Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

GoscV

Ryzen 1600 OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy Ryzen 1600, 1600 po OC do 3,8-3,9 GHz wykorzysta 100% potencjału przy konwersji filmów np. w FFMPEG i innych programach, bibliotekach? może coś komercyjnego jakieś Adobe.

 

Słyszałem opinię, że np. 1700 jest obciążony przy takich zadaniach tylko w 40%, więc nie jest zbytnio opłacalny + koszty jakie trzeba ponieść by go podkręcić są duże.

 

Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn jakie?

 

mobo min x370 a to już koszt 500 zł na mobo

chłodzenie z min 150 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ci x370? b wystarczy w zupelnosci

chlodzenie - na stocku nie dobija do 80 (ryzen 5 1600 3.9 @ 1.37)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mobo min x370 a to już koszt 500 zł na mobo

chłodzenie z min 150 zł.

 

Aha...

No moj Ryzen 7 1700 lata sobie na 3,8Ghz, ze stockowym coolerem i na plycie za 350 zl (Asus Prime B350M-A) ;)

 

Jesli jakis program uzywa tylko 40% CPU przy konwersji filmow to opcje sa dwie - albo dyski sa za wolne i nie wyrabiaja, albo program jest slaby/zle skonfigurowany. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha...

No moj Ryzen 7 1700 lata sobie na 3,8Ghz, ze stockowym coolerem i na plycie za 350 zl (Asus Prime B350M-A) ;)

 

Jesli jakis program uzywa tylko 40% CPU przy konwersji filmow to opcje sa dwie - albo dyski sa za wolne i nie wyrabiaja, albo program jest slaby/zle skonfigurowany. I tyle.

VRM Ci się nie gotuje na tej płycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, stockowe chlodzenie calkiem niezle na VRM wieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, stockowe chlodzenie calkiem niezle na VRM wieje.

A mierzyłeś obiektywnie jakie masz temperatury :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co rozumiesz przez mierzenie "obiektywnie". Palec do sekcji da sie przylozyc pod obciazeniem wiec dramatu nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Box od 1700 bardzo dobrze chłodzi VRM, lekkie OC do 3700-3800 to na nim żaden problem, prędzej się rdzeń zagotuje niż sekcja. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co rozumiesz przez mierzenie "obiektywnie". Palec do sekcji da sie przylozyc pod obciazeniem wiec dramatu nie ma ;)

Obiektywnie oznacza np.zmierzyć termometrem na podczerwień z obu stron ;), ale jak mierzyłeś organoleptycznie, to można założyć że temperatury są znośne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat OC.

 

Próbuję rozgryźć problem wysokiej temperatury. Obudowa X70T (2 wentyle przod, 1 tyl) + SPC Fera 3 + Ryzen 5 OC do 3700MHz napięcie podbite do 1.30V.

 

OCCT po około 5 minutach testu, temperatura w HWiNFO 80C, w OCCT CPUTIN troszke mniej ale tez sie zbliza do 79. Napięcie w CPU-Z pokazuje 1.312V.

CPU FAN 1700 RPM.

 

Takie czujniki jak Motherboard, System, CPU też pokazują temperaturę 77-79C.

 

Jest to mój pierwszy CPU AMD od bardzo dawno.

 

MB to B350 Tomahawk do MSI, pasta Arctic MX2.

 

ktoś ma pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Masz szajs a nie cooler, co tu rozgryzać?   szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to masz bardzo wysokie napiecie jak na taki zegar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat OC.

 

Próbuję rozgryźć problem wysokiej temperatury. Obudowa X70T (2 wentyle przod, 1 tyl) + SPC Fera 3 + Ryzen 5 OC do 3700MHz napięcie podbite do 1.30V.

 

OCCT po około 5 minutach testu, temperatura w HWiNFO 80C, w OCCT CPUTIN troszke mniej ale tez sie zbliza do 79. Napięcie w CPU-Z pokazuje 1.312V.

CPU FAN 1700 RPM.

 

Takie czujniki jak Motherboard, System, CPU też pokazują temperaturę 77-79C.

 

Jest to mój pierwszy CPU AMD od bardzo dawno.

 

MB to B350 Tomahawk do MSI, pasta Arctic MX2.

