Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DrW

RX 460 Undervolting

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

W sprawach komputerowych jestem nowy i nigdy wcześniej nie próbowałem robić OC podzespołów. Co prawda działam na najtańszym low-endzie jaki się da, ale mimo wszystko nie chciałbym spalić sobie podzespołów. :E

 

Karta graficzna: MSI Radeon RX 460 2G OC

Procesor: Intel Pentium G4560

Płyta główna: ASUS H110M-D :E

 

I tutaj nasuwa się pytanie: wolno mi cokolwiek ruszać z taką płytą główną? Słyszałem, że RX 460 po obniżeniu napięcia i podwyższeniu zegarów potrafi dogonić GTX 1050, a o ile nie zależy mi na podwyższeniu FPS w Wiedźminie z 40 na 45, to poprawa kultury pracy by się przydała (1x 90mm wiatraczek rozkręca się do 2600RPM, jak w nocy przyciszę głośniki to nawet muzyki z gry nie słyszę. :E ) Raz próbowałem na własną rękę obniżyć napięcie, tak pokombinowałem że pulpit mi wykrzaczyło. :E I komputer zrebootował.

 

Druga sprawa: Powinienem zainstalować oprogramowanie od MSI? Z tego co rozumiem to gryzie się z Wattmanem - po zamontowaniu karty graficznej i zainstalowaniu sterowników AMD, nie dało się zainstalować Afterburnera z płyty. I teraz nie wiem czy coś kombinować w tej kwestii, czy jednak Wattman jest równie dobrym narzędziem?

 

Jakby ktoś korzystał z tej samej karty graficznej to prosiłbym o podzielenie się przykładem optymalnego ustawienia napięć/zegarów, wiem że dla każdego egzemplarza są one inne, ale chciałbym mieć się na czymś bazować.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam przykładu który byś chciał usłyszeć, ale napiszę Ci kilka rzeczy. Underwoltingiem nic nie popsujesz, jedynie upewnij się poprzez jakiś poradnik z youtube, czy masz afterburnera dobrze skonfigurowanego-np. żeby aplikował OC po restarcie PC+ resetował ustawienia jeśli PC się wykrzaczy.

1 Nie babraj się z wattmana, moim zdaniem jest zbugowany. Zainstaluj MSI afterburnera nie z żadnej płyty, tylko najnowszą wersję. Wydaje mi się, że rx460 to nie jest gorąca karta, ale mogę się mylić, zobacz jakie masz temperatury podczas obciążenia GPU różnymi grami, tymże programem(możesz go skonfigurować tak by podczas gry wyświetlał Ci wyszystkie potrzebne dane:

a zegary VRAM, GPU

B tachometr

c napięcie

d fps

2 Max temperatura dla polarisa to 84*C, potem będzie throtling-zabezpiecznie zmniejszające zegary+ temp.

Spróbuj najpierw w afterburner ustawić sobie samemu krzywą wentylatora, tak aby był niesłyszalny podczas np. internetowania, a podczas gry, by nie był uciążliwy dla ucha i jednocześnie by wentylatory pracowały jak najszybciej by zachować jak najniższą temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, w chwili wolnego czasu pobiorę Afterburnera z neta. :P

 

Temperatury nie są przesadnie wysokie, dochodzą do ok 72C gdy ustawię obroty wentylatora na 2000rpm a to podobno wciąż optymalna wartość. Jednak jeżeli da się zejść niżej, to czemu by nie spróbować?

 

Najbardziej się martwię o obecną płytę główną, nie ma napisu "GODLIKE GAMING" więc nie wiem czy nada się do OC... Ale to chyba tylko ma znaczenie przy podkręcaniu procesora? Na wszelki wypadek nie będę zwiększał limitu poboru prądu, żeby złącza PCIE nie podgrzewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karte możesz spróbować odblokować do Rx 560 , tutaj masz bios : https://overclocking.guide/download/msi-rx-460-2gb-oc-unlocked-bios/ . Co do oc daj w wattmanie power limit + 50 a napięcie obniź przy ostatnich dwóch poziomach o 18. U mnie to pomagało utrzymać stabilny boost , po unlock i undervotlingu miałem rx 560 z 1300Mhz na rdzeneniu , z tym że ja miałem gigabyte rx 460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, w chwili wolnego czasu pobiorę Afterburnera z neta. :P

 

Temperatury nie są przesadnie wysokie, dochodzą do ok 72C gdy ustawię obroty wentylatora na 2000rpm a to podobno wciąż optymalna wartość. Jednak jeżeli da się zejść niżej, to czemu by nie spróbować?

