Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hitman3003

Lapping i delidding i7-8700k - relacja i wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam wyniki temperatur po lekkim OC robionym na szybko.

 

Najważniejsze ustawienia w BIOS:

Częstotliwość taktowania CPU: 4.8 GHz

Napięcie VCore: 1.25V

Tryb Vcore: Fixed

Turbo, C1E, EIST: wyłączone

 

Screen z temperaturami:

 

jyj6R2at_o.png

 

Jakoś nie wierzę, by to było o 3 stopnie mniej od "fabryki". Na testy mocnego OC trzeba jeszcze trochę poczekać, jako że nie dysponuję obecnie wystarczającą ilością czasu. Niemniej 72*C max na 4.8 GHz 6 Core to chyba dobry wynik? Na dniach testy na 5.0 i jeśli się uda - wyżej. Pozdrawiam i dobrej nocy

 

EDIT: Po teście w Cinebench R15 temperatura skoczyła do 76 stopni. Zaczyna robić się ciepło ;) Wygląda na to, że AIDA64 ma jakiś lewy stress test :o

 

dJsQ05rm_t.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezus Maria! Nawet nie odpaliłeś sprzętu, a zabrałeś się za delidding?! Przecież równie dobrze ten proc mógł być całkowicie niesprawny lub - jak mój - uszkodzony i niepoprawnie działający. Zwłaszcza, że to pierwsza partia i różne kwiatki dopiero mogą wyjść... Naprawdę masz jaja ze stali lub po prostu podszedłeś do sprawy zbyt hurra optymistycznie. Do tego nawet nie wiemy jak wyglądały temperatury na początku... No trochę fuszerka ze strony merytorycznej, choć sam proces się udał i to chyba jest najważniejsze. Następnym razem na spokojnie się przyszykuj :)

 

PS 76 stopni to rewelacja, bo jeśli będziesz wykorzystywać sprzęt do rozrywki, to pewnie nigdy takich temp nie zanotujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi temperaturami, to tak średnio bym powiedział :E

 

Jak wiadomo 7700K osiąga większe tempy od CFL, mój bez delida ani lappingu, potrzebuje 1.35V żeby osiągnąć te 4.8 Ghz (najbardziej kijowa sztuka, aż podam niedługo batch żeby unikać).

 

5J4HKy5U_o.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

76*C w cinebenchu...

 

kebab po skalpie 4.8@1.25v

 

Jak ja bym chciał ustawić ~1.2V-1.25V na swoim, tempy pewnie 10 stopni niżej bym miał. Co do autora, może za dużo jednak tej pasty dałeś? Albo wygrzej ją przez 2-3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja bym chciał ustawić ~1.2V-1.25V na swoim, tempy pewnie 10 stopni niżej bym miał. Co do autora, może za dużo jednak tej pasty dałeś? Albo wygrzej ją przez 2-3 dni.

no to ja mam 55Max :o mniej=lepiej nawet jak o 1°C zawsze to mniej ;)

 

64d5c6-1507703563.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja mam 55Max :o mniej=lepiej nawet jak o 1°C zawsze to mniej ;)

 

Przez twoje 55 stopni i 5 Ghz można dostać kompleksów :E Ale i tak za ~8 miesięcy cała platforma idzie na sprzedaż i będzie 10 nano, więc nawet się nie martwię. Próbowałem ruszać RAM, wszystko powyżej profilu XMP to tragedia, nawet nie chce ruszyć 3066 CL 16 :E Kostki to chyba dostałem od nołnejmowej firmy prosto od chińczyka refurbished.

 

W takim bądź razie, autor powinien się mocno zastanowić nad ponownym nałożeniem pasty, bo ten delid praktycznie nic nie dał. 8700K przy tych samych taktach jest 5-10 stopni zimniejszy niż 7700K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez twoje 55 stopni i 5 Ghz można dostać kompleksów :E Ale i tak za ~8 miesięcy cała platforma idzie na sprzedaż i będzie 10 nano, więc nawet się nie martwię. Próbowałem ruszać RAM, wszystko powyżej profilu XMP to tragedia, nawet nie chce ruszyć 3066 CL 16 :E Kostki to chyba dostałem od nołnejmowej firmy prosto od chińczyka refurbished.

