Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Burito102

Zakup drugiego dysku SSD złącze M.2 czy Sata III ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam komputer o nw. parametrach:

 

1. płyta główna: Asus H97-PRO, socket 1150,

2. procesor: Intel CORE I5 4690 3.5GHz, turbo 3,9GHZ,

3. pamięć Kingston HyperX 4x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9,

4. karta graficzna: ASUS STRIX GTX 970 4 GB, wersja OC,

5. dysk systemowy: SSD Crucial MX100 256GB SATA3 2.5" 550/330 MB/s 7mm,

6. dysk "magazyn": Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003),

7. obudowa: Cooler Master Elite 430 czarna,

8. napęd optyczny 1: Asus DRW-24B5ST,

9. napęd optyczny 2: Asus DRW-24F1ST,

10.chłodzenie procesora: CPU SilentiumPC Fortis 2 XE1226.

11. zasilacz XFX TS 550W (80+ Gold, 2xPEG, 120mm, Single Rail) (P1-550G-TS3X).

12. system Windows 7 Home Premium 64 bit.

 

System jest zainstalowany na dysku SSD Crucial MX100, który podzielony został na dwie partycje. Pierwsza partycja 100 GB - system, druga ok. 120 GB - gry.

Zauważyłem, że miejsce na dysku, gdzie jest system zaczyna się "kurczyć", więc skłaniam się do zakupu kolejnego SSD-ka o pojemności 240-256 GB, na którym będzie sam system, a tego drugiego SSD-ka Crucial przeznaczę całego na gry.

 

Z racji tego, że moje płyta główna ma złącze M.2 zastanawiam się nad zakupem dysku SSD pod to złącze.

 

Jeżeli możecie mi doradzić czy warto kupować dysk na M.2, który notabene jest droższy od dysku na Sata III ale za to ten na M.2 jest szybszy.

 

Z tego co się zorientowałem dyski na M.2 również są o różnych prędkościach oraz złącza M.2 również są różne od siebie.

 

Moja płyta główna to ASUS H97-PRO.

 

Będę zobowiązany za doradzenie. Dzięki z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko pod system to średnio opłacalnym wyjściem jest zakup dysku pod M.2 na protokole NVMe.

Nie odczujesz różnicy w normalnym użytkowaniu, większe różnice zauważysz tylko przy przenoszeniu większej ilości danych, profesjonalna obróbka grafiki itp:

 

 

 

Z dysków na protokole NVMe można polecić Plextora 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeG (według specyfikacji Twoja płyta poradzi sobie z tym dyskiem - 2280).

 

1 x 1 gniazdo M.2 Socket 3, , z M Key, obsługa urządzeń magazynujących typu 2260/2280 (w obu trybach SATA i PCIE)

Jednak zwróć uwagę że obsługuje ona jedynie transfery do 10 Gb/s więc prędkości sekwencyjne będą max ok 900MB/s. Aby wykorzystać w pełni ten dysk musiałbyś w taką przejściówkę dodatkowo się zaopatrzyć.

 

 

Jeśli chodzi o złącze SATA to bierz GoodRam Iridium Pro 240GB (nie ma sensu zapychać sobie złącza M.2 dyskiem SATA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A czy te GoodRamy Iridium Pro są dobre? Ktoś pisał o jakiś problemach z nimi związanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jednostkowe przypadki poczytaj opinie na Morele choćby. Obecnie trudno o dobry SSD w przystępnej cenie.

Na Allegro można wyrwać jako tako w promocji KINGSTON HyperX Savage 240GB - jest to prawie taki sam dysk jak ten GoodRam. W środku siedzi ten sam kontroler i kostki MLC od Toshiby. Ma dodatkowo szyfrowanie sprzętowe lecz na minus trochę krótsza gwarancja (3lata). Nie widziałem żeby miał podobne problemy z firmware co Iridium Pro.

Można też szukać używek Samsunga 850 Pro. Tylko poproś wtedy o SMART dysku i wrzuć screena na forum. Sam tak kupiłem Samsunga 850 Pro 512GB do laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że firma GoodRam wie o tych problemach ale nie udostępnia narzędzia, które by je wyeliminowało. Tylko twierdzą, że przygotowują nową serię dysków SSD, to wygląda jak pokazanie użytkownikom środkowego palca i kazanie im kupić nowy dysk i to jeszcze z ich nowej serii....

 

Crucial udostępnia na swojej stronie narzędzie do aktualizacji firmware i wszystko można samemu wykonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...