Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JohnLockePC

Recenzja monitora AOC AGON AG271QG

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Niedawno zakupiłem monitor AOC AGON AG271QG i tak jak obiecałem, przygotowałem jego krótką, a zarazem treściwą i wystarczającą (oczywiście) subiektywną opinię na jego temat.

 

Zapraszam do czytania i wyrażenia swojej opinii w komentarzu.

 

Zamówiłem monitor w sklepie morele.net, który natychmiastowo wysyłał mi sprzęt i dostałem zabawkę na następny dzień.

Przed otrzymaniem cacka w moje ręce, zapłaciłem i razem z kurierem sprawdziliśmy, czy aby na pewno jest wszystko w porządku z moim Agonem.

Wszystko było w należytym porządku.

Po rozpakowaniu paczki ujrzałem:

-kabel zasilający oraz zewnętrzny zasilacz (swoją drogą jest duży),

-kabel HDMI,

-kabel DisplayPort,

-kabel USB,

-kabel miniJack,

-podstawę do zamontowania monitora,

-dokumentację.

 

pudelko.JPG

 

Na bocznym panelu monitora zamontowano następujące złącza: dwa porty USB 3.0, z których jeden, oznaczony żółtym kolorem, został zoptymalizowany pod kątem ładowania urządzeń, oraz gniazda słuchawkowe i mikrofonowe.

Powyżej tego panelu producent zamontował składany uchwyt na słuchawki.

Monitor ma wbudowane głośniki, ale wydają z siebie płaski i bezbarwny dźwięk przypominający dźwięk z blaszanej puszki (ale powiedzmy sobie szczerze, kto będzie używał głośników wbudowanych w monitor po wydaniu na niego 3000zł? W takim monitorze inne rzeczy zasługują na uznanie, a nie głośniki, które można używać w kryzysowej sytuacji...)

Główny panel wejść jest według mnie wystarczający, są tu złącza DisplayPort i HDMI, czyli niczego nie brakuje. Po drugiej stronie dołu obudowy znajdują się dodatkowo dwa porty USB 3.0.

 

Dobra, dość o zawartości pudełka i wyposażeniu.

Pora zacząć ważniejszą część mojej opinii czyli "pierwsze wrażenia".

Po podłączeniu monitora do komputera moim oczom ukazał się piękny i wyrazisty obraz WQHD. Po włączeniu 144hz uświadomiłem sobie, że dokonałem zakupu, który spełni moje oczekiwania.

Spojrzałem do ustawień i włączyłem opcje które chciałem (podkręciłem lekko kontrast i włączyłem G-SYNC).

Uruchomiłem Battlefielda 4 - szczęka mi opadła i poturlała się przez pół pokoju.

Nigdy nie sądziłem, że monitor może tak bardzo poprawić komfort i jakość rozgrywki. Płynność wyświetlanej grafiki, brak zacięć - powala. Jednym słowem to trzeba zobaczyć, trudno to opisać słowami, ale różnica jest zauważalna w stosunku do "normalnego" monitora 60hz. Sam przesuw kursora po ekranie jest płynniejszy...

 

Dzięki mojemu GTX 1080 i i7-5775C bez problemu wszystkie gry (nawet te ze skopaną optymalizacją) hulają na ULTRA, bądź bardzo wysokich ustawieniach graficznych pomimo wyższej rozdzielczości.

G-SYNC naprawdę sprawuje się bez zarzutu - nie ma żadnego tearingu i obraz jest niesamowicie płynny. Warto było dopłacić, by mieć ten feature :).

Wyższa rozdzielczość zapewnia mi więcej szczegółów, przez co ostrzejszy obraz. Nigdy nie wrócę już do FullHD.

Skoro jest to monitor do gier, to musi perfekcyjnie sprawować się w grach. Tak właśnie jest.

W grze Doom 2016 można najlepiej pokazać różnicę między moją starą iiyamą GE2488HS, a Agonem.

Obraz idealnie płynny (144hz robią robotę), bez tearingu (dzięki G-SYNC) i więcej szczegółów (wyższa rozdziałka) oraz oczywiście więcej cali sprawia, że bardziej wczuwasz się w grę i zabijanie demonów jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Normalnie Dooma przechodziłbym w jakiś tydzień (wtedy jeszcze miałem urlop), a tak przeszedłem go w dwa dni...

Oglądanie filmów również jest wygodniejsze - najbardziej za sprawą większego rozmiaru monitora.

Jest jeszcze ULMB czyli kolejna technologia która sprawia, że obiekty będące w ruchu widać ostrzej.

Funkcja Pivot jest również w tym monitorze. Użyłem jej wtedy, kiedy miałem ochotę zagrać w Commando... (ech... stare, dobre czasy :P) na MAME.

Dzięki instrukcji dołączonej na płycie można sprawdzić wszystkie funkcje monitora dostępne w menu.

Menu monitora obsługuje język polski.

Kiedy chcesz kupić monitor, zawsze musisz się zdecydować na jedno. Niski czas reakcji i matryca TN, albo IPS i wyskoki czas reakcji - nie jest tak w tym przypadku. Czas reakcji 4ms zadowoli nawet fanatyków cs'a czy innych first person shooterów.

