Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lucand

Antena zewnętrzna kierunkowa + router do LTE

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Mam internet LTE z T-mobile na wsi. Niestety miejscowość jest w "dole" i mam kiepski zasięg w domu z modemu USB podłączonego do komputera. Mam skaczące dwie kreski zasięgu LTE na jedną a czasem przełącza się na 3G.

Chciałbym zakupić router z możliwością włożenia do niego karty SIM z internetem LTE oraz chciałbym podłączyć bezpośrednio do takiego routera antenę zewnętrzną, zamontowaną na sztycy nad dachem domu.

Czy ktoś mógłby polecić jakiś sprawdzony sprzęt, ktoś testował takie rozwiązania? Przez sprzęt mam na myśli router + antena kierunkowa. Mam budżet do kwoty 600-700zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego jak anteny to tylko pod wybrane pasmo - musisz sprawdzić na jakim działasz obecnie, bo lte śmiga w Polsce na 1800mhz głównie, bardzo rzadko na 2100mhz i na terenach wiejskich na 800mhz.

W zależności od pasma wybierasz odpowiednią antenę, ogólnie bardzo polecane są anteny kierunkowe firmy Cybertech - www.cybertech.com.pl

 

patyki z allegro i inne szajsy odpuść od razu, bo to ani sprawdzone ani dobrze wykonane, a zła antena potrafi pogorszyć odbiór sygnału niż polepszyć, działa jako tłumik a nie wzmacniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecałbym pobrać LTEWatch - tylko gdy używasz modemu Huawei http://www.lte-anbie...atei=ltewatch_h Jeśli program zadziała z twoim modemem kliknij + przy Frequency Band i wymuś każdą częstotliwość - 800, 2100, 2600MHz i na każdej z nich wykonaj speedtest. Jeśli dobre wyniki uzyskasz np. na Band 3 1800MHz to wtedy możesz szukać anteny dedykowanej pod to pasmo, jak np. Cybertech http://www.cybertech...15dbi-mimo.html czy sorensen 17dBi. Kłopotem jest dobór anteny dla Band 7 2600MHz. Dobre anteny robi firma Andrew czy Commscope, ale dostępność nie jest duża. Tutaj przykład kopii https://yagi.pl/ante...2-4-ghz-15-20km W praktyce 2600MHz jest z reguły najmniej obciążonym pasmem. Osiągi przy B20 najczęściej są niższe.

Jeśli chodzi o wybór routera polecam Huawei B593 z portami gigabit Ethernet. Nie obsługuje agregacji LTE-A, ale osiągi 100Mbit dla downloadu powinny Cię zadowolić w zupełności. Jeśli w codziennym użytku osiągniesz stabilne 10Mbit w T-mobile będzie dobrze. W mojej okolicy Play LTE osiąga liche 2-3Mbit.

Kabel antenowy powinien być jak najkrótszy, optymalnie do 5m. Max 10m ze względu na wysokie tłumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na Bts search że najbliższy maszt z nadajnikiem T-mobile znajduje się 4km i 8km ode mnie i pracuje w paśmie 1800.

 

4km nadajnik T-mobile

2ut6kvt.png

 

8km nadajnik T-mobile

znrjut.jpg

 

4km na roamingu z wieży Orange

n2ep6q.png

 

8-10km na roamingu z wieży Orange

2nl693o.png

 

Mam pytanie. Czy jest sens kupować antenę pełnozakresową 800-2600, jak w mojej okolicy T-mobile ze swoich nadajników, nadaje tylko na paśmie 1800 i na paśmie 800 korzystając z wież Orange? Czy antena jak ma mniejszy zakres, np. od 1800 do 2600 to jest wydajniejsza?

Czy lepsza będzie antena kierunkowa czy dookólna jak w promieniu od 4 do 10km, mam 3 nadajniki T-mobile?

Widziałem anteny z 41dbi, czy to prawda że za silna tez będzie zła? Jaka jest optymalna moc anteny dla nadajników w odległości do 10km?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to, że antena będzie zbyt silna nie masz się co martwić. A szczególnie gdybyś sprawił sobie taką 41dBi. Niemożliwością jest uzyskać tak wysoki zysk szczególnie na szerokim zakresie częstotliwości. Takie anteny to głównie wyłudzenie kasy od naiwnych. Podobnie jak powerbanki 6000mAh z marketu, które w rzeczywistości okazują się mieć 1/6 z tego.

