Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Grey

ADATA 16GB 3000MHz XPG Z1 CL16

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

pytanko. Ktoś z Was zaobserwował bądź wie o jakichkolwiek problemach z kompatybilności pamięci ADATA 16GB 3000MHz XPG Z1 CL16 z płytą Asus ROG Strix B350-F Gaming? Pytam bo są do dostania w zdaje się niezłej cenie (539 zł) na X-KOM.

 

Dzięki z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

pytanko. Ktoś z Was zaobserwował bądź wie o jakichkolwiek problemach z kompatybilności pamięci ADATA 16GB 3000MHz XPG Z1 CL16 z płytą Asus ROG Strix B350-F Gaming? Pytam bo są do dostania w zdaje się niezłej cenie (539 zł) na X-KOM.

 

Dzięki z góry.

To sa na 99% hynixy, także szanse na to, ze ruszy pamiec od razu z XMP sa 50:50. Po recznym ustawieniu moze pojda na 2800, 2933 w zaleznosc od zdolnosci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci są oficjalnie wspierane przez AMD do Ryzenów. Powinny być na liście QVL Twojej płyty, dodatkowo mają 2 profile AMP, więc przy nowszych biosach nie powinno być problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie udało skutecznie ustawić tych pamięci na 2933 MHz na płycie MSI B350 PC MATE. komputer niby na takich ustawieniach raz działa normalnie ,a następnego dnia przy włączaniu kompa płyta startuje trzy razy z szumiącymi wiatrakami na maxa i wtedy już windows nie chodzi stabilnie.

Ale za to na 2667 MHz komp chodzi jak złoto. na takich ustawieniach nie ma powyższych problemów i objawów i trzy krotnych startów płyty na dzień dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie udało skutecznie ustawić tych pamięci na 2933 MHz na płycie MSI B350 PC MATE. komputer niby na takich ustawieniach raz działa normalnie ,a następnego dnia przy włączaniu kompa płyta startuje trzy razy z szumiącymi wiatrakami na maxa i wtedy już windows nie chodzi stabilnie.

Ale za to na 2667 MHz komp chodzi jak złoto. na takich ustawieniach nie ma powyższych problemów i objawów i trzy krotnych startów płyty na dzień dobry.

Wychodzą ogólnie nowe BIOSy do płyt AM4 z agesa 1006b(nie miało być podobno dużych usprawnień), do pcmate też już jest. Napisał do mnie już znajomy z forum, że jego hynixy ruszły na 2933mhz z 2800mhz na pcmate, sprawdź też, czy nie ma poprawy ;) . Poza tym czytałem, że za jakiś czas ma wyjść agesa 1007, podobno mają usprawnić subtimingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie udało skutecznie ustawić tych pamięci na 2933 MHz na płycie MSI B350 PC MATE. komputer niby na takich ustawieniach raz działa normalnie ,a następnego dnia przy włączaniu kompa płyta startuje trzy razy z szumiącymi wiatrakami na maxa i wtedy już windows nie chodzi stabilnie.

Ale za to na 2667 MHz komp chodzi jak złoto. na takich ustawieniach nie ma powyższych problemów i objawów i trzy krotnych startów płyty na dzień dobry.

Wychodzą ogólnie nowe BIOSy do płyt AM4 z agesa 1006b(nie miało być podobno dużych usprawnień), do pcmate też już jest. Napisał do mnie już znajomy z forum, że jego hynixy ruszły na 2933mhz z 2800mhz, sprawdź też, czy nie ma poprawy ;) . Poza tym czytałem, że za jakiś czas ma wyjść agesa 1007, podobno mają usprawnić subtimingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzą ogólnie nowe BIOSy do płyt AM4 z agesa 1006b(nie miało być podobno dużych usprawnień), do pcmate też już jest. Napisał do mnie już znajomy z forum, że jego hynixy ruszły na 2933mhz z 2800mhz, sprawdź też, czy nie ma poprawy ;) . Poza tym czytałem, że za jakiś czas ma wyjść agesa 1007, podobno mają usprawnić subtimingi.

 

Próbowałem już ustawić te pamięci ręcznie na najnowszym biosie 7A34vA7 z agesą 1.0.0.6b na 2933mhz z napięciem 1.36v ,ale nie bardzo chciały działać ,a ustawiałem ręcznie timingi i subtimingi w biosie po wcześniejszym odczytaniu ich parametrów programem Thaiphoon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem już ustawić te pamięci ręcznie na najnowszym biosie 7A34vA7 z agesą 1.0.0.6b na 2933mhz z napięciem 1.36v ,ale nie bardzo chciały działać ,a ustawiałem ręcznie timingi i subtimingi w biosie po wcześniejszym odczytaniu ich parametrów programem Thaiphoon.

1,36 volta to raczej za mało.

