Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Desovsky

Błąd instalacji Windows 7 - nieobsługiwany dysk GPT..

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Desovsky

Witam!

Mam tani, budżetowy laptop z Windows 10 (zaktualizowany z 8.1).

Ten system w połączeniu z 2 GB RAM to porażka, więc postanowiłem zainstalować Windows 7 Home Premium. Zakupiłem płytkę, odpalam komputer z płyty i pierwszy problem - BSOD tuż przed animacją ładowania Siódemki. Poprzestawiałem w Biosie i działa. Teraz doszedłem do partycjonowania. Mam dysk GPT, a Windows 7 chyba tego nie obsługuje.. Na stronie Microsoftu przeczytałem że dysk musi być czysty żeby zmienić format.

Na jednym z dysków mam Windows 10. Ogółem to jest to wspólny laptop więc gdyby Windows 7 nie działał dobrze, to muszę przywrócić Windows 10.

Więc tu moje pytanie: Czy mogę zmienić GPT na MBR bez utraty danych w jakiś sposób? A jeśli nie, to jak mogę zrobić backup obecnego systemu, żeby w razie czego przywrócić?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jak zmienić GPT na MBR bez utraty danych KLIK

a tu masz jak w razie co zrobić kopie systemu KLIK

Oczywiście do backupu możesz użyć innego programu np ,,Paragon Backup''

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma chyba? takiej możliwości dla dysku z systemem - cyt ze strony aomei

 

Launch AOMEI Partition Assistant. Select the data disk you want to convert ...

 

czyli działa tylko na dyskach z danymi, czyli bez systemu - tak samo działa partition wizard

 

przenieść system z gpt na mbr i odwrotnie można tylko za pomocą dism - ale skomplikowane, i trzeba mieć dysk usb na kopie obrazów

 

co do backupu - polecam aomei backupper free - ale co dokładnie zrobić musisz się zorientować, tzn jaką opcję wybrać - najlepszą byłoby klonowanie dysku, bo wtedy wystarczyłoby wgrać z powrotem po ewentualnym przekonwertowaniu na gpt, i ok - ewentualnie może opcja zabepiecz system, albo zrób kopię systemu - na gpt trzeba zrobić kopie partycji z systemem i partycji efi z bootloaderem, stąd trudność; ewentualnie zrób płytkę ratunkową 10, wtedy chyba? bootloadera na efi można przywrócić poleceniem z płytki, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Desovsky

Ok, dzięki. Wracam do domu, to zaraz sprobuje zrobic backup. To chyba najlepszy sposob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Desovsky

Cześć. Wreszcie miałem więcej czasu, więc zabrałem się za ten laptop.

Więc tak: zrobiłem backup dysku programem Paragon Backupper jakby coś poszło źle. Wyczyściłem dysk i zainstalowałem Windows 7 bez żadnych problemów. No, oprócz tego że miałem sterowniki tylko od Microsoftu, więc musiałem instalować wszystkie.. Dzięki, można zamknąć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość :

Windows 7 SP1 x64 pozwala na instalację na dysku GPT tylko po uruchamieniu instalatora w trybie UEFI (który wymaga aktualizacji pliku bootx64.efi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Na przyszłość :

Windows 7 SP1 x64 pozwala na instalację na dysku GPT tylko po uruchamieniu instalatora w trybie UEFI (który wymaga aktualizacji pliku bootx64.efi).

 

 

Lub wystarczy pobrać ze strony np: MSI, programik do integracji driverów USB 3.0 dla Z170/270 i tak ze można zainstalować Windows 7 x64 w trybie UEFI. Oczywiście w trybie UEFI (GPT disk) działają tylko legalne wersje Windows 7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...