Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

yampik

WAŻNE : INTEL 6/6 vs 4/8

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

czy ma ktoś intela z 6/12 w którym mógłby wyłączyć HT i zrobić test 6/6 vs 4/8 i7 (sky/kaby)?

 

/edytowałem nazwę tematy zamieniając słowo "TEST" na "INTEL" - bo zamiast testów zrodziła się dyskusja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również by mnie to interesowało, ale to nie takie proste.

I7-7800X ma przebudowany cache względem i7-6700K/7700K.

Jedyne co można by ewentualnie zrobić to przetestować samego i7-7800X wyłączając odpowiednią liczbę rdzeni/wątków i porównać 6/6 vs 4/8 przy identycznym zegarze.

Pozostaje jeszcze kwestia umiejętności wykonania testów w grach, bo np. wynik w Cinebench nie powie zbyt wiele.

Raczej trzeba się pogodzić że wiarygodne porównanie i5 Coffee Lake z i7 Skylake/Kaby dostaniemy dopiero po premierze tego pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dałoby to jakiś rzut na nadchodzące i5 6/6 i ich potencjał :)

 

osobiście myślę, że to będzie największy dylemat : 6/6 czy 4/8 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kilka razy, tu i nie tylko, że dziwne że nikt takiego testu nie zrobił. Do tego jest potrzebne X99 najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kilka razy, tu i nie tylko, że dziwne że nikt takiego testu nie zrobił. Do tego jest potrzebne X99 najlepiej.

 

ja też - dlatego założyłem osobny temat z prośbą :)

 

znalazłem tylko coś takiego gdzie wychodzi, że 6/6 > 6/12 :D :D :D :D :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych samych taktach 6/6 > 4/8, HT nie daje przyrostu +50%, żeby 4/8 miało czym walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie do Tomcat, on ma 6800k. Może znajdzie chwilę czasu by porobić jakieś testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HT daje maksymalnie 30%, więc dla 4/8 mamy wydajność 4x1 + 4x0,3 = 5,2

6 rdzeni podzielić przez 5,2 rdzenia daje 1,15, a wiec 6 rdzeni powinno być wydajniejsze o 15% przy pełnym obciążeniu procesorów.

4/8 jest odpowiednikiem 5,2 rdzenia tylko tam gdzie na maksa da się wykorzystać HT, więc

Tam gdzie mamy wykorzystane 8 watków róznica będzie 15%

Tam gdzie mamy wykorzystane 5-6 watków róznica moze siegać nawet 40%

Tam gdzie jest wykorzystywane 1-4 wątki nie powinno być róznicy bo wszystko na rdzeniach fizycznych

- te wszystkie wyniki tylko przy prawidłowym wykorzystaniu HT bo róznie z tym bywa i potrafi szkodzić, a wtedy róznica na korzyść 6 rdzeni moze wzrosnąć

 

6 rdzeni będzie więc tak samo wydajne do 4 wątków ale będzie wydajniejsze o 15 do 40% tam gdzie potrzeba 5 lub więcej wątków, tylko ze przy okazji będzie miało gorszy perf/wat, bo za tą lepszą wydajnosc zapłaci prawie 50% wyższym zużyciem energii.

 

Tyle teorii :P

 

 

która nam nic nie daje ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w czym wy chcecie te testy?

50% rdzeni i cache nie da 50% więcej wydajności. Nie mówiąc o grach.

wyżyłowane 7700k zje więcej przy mniejszej wydajności w niektórych testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka teoria mi mało daje. Wiele dzisiejszych gier działa dobrze na 4 mocnych i wysoko taktowanych rdzeniach, część gier faktycznie korzysta z dobrodziejstw wysoko taktowanego i7 4/8. Gier sensownie korzystających z 6 rdzeni czy 6/12 prawie na dzień dzisiejszy nie ma.

 

Moim zdaniem producenci gier nie będą się palić do zabicia starszych ~4 rdzeniowych proców. Z prostego względu ten trend jest utrzymywany od wielu lat i 99% graczy posiada takie komputery.

6 rdzeniowe procki zaczną zyskiwać z czasem i w pierwszej kolejności skorzystają na tym posiadacze monitorów 144Hz+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie opisana "teoria" to praktycznie komplet informacji. Architektura będzie dokładnie ta sama, więc jakich innych zmian oczekiwać? Realne testy będą obciążone konkretnym wyborem miejsc testowych oraz ewentualnymi błędami testującego lub innych podzespołów. IMO dokładnie wiadomo czego należy oczekiwać, powiedzmy że jakiś test da wyniki rażąco inne, to chyba raczej pozostanie stwierdzić, że to wynika z niedopracowanej obsługi w biosie albo błędów sterowników. No bo żeby uwierzyć, że 4/8 może być nie gorsze od 6/6 zasoby wiary musiałyby być naprawdę gigantyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcecie to na Ryzenie czy na Xeonie (haswell)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak za czasów core duo 8400 będziecie mieć do wyboru albo zabezpieczać się na przyszłość z liczeniem na palcach jedenj ręki gier które skorzystają z łaski lub niełaski(sztuczne pompowanie wymagań) producentów lub tam gdzie wymagania co do większej ilości cache będą dawały jakiś boost. może zobaczycie wtedy jak przeskakuje 8700k wyżej taktowanego 7700k...wyjątkiem

konsole obecne jeszcze na jaguarach przez najbliższe 2 lata i nawet jak pojawią się nextgeny to tak szybko nie skoczą programiści na szeroką wodę. tam gdzie ten jaguar 8 rdzeniowy daje sobie jeszcze radę z utrzymaniem 30 klatek trzeba nielichego partacza by na obecnych core i r7 nie chodził przynajmniej na 60fps. Trzeba mieć odpowiednio mocną grafę do ustawień by zobaczyć ten postęp w mniej niż losowych sytuacjach. zobaczcie sobie filmiki tylkotak i test na głównej 6jajowców szukając 6850k i macie odpowiedź na swoje dociekania na temat wydajności do gier.

