Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

piotrekk12345

Nowy dysk HGST Cache Wr=OFF !

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy dysk HGST (hitachi) 2TB.

Sprawdzając dysk w Victorii natknąłem się na wpis jak w tytule z wykrzyknikiem. Dysk normalnie zainicjowałem w systemie i zrobiłem szybkie formatowanie.

 

Czy ten wpis oznacza jakiś problem?

Poniżej screen z programu z tym wpisem

 

9d7f57c9dd4c3.jpg

 

oraz sam SMART:

 

8a8a9ea7a1dce.jpg

3980804746061.jpg

 

 

W kwestii wydajności to zauważyłem, że nowy dysk ma o wiele gorszy zapis przy bardzo małych plikach od Seagate 2TB, który używam od kilku lat. Czy może mieć to związek z komunikatem w Victorii?

8892a576503f8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy dysk ma w systemie włączony bufor zapisu: menedżer urządzeń -> dyski -> wybierz tego HGST -> właściwości -> zasady

Czy to będzie miało wpływ na wynik testu ciężko mi powiedzieć, bo nie wiem czy program nie pomija buforów systemowych (zaznaczone direct I/O).

 

Jest jeszcze kwestia ustawień AAM i APM oraz przede wszystkim jakie optymalizacje siedzą w oprogramowaniu dysków, w końcu to inni producenci i inne kontrolery, więc i podejście do wydajności inne.

Tak czy inaczej jeżeli chodzi o wydajność hdd nie mają startu do ssd, a przy małych plikach są koszmarnie wolne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilkunastu godzinach problem zniknął, polepszyły się również transfery przy małych plikach.

Zaznaczyłem bufor, o którym piszesz, być może to pomogło.

 

Przeskanowałem jednak dysk Victorią i posiada 13 bloków z czasem dostępu <600 ms.

Mój 10 letni WD z prawie 40k godzin nie ma ani jednego takiego bloku...

 

Niestety już po zakupie naczytałem się o dyskach z wyzerowanym SMART, czy możliwe, że na taki trafiłem?

 

Dysk kosztował ponad 200 zł (więc nieświadomy myślałem, że to jakaś niska seria HGST i tyle kosztują), a okazuje się, że jest to dysk klasy Enterprise, który kosztował kupę kasy w normalnych sklepach.

 

Z drugiej strony dysk wizualnie wygląda jak nówka... Nie wiem co zrobić, mam 14 dni na zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyzerowałem ten dysk przed oddaniem go, ponieważ miałem już na nim wgrane dane.

Użyłem programu DMDE. Niestety teraz w Windows dysk ma straszne skoki prędkości, przy skanowaniu Vitorią rytmicznie co kilka sekund pojawia się blok z czasem dostępu <600ms, co chwilę wtedy dysk tak "cyka". W MHDD natomiast wszystko jest ok i nie ma żadnych wolnych sektorów. W czym jest problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oddajesz, to się nie przejmuj ;)

 

MHDD działa pod dosem, czyli systemem bardzo prostym (np. bez bajerów oszczędzających energię) i jednozadaniowym, masz gwarancję, że inny proces się nie odwoła do dysku w czasie testu. Victoria pod Windows, czyli systemem skomplikowanym i wielozadaniowym, więc wszelkie testy są obarczone błędem.

 

Dasz link do aukcji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale to samo dzieje się w HDtune np. podczas testu wydajności czy w czasie kopiowania na ten dysk (spadki co chwila). Samą Victorią bym się nie przejmował. Nie chcę, by odmówili mi zwrotu :)

 

Aukcja.

Chcesz kupić :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, zobaczyć co mają w ofercie, a jak widać oferta śmierdzi dyskami z odzysku. Jak się poszuka po sieci opinii o apress24 i contra24, to trafi się na inne podobne do twojego przypadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szrot z Holandii (albo ewentualnie z Niemiec) po 25-30 eur/szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te skoki wydajności to możliwe, że już coś się sypnęło? Tak jak pisałem w MHDD ok, a Windowsie lipa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sypnęło czy nie masz 14 dni od zakupu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość i nie musisz podawać przyczyny.

 

Spadki mogą być powodowane przez inne programy działające w systemie ale nie powinny być tak często i tak duże (Victoria 600ms). Przed chwilą spróbowałem wywołać taki efekt sprawdzając wielkość folderu, kopiując z dysku i wyszukując coś na nim podczas testu. Udało mi się zrobić trochę 200ms i jedną 600, a było to dosyć mocne obciążenie. Jeżeli przy praktycznie zerowym masz takie numery jak opisujesz, to nie są oznaki zdrowego dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, odsyłam to więc i tyle. Jeszcze rozważałem zostawić go do rejestratora, bo jest to dysk enterprise, ale widzę, że nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...