choćby w GW2 jest spora różnica płynności. Gra mocno procesorowa i słabo zoptymalizowana pod wielordzeniowce (stary silnik). Minimalne fps na dużych zergach WvW (~60 graczy napierniczających się na ekranie) potrafi się różnić i to widocznie.

 

Jednak te 5% miałem na myśli między 2133 a 2666.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj puścić na timingach 20-20-20-40 i napięciu 1.35v. U mnie LPXy chodzą na 3066.. ale mam te na Samsungach.

2400/2666 powinno pójść bez problemu. Nie przejmuj się jak nie wciśniesz więcej, wcale to jakoś znacząco nie poprawia wydajności, kilka klatek max w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi 20 :E toż to zamuła totalna kompa. Nic powyżej cl 15 nie dawaj.

A co do szybszych pamięci to warto walczyć mimo, że ryzeny nie zyskują tyle co intele to i tak nie raz można zyskać do nawet ~20% fps! na pamięciach ~3200Mhz względem 2133Mhz ~cl15 co już jest ładną sumką.

51 a 60fps jest różnica :D A to tylko kilka fps :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj puścić na timingach 20-20-20-40 i napięciu 1.35v. U mnie LPXy chodzą na 3066.. ale mam te na Samsungach.

2400/2666 powinno pójść bez problemu. Nie przejmuj się jak nie wciśniesz więcej, wcale to jakoś znacząco nie poprawia wydajności, kilka klatek max w grach.

Skąd wiesz ze są na Samsungach? Jak to sprawdzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taki program, Thaiphoon Burner. Ściągnij darmową wersję, kliknij "read" i zrób zrzut ekranu tego co dostaniesz.

 

A CL20 to absurd. Nawet przy 3200 będzie tragiczne. Niech spróbuje opcji "memory try it" czy coś, ustawić na 2800 CL16 najpierw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poróbcie sobie testy to zobaczycie ile daje CL a ile czestotliwosc. Zawsze lepiej podbic czestotliwosc kosztem CL. Napisałem 20 żeby spróbować czy pójdzie a potem stopniowo obniżać do wartości, która sie przyjmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zbyt luźne timingi mogą powodować, że niektóre pamięci też nie będą działać prawidłowo, także nie szaleć timingami w drugą stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odświeżyć temat.

Już jestem na miejscu i chciałem dokończyć moją sprawę. Liczę na Waszą pomoc. Config taki jak w stopce Config foto

 

Na chwile obecną:

1. wgrany najnowszy BIOS 7A34vH7 do mojej płyty z 29.09.2017

BIOS foto

2. reset wszystkich ustawień BIOS do default

DRAM configuration na Auto

3. dla pewności sprawdziłem kości RAM - Corsair 8GB (2x4GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX (CMK8GX4M2B3000C15) v. 5.20

RAM foto

 

Przy nowym biosie są inne profile XMP ale tego nie ruszam.

No i teraz co dalej? Od czego zaczynać i co po kolei zmienić?

Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek programem thaiphoon burner odczytaj wszystkie ustawienia timingów i subtimingów ze swoich pamięci i wprowadź je ręcznie w biosie oraz ustaw pamieci na 2933mhz.

następnie zmień napięcie dla pamieci na 1.4v do 1.45v. ustaw GearDownMode na ENABLE. ustaw też napięcie na NB\soc na 1.15v. zapisz wszystkie te ustawienia w biosie i napisz jaki masz efekt.

 

PS. poczytaj moje posty w tym temacie jakie miałem problemy z ustawieniem swoich pamieci ale rozwiązałem juz wszystkie problem i teraz wszystko u mnie lata doskonale.

http://forum.pclab.pl/topic/1219557-ADATA-16GB-3000MHz-XPG-Z1-CL16/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek programem thaiphoon burner odczytaj wszystkie ustawienia timingów i subtimingów ze swoich pamięci i wprowadź je ręcznie w biosie oraz ustaw pamieci na 2933mhz.

następnie zmień napięcie dla pamieci na 1.4v do 1.45v. ustaw GearDownMode na ENABLE. ustaw też napięcie na NB\soc na 1.15v. zapisz wszystkie te ustawienia w biosie i napisz jaki masz efekt.