 

A testy za mniej niż 2 tygodnie będą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po za tym to ta dyskusja nie ma żadnego sensu. Nikt nie będzie wymieniał i7 na i5 next gen, tylko prędzej na i7, skoro trzeba również mobasa wymienić. A zakup używanego 4/8 w cenie nowego 6 core jest bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dyskusja ma sens, bo należy oczekiwać, że używane 4/8 bardzo szybko staną się tańsze od nowych 6/6. I pytanie o ile powinny być tańsze, aby uznać za sensowny ich wybór (IMO o około 15%-25%).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe ile ten nowy 6/6 + płyta główna(najtańsza) będą kosztować u nas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcecie to na Ryzenie czy na Xeonie (haswell)?

 

na xeonie :)

 

w ogóle dziwi mnie że na x99 6 bez HT wypada znacznie lepiej niż 6/12 oO? (youtube)

 

Tak po za tym to ta dyskusja nie ma żadnego sensu. Nikt nie będzie wymieniał i7 na i5 next gen, tylko prędzej na i7, skoro trzeba również mobasa wymienić. A zakup używanego 4/8 w cenie nowego 6 core jest bez sensu.

 

 

Dla Ciebie nie - dla większości tak.

Różnica cen, spadek cen używanych części itp. Sporo tematów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest trochę śmieszne że dopiero jak intel dał 6 rdzeni(mainstream) to teraz ludzie interesującą się 6/6 vs 4/8 :o

większość ludzi od dawna ma 6+ taki test mógł być od dawna zrobiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest trochę śmieszne że dopiero jak intel dał 6 rdzeni(mainstream) to teraz ludzie interesującą się 6/6 vs 4/8 :o

większość ludzi od dawna ma 6+ taki test mógł być od dawna zrobiony.

 

dawniej nie było takiego dylematu, bo nowe płyty są bardzo drogie pod te rozwiązania, które sugerujesz. Ja osobiście uważam, że przed nami jeszcze zbyt wiele nie wiadomych co do cen ewentualnych używek jak i nowych cpu/mobasów w naszych sklepach (januszowe ?), a także potencjału oc, temperatur i ewentualnych niespodzianek intela...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest trochę śmieszne że dopiero jak intel dał 6 rdzeni(mainstream) to teraz ludzie interesującą się 6/6 vs 4/8 :o

większość ludzi od dawna ma 6+ taki test mógł być od dawna zrobiony.

 

 

bo kiedyś nie było sensu porównywać zestawu za 1,5-2k do takiego za 3-4k :)

 

teraz jak to będzie w podobnych cenach - to robi się temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wrażenie, że na nowe 6core przesiądą się ludzie głównie ze starych kompów o małej wartości czyli łączy się to ze zmianą całej platformy. Ludzie siedzący obecnie na Kabylake i Sky których nie stać na kupno komponentów bez sprzedaży starych zostaną na i7 4/8 na wieczność. Głownie dlatego, że włączy się im tryb (jak wcześniej o tym pisałem) janusza i nie odstąpią Kabylake i7 za 800-900PLN bo tyle będą warte po premierze Kawy.

 

Ci których stać wydać 1800PLN na nowe 6core i7K + 800PLN na płytą po prostu to kupią bez patrzenia się na cenę a starą platformę albo sprzedadzą za tyle ile faktycznie będzie warta albo zostawią jako zapasową. Czyli głównie to będą entuzjaści.

 

Kupowanie obecnie nowego kompa z i7 4/8 albo i5 4/4, na parę miesięcy przed kawą to najgorsza decyzja, bo za parę miesięcy będzie warty 50% tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie różnie. Ja się przesiądę na 6/6 CL z 4/4 Kaby, o ile ruszy na Z270 (a liczę, że tak czy inaczej ruszy). A nie jestem entuzjastą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ruszy po domowym "drut modzie" to to będzie ułamek promila. Patrz, ile ludzi na PCLabie ma oskalpowane procki? Ułamek. A to forum tematyczne. Tym bardziej wśród normalnych użytkowników temat takich modów BSEL, NON-K-OC, LGA771-to-775 praktycznie nie istnieje.

 

Jeśli wsparcie będzie oficjalne to też to nie będzie tłum. Ja kogo znam, to po kupnie komputera nie robił nawet flashu biosu do nowej wersji. Bo po co, bo się boi itp. Normalni, nieobeznani (czyli 99% rynku domowych PC) ludzie albo zostaną na starej platformie, albo kupią gotowca bo sami nie czują się na siłach grzebać jak tak my.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

Będzie różnie. Ja się przesiądę na 6/6 CL z 4/4 Kaby, o ile ruszy na Z270 (a liczę, że tak czy inaczej ruszy). A nie jestem entuzjastą.

 

Ja myślałem o przejściu na 6/6 do gierek ale na tą chwilę nie widzę sensu do monitora 60Hz.

Nie ma gry w której 6600k @ 4,5GHz byłoby ograniczeniem. No chyba, że ktoś mi udowodni, że jest inaczej.

8600k będzie droższy od poprzednika a zaraz i tak ceny zachodnich walut polecą do góry no bo okres przedświąteczny.

Zanim wyjdą gry w których proc będzie ograniczeniem to będzie nowa generacja intela bo ta jest planowana z tego co wiem na Q1 2018 i ma być 10nm a te proce które teraz wyjdą to to samo co skylake i kaby + 2 rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...