W takim wypadku tylko antena kierunkowa dokładnie ustawiona na najbliższy nadajnik. Żadne dookólne szerokopasmowe wynalazki. Antena musi być MIMO aby wzmacniać sygnały rx i tx. Bez tego poprawisz upload lub download.

Dobry wybór to sorensen 17dBi lub cybertech 15dBi, obie dedykowane pod 1800MHz. Po dokładnym ustawieniu powinny się sprawdzić. W danej chwili korzystasz z jednego nadajnika, mając wybór router co najwyżej może przeskoczyć na inny, ale niekoniecznie z pożytkiem jeśli sygnał z niego będzie słabszy.

Anteny dedykowane pod konkretne pasmo oczywiście mają wyższy zysk niż szerokopasmowe, jak konstrukcje logarytmiczne. W praktyce brak sensownych konstrukcji szerokopasmowych na rynku, które radziłby sobie dobrze w zakresie częstotliwości 800-2600MHz. Cybertech swego czasu wspominał o takiej konstrukcji 1800+2600, ale jak dotąd cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję Ci za wszystkie informacje. Kupie antenę Sorensen SR-17P/1800 to już postanowione.

Pozostaje jeszcze kwestia routera. Wybrać Huawei B593 czy dołożyć do Huawei E5186 jako rozwiązanie przyszłościowe? W prawie dwa razy droższym rozwiązaniu wyniesie na fakturę z 800zł wszystko - zwrot Vat to także zmieszczę się w budżecie. Warto dołożyć czy wybrałbyś mimo wszystko tańsza opcję? Nie chcę przepłacać jeśli nie ma sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tak daleko do nadajnika to o praktycznych korzyściach z LTE Advanced możesz zapomnieć. W takim wypadku B593 to całkowicie wystarczający router. Zapewnia do 100Mbit downloadu, gdzie z wartości 30-40 procent z tego powinieneś być zadowolony. Sieci komórkowe obecnie są już dość mocno obciążone. 300Mbit to tylko abstrakcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, raczej nie zanosi się, że w miejscowości której mieszkam postawią wieżę z nadajnikiem. :-) Najbliższa jest w miejscowości gminnej oddalona o 4km. Kupię zatem ten B593. Za tydzień w sobotę 30.09 będę instalował, napiszę jak efekty oraz jaki transfer przed i po instalacji. :-) Jeszcze raz bardzo Ci dziękuje za te wszystkie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można kupić oryginalne te anteny i żebym mógł wybrać z jakim kablem i wtyczkami chcę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te nadajniki z LTE 1800 MHz to tylko pozwolenia i wcale nie muszą działać. Potwierdzone masz LTE 800 MHz i raczej na to pasmo powinieneś się nastawiać. Ale oczywiście wszystko do sprawdzenia. Jaki masz ten modem usb ? Masz smartfona z LTE ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te nadajniki z LTE 1800 MHz to tylko pozwolenia i wcale nie muszą działać. Potwierdzone masz LTE 800 MHz i raczej na to pasmo powinieneś się nastawiać. Ale oczywiście wszystko do sprawdzenia. Jaki masz ten modem usb ? Masz smartfona z LTE ?

 

Mam smaftfona LTE w T-mobile i internet mobilny w takim "dzióbku" na USB. Będę kupował ten droższy router HUAWEI E5186 bo ma lepsze wifi i gigabitowe porty. Chciałem przełożyć do niego kartę sim. Coś mogę sprawdzić jeszcze? W poniedziałek mam zamawiać antenę...

 

Poczytałem i ta sieć w paśmie 800 NetWorkS! jest robiona na spółke przez T-mobile i Orange także mam dwie sieci w promieniu 4km, 800 i 1800. Artykuł o projekcie. Może więc lepiej wybrać pasmo 800? Czy te pełnozakresowe anteny na pewno są złe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pewność, że jesteś w zasięgu LTE 1800 MHz, robiłeś jakieś testy ?

Ten "dzióbek" na usb ma jakąś nazwę ?

Na telefonie z LTE zainstaluj aplikację Network Cell Info Lite i pokaż skrina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...