Skocz do zawartości
arczins

MSI 7600GS AGP - artefakty wyłącznie w jednej z konfiguracji / HTPC Jetway MiniQ 450 - archiwum zmagań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w związku z tym, że do mojego starego "projektu" wreszcie dokupiłem zasiłkę - postanowiłem zainstalować kartę graficzną (wszystko w mojej sygnaturce, to pecet numer 2). Niby wszystko dobrze, dopóki nie odpalam gier. Wszędzie gdzie bądź - artefakty. Dodam, że karta pracuje w trybie AGP 4X. Na innych konfiguracjach problem z kartą nie występuje. Co może być powodem?

 

Softłer: stery 307.83, os: xp sp2 (tymczasowo inaczej niż w sygnaturce)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Arczy.
Porządki. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam taką opcję. Wymienię wszystkie opcje w zakładce Advanced Chipsed Features -> AGP Function Settings:

 

Wszystko wygląda na tę chwilę tak:

AGP Transfer Mode - AGP 4X

AGP Fast Write - Disabled

AGP Aperture Size - 256MB

AGP Aperture Write Combining - Disabled

AGP Driving Control - Auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Wgraj SP3 albo użyj starszego sterownika np. 93.71 (sterowniki usuwaj przy pomocy DDU).

2) DirectX zaktualizowany z dxwebsetup ?

3) Kondensatory na płycie płaskie (nie wybrzuszone) ?

4) Spróbuj AGP w trybie x2.

5) Podaj tytuły gier jakich próbowałeś.

6) Sprawdź slot AGP i przeczyść styki na karcie graficznej

7) Chłodzenie karty działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem - co nastąpiło. Mam ciekawe spostrzeżenia - tak myślę.

 

Wgrałem system całkowicie na nowo - XP SP3, wszystkie aktualizacje - co do jednej, na sam koniec - update DirectX z dxwebsetup.

Kondensatory wyglądają na sprawne, ale co mi umknęło - jeden wypadł, o czym kiedyś pisałem. Miałem podjąć się jego ponownego wlutowania, ale sprzęt przeleżał tyle czasu niewłączany, że kompletnie o tym zapomniałem. Ot, nie miałem kiedy się za to wziąć. Niemniej - reszta w dobrym stanie.

Gry - czysto z epoki, CMR2005, HL2.

Przy ustawieniu AGPX4 artefakty pojawiają zdecydowanie częściej. Przykład: panel sterowania nVidia, kręcące się logo - przy X4 totalny, jeden wielki glitch, lub czarny prostokąt w miejscu normalnie kręcącego się logo, natomiast przy X2 - logo kompletne... tak jakby. Bez zaników, ale za to z masą wybrakowanych polygonów.

Chłodzenie karty działa jak najbardziej, sama karta jest w naprawdę porządnym stanie.

 

Wątpliwości zaczynam mieć natomiast co do płyty głównej w ogóle - wymaga chyba remontu, bowiem raz - jeden kondensator wypadł, a dwa - BIOS gubi ustawienia po pewnym czasie niekorzystania z komputera. Loteria. Raz zapomni prędzej, a raz później. Swoją drogą mam spore obiekcje co do miejsca, gdzie siedzi bateria. Rachityczne w opór, lata i jest luźnawe... Czyżby wad prędzej upatrywać w mobo?

Edytowane przez Arczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Postanowiłem, że srogo odgrzeję kotleta - niedawno przyszła do mnie nowa płyta główna do tegoż sprzęciora - jest ona w niemal nienaruszonym stanie, starczy wspomnieć, że zakupiłem ją z fabrycznie zapakowanymi mega rzadkimi przewodami IDE. Tym razem mam pod ręką jeszcze jedną kartę graficzną, FX5200 128MB - Gainward.

 

I co dalej? No, delikatnie mówiąc, jestem rozczarowany. Przy AGP X4 problemy występują na obu kartach - wszechobecne artefakty. Natomiast - w AGP X2 wszystko w jak najlepszym porządku (jak na teraz testowałem tylko FX5200). Moje pytanie, po prostu... dlaczego tak się dzieje?

 

Dodam jeszcze, że poszukując rozwiązania na własną rękę, znalazłem kogoś z baaardzo podobnym problemem, a wygląda to tak.

 

Co by troszeczkę uporządkować to, co tak na teraz mamy...

W tym artykule nie wspomniano o jakichkolwiek problemach z AGP. Co więcej, testowana konfiguracja z Geforce 3 i P4 2,4 w benchmarkach wypada lepiej od mojej konfiguracji (Moja w 3Dmark2001: ~6150, PCLab: ~7500).

To jest instrukcja od płyty głównej tego sprzęciora.

Moja płyta główna jest w stanie niemal fabrycznym, wszystkie kondensatory są całe i na swoim miejscu.

 

Poszukiwań na nowo czas zacząć...

Edytowane przez Arczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik chipsetu najnowszy ?