Efekt będzie taki, że clear cmos trzeba będzie wykonać.

 

Ja proponuję, żebyś ustawił: 2666 przy 1.35v i cl 16-17-17-36.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt będzie taki, że clear cmos trzeba będzie wykonać.

 

Ja proponuję, żebyś ustawił: 2666 przy 1.35v i cl 16-17-17-36.

 

nie koniecznie będzie musiał czyścić bios zworką. w moim przypadku ustawienia same się resetował po paru restartach płyty.

ja też już myślałem że nie da się tych moich pamięci ustawić na 2933mhz bo na 2666mhz latało idealnie na ustawieniach AUTO na napięciu 1.36v.

miałem dać już sobie spokój z tymi pamięciami na 2933mhz ale w końcu udało się je ustawić i działają rewelacyjnie bez żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem za radami damo69 i pepe88 i dzięki tym wskazówkom komp wstaje przy 2933 MHz.

Odczytałem wszystkie timingi i subtimingi z thaiphoon i przepisałem je w biosie. Część zostawiłem na "auto" bo nie mogłem ich odnaleźć w raporcie z tego programu.

Thaiphoon1

Thaiphoon2

Thaiphoon3

Screeny z biosa po wpisaniu timingów:

BIOS1

BIOS2

BIOS3

Zmieniłem także napięcie RAM na 1,4V i Soc na 1,2V. Zapisałem OC profil.

Komp wstał za pierwszym razem bez pikania. Kilka resetów poszło i wygląda na to, że jest ok.

Teraz muszę to jakoś przetestować i "wygrzać". Co polecicie do test ram-u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem za radami damo69 i pepe88 i dzięki tym wskazówkom komp wstaje przy 2933 MHz.

Odczytałem wszystkie timingi i subtimingi z thaiphoon i przepisałem je w biosie. Część zostawiłem na "auto" bo nie mogłem ich odnaleźć w raporcie z tego programu.

Thaiphoon1

Thaiphoon2

Thaiphoon3

Screeny z biosa po wpisaniu timingów:

BIOS1

BIOS2

BIOS3

Zmieniłem także napięcie RAM na 1,4V i Soc na 1,2V. Zapisałem OC profil.

Komp wstał za pierwszym razem bez pikania. Kilka resetów poszło i wygląda na to, że jest ok.

Teraz muszę to jakoś przetestować i "wygrzać". Co polecicie do test ram-u?

 

Zmniejsz trochę napięcie na soc na 1.15v i zobacz czy będzie stabilnie bo 1,2 to trochę dużo i może nie być potrzebne aż tyle. ja mam u siebie na soc 1.15 na podkręconym ryzenie 1600 @3800 i nie ma problemów.

 

stabilność sprawdzałem na początek MemTest86 oraz Aida64 oraz poprostu urzytkowaniem kompa i w grach.

zrób też test z zimnym startem komputera czyli odłącz kabel od zasilacza na kilka minut i podłącz spowrotem i uruchom komputer. jak nie będzie pikał to raczej będzie wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Musze odświeżyć temat z uwagi, że dokupiłem 2 dodatkowe kości Corsair 8GB (2x4GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX (CMK8GX4M2B3000C15) v. 5.20 - dokładnie takie jak miałem wcześniej. Teraz w sumie zajęte są już wszystkie banki.

I tu pojawia się problem bo komp nie chce startować wg. ustawień OC pamięci, które miałem wcześniej.

Co tu muszę zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestaw na 2666 ;) po obsadzeniu 4 sztuk będzie problem na ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz je ręcznie podkręcić, powoli podnosząc zegar, corsair to chyba najgorszy aktualnie RAM, być może zrobisz tylko 2667mhz na Ryzenie przy konfigu 4x4gb.

Podnieś na dzień dobry SOC na 1,2v i dram voltage na 1,45v, poluzuj timingi, zacznij od 2400mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...