Ustaw RAM na 1,5v i SOC voltage 1,2 volta i jak ruszy, to wtedy obniżaj napięcie na ile się da. 1,5v jest bezpieczne dla DDR4. Widziałem, że hynixy potrafiły chodzić stabilnie dopiero na napięciu 1,4 coś tam wolta. Oprócz tego jeszcze można regulować procODT i CLDO_VDDP daje duże efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,36 volta to raczej za mało.

Ustaw RAM na 1,5v i SOC voltage 1,2 volta i jak ruszy, to wtedy obniżaj napięcie na ile się da. 1,5v jest bezpieczne dla DDR4. Widziałem, że hynixy potrafiły chodzić stabilnie dopiero na napięciu 1,4 coś tam wolta. Oprócz tego jeszcze można regulować procODT i CLDO_VDDP daje duże efekty.

 

Miałeś rację z tym napięciem. ustawiłem 1.4v dla 2933MHz wraz z ręcznie wpisanymi timingami i subtimingami. na razie testuje stabilność ,ale zdaje się być ok. na razie nie mam powyższych problemów o których pisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa na 99% hynixy, także szanse na to, ze ruszy pamiec od razu z XMP sa 50:50. Po recznym ustawieniu moze pojda na 2800, 2933 w zaleznosc od zdolnosci ;)

 

Jesteś w błędzie, te pamięci ładnie śmigają po włożeniu do płyty bez kombinacji na 2933 MHz, a po ustawieniach bez problemu 3200 cl 16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie, te pamięci ładnie śmigają po włożeniu do płyty bez kombinacji na 2933 MHz, a po ustawieniach bez problemu 3200 cl 16.

 

Jaka plyta ? Mowisz ze te kosci 3000mhz ida na 3200 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*up

Asus Rog Strix B-350F, patrz sygnaturka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie, te pamięci ładnie śmigają po włożeniu do płyty bez kombinacji na 2933 MHz, a po ustawieniach bez problemu 3200 cl 16.

Wyjątek potwierdza regułę :D . To, że u Ciebie "nie samsungi" chodzą z dedykowaną prędkością >2667mhz z samego XMP, nie oznacza, że każdemu będą na każdej płycie chodzić jak tralala (może ASUS ma lepsze algorytmy, ale to tylko gdybanie) ;) Poza tym jedna osoba może mieć kości RAM "xyz" wyprodukowane w cudzysłowie w poniedziałek na hynixach, druga te same kości "xyz" wyprodukowane w piątek na micronach i ta sama płyta może nie chcieć działać prawidłowo z tym samym modelem pamięci, mimo że oba zestawy nazywają się "xyz" ;) Zresztą co ja się rozpisuję, masz kolegę wyżej, któremu te ADATA nie chciały ruszyć bez grzebania.

 

 

Prosty przykład odnośnie pamięci, stronka z reddita, na której ludzie zamieścili info o swoich RAM, ctrl+f (wyszukiwanie w przeglądarce), wpisujecie np. te pamięci F4-3000C15D-16GTZ

na tej stronie

Jedne są na Hynix A-Die, drugie na Samsung D-Die, a ten sam model

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację z tym napięciem. ustawiłem 1.4v dla 2933MHz wraz z ręcznie wpisanymi timingami i subtimingami. na razie testuje stabilność ,ale zdaje się być ok. na razie nie mam powyższych problemów o których pisałem.

 

Jednak nie jest tak pięknie jak myślałem z tymi pamięciami. wczoraj cały dzień je testowałem na 2933MHz i nie było problemów ,a dzisiaj rano jak włączyłem kompa to na dzień dobry 3 piknięcia z biosu i kilka restartów płyty.

Niby ustawień płyta nie zresetowała i komp się uruchomił ale nie jest to dobra wróżba z takim rozruchem.

Wydaje mi się ze jest to problem z napięciem rozruchowym płyty głównej. w biosie nie ma jeszcze opcji DRAM VBOOT VOLTAGE ,a taka by pewnie rozwiązała problem.

 

Na 2666MHz z ustawieniami nawet AUTO na napięciu 1.36v płyta startuje bez powyższych problemów i działa jak złoto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjątek potwierdza regułę :D . To, że u Ciebie "nie samsungi" chodzą z dedykowaną prędkością >2667mhz z samego XMP, nie oznacza, że każdemu będą na każdej płycie chodzić jak tralala (może ASUS ma lepsze algorytmy, ale to tylko gdybanie) ;) Poza tym jedna osoba może mieć kości RAM "xyz" wyprodukowane w cudzysłowie w poniedziałek na hynixach, druga te same kości "xyz" wyprodukowane w piątek na micronach i ta sama płyta może nie chcieć działać prawidłowo z tym samym modelem pamięci, mimo że oba zestawy nazywają się "xyz" ;) Zresztą co ja się rozpisuję, masz kolegę wyżej, któremu te ADATA nie chciały ruszyć bez grzebania.