Warto spróbować ze starszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

U mnie na xp przy agp ostatnie lata służby największy problem zawsze sprawiały sterowniki do karty graficznej 6200 gdzie tylko jedna wersja archiwalna działała coś pomiędzy 72 a 77- fabryczne z płyty nie działały, co było dla mnie swojego czasu problematyczne. Jak tylko w jednej konfiguracji nie działa to nie wiem czy warto Ci szukać igły w stogu siana, żeby to chodziło.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi takie "kwiatki" przy podobnej konfiguracji powodowal ram w dual channel, wystepowalo to przy 2 kosciach jednostronnych albo dwustronnych, dokladnie nie pamietam w kazdym badz razie jak zmienilem pamieci zaczelo to trybic jak nalezy, sproboj przy agp 4x z 1 koscia (single).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość optuj

Podmień zasilacz z mocniejszą linią 3.3 i 5V, staruszki potrzebowały tego wiecej niż dzisiejsze komputery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć znów!

 

Ponownie odgrzewam kotleta. Chyba już ostatni raz. Bo, oto uwaga...

 

Mój setup ŻYJE!

Tak jest, mój projekt, rozgrzebywany od ładnych paru lat, nareszcie nabiera kształtów. W związku z tym, że ostatnie wydarzenia sprzyjają takim rozgrzebańczym manewrom, zarządziłem ponowne rozgrzebanie. Znów risercz. System wciąż niestabilny, wciąż krzaki, wysypane benchmarki, momentalnie sypiące się stress testy. Już miałem zamiar porzucić cały projekt i sprzedać ten komputer, gdy to... postanowiłem wziąć P4 2,4B (SL6RZ) i wypróbować go w moim MiniQ, zastąpić tymże zamontowany w sprzęcie od początków projektu, P4 2.8 (SL6PF).

 

I oto uwaga... Pecet ożył! Znacznie wyższa żwawość w okienkach! Brak śladu po niestabilności systemu!

Wyniki benchmarków IDEALNIE zgodne z tymi "z epoki", z jakąkolwiek recenzją nie porównując!

Przeczytałem uważnie manual od płyty głównej tegoż cudaka. Na stronie piątej, w pozycji "CPU Socket" jest napisane:

 

Support 1.5G∼2.533G 400/533MHz 478 Pin Pentium 4 processor

Stwierdziłem zatem... hmm, co mi szkodzi? Kiedyś znalazłem na osiedlowym śmietniku pecet, a w tym pececie P4 2,4B SL6RZ. Dawać go!

I co? Poszło. Działa!

 

TL;DR:

Co takiego zrobiłem, że pecet ożył?

- wymieniłem procesor na P4 2.4 (SL6RZ)

- ustawiłem odpowiednie CPU Front Side Bus/SDRAM Frequency za pomocą zworek (JP9)

- wygrzebałem i zamontowałem R9600SE, wygmeranego z podarowanego mi przed laty peceta

- Jest nowa pamięć ram - poprzednie kości działały, ale chciałem sprawdzić, czy maksymalna ilość pamięci RAM dla tej konfiguracji weźmie i zabangla. Zabanglała, swoją drogą, wydajność (jak dla mnie) robi wrażenie

 

Co nie zadziałało?

- P4 2.8 GHz (SL6PF). Nie wiem, czy to wada samego procesora, czy istotnie, mój chipset się z nim nie lubi - nie będę tego póki co sprawdzał

- MSI 7600GS AGP. Na innych sprzeciorach latała, a tutaj nie. Nie wiem, jaka jest przyczyna. Wędrując po sieci, podobny problem znalazłem tu.

 

Jest ekstra, a jakie dalsze plany?

- czekam na lepszą kartę graficzną; zamówiłem Sapphire R2600PRO 512MB DDR2

- czekam na lepszy procesor, P4 2,53GHz (SL6D8)

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy jakkolwiek mi pomogli przed laty przy ogarnianiu tej konfiguracji.

Odgrzewam kotleta po to, by móc choć odrobinę pomóc komuś innemu, kto także będzie zmagał się z troubleshootingiem podobnego wiekiem/specyfikacją, sprzętu.

Zatem, jeśli będą pytania troubleshootowe, zapraszam na PW!

Edytowane przez Arczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dziś chyba prościej kupić cały działający komputer z okresu sprzed 15 lat plus za kilkadziesiąt złotych (lub dostać za dramo)niż bawić się w wyszukiwanie pojedynczych części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, jest prościej. Gdyby to był najzwyklejszy blaszak tower, machnąłbym ręką, znalazłbym inny, lub nawet poszedłbym w upgrade wspomnianego kompa ze śmietnika.

 

Ale, że dostałem bardzo ciekawy komputer w prezencie* i stwierdziłem, że ma potencjał rozbudowy, łatwo nie odpuszczałem. Moim zdaniem, cierpliwość popłaciła. :D

 

*reminder: Otrzymałem go w takiej konfiguracji: Celeron 2,4 SL6W4, 2x 256MB DDR333 Kingmax MPMB62F-38KT3R.