 

Najbardziej się martwię o obecną płytę główną, nie ma napisu "GODLIKE GAMING" więc nie wiem czy nada się do OC... Ale to chyba tylko ma znaczenie przy podkręcaniu procesora? Na wszelki wypadek nie będę zwiększał limitu poboru prądu, żeby złącza PCIE nie podgrzewać.

:D Spokojnie płyta nie ma tutaj nic do gadania XD

Power limit możesz spokojnie zwiększyć, nic się nie stanie ani płycie, ani kabelkom pcie, ta karta nie ciągnie tyle prądu :D

Underwolting możesz spokojnie przeprowadzić samemu, tylko najpierw musisz sobie ustawić afterburnera dla "bezpieczeństwa"- nic nie uszkodzisz fizycznie jak przesadzisz z obniżaniem napięcia, ale jak z każdym uruchomieniem windows będą Ci się ładowały jakieś "przesadzone" ustawienia to potem będziesz musiał odinstalowywać afterburnera w trybie awaryjnym ;)

 

EDIT. Ja bym koledze nie polecał szaleć jeszcze z wymianą BIOS ;), chociaż jest to dobra opcja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O odblokowaniu karty do RX 560 słyszałem, ale raz - że podobno działa tylko przy w pełni sprawnych układach, które zostały sztucznie zdowngradowane - jeżeli dodatkowe jednostki zostały wyłączone, bo nie były w pełni sprawne, to utknę z ręką w nocniku? Dwa - jako początkujący chyba sobie odpuszczę takie zabiegi jak wymiany BIOSu. :P

 

Instrukcję obsługi afterburnera można znaleźć na internecie, ale dla pewności wolę się spytać - trzeba wejść w opcje i wybrać "odblokuj kontrolowanie napięcia"? No i kontrolowanie wentylatora w zakładce obok? I eksperymentalne ustawienia nie są automatycznie wznawiane przy startupie, mam nadzieję? :kwasny:

 

PS

Co zrobić, by Afterburner wyświetlał temperatury i inne informacje podczas gry?

 

PPS

Opcja zwiększenia poboru energii jest zaciemniona. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie tak:

https://zapodaj.net/141d01881502d.png.html

Musisz wejść w monitoring i zaznaczyć "pokaż w OSD", w opcjach drugiego programu instalowanego z burnerem -rivatuner możesz sobie zwiększyć rozmiar tekstu, kolor itd.

Masz na pewno w karcie w ogóle wejście na dodatkowe zasilanie? Jeśli nie to raczej opcja zwiększenia power limit będzie niedostępna. Jeśli masz podpięte jednak zasilanie dodatkowe, to zobacz, czy po zastosowaniu tych opcji i restarcie programu będzie dostępny suwak. I jak coś ja używam najnowszej wersji beta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten model karty nie ma dodatkowych pinów do zasilania, także zagadka rozwiązana. :P Przy instalacji Rivatunera wyskoczyło mi, że program nie jest kompatybilny z moją wersją systemu i nie może zostać włączony. Wątpię, by zaktualizowany Windows 10 był źródłem problemów, ale chyba będę musiał skorzystać z jakiejś alternatywy. GPU-Z się do tego nada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten model karty nie ma dodatkowych pinów do zasilania, także zagadka rozwiązana. :P Przy instalacji Rivatunera wyskoczyło mi, że program nie jest kompatybilny z moją wersją systemu i nie może zostać włączony. Wątpię, by zaktualizowany Windows 10 był źródłem problemów, ale chyba będę musiał skorzystać z jakiejś alternatywy. GPU-Z się do tego nada?

Jako tako, ale będziesz musiał robić alt+tab i patrzeć na wykresy, bo gpu-z nie ma podglądu w czasie rzeczywistym. Ale wracając do do rivatuner- dziwna sprawa z tym błędem, masz jaką wersję windows 10 64/32bit? Jeśli pobrałeś wersję beta afterburnera, to w takim razie pobierz wersję starszą ze strony MSI i zobacz, czy będzie działało ok(w końcu to tylko beta :E)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 10 64 bit

 

To ja może spróbuję trzymać w jednym oknie benchmark a w drugim program, zamiast robić fullscreena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, by zaktualizowany Windows 10 był źródłem problemów, ale chyba będę musiał skorzystać z jakiejś alternatywy. GPU-Z się do tego nada?

 

 

Przy instalce wersji stabilnej MSI (najnowszej) miałem taki sam komunikat.

 

Zainstalowałem najnowszą wersję RT osobno i nie było problemu.

Do RT polecam dodatkowo ściągnąć program HWINFO64. Integruje się z RT i można wyświetlić dużo więcej informacji na OSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...