 

 

Prosty przykład odnośnie pamięci, stronka z reddita, na której ludzie zamieścili info o swoich RAM, ctrl+f (wyszukiwanie w przeglądarce), wpisujecie np. te pamięci         F4-3000C15D-16GTZ

na tej stronie

https://www.reddit.c...onfusion_eg_on/

Jedne są na Hynix A-Die, drugie na Samsung D-Die, a ten sam model

 

To nie przekreślaj z góry, bo to samo może dotyczyć innych kości i platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie jest tak pięknie jak myślałem z tymi pamięciami. wczoraj cały dzień je testowałem na 2933MHz i nie było problemów ,a dzisiaj rano jak włączyłem kompa to na dzień dobry 3 piknięcia z biosu i kilka restartów płyty.

Niby ustawień płyta nie zresetowała i komp się uruchomił ale nie jest to dobra wróżba z takim rozruchem.

Wydaje mi się ze jest to problem z napięciem rozruchowym płyty głównej. w biosie nie ma jeszcze opcji DRAM VBOOT VOLTAGE ,a taka by pewnie rozwiązała problem.

 

Na 2666MHz z ustawieniami nawet AUTO na napięciu 1.36v płyta startuje bez powyższych problemów i działa jak złoto.

Skoro teraz płyta nie zresetowała ustawień, a wcześniej resetowała? To oznacza, że jest już lepiej. SOC na ile masz ustawione V? Kolejne rzeczy jakie możesz zrobić. Timingi masz ustawione z profilu XMP tak? Command rate jak masz ustawione? Ustaw to tak: geardown mode na disable+ command rate na 2- to może pomóc. Dalej Znajdź procODT dla swoich pamięci przy 2933mhz(Na samym początku wcześniej zapisz sobie ustawienia wszystkie jako profil OC). Znajdź pojedynczą wartość od 40 do 90 ohm(prawdopodobnie 53,3/60ohm)- ta opcja może pomóc lub nie da poprawy. Natomiast po tym, jeśli dalej nie będzie śmigać jest jeszcze opcja CLDO_VDDP, która potrafi przynosić dosyć spektakularne rezultaty, t.j znajdujesz 1 wartość i wszystko nagle zaczyna śmigać.

 

CLDO robisz tak, znajdujesz je przy zachowaniu dotychczasowych opcji, szukasz wartości tylko pomiędzy 0,940 a 0,990v (nie przekraczaj 1,050v), skok jest co 0,005v, na tej płycie głównej po każdorazowej aplikacji tej opcji, komputer się sam resetuje (nie trzeba tego robić manulanie), wtedy opcja wchodzi w życie. Po uruchomieniu Windows może się przez chwilę dziwnie zachowywać np. artefakty, czarny ekran przy każdej próbie uruchomienia menu start, "pocięta" ikonka użytkownika podczas logowania, ale po ~~minucie jak mniej więcej załadują się wszystkie sterowniki, antywirusy, powinno się wszystko ustabilizować na stałe już(jeśli oczywiście znajdziesz prawidłową wartość).

 

Jeśli jakieś CLDO było nie cacy, to wtedy RAM się resetuje i szukasz dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółte są już za 599zł, czerwone za 549zł wykupione.

W sumie czy kupię Corsarze, Adaty czy G.skille za te 600 zł to i tak będzie loteria.

Ile realnie daję podbicie z 2666 na 2933 albo 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółte są już za 599zł, czerwone za 549zł wykupione.

W sumie czy kupię Corsarze, Adaty czy G.skille za te 600 zł to i tak będzie loteria.

Ile realnie daję podbicie z 2666 na 2933 albo 3200?

Boże, zobacz sobie testy w internecie ;), najwięcej prędkość RAM daje wydajności w grach, przy czym różnica pomiędzy 2933, a 3200mhz jest dość mała, ALE, lepiej kupować RAMy 3200mhz, bo większość pamięci 3000mhz, to ryzyk fizyk, różne kości i są z nimi potem problemy dla mało zaawansowanych użytkowników w podkręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADATA 16GB 3000MHz XPG Z1 AX4U300038G16-DGZ

W końcu ustawiłem te pamięci stabilnie na 2933MHz. komputer nareszcie uruchamia się bez żadnych problemów.

 

Może komuś przydadzą się moje ustawienia pamięci. moja płyta to MSI B350 PC MATE z biosem vA70. ryzen 1600 @3800 1.35v (soc 1.15v)

 

CR- 1

CL- 16

RCDWR- 18

RCDRD- 18

RP- 18

RAS- 36

RC- 69

RFC- 525

RRDS- 7

RRDL 7

FAW- 32

GearDownMode- Enable

1.4v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADATA 16GB 3000MHz XPG Z1 AX4U300038G16-DGZ

W końcu ustawiłem te pamięci stabilnie na 2933MHz. komputer nareszcie uruchamia się bez żadnych problemów.