Edytowane przez Arczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też bawię się z ożywianiem starego kompa. Mam HP Compaq DC 7100. Był Celeron, wpakowałem Pentiuma 4 640. Grafika Radeon X1300, w drodze HD 2400 XT. Z czym się użerałem. Z pamięcią RAM. Chipset ma tyle dziwną obsługę, że poszczególne konfiguracje (4 x 512MB, 2 x 1024 MB) obsługuje tylko w odpowiednich gniazdach. Chciałem Konfigurację 3 x 1024 MB + 1 x 512 MB, ale niestety nic z tego nie wyjdzie. Teoretycznie obsługuje max 4GB RAM, ale nie chcę się pakować w 64 bit system, ponieważ mogą być problemy ze starszymi grami na DirektX 9.0. No i brak sterów do tej płyty głównej pod 64 bit.

Edytowane przez sta1416

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowne, porządkujące odgrzanie kotleta... 

Gdyby ktoś z Was zmagał się z Jetwayowskim sprzętem z ery świetności s478 i zachodził w głowę, czemu nie bangla - może to pomoże. 

Przypominajka:

Pecet: 2002/2003 HTPC MiniQ 450 (SiS 650)

(tutaj artykuł na anandtech)

Moja konfiguracja: 

CPU: Pentium 4 2.8GHz (SL6PF) 
GPU: SAPPHIRE RADEON 9600XT 256MB (Catalyst 10.2)
MOBO: JETWAY 650DF (Chipset: SiS 650)
Dźwięk (PCI) Creative Audigy 2ZS
ATA HDD: Maxtor Diamondmax 160GB
RAM: G.SKILL F1-3200PHU2-2GBNS (2x1GB)

OS: 32 bitowy XP Home Edition SP3, czysty oryginał, bez tweaków/dodatków

Porcja przydatnych rzeczy...

MiniQ na stronie producenta (Jetway): https://web.archive.org/web/20040624092138/http://www.jetway.com.tw/evisn/oem/miniQ450.htm

Stery: http://www.jetway.com.tw/evisn/download/driver/index-2.htm

BIOS (użyłem najnowszego, 650DFA07.bin)http://www.jetway.com.tw/evisn/download/bios/index-2.htm#650

Po zreflashowaniu BIOSu, Pentium 4 2.8 SL6PF zadziałał bez najmniejszych problemów! Godziny katowania benchmarkami (sama doba na Prime95) tylko to potwierdziły. Baaardzo miłe zaskoczenie.

Stwierdziłem też, że najbardziej odpowiednią, tj. spójną wydajnościowo i wiekowo grafą będzie R9600XT. Wybrałem wyżej wymieniony wariant od Sapphire. Działa pod najnowszymi dostępnymi sterownikami, tj. Catalyst 10.2.

Rezultat? 10,5k w 3dmarku 2001, 3970 w 3dmarku 2003. Robi robotę. ;)

Ufam, że pomoże, a przynajmniej będzie ciekawe do poczytania.

Pozdrawiam!

EN: In case, if anyone non-speaking Polish would have similar hardware problems... Google Translate might often fail quite badly.

 

Let's summarize the whole thing:

With this setup, i'd recommend to use GPUs up to AGP Radeon 9xxx series, or Nvidia Geforce FX series, e.g. FX 5700. Radeon 9600xt would be best choice, it's being powered from AGP slot - quite good (and efficient) solution, since the system is being small htpc, driven by low power PSU.

Nvidia 7600GS that i've used before, wasn't running right at all. Here's the case.

Also, I highly recommend to reflash your BIOS. Motherboards (especially those sitting unused for many years) in such age might get some CMOS errors, which can result in bad system stability, which I was facing most of the time on my system. In my case, reflashing helped entirely - Pentium4 SL6PF started to work just fine, performing on it's full potential.

With this system, FDD will be required. 

My setup - works 100% fine, doing 10,5k in 3dmark2001, 3970 in 3dmark03:

CPU: Pentium 4 2.8GHz (SL6PF) 
GPU: SAPPHIRE RADEON 9600XT 256MB (Catalyst 10.2)
MOBO: JETWAY 650DF (Chipset: SiS 650)
PCI soundcard: Creative Audigy 2ZS
ATA HDD: Maxtor Diamondmax 160GB
RAM: G.SKILL F1-3200PHU2-2GBNS (2x1GB)

Here are useful links: 

anandtech article

MiniQ 450 on manufacturer's website (Jetway): https://web.archive.org/web/20040624092138/http://www.jetway.com.tw/evisn/oem/miniQ450.htm

Drivers: http://www.jetway.com.tw/evisn/download/driver/index-2.htm

BIOS (i've used the latest one, 650DFA07.bin)http://www.jetway.com.tw/evisn/download/bios/index-2.htm#650

And well, that's pretty much all. I hope that the entire thread content would be useful. ;)

 

Edytowane przez arczins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...