 

W takim bądź razie, autor powinien się mocno zastanowić nad ponownym nałożeniem pasty, bo ten delid praktycznie nic nie dał. 8700K przy tych samych taktach jest 5-10 stopni zimniejszy niż 7700K.

nie przesadzaj to tylko przy LOW RPM dwa z 3 na ~400 rpm trzeci pasywnie się wyleguje bo spięty z loopem od GPU :thumbup:

poczekaj az Zimek tu wjedzie swoim kombajnem 9x120 to pozamiata ten lapping raz na zawsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaby test, pierwsze co robiłem to szukałem jakie są różnice przed i po, a tu nie ma co porównać :P Równie dobrze takie temperatury mogły być na fabrycznej paście i bez szlifowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ty masz LC :)

autor ma po szlifie :lol2: , jaki morał z tego ??? , zamiast spędzać godzinny na lustrze wystarczy zrobić dobry skalp i dobrać odpowiednie chłodzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ruszać RAM, wszystko powyżej profilu XMP to tragedia, nawet nie chce ruszyć 3066 CL 16 :E Kostki to chyba dostałem od nołnejmowej firmy prosto od chińczyka refurbished.K.

 

ale szajs, ja mam w piwnicy 2400CL14 które z palcem w nosie robi 3000CL13 na 1.2V przy 6700K i Z170. Na kebabie może i wiecej by poszły :D Za to górna granica to około 3100MHz ale też CL trzeba podbijać do 16 co całkowicie traci sens :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam wyniki temperatur po lekkim OC robionym na szybko.

 

Najważniejsze ustawienia w BIOS:

Częstotliwość taktowania CPU: 4.8 GHz

Napięcie VCore: 1.25V

Tryb Vcore: Fixed

Turbo, C1E, EIST: wyłączone

 

Screen z temperaturami:

 

https://images.imgbox.com/e9/33/jyj6R2at_o.png

 

Jakoś nie wierzę, by to było o 3 stopnie mniej od "fabryki". Na testy mocnego OC trzeba jeszcze trochę poczekać, jako że nie dysponuję obecnie wystarczającą ilością czasu. Niemniej 72*C max na 4.8 GHz 6 Core to chyba dobry wynik? Na dniach testy na 5.0 i jeśli się uda - wyżej. Pozdrawiam i dobrej nocy

 

EDIT: Po teście w Cinebench R15 temperatura skoczyła do 76 stopni. Zaczyna robić się ciepło ;) Wygląda na to, że AIDA64 ma jakiś lewy stress test :o

 

https://thumbs.imgbox.com/dc/39/dJsQ05rm_t.png

 

Nie wiem ilu ludzi Ci jeszcze napisze aby zrobić test syntetyczny pod instrukcjami AVX/FMA3, chyba że się po prostu boisz zobaczyć marny wynik to możesz żyć w nieświadomości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wierzę, by to było o 3 stopnie mniej od "fabryki". Na testy mocnego OC trzeba jeszcze trochę poczekać, jako że nie dysponuję obecnie wystarczającą ilością czasu. Niemniej 72*C max na 4.8 GHz 6 Core to chyba dobry wynik? Na dniach testy na 5.0 i jeśli się uda - wyżej. Pozdrawiam i dobrej nocy

 

Zdecydowana większość progresu ( o którym i tak nie możemy mówić, bo nie mamy wyników sprzed ) bierze się z faktu, że zdjąłeś czapkę i warstwa kleju mniej "odbija" IHS od rdzenia. Innymi słowy 5-7 stopniowy progres uzyskasz nawet na intelowskiej paście w momencie wyskrobania kleju. Bez wymiany Gluta.

 

 

Do testowania samych temperatur w skrajnym stresie użyj LinX 0.7.1. Nie Cinebench ani tym bardziej AIDY. Masz go TUTAJ

 

Próbowałem zrozumieć jedną rzecz, ale niestety muszę zapytać

 

Dlaczego robiłeś lapping czapki narażając procesor na kontakt z wodą skoro tą czapkę i tak ściągałeś? Nie lepiej było to zrobić samą czapką? Tym bardziej, że wtedy jest przecież nawet lepiej ją chwycić? Sam sens tej operacji na 14 nanometrowym CPU jest dość.... odważną decyzją. Sens lappingu skończył się na Lyynfield i Nehalemie, sportem stał się przy 22 nano Ivy i haswellu a bezsensowną utratą GW od 14nano Skylake po nowsze. Po prostu praktycznie nic to nie daje poza utratą GW i naciąganymi 1-2 stopniami.. Chip jest po prostu za gęsty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w po jednym Cinebenchu jest 76C, to w LinX czy Prime ten procesor może dobić do 100C.