 

Może komuś przydadzą się moje ustawienia pamięci. moja płyta to MSI B350 PC MATE z biosem vA70. ryzen 1600 @3800 1.35v (soc 1.15v)

 

CR- 1

CL- 16

RCDWR- 18

RCDRD- 18

RP- 18

RAS- 36

RC- 69

RFC- 525

RRDS- 7

RRDL 7

FAW- 32

GearDownMode- Enable

1.4v

Możesz spróbować obniżyć RC(> lub =RAS+RP) do 54, RFC możesz spróbować też obniżyć , gdzieś tak do granicy~~300. Dowoltować zawsze możesz RAM do 1,5v i możesz też w wolnym czasiesprawdzić, czy by kości nie poszły na 3200mhz ;), oprócz tego co ustawiałeś, pomocna bywa też opcja CLDO_VDDP.

Procka również możesz śmiało podkręcić wyżej(max napięcie 1,425v(1,45v) ~~~4000mhz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować obniżyć RC(> lub =RAS+RP) do 54, RFC możesz spróbować też obniżyć , gdzieś tak do granicy~~300. Dowoltować zawsze możesz RAM do 1,5v i możesz też w wolnym czasiesprawdzić, czy by kości nie poszły na 3200mhz ;), oprócz tego co ustawiałeś, pomocna bywa też opcja CLDO_VDDP.

Procka również możesz śmiało podkręcić wyżej(max napięcie 1,425v(1,45v) ~~~4000mhz ;)

 

Dałem RC-55 i komp wstał bez problemu. zrobiłem parę restartów kompa oraz zimny start po odłączeniu zasilania i na razie płyta bootuje bez beepów i restartów ,ale tak naprawdę to dopiero jutro rano się okażę czy zbootuje bez restartów.

 

A co do procka to kręcenie do 4000mhz nie ma sensu ponieważ już teraz mam 3800mhz na 1.35v a płyta sama podbija w czasie obciążenia do prawie 1.4v. na 3900mhz przy tym samym napięciu wywala już czarny ekran pod obciążeniem ,a więc musiał bym dać grubo ponaz 1.4v. load line calibration mam ustawione na AUTO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem RC-55 i komp wstał bez problemu. zrobiłem parę restartów kompa oraz zimny start po odłączeniu zasilania i na razie płyta bootuje bez beepów i restartów ,ale tak naprawdę to dopiero jutro rano się okażę czy zbootuje bez restartów.

 

A co do procka to kręcenie do 4000mhz nie ma sensu ponieważ już teraz mam 3800mhz na 1.35v a płyta sama podbija w czasie obciążenia do prawie 1.4v. na 3900mhz przy tym samym napięciu wywala już czarny ekran pod obciążeniem ,a więc musiał bym dać grubo ponaz 1.4v. load line calibration mam ustawione na AUTO.

No to niezle Ci plyta dowoltowywuje na auto :P dalbym LLC na 3-2, bo widze ze na auto jest na 1, czyli za wysoko. 1.4v to daje sie juz przy 39xx/4000mhz. Powinienes ustawic LLc tak aby w hwinfo vcore bylo rowne wartosci z BIOS, CPUz dajmy na to pokazuje napiecie nie procesora, a napiecie jakie wychodzi z VRM (vid), po vdroopie( strata napiecia) bedzie ono nizsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj komputer jak na razie bootuje wzorowo na 2933mhz,ale zauważyłem prawdopodobnie jeden bug na mojej płycie msi b350 pc mate.

 

Jak się ustawia na tej płycie pamięci powyżej 2666mhz to z automatu zmienia się profil wentylatora cpu na o wiele bardziej agresywne wartości. Sama automatyczna zmiana to niby nie jest bug ,ale to jest opcja tej płyty, tak piszą na forum msi ,ale już takie działanie na rozruch kompa pr recznej zmianie ich wartości to chyba jest bug.

 

Nawet jak komputer bootuje idealnie to po ręcznej modyfikacji profilu wentylatora cpu i jego zapisaniu to kolejne uruchomienie komputera będzie z jednyn beepem i jednym restartem płyty ,ale żadne ustawienia oc się nie resetują i komputer działa stabilnie.

 

PS. tak naprawdę to ja już parę postów wcześniej #11 uzyskałem stabilność ,ale parę godzin po testach zawsze grzebałem w profilu wentylatora ,bo fortis 3 lata wtedy na ponad 1000rpm w idle. Przez to myślałem ze oc nie jest stabilne. od wczoraj nie ruszałem tego profili i jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...