Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Exordium

Czym sprawdzac temp na ryzenie

Rekomendowane odpowiedzi

j.w który program poda prawdziwe wyniki.

Ryzen Master, HWINFO pod CPU(tdie),AIDA pod CPU diode. Jak jest jakiś program, to prawdziwą temperaturą na Ryzenach z X (X tylko jest ten problem 1500x, 1600x, na innych chyba nie ma już offsetu)jest ta która pokazuje 20 stopni mniej niż druga dioda, ze względu na offset AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że najbardziej dokładnym programem jaki pokazuje aktualna temperaturę jest AMD Ryzen Master.

Mi bynajmniej pokazuje identyczną jak w HWiNFO64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, podepne się. Jestem posiadaczem 1300x na stockowych zegarach i stockowym chłodzeniu. Mam pytanie odnośnie temperatur. Wyżej piszecie, że najlepiej sugerować się wskazaniami Ryzen Master. W moim przypadku temperatura z tej aplikacji wskazuje jako jedyna inną temperaturę, tj wyższą. W AIDA64 taka sama temperatura widnieje przy polu "CP dioda". Poniżej wstawiam dwa screeny, jeden w pełnym spoczynku, drugi pod obciążeniem OCCT wraz z temperaturami. Temperatura z Ryzen Master strasznie szaleje, wraz jakimkolwiek zadaniem rośnie do około 55 stopni i powoli maleje. Różnicę widać najbardziej w stresie, 50 st vs 75. Czy majac informacje z tych screenów jesteście w stanie powiedzieć czy wszystko jest ok? Którą temperaturę należy uznać za właściwą temperaturę procesora? I wreszcie którą temperaturę wykorzystuje płyta główna przy regulowaniu pracy wentylatora na podstawie stworzonego histogramu?

 

https://zapodaj.net/bb4a98e4c88fe.png.html

https://zapodaj.net/51ed3b4513db7.png.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tą samą płytę co ja i muszę przyznać, że mam podobnie, tyle że z ryzenem 1600, bo tempy też skaczą momentami w idlu, zwykle po uruchomieniu kompa. Temperatury masz trochę wysokie w stresie, ale 1300x ma gorszy cooler od tego od 1600. Nie jest to jednak wcale max, jakbyś odpalił test linpack w occt, to tempy byłyby pewnie ponad 80 stopni. Ta płyta ma też taką przypadłość, że posiada spory vdroop, w idle ustawia zwykle sobie trochę większe napięcie i dopiero w stresie zrównuje się one z tym stockowym. Swoją drogą - 1.25v jakie Ci ustawia w stresie przy stocku, to sporo, zapewne dlatego, że bazowe taktowanie to aż 3.5ghz. Więc chyba tutaj bym się doszukiwał wysokich temperatur. Ratunkiem mógłby okazać się undervolting, albo nawet overclocking. Czasem ustawiając na stałe, np. 3.5 ghz przy niższym napięciu, można jednocześnie osiągnąć podobne wyniki, ale niższy pobór prądu i niższe temperatury. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tą wyższą temperaturę, z Ryzen Mastera trzeba traktować jako temp. procesora? Zawsze używałem HWMonitor, po złożeniu kompa i testowaniu byłem zadowolony z temperatur, które wskazywał tj 30 i 50 stopni w stresie... A tu niespodzianka. Zamówiłem SPC Fera 3 v2. Może uda się trochę zbić temperaturę przy okazji zwiększając kulturę pracy PC.

 

EDIT: Przy zmianie planu zasilania na oszczędzanie energii V core spadło do 0,8V. Plan Ryzena non stop podtrzymuje wysokie napięcie co wiąże się z wysokim taktowaniem zegarów, które nie spada lecz utrzymywane jest na najwyższym poziomie czyli w moim przypadku 3,6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tą wyższą temperaturę, z Ryzen Mastera trzeba traktować jako temp. procesora? Zawsze używałem HWMonitor, po złożeniu kompa i testowaniu byłem zadowolony z temperatur, które wskazywał tj 30 i 50 stopni w stresie... A tu niespodzianka. Zamówiłem SPC Fera 3 v2. Może uda się trochę zbić temperaturę przy okazji zwiększając kulturę pracy PC.

 

EDIT: Przy zmianie planu zasilania na oszczędzanie energii V core spadło do 0,8V. Plan Ryzena non stop podtrzymuje wysokie napięcie co wiąże się z wysokim taktowaniem zegarów, które nie spada lecz utrzymywane jest na najwyższym poziomie czyli w moim przypadku 3,6.

Dobre odczyty pod obciążeniem, to te które pokazują 75*C ;) OCCT widać pokazuje nieprawidłową temp.(nie z tego czujnika). To, że temp. szybko rośnie i się waha to norma przy chłodzeniu powietrznym Fera będzie optymalna, pozwoli obniżyć temp. w stresie i będzie też ciszej niż na boxie, pamiętaj tylko też że liczą się wentyle obudowy i sama obudowa. U Ciebie nie widzę tego offsetu co przy innych Ryzenach, jeśli będziesz tworzyć histogram dla wentyli to musisz samemu ogarnąć z którego czujnika korzysta płyta :E, myślę że jednak z tego co Ryzen Master, ale musisz to samemu metodą prób i błędów sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tą wyższą temperaturę, z Ryzen Mastera trzeba traktować jako temp. procesora? Zawsze używałem HWMonitor, po złożeniu kompa i testowaniu byłem zadowolony z temperatur, które wskazywał tj 30 i 50 stopni w stresie... A tu niespodzianka. Zamówiłem SPC Fera 3 v2. Może uda się trochę zbić temperaturę przy okazji zwiększając kulturę pracy PC.

 

EDIT: Przy zmianie planu zasilania na oszczędzanie energii V core spadło do 0,8V. Plan Ryzena non stop podtrzymuje wysokie napięcie co wiąże się z wysokim taktowaniem zegarów, które nie spada lecz utrzymywane jest na najwyższym poziomie czyli w moim przypadku 3,6.

 

Zmiana chłodzenia to z pewnością dobry ruch, dla mnie ten stockowy od Ryzena to trochę helikopterek, dopiero po ogarnięciu w biosie przestał mi przeszkadzać, ale ja jestem fanatykiem ciszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...