 

Całość operacji daleka jest od "reguł sztuki", ale mimo wszystko plus dla autora za opis i zdjęcia. :thumbup:

Dobrze wiedzieć że Skylake/Kaby Lake/Coffee Lake da się oskalpować wyłącznie przy użyciu żyletki. :D

 

Do testowania samych temperatur w skrajnym stresie użyj LinX 0.7.1. Nie Cinebench ani tym bardziej AIDY. Masz go TUTAJ

Te nowsze LinX-y grzeją procesor jak głupie i takie obciążenie nie ma już nic wspólnego z rzeczywistymi warunkami użytkowania.

Szkoda tak męczyć procka.

LinX 0.6.5 lub Prime95 jako wygrzewacze w zupełności wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko mu nie mówcie, że 6 i 7 generacja potrafiła wykitować bez żadnego powodu :) Ot tak sama od siebie. Intel be problemu wymieniał procki w takich sytuacjach.

 

8gen - prawdopodobnie z nie do końca jeszcze stabilnego procesu produkcyjnego ( początek przyspieszonej produkcji ), może również posiadać jakieś wady.

 

Osobiście kupiłbym celerona używkę za półdarmo (nie wiem czy pasują czapy z 6-7gen?) i przeszczepił IHSa. Albo samego IHSa.

 

 

Sam jestem fanem lappingu coolerów od Silentium PC, które obrabiane są jak mięso u rzeźnika. Ale idealnego lustra od dawna już nie robię. Ważne żeby była równa, prosta powierzchnia a nie jak pilnik do metalu/paznokci. Utrata gwarancji dla 1-2*C jest totalnie bez sensowna. Co innego 10-20-30 przy kręconych procesorach. A tyle daje ciekły metal po skalpie. Odpowiednio sklejony zachowuje gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlatego wytłuściłem "samych temperatur" A więc również zdolności samego Interface termicznego do ewakuacji ciepła i tym samym określenie poprawny ze stanem poprzednim. Pod tym względem Linx robi to lepiej, niż prime czy Cinebench, które są przede wszystkim programami do badania stabilności.

tylko mu nie mówcie, że 6 i 7 generacja potrafiła wykitować bez żadnego powodu :) Ot tak sama od siebie. Intel be problemu wymieniał procki w takich sytuacjach. 

 

Nie pisnę ani słówka. tongue.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co ubija proca to wysokie tc i tego sie nie przeskoczy , v core moze sie troche przyczynic do tego ale tylko w polaczeniu z wysokim tc, takwiec jak bezpieczny tc 70-80 jako max to nie powinno nic wybuchnac w linx7.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testowania najwyższych temperatur to tylko i wyłącznie Prime. Nie ma innej takiej wypalarki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testowania najwyższych temperatur to tylko i wyłącznie Prime. Nie ma innej takiej wypalarki :).

 

Challenge accepted szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za offtop, ale możecie mi dać link do tego Linx? Mam trudności ze znalezieniem go... :) Do tej pory używałem Prime95, ale zaciekawiliście mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testowania samych temperatur w skrajnym stresie użyj LinX 0.7.1. Nie Cinebench ani tym bardziej AIDY. Masz go TUTAJ

 

Niech Ci służy szczerbaty.gif

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciśnijcie faceta. Chciał, miał okazje i trochę czasu to sobie zrobił ten skalp i polerkę. Ile procy wam padło? To naprawde losowe sytuacje... A co wtedy? Miesiąc bez kompa? Kupi sobie nówkę lub używke naklei tego ihs i problem powinien być z głowy. Czy mu coś to dało? Nawet jak proc nie sprawdzony? Jak będzie chciał to sobie wypróbuje inne pasty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci służy szczerbaty.gif

 

 

Bardziej chodziło mi o źródło :P

 

Nie ciśnijcie faceta. Chciał, miał okazje i trochę czasu to sobie zrobił ten skalp i polerkę. Ile procy wam padło? To naprawde losowe sytuacje... A co wtedy? Miesiąc bez kompa? Kupi sobie nówkę lub używke naklei tego ihs i problem powinien być z głowy. Czy mu coś to dało? Nawet jak proc nie sprawdzony? Jak będzie chciał to sobie wypróbuje inne pasty..

 

 

Ja tu widzę tylko konstruktywne opinie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...