 

ktoś ma pomysł?

Powietrze kisi Ci się w obudowie na wentylkach od silentiumpc,daj na front porządne 2x140mm. MX2 to też nie jest jakaś najlepsza pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powietrze kisi Ci się w obudowie na wentylkach od silentiumpc,daj na front porządne 2x140mm. MX2 to też nie jest jakaś najlepsza pasta.

 

Ślicznie dziękuję za Twoją uwagę, air flow wewnątrz zdecydowanie muszę poprawić, FANy ustawione na max obniżyły temperaturę do 70C. Jutro jeszcze spróbuję obniżyć napięcie.

 

Tymczasem co możesz polecić do tej obudowy z wentylatorów 140mm i czy ten z tyłu też warto zarazem wymienić? Chłodzenie i pastę też chyba zmienię, zbyt pochopna widać była moja decyzja o Fera 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie dziękuję za Twoją uwagę, air flow wewnątrz zdecydowanie muszę poprawić, FANy ustawione na max obniżyły temperaturę do 70C. Jutro jeszcze spróbuję obniżyć napięcie.

 

Tymczasem co możesz polecić do tej obudowy z wentylatorów 140mm i czy ten z tyłu też warto zarazem wymienić? Chłodzenie i pastę też chyba zmienię, zbyt pochopna widać była moja decyzja o Fera 3.

Fera 3 jest jak najbardziej ok. Wszystko możesz wymienić w zależności od budżetu, pastę możesz wymienić w najlepszym wypadku na ciekły metal, lub topowe zwykłe pasty typu Thermal Grizzly Kryonaut, lub taką jak ja mam "złoty środek" MX-4, przy czym pasta pactum, której używa silentium pc jest bodajże o ~~2*C gorsza od MX4, czyli nie za dużo. Wentylatory 140mmm polecam te co ja mam Fractal 140mm Venturi HF, są bardzo wydajne, wręcz aż nad to :P , dlatego trzeba je wpiąć w płytę główną i wyregulować ich krzywą obrotów, żeby nie pracowały cały czas na 100% tylko w zależności od temp. CPU, co możesz zrobić u siebie jak najbardziej. Myślę, że jak dasz te od silentiumpc na tył i górę, to będzie wystarczająco dobrze. Polecam Ci przejrzeć testy wentyli w necie, past. W sklepie morele, masz fajne filtry i możesz sobie zobaczyć, pogrupować, które wentylatory są bardziej wydajne względem przepływu powietrza, głośności itd. Dobrzy producenci moim zdaniem to: Noctua,Bequiet, bitfenix, corsair, scythe, fractal design, enermax i pewnie jeszcze by się znalazło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qwertypp10 dzięki za rady Panie. :)

 

Pokombinowałem trochę, na przód dałem 2 mistrale SPC 140mm 1200rpm które znalazłem w szafie i podpiąłem je pod SYS FANy na MB, ustawiłem krzywą by nie hałasowały jak jest no stress. Na górę dałem 1 taki sam SPC 140mm co na przód i 1 zdemontowany ten z obudowy 120mm.

 

VCore obniżyłem na 1.20V pozostając przy 3700MHz.

 

40 min testu OCCT max temperatura na CPU 63,4C. Jest progress i chyba tak pozostawię, no może jeszcze tego Grizzly'ego zamówię i zmienię pastę tak just in case. Wydajności aż takiej nie potrzebuję by kręcić go do granic wytrzymałości, jeszcze tylko krzywą FAN w BIOSie muszę dopracować, ma ktoś sprawdzone ustawienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką krzywą musisz dobrać sobie indywidualnie, ja robię w ten sposób, że mam tak jakby 3 stany

1. Do 69*C mam ustawione na mniej więcej 45%(V)-DC, dzięki temu mam ciszę i nie podskakują obroty np. przy oglądaniu youtube. Poniżej 40% wiele wentyli może nie chcieć działać w ogóle!

2. Dla 72*C- maks temperatura jaką osiągam na CPU podczas grania 58%

3 max temp.94*C- 100% obrotów (Bios szczytuje jak się nie mylę temperatury z offsetem. 20*C, przynajmniej w moim wypadku- procesor z X)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...