Po podkręceniu monitora do 165hz nie zauważyłem zbyt dużej różnicy. Zostanę w 144hz, gdyż jest to idealna ilość hercy.

Skoro w temacie hz jesteśmy - między 60hz a 144hz jest przepaść. Muszę się zgodzić z osobami, które twierdzą, że jeżeli masz 60hz monitor, a twój sprzęt wykręca więcej niż 60 klatek na sekundę, to ten nadmiar fps jest gubiony.

Kolory są niesamowicie odwzorowane. Matryca IPS, pomimo swoich wad jest najlepszą opcją na rynku w tym momencie. To nie tylko odnosi się do grania - praca z grafiką, photoshopem czy rysowanie za pomocą tabletu graficznego jest wygodniejsze.

 

kolory.JPG

 

Co do backlight bleed'a:

 

black.JPG

 

Jak widać trafił mi się egzemplarz z minimalną krwawiącą czernią.

Szczerze - gdybyście nie pisali, żebym w mojej recenzji uwzględnił sprawdzenie czerni w ciemnym pokoju, nigdy bym nawet nie pomyślał żeby coś takiego robić (kto siedzi po ciemku w pokoju i patrzy na czarny kolor na monitorze :P).

Na szczęście brak martwych pikseli (nie chciałoby mi się odsyłać monitora i czekać na kolejny egzemplarz).

Po pierwszym podłączeniu monitora do komputera, w opcjach nie trzeba za dużo zmieniać. Jeżeli ktoś nie ma ochoty grzebać w ustawieniach, to nie musi. Ustawienia fabryczne są dobrze ustawione.

Ja jedynie podkręciłem kontrast o 10% i włączyłem Przyspieszenie na silne (według instrukcji Przyspieszenie to "Regulacja czasu odpowiedzi"). Po wyłączeniu tej opcji nie zauważyłem różnicy. Może wy wiecie do czego ona służy?

 

golab.JPG

 

Jak podsumować ten produkt?

Prawdę mówiąc - nie wiem. Dla jednych ten monitor to strata pieniędzy, a dla drugich jest to niesamowity sprzęt który zapewnia komfort, wygodę i większą satysfakcję z bycia graczem pc'towym i grafikiem komputerowym.

Ja zdecydowanie zaliczam się do tej drugiej grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego korzystasz z 144Hz skoro monitor jest 165Hz? Da się to tak po prostu przełączyć? Jakie są tego skutki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

165Hz jest trybie OC który uzyskuje się tylko na kartach z rozszerzonym pixel clockiem, co finalnie skutkuje wzrostem imputlagu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up Możesz coś więcej napisać o tym "kartach z rozszerzonym pixel clockiem, co finalnie skutkuje wzrostem imputlagu" Ja mam podkręcony ten monitor do 165 hz i gtx 1070

 

DpkHePE.jpg

 

47N4GXr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego korzystasz z 144Hz skoro monitor jest 165Hz? Da się to tak po prostu przełączyć? Jakie są tego skutki?

 

Po przełączeniu na 165hz nie zauważyłem zbyt dużej różnicy (tak jak pisze w recenzji).

Poza tym monitor domyślnie był do ustawienia 144hz, więc tylu używam.

Pewnie będę raz na jakiś czas zmieniał na 165hz dla zabawy i z nudów (Bo czemu nie? :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz czy ma roznice w odcieniu na bialym/szarym tle :) Zobaczymy czy jest jeszcze gorzej od PG279Q, po lewej stronie panel ma u mnie zoltawy odcien. To chyba identyczne monitory ale w innej ramce.

BLB u Ciebie jest dość mocny, chyba że na monitor pada światło z czegoś innego?

 

Poza tym monitor faktycznie jest 144Hz i lepiej go tak zostawić. Powiem szczerze że G-Sync robi robotę, NARESZCIE pozbyłem się tych spadków z 60 do 30FPS w GTAV i tego lagów wjeżdżając w trawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz czy roznice w odcieniu na bialym/szarym tle :) Zobaczymy czy jest jeszcze gorzej od PG279Q, po lewej stronie panel ma u mnie zoltawy odcien. To chyba identyczne monitory ale w innej ramce.

BLB u Ciebie jest dość mocny, chyba że na monitor pada światło z czegoś innego?

 

Poza tym monitor faktycznie jest 144Hz i lepiej go tak zostawić. Powiem szczerze że G-Sync robi robotę, NARESZCIE pozbyłem się tych spadków z 60 do 30FPS w GTAV i tego lagów wjeżdżając w trawę.

 

 

Zrobię zdjęcia na białym i szarym tle i zamieszczę.

BLB jest zdecydowanie mniej w rzeczywistości. Nawet po zrobieniu tego zdjęcia, zauważyłem, że przekłamuje. No cóż, inaczej tego nie mam jak pokazać :hmm:.

Zgadza się, G-SYNC robi robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz czy roznice w odcieniu na bialym/szarym tle :) Zobaczymy czy jest jeszcze gorzej od PG279Q, po lewej stronie panel ma u mnie zoltawy odcien. To chyba identyczne monitory ale w innej ramce.

 

Oto zdjęcia w ciemności na białym i szarym tle:

 

Biały:

bialy.JPG

 

Szary:

szary.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...